07.04.20, 17:00

Dariusz Gawin: Egoiści w czasach wojny z zarazą

Przedstawiciele pokolenia liberalnego dobrobytu, przyzwyczajeni do konsumpcji, kupowania usług i wygody, głęboko wierzą, że egoizm to cnota, że świat został stworzony do zaspokajania ich potrzeb i wymagań. Nie są w stanie porzucić filozofii egoistycznego indywidualizmu także w stanie metaforycznej wojny. Nie widzą, że minęliśmy granicę, za którą obowiązują już inne reguły – zauważa Dariusz Gawin w felietonie napisanym specjalnie dla Teologii Politycznej.

 

Jedną z najczęściej stosowanych ostatnio metafor jest metafora wojny. W taki właśnie sposób opisuje się puste ulice, pozamykane centra handlowe, zamknięte na głucho szkoły. W tym porównaniu zawiera się lęk o życie i zdrowie swoje i najbliższych, niepewność o pracę i środki do życia w najbliższej przyszłości. Pod warstwą oczywistych skojarzeń kryją się głębsze pokłady możliwych analogii. Naturalnie zaraza to nie wojna w dosłownym tego znaczeniu, gdy każdego dnia lecą bomby, płoną miasta i giną dziesiątki tysięcy ludzi. A jednak czas epidemii ma z wojną pewną zasadniczą rzecz wspólną – jest to stan wyższej konieczności, w którym reguły codziennego życia zostają zawieszone. Stan, w którym z całą mocą objawia siłę przygodność i kruchość porządku cywilizacji oraz stan w którym trzeba wybierać pomiędzy różnymi dobrami, czasem poświęcając te mniejsze na rzecz większych. Niebywałe, jak wielu ludzi, którzy powtarzają bez przerwy wojenną metaforę jako retoryczny ornament, nie jest w stanie zrozumieć tej elementarnej prawdy wpisanej w jej wewnętrzną logikę.

Kilka dni temu przez internet przetoczyła się burza wywołana tweetem oburzonego pana, który został ewakuowany przez LOT specjalnym samolotem z wakacji w Wietnamie.  Był on kompletnie zdegustowany faktem, że w trakcie wielogodzinnego lotu serwowano pasażerom tylko po dwie zimne kanapki i butelkę wody. A przecież w komercyjnych wielkich liniach dają ciepłe dania i ciepłe napoje! Za to grymaszenie spotkała go potężna fala słusznej krytyki. Ale też uderzające w jego tweetach było zupełne niezrozumienie natury całej sytuacji – niedogodności na jakie został narażony są przecież wpisane w logikę stanu wyższej konieczności, w logikę metaforycznej wojny. Nie leciał z Wietnamu do Polski zwykłym rejsowym samolotem lecz samolotem wykonującym misję ewakuacji polskich obywateli w sytuacji zbiorowego zagrożenia. Tymczasem z  jego oburzenia przebijała filozofia życiowa pokolenia liberalnego dobrobytu, które zawsze i wszędzie chce być dobrze obsłużone. Przyzwyczajeni do konsumpcji, do kupowania usług, do wygody, głęboko wierzą, że egoizm to cnota, że świat został stworzony do zaspokajania ich potrzeb i wymagań. Wydaje się to na pozór niepojęte, a jednak nie są w stanie porzucić tej filozofii egoistycznego indywidualizmu także w stanie metaforycznej wojny. Nie widzą, że minęliśmy granicę, za którą obowiązują już inne reguły. To oni zajadle tropią każdą oznakę bałaganu, chaosu, każdy błąd, każdy fakt, który obnaża wadliwą konstrukcję planów, wedle których próbujemy toczyć tę wojnę. A przecież w naturę wojny wpisana jest także jakaś doza chaosu i niepewności, jakaś doza błędu i niewydolności. Bo tak jest na każdej wojnie, także tej, którą toczymy z zarazą.

Kiedy rodził się nasz liberalny kapitalizm raczkująca klasa średnia zwykła stygmatyzować wyrzucanych na margines transformacji robotników, pracowników PGR-ów, czy „budżetówkę” (kto dziś pamięta to słowo?), oskarżając ich o „roszczeniowość”. Dzisiaj to egoistyczni indywidualiści z klasy średniej okazują się roszczeniowi. Ciekawe, czy zrozumieją swój błąd.

