Jak informują amerykańskie media, spośród ewakuowanych do USA około 30 000 Afgańczyków tamtejsze służby zidentyfikowały około stu osób jako powiązanych z talibami lub innymi grupami przestępczymi.

Ponadto około 33 procent osób zostało poddanych dodatkowej kontroli, w efekcie czego do ponownej weryfikacji wytypowano jeszcze prawie 100 osób, których USA planują wysyłać do Kosowa, jak poinformował w sobotę na zasadach anonimowości przedstawiciel władz USA. Władze Kosowa natomiast zgodziły się przyjąć Afgańczyków na okres jednego roku z możliwością przedłużenia tego okresu.

Sprawa dotyczy około 120 tys. ewakuowanych Afgańczyków, z których – jak się podejrzewa - „część najpewniej negatywnie przejdzie wstępne procedury kontroli”.

Pomoc, na udzielenie której zgodziły się Stany Zjednoczone dotyczy tych Afgańczyków, którzy w okresie ostatnich dwudziestu lat podejmowali z nimi współpracę.

To zobowiązanie nie zakończyło się 31 sierpnia, nie skończyło się wczoraj, będzie kontynuowane w przyszłości – powiedział Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

mp/fox news/nbc news