17.03.16, 20:47Kle Mens - bluźnierstwo

Bluźnierczy wizerunek w Tygodniku PowszechnymW papierowym wydaniu Tygodnika Powszechnego 13 marca 2016 nr 14, 3479) na s.24 znajduje się  prowokujący wizerunek, który z pewnością może ranić uczucia religijne wielu osób. Na stronie 24, w obszarze na dole strony oznaczonym jako „reklama” znajduje się wiadomość o wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Tytuł wystawy brzmi „KATO” a pseudonim autorki wystawy „Kle Mens”. Daty otwarcia wystawy to 17-03 – 6.04 2016. Zdjęcie, które jest na reklamie Tygodnika Powszechnego przedstawia osoby upozowane na wzór Maryi i Jezusa w pozie kojarzącej się z wizerunkiem dewocyjnym „Pieta”. Można by od biedy nazwać głupawą, ale może szczerą, próbą uwspółcześnienia ilustracji sceny ewangelicznej.  W materiałach prasowych  wystawy w BWA, jakie nadesłało redakcji fronda.pl sprawa się bardziej obnaża. Otóż nadesłano nam realistyczne wizerunki rysunków przedstawiających nagą artystkę upozowaną jak na kultowych wizerunkach świętych kobiet.

Kle Mens

„Kle Mens (Klementyna Stępniewska, ur. 1985) – ukończyła malarstwo na warszawskiej ASP w 2014 roku pod kierunkiem profesora Jarosława Modzelewskiego, adi. Igora Przybylskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, filmem, obiektami.” O charakterze jej poprzednich wystąpień wiemy z dokumentacji wystaw zbiorowych. Widać że od dawna manewruje ona na krawędzi granicy bluźnierstwa ( np. zabawki „matrioszki” z doklejonymi zamiast twarzy wizerunkami Oblicza Matki Bożej Częstochowskiej - „Czarna Madonna” Obiekt   widoczny na filmie 1.36 minuta https://www.youtube.com/watch?v=t0Bnl0b1P0o pokazany na wystawie 7 marca 2013 (była przestrzeń Galerii 2.0 (budynek rektoratu ASP w Warszawie, ostatnie piętro). 

Ach znów ten katolicyzm…

Tygodnik Powszechny chyba czuje dystans wobec określenia „katolicki”, cytuję z nadesłanych materiałów prasowych „Katorga, katoliczka, katować, katolicyzm, katorżniczy. Obsesyjnie dokładne prace Kle Mens odsyłają do świata, w którym cierpienie spotyka się z ekstazą, uległość z siłą, duchowość z cielesnością. Każda z ultraprecyzyjnych prac rodziła się w bólu przez wiele miesięcy. Malowane na drewnianych deskach obrazy (autoportrety?) przedstawiają nagie ciała katolickich męczennic i ekstatyczek. Kle Mens odwołuje się do dobrze znanych w Polsce motywów religijnych, nadając im osobisty charakter i poszukując w nich kontekstów egzystencjalnych, feministycznych i seksualnych. Nie trzeba wierzyć w Boga by malować święte obrazy; „Kato” jest ćwiczeniem z postsekularnej praktyki artystycznej.” No więc już wiemy co mamy tu przedstawione na „reklamie” w „katolickim” czasopiśmie.

Męczennice z estetyką sado-maso

Posłuchajmy co dalej pisze do nas autorka „Kle Mens: Sięgając do treści religijnych możemy dowiedzieć się czegoś nie tylko o przeszłości, ale też o teraźniejszości. To podejście jest dla mnie naturalne, ze względu na zagmatwany życiorys: gdy miałam siedem lat umarł mój ojciec, następnie matka zachorowała na schizofrenię i popadła w dewocję. Do czternastego roku życia wychowywałam się w katolickiej wspólnocie religijnej, która skutecznie izolowała mnie od świata rówieśników. Rozwijałam się wśród obrazów dewocyjnych, doszukiwałam się w nich niestandardowych treści i znaczeń, często kojarzyły się mi zmysłowo. Dużo później skojarzyłam obrazy przedstawiające męczennice z estetyką sado-maso. Pochylając się nad wątkiem zmysłowości dotarłam do ekstaz świętych kobiet - Doktorów Kościoła, do kontekstu rozkoszy, romantycznej miłości Świętej z Bogiem, aż wreszcie do kontekstu feministycznego: interesuje mnie wypchnięcie, wyparcie, czy marginalizowanie roli kobiet w religii i ich powrót do religijnego dyskursu tylnymi ścieżkami.