Dariusz Gawin

Teologia Polityczna Co Tydzień

Komentarze

Jan Radziszewski 2020.05.10 6:57
takaprawda 6 maja 2020 09:50 WEZWANIE JEZUSA NAZARETEGO DO SWOICH WIERNYCH LUDZI. WIADOMOŚĆ DO ENOCHA Moja trzoda, strzeżcie się masowych kampanii szczepień, finansowanych przez elity i chronionych i promowanych przez organizacje międzynarodowe, ponieważ szczepionki te mają na celu zdziesiątkowanie światowej populacji. Ogłaszam wam specjalną szczepionkę, która według elit służących złu uchroni całą ludzkość przed pandemiami; Uważaj na tę szczepionkę, ponieważ pochodzi ona z Mikroczipa, który po wstrzyknięciu do populacji narodów oznaczy ją znakiem bestii. Międzynarodowe organizacje i elity, które rządzą tym światem w milczeniu, chcą kontrolować ludzkość, aby przygotować ją na pojawienie się Antychrysta….pamiętajcie, że każdy, kto jest naznaczony znakiem bestii, straci życie Ducha i nie będzie już Owcą mojej trzody. Już wkrótce środki masowego przekazu zaczną ogłaszać masową kampanię szczepień dla całej światowej populacji, która będzie sponsorowana i finansowana przez elity i organizacje międzynarodowe. Przed szczepieniem przeprowadzą spis ludności na świecie w celu ustalenia liczby niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Nie bójcie się, ufajcie i módlcie się, a Niebo zajmie się ochroną was. Wszystko to zacznie się dziać po Ostrzeżeniu i Cudu; wszyscy, którzy nie są wpisani do Księgi Życia, zostaną utraceni…..Moja trzoda, wirusy i pandemie będą pretekstem do masowego szczepienia ludzkości; Te szczepionki rozbudzą nowe pandemie, które w ogromnej ilości zdziesiątkują populację świata. Podczas ostatniego panowania mojego przeciwnika ludzkość oznaczona Mikroczipem straci swoją tożsamość jako istota ludzka; Nie będą już mieć nazwy, ale będą znani pod numerem, który zostanie zakodowany w pamięci „Wielkiego Brata”…. http://www.mensajesdelbuenpastorenoc.org/mensajesrecientes.html
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.8 11:02
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
MaxFiend2020.04.8 8:56
"Nie leciał z Wietnamu do Polski zwykłym rejsowym samolotem" - a za ten lot zapłacił ciężką kasę. Dlatego obsługa jak najbardziej się mu należała. "egoistyczni indywidualiści z klasy średniej okazują się roszczeniowi" - skoro płacą najwyższe podatki i sami płacą za własną opiekę zdrowotną i edukację, to mają do tego pełne prawo! Dosyć już było socjalizmu dla darmozjadów.
N2020.04.8 7:25
Co do gościa "grymaszącego" po powrocie z Wietnamu, to hmm... w sumie w jakiejś części się z nim zgadzam. Przecież nie wymagał wiele: kanapka i mała butelka wody to chyba jednak niewiele na kilkanaście godzin. Nie chodzi tu o jakieś smakołyki, po prostu jest to za mało na kilkanaście godzin. Miał pretensje również o to, że nie poinformowano pasażerów o tylko takim poczęstunku wcześniej - wtedy po prostu zakupiliby sobie coś na drogę na lotnisku.
Na chwale ojczyzny czytaj sk syna2020.04.8 5:27
A nie zauważył najgorszego polskiego sk syna kulawego pokurcza i jego bandy marionetek z kaczym piórem na czele
Nephilim2020.04.8 4:04
„…głęboko wierzą, że egoizm to cnota, że świat został stworzony do zaspokajania ich potrzeb i wymagań” Dariusz Gawin – pie*dolenie kotka za pomocą młotka. Jezus powiedział: „miłuj bliźniego jak siebie samego”. Co to znaczy? A no znaczy to to, że najpierw musisz miłować siebie żebyś mógł miłować innych.
Moly2020.04.8 2:45
Moralizatorstwo jest chyba najgorsza cecha takich ludzi jak autor ( i przynajmniej czesci katolickiej polulacji). Moralizowanie, zawstydzanie, kompletny brak szacumku dla innych i chroniczne poczucie moralnej wyzszosci ( uparte na czym??? na niczym). Czy wy ludzie naprawde myslicie ze mozeszecie kogos zastraszyc do milosci? Kim to chlopie jestes zeby oceniac ludzi? I w ogole co Ty wiesz? Te ogolniki, oskarzenia nic nie znaczace...
KONIECZNIE 2020.04.7 21:51
https://www.youtube.com/watch?v=VbOAnhgDlNk
vivi2020.04.7 21:17
