Prof. Barbara Engelking zasłynęła m.in. szokującym wystąpieniem na antenie TVN24 z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, gdzie zaprezentowała swoją wizję sytuacji Żydów w okupowanej Warszawie. Słuchając wypowiedzi socjolog można było odnieść wrażenie, że Żydom więcej krzywdy od Niemców wyrządzili Polacy. Mówiła o rzekomo powszechnym szmalcownictwie. Narrację, wedle której Polacy pomagali Żydom się ukrywać, określiła „fałszywą propagandą”. Przekonywała, że „Polacy po prostu zawiedli”. Jej naukowy dorobek podsumował wówczas w rozmowie z Interią dr Piotr Gontarczyk z IPN.
- „To prace przede wszystkim rażące naukową nieporadnością i żenującym warsztatem. A przede wszystkim są mocno intencjonalne: jedną z jej podstawowych metod prezentowania źródeł jest wycinanie z nich niewygodnych faktów bądź usuwanie całych fragmentów tak, by historia stawiała Polaków w jak najgorszym świetle”
- ocenił.
Prof. Jan Żaryn wskazywał natomiast w rozmowie z PAP, że podobnie jak prof. Jan Grabowski, reprezentuje ona „nową szkołę badań nad Holokaustem”, której autorzy „próbują udowodnić generalną tezę, że odpowiedzialność za Holokaust spada nie tylko na Niemców, ale w dużej mierze również na narody wyznające katolicyzm”.
Teraz prof. Engelking pokieruje Radą Muzeum Auschwitz-Birkenau.
- „Nominacje w imieniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, która powołała Radę, wręczył dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Członkowie Rady przyjęli regulamin, a także wybrali przewodniczącą, którą została prof. dr hab. Barbara Engelking”
- poinformowało Muzeum.
Powołana przez szefa resortu kultury Rada „sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności”.