Na przykład

Wśród materiałów prasowych jest fotografia obiektu z wystawy. rysunku przedstawionej karykaturalnie św Katarzyny Sieneńskiej. Nagiej (ubranej jedynie w nakrycie głowy zakonnicy) leżącej w pozie ekstatycznej dotykająca stygmatyzowaną ręką łona. Ten gest moim zdaniem jest dwuznaczny, może być to gest skromnego zakrywania się, a może jest to gest masturbacji. Jaka jest to więc ekstaza? Ponadto, czy rzeczywiście św. Katarzyna Sieneńska była przykładem marginalizacji kobiet? Trzeba mało wiedzieć o tej świętej, żeby tak uważać …. Po pierwsze Katarzyna Sieneńska nie jest „męczennicą”, a ponadto miała spory wpływ na współczesny jej świat. „Została przyjęta przez Ojca Świętego na prywatnej audiencji. Rozmawiała z nim nie tylko o konflikcie z republikami włoskimi, ale gorąco namawiała papieża do powrotu na Stolicę Piotrową. (...) Tak długo namawiała Grzegorza XI, tak żarliwie modliła się, tak wiele listów napisała w tej sprawie, aż osiągnęła swój cel i papież powrócił do Rzymu w styczniu 1377 roku.” (opoka.org.pl) Gdzie więc tu marginalizacja? 

Kolejna do kariery
Czytajmy dalej jak przedstawia się artystka: „Od lat jestem ateistką...” Acha, artystka od dawna jest ateistką, a była katoliczką, jest zraniona… No cóż, ze zranieniami powinna się udać do specjalisty i to nie z zakresu historii sztuki.... Jest to trochę podobny schemat drogi do kariery jak u koleżanki po fachu Doroty Nieznalskiej. Ubolewam jednak, że ta pani ukształtowała tak swoją postawę na państwowej uczelni ASP, a obecnie wyraża swoje kompleksy względem katolicyzmu za państwowe pieniądze, gdyż „Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie jest miejską instytucją kultury”.

Kle Mens Kato 17.03-6.04.2016

Wystawa Stała Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej | Dworzec PKP

Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Krzysztof Pacewicz

BWA Tarnów, 17.03-06.04

Współpraca: Galeria Arsenał w Białymstoku

www.kle-mens.pl

 

