03.05.12, 09:14

Budzyński: Chrześcijaństwo przynosi człowiekowi wolność

 Prezentujemy fragment wywiadu z Tomaszem Budzyńskim opublikowanym w najnowszym numerze "Przewodnika Katolickiego".

 

(...) Od czego jednak są artyści?!


- Twoje pytanie wpisuje się w szersze zagadnienie związane z celem całej sztuki. To van Gogh powiedział — i ja sobie to zdanie zapisałem wielkimi literami w głębi duszy — że celem sztuki jest miłość bliźniego. I myślę, że każdy obraz, muzyka czy rzeźba jest już w jakimś sensie obdarzony swoim własnym życiem i musi wydać owoc. Tak jak Chrystus mówi: poznacie ich po owocach. W sztuce jest tak samo. Jeżeli owocem jest miłość i dobro, to znak, że to dzieło pochodzi od Boga. Artysta musi tylko chcieć współpracować. Piękno zbawi świat. Nieprzypadkowo pisanie ikon uważane jest za formę modlitwy. W ogóle malarstwo samo w sobie jest jakąś praktyką kontemplacyjno-medytacyjną.

 

W swojej książce przywołujesz także zdanie Jana Pawła II: „Artysta powinien być jak pies, co liże rany Łazarza”.


- To jest właśnie prawdziwe powołanie artysty. Papież genialnie to ujął. Bo tamte psy lizały rany, żeby ulżyć człowiekowi w cierpieniu. I tu nie chodzi o jakieś powierzchowne sprawy tylko o „podniesienie nieba”, jak mówili chasydzi. Ha! Uważam wręcz, że po tym się poznaje sztukę.

 

Po miłości?


- Oczywiście, że tak. Ja bym chciał, żeby przy moich obrazach człowiek czuł się kochany.

 

Oj, czuję w tym wszystkim mocną rękę babci Anieli.

 

- Ja w ogóle uważam, że dzieciństwo jest najważniejszym etapem rozwoju człowieka. Mam tutaj na myśli to bezpośrednie poznanie świata, jeszcze nieobarczone kulturą, podpowiedziami i dookreśleniami innych. Dziecko mówi i myśli po swojemu, rozmawia z drzewami i ptakami, a kiedy patrzy na słońce, to widzi je takim, jakim ono jest naprawdę, a nie tak, jak je opisują inni. Dziecko ma antenę skierowaną na Pana Boga.

 

Bezpośrednią łączność...


- I to bez żadnych szumów, zakłóceń i parawanów kulturowych. A później człowiek rośnie i wszystko mu zabierają. Zaczyna uczestniczyć w kulturze, która zamiast wyjaśniać, zasłania. Ale ta czystość dziecięctwa, która wiąże się z czystym poznaniem, jest fundamentalna i rzutuje potem na całe nasze dalsze życie. Tak jak ten wymalowany kościół, do którego chodziłem z babcią Anielą.

 

I z muzyką też tak było?


- Bardzo podobnie. Choć właściwie to muzyka sama do mnie przyszła. Usłyszałem ją w czasie zabawy w chowanego, kucając pod oknem jakiegoś domu. W jednej chwili zapomniałem zupełnie o zabawie. Siedziałem i słuchałem. Owszem, wcześniej słyszałem to i owo w radiu, ale tamtego dnia ona do mnie przyszła. Pojawiła się przede mną pod postacią sonaty Debussy'ego i przedstawiła się: „jestem muzyką”. To było na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu. I dzisiaj, kiedy słucham Debussy'ego, mam podobne odczucia jak Marcel Proust, jedzący swoje ulubione ciastko: wszystko mi się przypomina. Uwielbiam Debussy'ego, Ravela i ten impresjonizm.

 

Można słuchać Debussy'ego przed czterdziestką?


- ...(śmiech)

 

Pytam, bo w swojej autobiografii piszesz, że przed tą cezurą nie powinno się czytać pewnych książek i słuchać pewnych płyt. No, a ja właśnie dochodzę do czterdziestki. Mam się spodziewać jakiejś rewolucji?


