08.04.19, 21:20zdj. screen Youtube/Radio Maryja

Czy strajk nauczycieli jest polityczny? Odpowiada prof. Mieczysław Ryba

"Czy cele są tylko finansowe? Jeśli tak, trzeba je zracjonalizować. A jeśli są polityczne, to strajk może potrwać ze względu na zbliżające się wybory"- ocenił wykładowca KUL, prof. Mieczysław Ryba, pytany o strajk nauczycieli. 

Politolog stwierdził w rozmowie z Radiem Maryja, że w strajku może chodzić o jedno i drugie.

"Pamiętajmy, że tak ostry strajk, czyli protest w czasie egzaminów gimnazjalnych, można by było usprawiedliwić tylko w sytuacji wielkiego kryzysu w oświacie. Na czym mógłby polegać? Na masowych zwolnieniach, kompletnym braku dofinansowania szkół, braku jakichkolwiek podwyżek dla nauczycieli w sytuacji, gdy budżet jest stabilny"-wyliczył rozmówca Radia Maryja. 

W ocenie prof. Ryby, strajk najbardziej odczuwają rodzice i uczniowie. Protest nauczycieli jest, zdaniem politologa, kwestią polityczną, ponieważ jesteśmy w roku wyborczym. 

"Tylko naiwny mógłby myśleć, że to wszystko nie jest spięte w jakiś projekt. Argumentacja, która pojawia się wśród nauczycieli jest następująca – skoro rząd ma pieniądze na 500 plus dla wszystkich dzieci, na trzynastą emeryturę, to dlaczego oni mają nie dostać pieniędzy? Przecież to jest skandal, bo tamtym się daje, a nam nie"-powiedział politolog. Profesor Mieczysław Ryba ocenił, że argumentacja ta nie jest zasadna, gdyż nauczyciele również, "w przytłaczającej większości", są rodzicami, nie można więc powiedzieć, że program 500 Plus omija tę grupę. Podobnie emerytura plus. 

"Niektórzy nauczyciele niedługo idą na emeryturę, inni trochę później, ale to również ich dotyczy. Nauczyciele nie są wyłączeni z programów społecznych. W związku czym twierdzenie, że dajemy emerytom i na dzieci, a na nauczycieli nie, jest argumentem nieprawdziwym, bo to też ich obejmuje"- wskazał gość Radia Maryja. 

"Dla wielu nauczycieli to kwestia walki o podwyżkę. W pełni zgadzam się z tą argumentacją, która mówi, że nauczycielski zawód jest wyjątkowy ze względu na to, że buduje nie tylko kwestie wiedzy, ale również postawy młodego pokolenia i to jest wyjątkowa sytuacja"- podkreślił Ryba. 

Profesor zaznaczył, że każde żądanie powinno być racjonalne, w związku z czym trzeba podjąć refleksję, "czy ta forma protestu jest adekwatna do dyskusji, którą toczymy".

"Nie jest też tak, że opinia rodzicielska staje całkowicie po stronie nauczycieli. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ludzie mają krytyczną opinię na ten temat"- podkreślił wykładowca WSKSiM.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze

