16.05.13, 14:27Kadr z filmu "Egzorcysta" (Fot. Agencja BEW)

Aktorka z filmu „Egzorcysta”, wspomina po 40 latach…

Klasyka

Kultowy film „Egzorcysta” w reż. Williama Friedkina, miał swoją premierę w 1973 r.  Rolę opętanej dziewczynki Regan MacNeil grała wówczas urodzona w roku 1959 Linda Denise Blair.  Otrzymała za tę rolę w 1974 roku nominację do Oskara za rolę  najlepszej aktorki drugoplanowej. Wystąpiła też w popularyzowanym na fali sukcesu „Egzorcyście II: Heretyku”, który miał swoją premierę w 1977r. Wówczas otrzymała nominację do nagrody Saturna, które nie jest nagroda takiej rangi, jak Oskar. Niemniej ten drugi film nie był już takim sukcesem kasowym jak pierwszy i  przytłaczające negatywne opinie niektórych krytyków zniszczyły jej dalszą karierę. Zatrudniano ją nadal, ponieważ miała znane nazwisko, ale były to już słabe filmy. Zdecydowanie, zdaniem wielu, pozostaje ona aktorką jednego filmu, „Egzorcysta.”

Rocznica

40 lecie premiery pierwszego filmu obchodzone jest w różny sposób. W wielu amerykańskich kinach, w nocy mają miejsce tzw. „maratony”. Maraton taki polega na spędzeniu nocy w kinie, podczas której puszczane są wszystkie części filmu, oraz okolicznościowe spotkania z osobami związanymi z tym filmem. Ciekawe czy w Polsce były by osoby zainteresowane takim pokazem, a przy okazji spotkaniem z ekspertami, prawdziwymi, katolickimi znawcami tematyki egzorcyzmów?

Ameryka

Wygląda na to, że dla Amerykanów najatrakcyjniejsza w tej chwili jest aktorka, która odgrywała role opętanej dziewczynki. Poświęcony horrorom portal dailydead.com zrobił z nią wywiad z którego dowiadujemy się, co dzisiaj myśli ona o tej przygodzie, jaką przeżyła w dzieciństwie. http://dailydead.com/exclusive-linda-blair-talks-40-years-of-the-exorcist-and-her-charity-work/ W wywiadzie opowiada, iż zaskoczona jest tym, iż jej nazwisko znają zarówno 20 jak i 60 latkowie. Tak już jest, że film ten ci, którzy widzieli go w dzieciństwie, pokazują swoim dzieciom. Ma on coś takiego w sobie, iż bardzo zapada w pamięć, a potem porównywany z innymi horrorami powoduje refleksję „to nie było tak straszne jak „Egzorcysta”. Ciekawe, że od tamtego czasu zdarzały się filmy o wyższej jakości efektach specjalnych, ale nie były one aż tak przekonujące. Czyżby wiarygodność filmu opierała się nie na jakości efektów specjalnych, lecz na fakcie iż przedstawia on prawdziwą historię, choć będącą kompilacją kilku prawdziwych przypadków opętań? Jedną z tych naprawdę cierpiących osób był  chłopiec R. http://www.fronda.pl/a/egzorcyzmy-chlopca-r,25607.html Lecz nie tylko on, lecz także, będąca w dojrzałym wieku, Amerykanka Emma http://www.fronda.pl/a/egzorcyzmy-emmy-schmidt,25145.html .

Duchowość

Ciekawe jaki jest dziś stosunek do duchowości, odtwórczyni roli opętanej dziewczynki? Chyba jednak dość swobodny, skoro deklaruje ona iż „Jestem skłonna do duchowości, studiowałem różne formy religii i odnalazłam to co jest potrzebne do mojego  komfortu. Nie wierzę, trzeba iść do budynku, aby wybrać się w duchową podróż, i myślę, że ten film po prostu sprawia, że ​​ludzie myślą o religii na różne sposoby. Nie sądzę, żeby wszyscy zdawali sobie sprawę, co ich przyciąga do tego filmu.”

Zwierzęta

Linda Blair założyła fundację „Linda Blair WorldHeart Foundation”, którą nazywa „charytatywną”, gdzie „miłość” jej i jej wolontariuszy polega na pomaganiu zwierzętom. Na to ukierunkowane są, podobno w 100%  jej tantiemy z filmu „Egzorcysta”.

Film – okolicznościowy wywiad z Lindą Blair z okazji tej rocznicy, umieszczony na kanale „movieweb

Maria Patynowska

Komentarze

anonim2013.05.16 15:29
@Thorgal Poseł Pawłowicz-Kto to taki?.Jest posłanka Krystyna o tym nazwisku!. Czyżby w Sejmie było to drugie Grodzkie?!.Niemozliwe.?
anonim2013.05.16 15:31
Linda Blair-Bardzo sympatyczna i ładna starsza kobieta!.
anonim2013.05.16 16:16
ktoś tu się chyba zbyt fascynuje tą tematyką, ciągle te materiały o ogzorcystach i egzorcyzmach.
anonim2013.05.16 16:20
A mnie przypomina posłankę Nowicką,Grodzką oraz Kopacz.
anonim2013.05.16 17:19
@bond Włącz play -może zmienisz zdanie o aktorce?.
anonim2013.05.16 18:08
@Ondraszek1 Ale ja o zdjęciu a nie o aktorce.
anonim2013.05.16 18:22
A mnie fascynuje to, że cały świat teraz taki ateistyczny, postępowy, nowoczesny i oświecony... ale jakbyś w TV program nie patrzył, to każdego tygodnia kilka filmów o wampirach, zombie, czarnej magii etc. Jak nie częściej. Schizofrenia.
anonim2013.05.16 18:40
@Thorgal- A mi przypomina Bęgowskiego vel Grodzką od Pali(gn)iota.
anonim2013.05.16 19:03
@Thorgal Patrz na film z yt,a nie w charakteryzacje!!.Ślepy jesteś?. A co do per pan pani to poprawniej do Dr.Pawłowicz można sie zwracać Pani Poseł , co jak mysle jej nie przeszkadza. W jednym z kretyńskich programów poprawnie jest się zwracać filozofka,socjolożka.psycholożka itp bzdety tytularne. Dżekson się na tej charakteryzacji wzorował!!!.Biały Murzyn!?.
anonim2013.05.16 19:29
@Thorgal Jak ma swoje cycki ,czym naturalnym oddychać oraz ma na czym siedzieć i do tego ładną buzię, składnie mądrze mówi- to na pewno jest to Pani Poseł Dr.Krystyna Pawłowicz!!!
anonim2013.05.16 20:04
Ze wstydem muszę przyznać, że oglądałem ten film dopiero w tamtym roku, bo od kilku dopiero lat umiem zasysać filmy z torrentów. Polecam!
anonim2013.05.16 20:24
Thorgal znowu się opalił tego świństwa, a już tyle razy mu tłumaczono, żeby tego nie palił, ani nie wąchał kleju, bo to szkodzi, najbardziej uszkadza centralny układ nerwowy - nie posłuchał i można zobaczyć skutki wystarczy poczytać jego wpisy.
anonim2013.05.16 20:43
@Nabi - to musi być jakiś zagraniczny towar, bo Thorgal zawsze pisze bez polskich czcionek.
anonim2013.05.17 9:51
@ Jack_Holborn® - "Nie kradnij" ?