- Widzisz, bo to jest tak, że wiele rzeczy czytało się jako nastolatek z chęci poznania czy dla zwykłego szpanu. Ale jak to później wertujesz już po czterdziestce, to dostrzegasz w tych książkach zupełnie inne rzeczy. Można powiedzieć, że wcześniej nic nie widziałeś (śmiech). I tak jest na przykład z twórczością Franza Kafki. Uważam, że z założenia jest on kompletnie niezrozumiały dla ludzi młodych.

 

Poważnie?


- Proces, a tym bardziej Zamek to książki nie do zrozumienia dla 17- , 20-latka. Co najwyżej dotrze do niego ta szkolna, powierzchowna i prymitywnie wulgarna interpretacja o bezsilności jednostki wobec totalitarnej władzy. A tymczasem to jest książka kabalistyczna, mistyczna wręcz. To jest książka o procesie wytaczanym duszy ludzkiej. Tego mi już w szkole nie mówili.

 

I z tej nowej interpretacji powstała świetna płyta Armii Der Prozess. Nagrana oczywiście po czterdziestce.

 

- Tak, bo to jest właśnie ten moment w życiu mężczyzny, kiedy przychodzą i wytaczają mu proces. Zaczęło się od tego, że któregoś dnia zupełnie przypadkowo sięgnąłem po Kafkę. Mój wzrok padł na ten słynny fragment Przed prawem: człowiek ze wsi przychodzi do prawa i tam stoi nieubłagany strażnik. I wtedy mnie olśniło: że to jest właśnie ten moment, że nie chcą cię wpuścić, że nagle będą pokazywać ci twoje grzechy. Mało tego — jesteś aresztowany! Bardzo niekomfortowa sytuacja. Przed tym nie można uciec ani się gdzieś schować, bo uciec nie ma dokąd. Ale żeby to pojąć, żeby na to tak spojrzeć, trzeba mieć jakieś doświadczenie życiowe.

 

Dobra, to teraz pytanie trochę w tej procesowej konwencji: czy kiedykolwiek uważałeś się za osobę niewierzącą?

 

- Ja zawsze byłem wierzący, zawsze interesował mnie Bóg, natomiast w pewnym okresie życia, jako nastolatek, przestałem chodzić do kościoła na Msze i to, dodajmy, chodzić regularnie. Ale nadal oczywiście interesowałem się religią, dużo czytałem, poszukiwałem — również w religiach niechrześcijańskich. Bardzo interesowała mnie gnoza, co znalazło swój wyraz w tekstach, które wtedy pisałem. Choć ta chrześcijańska intuicja nigdy mnie nie opuściła. A potem znowu, dzięki Bogu, wróciłem do Kościoła. Ale to nie był jakiś szok czy nagła rewolucja.

 

Żadnego niespodziewanego „łup” w łeb?


- No właśnie, ze mną było inaczej. To była dla mnie raczej naturalna droga. Widzisz, dopiero później powstały rozmaite mity i ukazały się książki o tych nagłych nawróceniach. Ja nie przeżyłem żadnego gromu z jasnego nieba. Tylko że media potrzebowały wtedy sensacji, że oto nawrócił się jakiś „rockman”, a nawet paru. Przedstawiano to tak: do tej pory był ateistą, anarchistą, antyklerykałem plującym na Kościół i nagle, buch, zmiana o 180 stopni i stał się gorliwym katolikiem. Utrwalił się pewien stereotyp. Inni może i tak mieli, ale moja droga była inna.

 

Nie byłeś Szawłem „trafionym” w drodze do Damaszku?


- Ja nie byłem. Ale znam takie osoby. To są skrajne doświadczenia, które mają tylko nieliczni. Potem i tak słyszałem od różnych księży: „Panie Tomku, niech Pan przyjedzie i da świadectwo”. I niektórzy z nich wiedzieli lepiej ode mnie, co mam powiedzieć: „Niech Pan opowie, jak Pan brał te narkotyki, a teraz już nie bierze”. „Tylko że proszę księdza, ja nigdy nie byłem narkomanem” — odpowiadałem. „Aha” — i w ich głosach słyszałem niemal zawód.