kuba2019.04.8 23:42
Na majdan i UPA kasa jest, na Izrael kasa jest, na na nauczycieli, edukację nie ma. ??? Kasa to tylko pretekst. Dwie reformy AWS i PIS zaorały oświatę.
Ryszard Olejniczak2019.04.8 23:28
"Tylko naiwny mógłby myśleć, że to wszystko nie jest spięte w jakiś projekt." Całość manipulacji Polską oświatą jest spięta przez niepolskie ośrodki interesów. To konsekwentne wyniszczanie polskiej przyszłej inteligencji bo mamy zaplanowaną z importu.
KatechtęWylaćDyscyplinarnieZaPierdyOPłaskiejZiemi2019.04.8 23:13
Opinia rodzicielska jest i będzie po stronie nauczycieli. Szczególnie na wsiach i w małych miastach. Tam nauczyciel jest nadal ważną osobą w społeczności.Kto napluje na niego, że chce od rządu więcej pieniędzy za PRACĘ, a nie za leżenie i rodzenie? Czy dostanie podwyżkę, czy nie - zostanie w szkole. I dzieci plujących do niej też trafią... Ryba to klerolizus. A kler oczywiście potrzebuje ludzi ciemnych, dlatego chciałby dla edukacji jak najgorzej. Gdyby wyrzucić 30.000 katechetów na zbitą mordę, od razu pojawia się 1,5 miliarda wolnych środków, które można przeznaczyć na podwyżki dla pedagogów przedmiotowych.
gumek2019.04.9 0:43
Święta prawda ! Katechetów do kościoła . Okażą się niepotrzebni . Za PRL za friko wystarczał ksiądz i siostra zakonna by prowadzić katechezę i kościół się wzmacniał . Chodziłem , wierzyłem bo rodzice posyłali a teraz ... szkoła ma to robić ?
sss2019.04.9 6:37
Nie mam nic przeciwko podwyżkom ale dlaczego od razu dla wszystkich nie ważne od osiągnięć wracamy to PRL.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.8 23:05
Tak w innym temacie, dla relaksu w tym strajkowym dniu, w temacie ochrony życia poczętego. "Seks oralny chroni przed poronieniem. Niezwykłe działanie spermy" https://parenting.pl/seks-oralny-chroni-przed-poronieniem-niezwykle-dzialanie-spermy I co wy na to? Mądrze bóg to wymyślił?
normals2019.04.9 8:23
to dlatego gieje dzieci ni majom
mordechaj2019.04.8 22:57
PiS, zamiast wyrównać budżetówce wynagrodzenia w związku ze wzrostem PKB, zapłacić im za PRACĘ, zaczął szastać pieniędzmi podatników NIE ZA PRACĘ, a na socjal dla nierobów i milionerów. Wszystko w temacie.
violencja2019.04.8 22:37
Jest polityczny
twlolek2019.04.8 21:59
Gdyby chcieli kasy, poszli by głosować na PO,a nie strajkowali by parę miesięcy przed wyborami. Tu właśnie widać w czym rzecz. No chyba, że nie wierzą dla pana Grześka, że sypnie kasą.
POrada2019.04.8 21:43
Strajkujących zwolnić z pracy ,a ich pensje przeznaczyć na podwyżki dla niestrajkujących nauczycieli !
xyz2019.04.8 21:55
Aleś ty głupi.
mu2019.04.8 21:40
Zapomnieli zaprzancy z totalnej co wyczyniali przez 8 lat, dla Polaków nie było "piniedzy". Wydłużony wiek emerytalny do 67 lat, grabiez z OFE 153 mld zł, zadłużenie Polski na 800 mld zł, sprzedaż majątku Narodowego na 63 mld zł. Czyżby partia oszustów o tym zapomniała, myślą, że Polacy mają krótką pamięć.
Jan Vincent z Bydgoszczu2019.04.8 21:40
Piniendzy nie ma i nie będzie !
Jarosław Leśny 2019.04.8 21:38
Wszystko jest polityczne co staje okoniem wobec władzy ludowej. Weźmy taki protest niepełnosprawnych, przecież to byli statysci oplacani przez Sorosa i TVN. W naszym kraju mlekiem i modłom płynącym nie ma niezadowolonych, są najwyżej jednostki czerwonej reakcji, że tak powiem za Solnieżycynem. Więcej optymizmu narodzie, więcej uśmiechu https://www.google.com/search?q=usmiech+Jarosława&client=ms-android-samsung&source=android-browser&prmd=inmv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjs6cXpnsHhAhVu-ioKHfkGAbsQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=360&bih=520&dpr=3#imgrc=da-BVmb7cU_iTM
Jarosław Leśny 2019.04.8 21:40
Sołżenicynem miało być!
Foster2019.04.8 21:36
Oj ten Proksa - kto to ujawnił ?
anonim2019.04.8 21:32
jest kasa na kupowanie wyborców! jest kasa na haniebną podkomisje smoleńską! jest kasa na krowy i świnie! a nie ma pieniędzy dla nauczycieli!
Michał2019.04.8 21:44
Z poliamorystką nie ma co dyskutować. Podstawowy brak wiedzy i całkowite zakłamanie.
lolek kremowka2019.04.8 21:31
A gdzie jest ministra Zalewska ze swoim przeszczerym uśmiechem - gdzie jest szefowa tego burdla i tej deformy oświaty, którą zrobiła? Schował ją PiS????