28.11.17, 11:33zdj. screen TVP Info

Burmistrz z PO pozwolił na reprywatyzację kamienicy. Później administrowała nią... jego spółka!

Komisja weryfikacyjna do spraw dzikiej reprywatyzacji w Warszawie bada dziś sprawę nieruchomości przy Schroegera 72. Przed komisją zeznaje były burmistrz Bielan, Zbigniew Dubiel. Samorządowiec z Platformy Obywatelskiej nie tylko nie pomógł lokatorom zgłaszającym wątpliwości w sprawie reprywatyzacji kamienicy, ale już po oddaniu jej w ręce nowych właścicieli, nieruchomością administrowała... jego firma!

Dubiel był burmistrzem warszawskiej dzielnicy Bielany w latach 2006-2010, natomiast do roku 2014 był radnym. Przed komisją wykazywał jednak poważne problemy z pamięcią, ale żeby tylko! Samorządowiec starał się bowiem wmówić członkom komisji, że nie ma pojęcia o reprywatyzacji, choć jest właścicielem spółki administrującej stołecznymi nieruchomościami! 

Co więcej, okoliczności reprywatyzacji kamienicy przy Schroegera 72 były co najmniej dziwne, bowiem nieruchomość wydano właścicielom... Bez oficjalnej decyzji.

Świadek szedł w zaparte, twierdząc, że nie uczestniczył w procesie reprywatyzacji. 

"Wszystkich, którzy mieli zastrzeżenia, odsyłaliśmy do organu, czyli do urzędu miasta. Nie badaliśmy sprawy, gdyż nie uczestniczyliśmy w procesie reprywatyzacji."- mówił były burmistrz.

Przewodniczący komisji, wiceminister Patryk Jaki pytał świadka, czy- jako burmistrz- nie interesował go brak prawidłowego pełnomocnictwa dla złożenia wniosku dekretowego. Zbigniew Dubiel twierdził, że nie widział zasadności, aby wysłać zapytanie doo działu prawnego. 

"To po co jest burmistrz?Czy zastanawialiście się kiedyś co stanie się z mieszkańcami reprywatyzowanych nieruchomości?"- zapytał Jaki.

W toku zeznań świadka okazało się, że jego rola w procesie reprywatyzacji była dość dziwna i niejasna etycznie. Dubiel był bowiem współwłaścicielem spółki, która administrowała budynkiem wydanym nowym właścicielom. Zapytany przez przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej, czy w takiej sytuacji nie widział konfliktu interesów, odparł, że administrację budynku zleciła wspólnota mieszkaniowa, zaś on sam nie widzi "problemów i etycznych wątpliwości. 

Ciekawą informację ujawnił Sebastian Kaleta, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, a dziś członek komisji: świadek, będąc na stanowisku burmistrza Bielan, tuż przed wydaniem kamienicy nowym właścicielom, nie powstrzymał współfinansowanego z budżetu miasta kosztownego remontu nieruchomości. 

Według członków komisji, Dubiel wszedł w konflikt interesów i nie prowadził należytego nadzoru nad procesem reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Schroegera 72 w Warszawie.

yenn/Fronda.pl