Maria Patynowska 

<<< CAŁA PRAWDA O BANKSTERACH! KULISY GLOBALNEJ ZMOWY! ZOBACZ! >>>


Komentarze

anonim2016.03.17 20:55
Tygodnik Powszechny powinien być pod patronatem agory wypuszczany. Boniecki jest POdrzutkiem, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swych czynów.
anonim2016.03.17 22:28
Kardynał Sapieha w grobie się przewraca kiedy widzi pedofilię wśród księży. Najpierw z tym się rozprawcie, a potem możecie marudzić o innych sprawach
anonim2016.03.17 22:48
u was też się ukazało przecież to bluźniercze zdjęcie, które z pewnością może ranić uczucia religijne wielu osób, zraniliście uczucia religijne pokazując to i pisząc o tym?
anonim2016.03.18 1:12
"u was też się ukazało przecież to bluźniercze zdjęcie, które z pewnością może ranić uczucia religijne wielu osób, zraniliście uczucia religijne pokazując to i pisząc o tym?" U Nas POkazujemy to bluźniercze zdjęcie byś mógł w państwie Polskim zrozumieć wolność i ją wybrać......
anonim2016.03.18 3:08
Jak widać owa Pseudo-Artyska jest pod wpływem tzw. synowca Lucyfera - Belzebuba, tj. Węża Lewiatana tzn. I Bestii z Morza /Ap. 13,1nn) "Ap 13:4-8 4. i pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii. I Bestii pokłon oddali, mówiąc: Któż jest podobny do Bestii i któż potrafi rozpocząć z nią walkę? 5. A dano jej usta mówiące wielkie rzeczy i bluźnierstwa, i dano jej możność przetrwania czterdziestu dwu miesięcy. 6. Zatem otworzyła swe usta dla bluźnierstw przeciwko Bogu, by bluźnić Jego imieniu i Jego przybytkowi, i mieszkańcom nieba. 7. Potem dano jej wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem. 8. Wszyscz mieszkańcy ziemi będą oddawać pokłon władcy, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka." TZN w do piekła ją zabierze na wieczną mękę!!! Bo celem życia człowieka jest wychwalanie Boga Jego Pierworodnego Jezusa Chrystusa i Jego Matki Niepokalanie Poczętej królowej Nieba i Ziemi i Jego Aniołów i śwętych Pańskich a upodabnianie się do Diabłów z piekła rodem!
anonim2016.03.18 3:18
@Rata Mord Jesteś mówiąc wprost głupcem który jest opętany przez demony z piekła tzn synem złego /V stopień zjednoczenia z Lucyferem/ skoro podoba ci się to samo co tej Pseudo- Artystce w pokoju zjednoczenia z diabłami - Iluminat Medium zła /VI stopień zjednoczenia z Lucyferem/ Np. Takim samym jak hitlerowcy czczący wielbiący Iluminata Medium A Hitlera.
anonim2016.03.18 3:25
@Oskar D... + Nie będziesz rozliczany przez Boga z grzechów X Bp tylko z własnych. więc dobrze zastanów się uogólniając bo twoi tzw Indoktrynatorzy z PO i Nowoczesna PO ect. szerzą GENDER a ten jest Rajem doczesnym dla grzeszników tzw Buddy raju rozpusty sexu w najgorszym wydaniu prowadzącym do piekła na wieczną mękę tzn do Jeziora ognia i siarki /Ap. /
anonim2016.03.18 4:41
To taka sama "wyraza artystyczna" jak dodane niedawno do Gościa Niedzielnego "za free" sweengujące Gożkie Żale jakiejś pani z KUL. Ani to do śpiewania, ani do słuchania się nie nadaje, ale ma "artystyczny wyraz" bo i tej pani jest "odkryciem" o czym miał przekonać dwustronnicowy komentaż. Tyle "pary w gwizdek", a prawda broni się sama - " król jest nagi"......
anonim2016.03.18 6:05
Sztuka realizowana jest zawsze KU! pięknu a nie przeciw pięknu...Antysztuka jest przeciw. I tylko tak należy to rozumieć.
anonim2016.03.18 6:20
"Artyści", o marnym warsztacie, bądź nie mający wiele do przekazania, bawią się w przedrzeźnianie... żałosne to i dziecinne... dzieci podobnie bawią się w przedrzeźnianie, i zdaje im się, że wielce siebie promują...
anonim2016.03.18 6:35
