27.09.15, 11:27

Biada nie pokutującym miastom!

20 Wtedy począł czynić wyrzuty miastom, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że się nie nawróciły. 21 «Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. 22 Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam. 23 A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego. 24 Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie». (Mt 11, 20-24)

Co rok przybywa w austriackiej stolicy zapuszczonych i pustych kościołów. Są zamykane przez władze miasta. W ostatnim czasie jednak wiele katolickich świątyń, o których istnieniu wiedeńczycy zdążyli już zapomnieć, jest poddawanych błyskawicznym remontom. Dlaczego?  Zamieszkają w nich… muzułmanie - imigranci!

Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn jest zdania, że w całej Austrii znajdą się tysiące miejsc dla ludności napływającej z południa. Przedstawiciel archidiecezji wiedeńskich Michael Prueller oświadczył, że dach nad głową w remontowanych kościołach znajdzie blisko tysiąc uchodźców.

Przekształceniem kościołów pod miejsce do zamieszkania dla imigrantów-muzułmanów zajmie się katolicki Caritas. To Caritas ostatecznie zadecyduje, które rodziny trafią do mieszkań wydzielonych z nieistniejących już kościołów. Prueller dodał także, że podobnie sytuacja wygląda także w całej Dolnej Austrii. W tym regionie do końca września w dawnych kościołach przygotowanych zostanie łącznie 9100 m kw. powierzchni mieszkaniowej. Opiekę medyczną i nauczanie, dzienny koszt utrzymania takiego uchodźcy wyniesie 19 euro. Na ten cel austriacki Kościół otrzyma pomoc finansową ze strony Państwowego Funduszu Mieszkaniowego.

Powyższy cytat z Ewangelii św. Mateusza jak nigdy pasuje do tego, co dzieje się w austriackim Kościele. Miejmy nadzieję, że polski kościół nigdy nie stanie przed taką sytuacją!

tag/philo

Komentarze

anonim2015.09.27 12:37
Ja tez. To oznacza ze koniec jest blisko.
anonim2015.09.27 23:02
Ziemia jest przeludniona, a grunty i budynki są cenne. Nawet na prastarych cmentarzach dzisiaj stoją budynki mieszkalne (bo inaczej Ziemia byłaby jedną wielką nekropolią), a wy się dziwicie, że puste kościoły są wykorzystywane?