07.11.14, 14:12Bp Kazimierz Ryczan (fot. J. Kruk/Wikipedia)

Bp Kazimierz Rzyczan ostro o spocie reklamowym PO: Polska to Naród, a ten Naród jest w Kościele

Bp Kazimierz Ryczan nie szczędzi gorzkich słów, komentując zarówno spot Platformy, jak i spot reklamujący Polskę, przygotowany przez MSZ. Hierarcha jest jednak pewien, że nawet zakamuflowane próby zmieniania podejścia Polaków do tradycji chrześcijańskiej, z której wyrasta nasz Naród, pozostaną bezskuteczne. Jego zdaniem, oba spoty nie pokazują bowiem prawdziwej Polski, ale „Polskę ideologicznych przewidzeń realizowanych za unijne pieniądze”.

Kielecki biskup przekonuje, że prawdziwa Polska to nie jest ta ze spotu Platformy, ale „Polska to ludzie, Polska to Naród, a ten Naród jest w Kościele”.

„Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, to można zrobić referendum i zapytać Polaków: czy chcą czy może nie chcą krzyża na Giewoncie? A może ci postępowi autorzy spotu czy pani premier zechcą zapytać, czy krzyże mogą stać na cmentarzach, czy nie, a może komuś przyjdzie do głowy usuwać krzyż, który stoi w lesie na mogile partyzanta, który za wolną Polskę oddał życie?” - zastanawia się hierarcha.

Zdaniem hierarchy, wspomniany spot nie świadczy dobrze o Ewie Kopacz. „Premier ma reprezentować Naród, a nie jakąś grupkę ludzi uczulonych ideologicznie na obecność krzyża i Pana Boga. Po siedmiu latach sprawowania władzy partia rządząca rozpanoszyła się, stworzyła sytuację, w której Polacy są zepchnięci do rzeczy bardzo przyziemnych aczkolwiek potrzebnych, a mianowicie do poszukiwania pracy i chleba, a nie myślenia o wartościach” - podkreśla bp Ryczan.

Na koniec kielecki biskup apeluje, by walczyć o wartości, bo w innym razie, któregoś dnia obudzimy się nie w tej Polsce. „ Współczesny świat szuka i łaknie prawdy, bo tylko prawda wyzwala. Ta prawda jest w Bogu i krzyżu, który był, jest i będzie drogowskazem czy to się komuś podoba, czy nie” - konstatuje hierarcha.