A upodobnianie się do diabłów czym grozi? Niczym innym jak bycie z nimi w piekle na całą nigdy nie kończącą się wieczność. Daje więc jej, podobnie jak redaktorom i dziennikarzom wg liberałów tej katolickiej jakoby gazety im również radości wieczne jak dla Masochistów tzn. uwielbiania się w cierpieniu i grozie wiecznej
anonim2016.03.18 6:40
@marekwu - gdy widzę tu teksty o tym tygodniku, dziwi mnie, że władze kościelne nie zakazały temu kontrkulturowemu pismu Nowej Lewicy używania pod tytułu "katolickie pismo społeczno-kulturalne". Skoro Wałęsa zakazał Michnikowi używania znaczku "Solidarności", to chyba Kościół też ma coś do gadania?
anonim2016.03.18 6:44
@Rata Mord waś jak widzę nie rozumujesz rozumnie będąc pod wpływem demonicznym. Czy myślisz, że Bóg nie ukarze tego Medium zła? Jak wiesz Bóg jest wieczny ESSE bytów stworzonych zarówno niewidzialnych Aniołów jak i tych które zbuntowały się przeciwko niemu pod wpływem Czerwonego Dinozaura /Ap 12,3 nn/ i duchowo cielesnych tzn ludzi to i kara jest również wieczna bo obraza Boga ma wartość nieskończoną w swej wielkości gdyby bowiem demony jak i potępieni zostaliby unicestwieni to raz by umarli a tak to umierają wiecznie bez końca.
anonim2016.03.18 7:12
@Jack Myślę, że tu chodzi o przypowieść, która kończy się słowami - Pozwólcie rosnąć i chwastom do żniw...Kończyłem studia plastyczne i w trakcie zauważyłem, jedną prawidłowość. Największe miernoty zawsze szły w kierunku skandalizowania. Przynoszenia gnijącego mięsa, jako "tworzywa" rzeźbiarskiego, rozwieszania śledzi na blejtramach, czy rzygania do szklanek. Tak to działa. Wpisz sobie do przeglądarki nazwisko Artur Szyk to zobaczysz naocznie co mam na myśli. I jak wygląda sztuka czysta.
anonim2016.03.18 7:14
@RațăMort - więc jednak są jakieś granice wolności słowa! To interesujące, bo dzisiaj późną nocą stwierdziłeś, że właśnie "na tym polega wolnosc slowa w wolnym kraju, katoidioci", toteż ja chciałem z tej skorzystać. A tu proszę, już rano Ci się odmieniło i straszysz sądami. Zatem jak Kali obrażać, to jest dobrze, ale jak Kalego obrażają, to już bardzo źle, tak?
anonim2016.03.18 7:28
Redakcjo, widzę, żeście się strasznie wydelikacili, skoro usunęliście mój troszkę ostrzejszy wpis. Teraz dla kogoś postronnego nie wiadomo, o co chodziło z tym RațăMort-em. Stwierdził on, że na tym polega wolność słowa, katoidioci. A więc na zabawie z uczuciami religijnymi katolików, których i tak ze wszystkich stron się kopie, bo tej sport jest dziś w modzie. Teraz nawet nie dajecie mi szansy odeprzeć ten atak. A mój tekst był przeróbką tego sprzed lat http://www.fronda.pl/a/grozi-islamistom-siekiera-i-prowokuje-ich-psem-z-glowa-mahometa,5620.html który dotąd sobie w Internecie wisi. Nie idźcie tą drogą.
anonim2016.03.18 7:55
@marekwu - a wisi, bo wtedy (a jestem tu od lutego 2010) była inna redakcja. Gdy pan Terlikowski zaczął atakować Korwina, Michalkiewicza, Brauna i ks. Jerzy Isakowicza-Zaleskiego, sugerując ich agenturalność wobec Rosji (ksiądz nawet zgłosił nominację Frondy do tytułu Hieny Roku) przestało się tu udzielać kilku naprawdę ciekawych forumowiczów, wnoszących wiele katolickiego ciepła, inteligencji i życiowej mądrości. Między innymi miłośnik przyrody, poeta, malarz i rasowy katol, który tutaj występował jako Wierzący, a potem LeśnyLudek. Jak okoliczności pozwalały, można było z nimi pisać do późnej nocy. Oczywiście były też trolle, jak ten przeze mnie wspomniany, ale nie byli większością.
anonim2016.03.18 7:58
@marekwu - współcześni polscy artyści nie powinni dostawać ani grosza z państwowych pieniędzy na swoją twórczość. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. I znajdą się chętni by oglądać coś pięknego.
