Zanim schowamy opony, trzeba je dokładnie oczyścić
Przed przechowywaniem opon należy je wyczyścić i umyć. Brud i zanieczyszczenia pozostawione na ich powierzchni negatywnie wpływają na kondycję gumy. Z kolei kamienie pozostawione w bieżniku mogą doprowadzić do odkształceń. Wówczas, nawet jeżeli zapewnimy oponom idealne warunki przechowywania, mogą one ulec zniszczeniu.
Czyszczenie opon po sezonie to również dobra okazja na przeprowadzenie inspekcji ich stanu – można wówczas m.in. wygodnie zmierzyć wysokość bieżnika w różnych punktach na powierzchni opony, aby zweryfikować równomierność zużycia. Jeżeli przy ostatniej kontroli Twoje opony zimowe okazały się już zbyt zużyte, to na https://www.sklepopon.com/opony/zimowe możesz rozpocząć poszukiwania nowego kompletu.
W jakich warunkach należy przechowywać opony?
Pomieszczenie, w którym zamierzamy przechowywać nasze opony poza sezonem, powinno spełniać określone warunki. Przede wszystkim opony nie powinny być narażone bezpośrednio na promienie słoneczne. Dlatego dobrą opcją są składziki i garaże, ale zdecydowanie lepiej odpuścić trzymanie opon na otwartym powietrzu np. na balkonie.
Istotna jest również temperatura powietrza w pomieszczeniu. Najlepiej, jeżeli oponom zimowym zapewnimy w lecie możliwie niską temperaturę, a letnim gumom względne ciepło w sezonie zimowym. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego zalecenia mówią, że należy utrzymywać w pomieszczeniu możliwie stałą temperaturę minimum -5 stopni Celsjusza zimą oraz maksymalnie +25 stopni Celsjusza latem. Nie należy jednak składować opon bezpośrednio w sąsiedztwie źródeł ciepła, jak grzejniki czy piece – dotyczy to nie tylko zimówek, ale również opon letnich.
W pomieszczeniu, w którym składujemy opony, powinna panować też odpowiednia wilgotność – maksymalnie 70%. Aby ograniczyć wpływ niekorzystnych czynników, powinno być to pomieszczenie zamknięte, ale też wietrzone co kilka dni. W sąsiedztwie opon nie powinno być żadnych środków chemicznych typu kleje, lakiery, rozpuszczalniki i inne produkty ropopochodne. Ogumienie należy też trzymać z dala od źródeł wytwarzających ozon – np. transformatorów.
Na stosie, w rzędzie czy na hakach? Odpowiednie ustawienie opon również jest istotne
Oprócz odpowiednich warunków panujących w pomieszczeniu, oponom należy też zapewnić właściwą pozycję składowania – dzięki temu nie ulegną odkształceniom. Aby to zrobić, trzeba określić, czy będziemy przechowywać same opony, czy też opony będą pozostawione na felgach.
Jak przechowywać same opony?
Jedyna prawidłowa metoda składowania samych opon, to układanie ich w rzędzie jedna obok drugiej pionowo na bieżniku. Opony bez felg ułożone w stos jedna na drugiej lub zawieszone na haku, mogą się łatwo odkształcić. Jednak nawet prawidłowo ustawione opony bez felg są narażone na odkształcenia. Dlatego należy pamiętać o regularnym obracaniu ich co 2-3 tygodnie o około 1/4-1/3 obrotu. Dzięki temu zmieni się punkt nacisku na powierzchni bieżnika – zbyt długi nacisk na jeden punkt bieżnika może spowodować jego spłaszczenie.
Jak przechowywać opony zamontowane na felgach?
Opony na felgach są znacznie mniej podatne na odkształcenia – należy jednak pamiętać o uzupełnieniu ciśnienia przed ich schowaniem. Dzięki temu skutecznie utrzymują swój kształt, przez co można je składować nie tylko w rzędzie, ale również ułożone w stosy. Warto jednak położyć na spód stosu coś miękkiego – np. fragment styropianu lub worek – szczególnie jeżeli podłoże jest chropowate. Dla dodatkowej ochrony można też oddzielić od siebie workami lub styropianem kolejne opony na stosie.
Kompletne koła można też powiesić na specjalnych hakach – zawieszenie ich na ścianie lub pod sufitem pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze. Aby zaoszczędzić nieco miejsca przy przechowywaniu opon bez felg, należy zamontować na ścianach specjalne stojaki, na których da się ustawić opony w rzędzie.