– To tam ukazuje się najwięcej informacji o "polskich obozach śmierci", to tam robi się filmy, które oskarżają Armię Krajową o faszyzm – mówił na antenie Jedynki były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, odnosząc się do postawy naszych Zachodnich sąsiadów.

Podczas niedzielnych uroczystości prezydent Andrzej Duda mówił o możliwej odpowiedzialności krajów Europy Zachodniej.

– Może nie byłoby w ogóle wojny 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi. (...) Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć, że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady – mówił Andrzej Duda. 

Były minister obrony narodowej podkreślił kwestię przekazu historycznego, jaki był formułowany w czasach rządów PO - PSL. 

– Negowanie znaczenia historii i polityki historycznej w czasach rządów PO-PSL było aprobatą kłamstw nt. historii Polski. To było w pełni świadome. To była zgoda na traktowanie Polski jako jednego z czynników wywołujących II wojnę światową. To była zgoda na to, żeby mówiono o polskich obozach śmierci. To była zgoda na to, żeby Polska była stawiana do kąta na arenie międzynarodowej. Żeby można było wybielić rolę Niemiec – mówił Antoni Macierwicz.

– Jeszcze nigdy cały świat nie dowiedział się w tak precyzyjny i dramatyczny sposób jak wyglądała II wojna światowa, jaką ofiarę poniósł nasz kraj. Świat poznał prawdę o dramacie II wojny światowej. Prawdę, która był zakłamywana – zaznaczył b. szef MON.

Antoni Macierewicz skomentował również wystąpienie przewodniczącego niemieckiego Bundestagu Wolfganga Schaeuble

– Pakt Ribbentrop-Mołotow, a w jego następstwie inwazja wojsk sowieckich na Polskę w połowie września 1939 roku, oznaczały w rzeczywistości czwarty rozbiór kraju – zaledwie dwie dekady po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. - mówił Schauble

– Zadośćuczynienie musi mieć dwa wymiary. Słowa prezydenta Niemiec były istotne. Słowa Wolfganga Schaeuble’a o tym, że "pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski" były bardzo ważne. Państwa, które brały udział w rozbiorze i zniszczeniu struktury geopolitycznej ówczesnego świata, muszą za to ponieść odpowiedzialność. Także odpowiedzialność mającą wymiar finansowo-gospodarczy – podkreślił Macierewicz

bz/polskieradio.pl