Ze mną było tak, jak w tej buddyjskiej książce. Mistrz powiedział do ucznia: „Kiedy człowiek zaczyna praktykować zen, to na samym początku góry są górami, a rzeki są rzekami. A kiedy wchodzi w to głębiej, to góry przestają być górami, a rzeki rzekami, ale w końcu, po latach poszukiwań, góry znowu stają się górami, a rzeki rzekami”. U mnie tak to właśnie wyglądało.

 

I w końcu znalazłeś się na Drodze...


- Mój powrót do Kościoła zbiegł się z momentem tego niesamowitego i niezwykłego ożywienia religijnego w Polsce na początku lat 90. To było jakieś wielkie wylanie Ducha Świętego, a ja miałem szczęście w tym uczestniczyć.

Mieszkaliśmy wówczas z żoną w Warszawie. W pobliskim kościele odbywały się czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Jeden z moich przyjaciół powiedział: idźcie tam. Poszliśmy. W tym kościele zobaczyliśmy rzeczy, o jakich nam się nawet nie śniło. To nie było jakieś „księżowskie gadanie”, tylko ukazanie królewskiej mocy Boga! Dla mnie było to niezwykle silne przeżycie. Tak silne, że po przeprowadzce do Poznania zacząłem szukać podobnej wspólnoty. Tymczasem jeden z moich ojców duchowych pokierował mnie w inną stronę, wskazując na katechezy Drogi Neokatechumenalnej. I znowu posłuchaliśmy. Od tamtego czasu minęło 17 lat. Nigdy nie żałowałem tej decyzji.

 

Góry znów są górami, a rzeki rzekami?


- Na pewno. Dzięki tej tajemniczej Drodze, obcowaniu we wspólnocie, człowiek zaczyna zupełnie inaczej spoglądać na swoje życie, na drugiego człowieka i na to wszystko, co się dzieje wokół niego. To jest ogromna pomoc. Ja czuję, że na moje życie pada jakieś światło. To nie jest jakieś mędrkowanie. Jestem dorosły i nie mam już pewnych złudzeń co do tego, czym jest ten świat i kim jestem ja. Chrześcijaństwo przynosi człowiekowi wolność, także od mrzonek i iluzji. To jest bezcenne doświadczenie. Wszystkie wydarzenia — i te dobre, i te złe — są słowami Boga skierowanymi do mnie. Także pisanie książki autobiografii bardzo w tym pomaga, bo zaczynasz oglądać swoje własne życie z pewnej perspektywy i widzisz, że to życie ma sens, że w ogóle warto jest żyć!

 

A słyszałeś już takie stwierdzenie: „W dzisiejszej twórczości Budzyńskiego statystycznie coraz więcej jest słowa «śmierć»”?

 

- Dla mnie miłość i śmierć to generalnie dwa najważniejsze tematy w sztuce. W zasadzie to szkoda czasu zajmować się czymś innym. Obie te sfery interesują mnie równie mocno. Choć rzeczywiście moja ostatnia solowa płyta Osobliwości jest taką „płytą o śmierci”. Ale to dlatego, że jesteśmy już w tym wieku, że coraz częściej stajemy w obliczu śmierci naszych bliskich. Rok temu zmarł mój ojciec. Ja to przeżyłem bardzo głęboko. Bo tak naprawdę dopiero w obliczu śmierci pojawia się w pełni pytanie o sens życia. I trzeba je sobie zadawać, bo ono sprowadza człowieka do jego prawidłowych wymiarów: że jest tylko człowiekiem. To pozwala spokornieć. A więc w ostatecznym rezultacie jest bardzo dobre.

 

No, ale cieszysz się jednak chyba perspektywą starości? Spełni się w końcu Twoje marzenie: być Starszym Panem i pisać piosenki dla ludzi po czterdziestce...

 

- Bardzo się cieszę. Dziś mam 50 lat i właściwie to już jestem starszym panem. Już nie muszę się tak jak kiedyś wysilać, napinać ani popisywać przed dziewczynami. I za chwilę będę mógł rzeczywiście pisać takie cudowne piosenki jak Herbatka czy Dobranoc z Kabaretu Starszych Panów, których uwielbiam bezgranicznie. A po zakończeniu kariery piosenkarza mógłbym zatrudnić się na kolei i zamieszkać w tej chatce dróżnika.