MaR/Naszdziennik.pl

Komentarze

anonim2014.11.7 14:43
Czyżby PO dorzuciła jeszcze za mało milionów do funduszu kościelnego na 2014 rok, że biskup tak na ostro?
anonim2014.11.7 14:56
Jeśli polski naród jest w kościele to mamy bardzo wysoki wskaźnik zgonów.
anonim2014.11.7 15:02
[email protected] To nie lęk i przerażenie u bp. Ryczana, bo on już jest prawie na emeryturze:) I teraz może już spokojnie robić na ostro i pani premier i partii rządzącej, i tym wszystkim Polakom, którzy nie mają takiego samego zdania o wszystkim co on. Ot, tak katolicka miłość bliźniego w wydaniu polskiego biskupa.
anonim2014.11.7 15:05
[email protected] 39,1% w 2012 r. wg statystyk samego Kościoła.
anonim2014.11.7 15:11
@all Biskup mówi wyraźnie: "naród jest w Kościele", a naród to wspólnota, także w wymiarze historycznym oraz duchowym". I polskiego narodu innego, niz kotolicki, nie było, nie ma i nie będzie.
anonim2014.11.7 15:23
@JakiśCzłowiek: Jako historyk nie mogę się zgodzić. W połowie XVI w. Sejm głosował za wysłaniem do papieża prośby o zgodę na kościół narodowy. Rej - protestant - pisał po polsku, bo "Polacy nie gęsi" - czyli nie część Rzymu (katolicyzmu), "swój język mają". A jakimi katolikami byli masoni przegłosowujący Konstytucję 3 Maja? Jakim katolikiem był Piłsudski?
anonim2014.11.7 15:28
Jak Wy się wyobcowaliście z narodowej, katolickiej kultury i nie utożsamiacie z polskością, to miejcie pretensje do siebie, a nie do tych, którzy Wam o tym przypominają.
anonim2014.11.7 15:29
Jak Wy się wyobcowaliście z narodowej, katolickiej kultury i nie utożsamiacie z polskością, to miejcie pretensje do siebie, a nie do tych, którzy Wam o tym przypominają.
anonim2014.11.7 15:35
@JakiśCzłowiek: Tłumaczę spokojnie jeszcze raz. Fakty dobitnie pokazują, że nie tylko katolicy tworzyli polską kulturę narodową.
anonim2014.11.7 15:37
@JakiśCzłowiek - jeżeli fakty przeczą w którymś miejscu teorii, tym gorzej dla faktów?
anonim2014.11.7 15:43
@Marek22 Bp Ryczan nigdy nie przebierał w słowach i otwarcie uprawiał politykę jako gorący zwolennik PiS-u. I masz rację z tym lękiem, bo to poparcie wielu biskupów i proboszczów dla PiS-u to nadzieja, płonna zresztą, że ta partia w sferze światopoglądowej utrzyma chociaż status quo, czyli niejako zatrzyma zmiany. Ale przecież tego nikt nie zatrzyma, co najwyżej obecna od 25 lat presja państwowo-społeczna w różnej formie i postaci na Polaków w kwestii katolicyzmu i miliardy z budżetu państwa dla Kościoła przedłużą tylko o jakiś czas lepsze samopoczucie duchowieństwa kat. A bp Nycz i bp Gądecki zawsze wydawali się zdziwieni, że świat nie stoi w miejscu:)
anonim2014.11.7 15:45
Szanowni Państwo, bp Ryczan nie powiedział, że cały naród jest w Kościele, tylko, że naród, duża jego część jest w Kościele i to jest prawdą.
anonim2014.11.7 15:52
@saral, wojtek, agnieszka, axisten, marek22, myslącyinaczej, emilian itd...... Być może jesteście Polakami, lub lepiej Polaczkami, ale do narodu polskiego, to na pewno nie należycie. Wystarczy poczytać wasze teksty.
anonim2014.11.7 16:08
@brzęczyszczykiewicz :) Religia od przedszkola do matury uformowała Cię w takiego miłującego bliźniego swego? Jeżeli tak, to Państwo Polskie, finansując religię kat., traci na darmo prawie 1,5 mld zł rocznie.
anonim2014.11.7 16:10
brawo biskupie ...takich pasterzy brak.
anonim2014.11.7 16:17
@dźwiedź - jeżeli dla Ciebie dwa wybiórczo dobrane fakty są dowodem na cokolwiek, to Ty się chłopie lepiej nie przyznawaj jaka uczelnia Cię wykształciła na "historyka".
anonim2014.11.7 16:58
@emilian ☺mnie ukształtowała komuna i jej kontynuacja obecnie. Religia, Pan Bóg itp. nie mają w tym wypadku dużego znaczenia. Kto powiedział, że jestem katolikiem? Każdy Polak zobowiązany jest do szanowania tradycji nawet wtedy gdy jest niewierzący. Wasze komentarze, głównie nienawistne Kościołowi i szargające tradycję są dowodem, że Lenin, Stalin, Hitler... żyje, żyje w was polaczkach Tak więc strzelasz kulą w płot
anonim2014.11.7 17:03
@samolot "Kosciol nie moze byc ponad narodem" Kościół to naród, a ty jesteś co najwyżej polaczkiem.
anonim2014.11.7 17:05
Czy to nie butą się zwie? Z tego co wiem, to z licznych wymienianych tu "posiadaczy condominium o nazwie Polska" kościoła jeszcze nie wymieniano, a tu - proszę ... No, no ...
anonim2014.11.7 17:16
@brzęczyszczykiewicz - " ... mnie ukształtowała komuna ..." - No, nareszcie zrozumiałem Waści sposób rozumowania. Czyli w Twoim przypadku komunie się udało ... Sęk w tym, że w większości przypadków komunie się NIE udało, ale gratuluję obiektywizmu w samookreśleniu się ...
anonim2014.11.7 18:36
@straniero "Wiesz, mając świadomość, że osobnik Twego pokroju zwie się Polakiem, chyba naprawdę wolę być Polaczkiem" Gratuluję wyboru, przynajmniej wszyscy wiedzą z kim mają do czynienia @purple nie rżnij głupa...., a może rzeczywiście nie zrozumiałeś?☺ @samolot Gdyby nie Kościół, to nie byłoby Polski od ponad 1000 lat niestety z przerwami, do których przyczynili się często tacy jak ty i podobni tobie. Tak więc tę Organizację bez wątpienia można utożsamiać z narodem i państwem