Dzisiaj to egoistyczni indywidualiści z klasy średniej okazują się roszczeniowi. Ciekawe, czy zrozumieją swój błąd. O to akurat prawda. Tym wszystkim płaczącym przedsiębiorcom należy odpowiadać, że niewidzialna ręka rynku zadziała, że mogą się przebranżowić i iść w wypas kóz albo produkcję trumien, mogą wyjechać, mogą wziąć kredyt, zmienić pracę a nie postawa roszczeniowa i żebractwo wysunięte w stronę państwa. Przecież interwencjonizm państwowy to czyste zuuuuooo.Komunizm. haha
Hello Monia you dirty russkie's whore!2020.04.7 20:51
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.7 20:47
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się!
DEMOKRACJA2020.04.7 19:20
Egoiści i ludzie którzy nie potrafią kochać i widzieć najpierw dobro a potem to co należy zmienić. Człowiek nie potrafi zachwycić się tym pięknem , w którym bierze udział i będzie pisał wiele razy PIS aby oddziaływać na uczucia i udawał.....nikt nie wie kogo ale na pewno nie mądrego …..Zachęcam aby zadawać sobie pytanie: Co mogę uczynić aby napotkanemu człowiekowi było dobrze? Co ja mogę uczynić nie ten INNY, ale ja. Zmieniać innych to na głupota.
gumowa kaczka2020.04.7 19:00
"Egoiści "-czyli tym ,którym się udało poprzez pracę ,chociaż najczęściej przez dobre urodzenie i tak odczują nadchodzący KRYZYS najsłabiej. Tradycyjnie ucierpi zwykły pracujący za marne grosze człowiek,jeden ma więcej tylko dlatego że wielu ma mniej-nic tego nie zmieni,taka jest NATURA ludzka.
Marcel2020.04.7 18:53
https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/koronawirus-w-polsce-wosp-przekazuje-lozka-do-intensywnej-terapii,1011930.html
Suweren2020.04.7 18:49
Czy ja wiem. Wydaje mi się, że należę do tego pokolenia, jednak nie widzę u siebie tych cech, przynajmniej w ich skrajności. Może zależy to bardziej od człowieka i wychowania niż od metryk?
A2020.04.7 18:16
Brawo bardzo dobry artykuł
N2020.04.8 7:29
W gruncie rzeczy artykuł o tym, że facet był głodny po jednej kanapce na kilkanaście godzin i jak dorabia się do tego ideologię.
Panie Gawin2020.04.7 18:10
Na razie to mamy wojnę z gospodarką, z przedsiębiorcami.
Obiektywny2020.04.7 18:02
Szkoda ze wirus nie ubija tylko wsioków
jurek2020.04.7 17:37
Pan zapomniał o strachu a ten został wywołany na niespotykaną skalę. Niszczy on wszelkie więzy społeczne i na ogól dba o siebie.
K.K.2020.04.7 18:24
Nie prawda! Jest wręcz przeciwnie. Ludzie wychowani w tradycyjnych wartościach w sytuacji zagrożenia jednoczą się, wzajemnie wspierają i wspólnie przeciwstawiają temu zagrożeniu. Tak było podczas zaborów, podczas okupacji niemieckiej oraz sowieckiej. Strach towrzyszący minionym pokoleniom jednoczył je w walce z zagrożeniem. Obecnie jest inaczej bo ideologia lewacka zniszczyła to co w ludziach najważniejsze, najbardziej wartościowe. Jest dokładnie tak, jak Dariusz Gawin napisał. O niczym nie zapomniał. Trafił w sedno opisując współczesne społeczeństwa.
Anna2020.04.7 17:20
Dobry tekst. To "noworysze" uwazaja ze wszystko im sie nalezy i caly czas krytykuja otaczajaca ich zeczywistosc. Im osoba bogatsza i inteligentniejsza, tym bardziej z pokora potrafi przyjac wszelkie przeciwnosci losu.
N2020.04.8 7:28
Chodziło o to, że kanapka i pół litra wody to trochę mało na kilkanaście godzin. Mogli chociaż poinformować o tym, to by ludzie dokupili we własnym zakresie na lotnisku. Każdy codziennie jada kilka razy, ale jak facet chciał coś więcej w ciągu dnia niż kanapka, to się robi z niego wybrednego "bogacza"
MaxFiend2020.04.8 8:57
Skoro potrafią zarobić i są w stanie zapłacić, to znaczy, że im się jak najbardziej należy.
Zbychu2020.04.7 17:07
Nie zrozumieją . Ludzie mało kiedy uczą się na błędach . A szczególnie ci z pełną lodówką i portfelem .
N2020.04.8 7:26
A Ty jadasz kanapkę i popijasz pół literem wody i to Ci wystarcza na cały dzień? Bo tyle dostali na kilkanaście godzin. Bez info, że tak będzie. Jakby wiedzieli, to by dokupili coś we własnym zakresie na lotnisku.
man.of.Stagira2020.04.7 17:05
I jakby co, to nie zapominajcie, że: PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, . gdyby ktoś się pytał Was...you'll know...