 

Koniecznie z przydziałowym ogródkiem.

 

- Koniecznie! I stać się jedną z postaci wielbionych przeze mnie przedwojennych kolejowych nowel Stefana Grabińskiego. Mógłbym tam sobie tak siedzieć, pić herbatę i pisać książki.

 

Rozmawiał Łukasz Kaźmierczak

 

Całość: opoka.org.pl

 

JW/Przewodnik Katolicki/Opoka.pl

Komentarze

anonim2012.05.3 12:11
<p>Ano tak, bo to co wsp&oacute;łczesny świat proponuje jako \"wolność\" to jedynie wybranie sobie koloru kajdan.</p>
anonim2012.05.3 16:58
<p>ciekawy koleś, lubiłem go z czas&oacute;w Siekiery i wczesnej Armii, teraz trochę skapciał</p>
anonim2012.05.3 18:57
<p>to nie tak!! Chrześcijaństwo w pewnych aspektach ogranicza wolność. Wcale wolnośc nie jest w Chrześcijaństwie wartością najwyższą. Są inne ważniejsze.</p>
anonim2012.05.3 22:28
<p>Chrześcijaństwo było w czasach apostolskich i pierwszych wiekach jego powstwawania. A co konkretnie oznacza chrześcijaństwo dzisiaj? Przecież wg. naukowych kryteri&oacute;w chrześcijaństwem może być wiele nie tylko r&oacute;żnych ale i sprzecznych ze sobą doktryn. Pomijając kwestię prymatu papieskiego i najbardziej znany podział na Kości&oacute;ł Katolicki, Prawosławie i Protestantyzm, to tak z grubsza biorąc, wg. kryteri&oacute;w doktrynalnych. Są antytrynitarze (arianie, socynianie, tryteiści, subordynacjoniści), jak i doktryny trynitarne (katolicy, prawosławni i protestanci). Są doktryny przedchalcedońskie - monofizyckie (koptyjska, etiopska) jak i chalcedońskie (katolicyzm, prawosławie, niekt&oacute;re nurty protestantyzmu). Są doktryny uznające transsubstancjację (katolicyzm, High Church), \"metabole\" (prawosławie), konsubstancjację (luteranizm), obecność duchową Chrystusa w Zgromadzeniu Wiernych (kalwinizm) i tylko symbol Ostatniej Wieczerzy (Zwingliaznim). Sam protestantyzm to już od początku wiele sprzecznych i zwalczających się nurt&oacute;w (luteranizm-kalwinizm-zwinglianizm nie m&oacute;wiąc już o wielu ruchach chłopskich, np. T. Muntzera). Obecnie sytuacja wygląda podobnie - można powiedzieć, że w protestantyźmie zb&oacute;r jest jak działalność gospodarcza: każdy może założyć, jeśli chce i są też inni chętni ;) I czy te wszystkie \"kościoły\"/\"zbory\" tak samo prowadzą do Boga i są w stanie dać wolność? Nie sądzę. Takie gadki to tylko mydlenie ludziom oczu i pr&oacute;ba zaciemnienia sytuacji. Jedynie Kości&oacute;ł Katolicki prowadzi do Boga dzięki nauczaniu całej Prawdy (a nie tylko jej \"okruch&oacute;w\") i karmieniu wiernych Ciałem Pańskim.</p>
anonim2012.05.4 9:08
<p>dochodzę do 40 (chociaż dzieci niekt&oacute;re jeszcze b. małe) ale cieszę się że za mną ten czas szaleństwa, szukania siebie, granic swojego ja, niepewnosci: po co to wszystko... Pojawiła się mała stabilizacja: wiem (trochę) kim ja jestem, kim jest B&oacute;g, jaka jest nasza relacja... Ale widzę też wielu ludzi z kryzysem wieku średniego, kt&oacute;rzy po takiej małej stabilizacji wszystko chcą zmienić i podejmują czasami dramatyczne decyzje (chociażby zmieniając żonę/męża). Nie zapomnijmy że cały czas jesteśmy w drodze a stabilizacja jeśli istnieje to chwilowo.</p>