anonim2014.11.7 18:59
A o Wesołowskim i Gilu jakoś Ekscelencja nie wspomina z taką żarliwością..
anonim2014.11.7 19:47
No i wypowiedział się na temat Polski poddany Watykanu :)
anonim2014.11.7 20:04
@brzęczyszczykiewicz - widzisz, ja nie rżnę głupa, tylko Ty nie widzisz tego, jak blisko Ci do bolszewickiego sposobu widzenia świata ... Cała ironia sytuacji polega na tym, że przejąłeś/masz taki sam stosunek do "nie swoich", jak mieli bolszewicy do "niebolszewików" ... A z resztą i tak nawet się nad tym nie zastanowisz, to po kiego mam klikać ...
anonim2014.11.7 20:08
@Jakiśczłowiek - DWA fakty? Do trzech nie doliczyłeś... Nie, nie mów proszę, kto Cię uczył matematyki. No to proszę kolejne trzy: Andrzej Frycz Modrzewski - umiera jako protestant; Mickiewicz i jego przynależność do sekty Towiańskiego; Słowacki krytykujący postawę papieża wobec powstania listopadowego. Oczywiście to tylko wyjątki, potwierdzające słowa Jego Eminencji... Pozdrawiam i życzę dobrego samopoczucia:)
anonim2014.11.7 20:45
@purple Popatrz może najpierw na swoją neobolszewicką niechęć do KK, a nie komuś zarzucasz własną ideologię.
anonim2014.11.7 21:18
@brzęczyszczykiewicz - wiedziałem, że nawet się nie zastanowisz ... Niechęć - tak, ale nie do KK, bo on zwyczajnie mnie nie interesuje. Niechęć do tych, którzy wpychają się nachalnie we wspólną przestrzeń ze swoimi ideami i próbują - po bolszewicku właśnie - zmuszać wszystkich, by żyli tak, jak nakazuje wyznawana przez nich idea. Idea inna, ale "chęć jej egzekwowania" taka sama. I jeszcze jedno. Polskość to szeroko pojęta kultura, a nie kantyczki w kościele. I tu powinieneś mieć następny problem, bo to jaka ta nasza Polskość jest to efekt przemieszania kultur i Słowian i Turków i Prawosławia i Protestantyzmu i ... i Żydów, a nawet Romów ... A KK miał zasługi zarówno w podtrzymaniu Polskości, jak i w tej Polskości likwidowaniu (z resztą to ostatnie bardziej z powodów merkantylnych, niż ideowych, choć oczywiście z hasłami antyliberalnymi "na ustach" - patrz Targowica). Jak teraz próbuje ktoś twierdzić, że bycie w KK jest wyznacznikiem bycia Polakiem, to zwyczajnie nie ma pojęcia o kulturze polskiej, lub ma ją gdzieś.
anonim2014.11.7 22:31
@dźwiedź - parę osób na krzyż to nie naród. Naród nigdy nie dał się zwieźć sekciarzom. I nie daje po dziś dzień, "historyku".
anonim2014.11.7 22:38
@saraL - Hartman - następny mondry inaczej, potrafiący co najwyżej negować rzeczywistoś, zgodnie z modą obowiązującą aspirujące do ilorazu sieroty po Heglu i Marksie.
anonim2014.11.7 23:05
@saraL - marksiści z resztą od ponad 150 lat powtarzają w kółko te same ideologiczne mantry - "rozprawiamy sie z kulturo burżułazyjno, obnażając jo jako wyraz interesu klasowego warstw panujących, królów, arystkrcji i kleru, żywotnie zainteresowanych polityko uzasadniająco ich zamozwańcze prawo ciemiężenia ludu pracującego miast i wsi". Dziwne, że jeszcze ktoś się na to nabiera...
anonim2014.11.8 5:24
@samolot @purple Kościół, to Polskość mimo tego, że różnej maści bolszewikom to się nie podoba. W czasie zaborów, komuny starano się za wszelką cenę oddzielić kościół od narodu, komuna wydawała na to duże pieniądze, bolszewicy tzw. ateiści posuwali się do morderstw i kalumni czyniąc podobnie jak wy atmosferę kłamstwa w okół tej instytucji Jesteście przedłużeniem zdrajców, zaborców i komunistów, sprzedawczyków Polski. Staracie się za wszelką cenę wykorzystywać każdą większą, czy mniejszą okazję żeby pluć na tę instytucję i drzeć czerwone gęby jaki to Kościół straszny, wsteczny i zdegenerowany. To w Kościele Naród zawsze otrzymywał pokrzepienie, to z Bogiem na ustach Polacy zwyciężali w największych bitwach, to wreszcie dzięki Kościołowi mówimy po polsku, a nie jakby wielu chciało, po rusku, czy niemiecku. Trzeba nie mieć podstawowej wiedzy historycznej, lub mieć złą wolę żeby twierdzić, to co wypisujecie. Wy polaczki chcecie zredukować Kościół do antyklerykalnej przestrzeni wylewając jad nienawiści przy każdej okazji. Polska zaczęła być Polską od 966 r., czy tego polaczki chcecie czy nie.
anonim2014.11.8 10:51
@JakiśCzłowiek - fajną masz filozofię. Naród nie dał się zwieść? Ile dziewczyn chodzi na religię dla białej sukni ślubnej, będąc de facto agnostyczkami? Ilu ochrzczonych pojawia się w kościele tylko na święconkę + chrzty + komunie + śluby + pogrzeby? Ilu nawet chodzących co niedzielę do Kościoła nigdy nie miała żadnej osobistej relacji z Chrystusem? Ilu prawicowych polityków jest w "nieregularnych" związkach? Masz oczy, a nie widzisz!
anonim2014.11.8 16:21
@dźwiedź - niestety takie jest ponure dziedzictwo 75 lat komuny.