anonim2016.03.18 8:11
@Jack Wiem...Też jestem długo. Wcześniej pod innym nickiem. maaarkw. Ale interlokutorzy twierdzili, ze się jakoś źle kojarzy...Terlikowski razem z V kolumną Sakiewicza przyczynił się do usunięcia abp. Wielgusa. I moim zdaniem to jest "mord" założycielski "prawicy laickiej"
anonim2016.03.18 8:17
Mort Czyli sądy w hitlerowskich Niemczech nakreślające brak granic mordowania Polaków i innych narodów w niezawisłych orzeczeniach wyznaczyły prawną ochronę pokrzywdzonych? Ohoho! No to chyba trzeba będzie za Norymbergę zapłacić koszmarne odszkodowania! Gupolu. Płać.
anonim2016.03.18 8:50
Dobre
anonim2016.03.18 9:47
Poigrajcie sobie tak z Mahometem, cFaniaczki...
anonim2016.03.18 9:50
Mort Pastwo niemieckie było uznane przez wszystkie państwa świata...Na dodatek było jednocześnie demokratyczne. Odwracasz kota ogonem. Pisałem o wyrokach sądów. Słusznie mówił Pan Morawiecki. "Nad prawem jest dobro narodu". Posłuchaj czasami mądrzejszych od siebie. To pomaga.
anonim2016.03.18 10:38
@marekwu - nie pamiętam maaarkw i z niczym złym mi się nie kojarzy. "Prawicy laickiej", niezłe:-) Lubiłem z początku red. Terlikowskiego, ale po tym dziwnym zwrocie, po występowaniu z jarmułką w dyskusji o stosunkach, to... fuj! Niektórzy będą szli w zaparte i posiłkowali się nawet najgłupszymi argumentami, choćby sądowymi jak gdyby nie rozumiejąc, że wolność słowa nie jest po to, żeby komuś robić krzywdę i bluźnić, ale by można było mówić prawdę.
anonim2016.03.18 10:47
tygodnik antykatolicki, od lat 90-tych
anonim2016.03.18 11:18
@KonradTomasz A przedtem kryptokatolicki. Gdzie "katolik" Mazowiecki pluł na biskupa Kaczmarka
anonim2016.03.18 11:38
A kiedyś czytałem to ścierwo.
anonim2016.03.18 12:08
W dawnych czasach to był ponoć porządny tygodnik.
anonim2016.03.18 13:34
@Mniemanologia - martwię się, bo Twój poziom żartów, choć i tak zawsze adresowany do niewybrednych czytelników, dalej się niebezpiecznie obniża:-)
anonim2016.03.18 14:17
NowidziszMort Aleś się podłożył. Sądy PRL i postPRL były zależne od aparatu partyjnego, jakkolwiek by się nie nazywał...Teraz to się zmienia.
anonim2016.03.18 14:51
idźcie z krucjatą. spalić sukę!
anonim2016.03.18 16:31
No cóż, skoro artystce wydaje się, że ideały są po to by je łamać, w celu wyzwalania od sensu to i podejmuje działania kontrowersyjne.Czy pani ta kieruje się w życiu i sztuce miłością? Czy jej przekaz prowadzi mnie jako odbiorcę ku wartościom takim jak dobro, piękno, prawdą? Może się jeszcze otrząśnie, bo na manowcach wicher hula.
anonim2016.03.18 17:09
Teraz krzyże w kościołach są zasłonięte, więc artystka mogłaby wejść na chwilę zadumy i refleksji , chroniona przed niegdysiejszymi skojarzeniami zmysłowymi. Widać ten typ tak ma. Prawdę powiedziawszy, skojarzenia zmysłowe mam latem na ulicach, ale w kościele niekoniecznie.
anonim2016.03.18 18:14
„Tygodnik Powszechny” nr 24/2015 Czarownica w Kościele. Manifest feministyczny polskiej katoliczki (...) W „Tygodniku Powszechnym” zajmujemy się miejscem kobiet w Kościele. Dlaczego nie są biskupkami? Dlaczego nie głoszą kazań? Dlaczego nie pełnią ważnych funkcji w kościelnej hierarchii? Czy kobieta jest gorszym stworzeniem? A skoro tak, to dlaczego biskupi tak boją się pytać Jej o zdanie? @Mniemanologia - chodzi o to, że nie Fronda wymyśla te plugastwa, tylko pokazuje, czym stał się ten tygodnik.
anonim2016.03.18 21:55
Ksiądz Boniecki to jeden z nielicznych głosów rozsądku w tej skostniałej i zamkniętej na dialog z człowiekiem instytucji.