09.04.20, 08:54Fot. via. Pixabay

Dobre wieści dla polskiej gospodarki z Banku Światowego

Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę, Marcus Heinz, przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że związany z epidemią koronawirusa kryzys zastał Polskę w momencie relatywnie niewielkiego długu publicznego i jest w Polsce przestrzeń budżetowa, aby adekwatnie odpowiedzieć na epidemię.

Pytany o to, w jaki sposób dziś Bank Światowy wspiera kraje w walce z kryzysem, określił, iż stawia sobie za cel „przede wszystkim skrócenie czasu, jaki będzie potrzebny na poprawienie sytuacji gospodarczej”:

-„Będziemy wspierali poszczególne kraje w restartowaniu wzrostu PKB. Oczywiście musimy też skupić się na wsparciu najbiedniejszych z krajów rozwijających się. Mamy pakiet wart 14 mld dol., z którego środki mogą być szybko przeznaczone m.in. na wspieranie systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach, które muszą sobie dzisiaj radzić z COVID-19” – wyjaśniał.

Poinformował, że Bank Światowy przygotowuje program finansowania na najbliższe miesiące warty 160 mld dol. Z tego programu będą wspierane inwestycje w różnych obszarach gospodarki. BŚ pomaga też w dostępie do środków medycznych.

W kontekście swoich rozmów z polską minister rozwoju Jadwigą Emilewicz stwierdził, że „Bank Światowy może zaoferować Polsce wiedzę i finansowanie:

-„Macie dostęp do wszystkich instrumentów, które oferujemy i od rządu zależy, o jaką pomoc się zwróci. To, co jest szybko potrzebne i możliwe, to wsparcie dla polskiej służby zdrowia, tak bardzo obciążonej skutkami epidemii, w tym momencie skupiające się na szpitalach i efektywności, ale już z uwzględnieniem pracy nad pozostałymi obszarami systemu” – powiedział.

Poinformował, że BŚ przygotowuje dla Polski pożyczkę na wsparcie reform mających poprawić jakoś powietrza i efektywność energetyczną. Zdaniem Heinza:

-„inwestycje publiczne w tych obszarach zyskują dziś dodatkowe znaczenie obok tylko środowiskowego, bo będą wspierać konieczne odbicie gospodarki”.

Jak dodał, BŚ jest też gotowy wesprzeć Polskę również w inwestycjach w cyfryzację i innowacyjność gospodarki.

Odnosząc się do wielkości pożyczki dla Polski, podkreślił, iż chodzi o setki milionów dolarów na efektywność energetyczną i poprawę powietrza:

-„To będzie wsparcie skupione na etapie, w którym trzeba będzie ożywiać wzrost gospodarczy. W banku stoimy na stanowisku, że zielone inwestycje i zrównoważony rozwój powinny być silnikiem, który po opanowaniu kryzysu wywołanego epidemią rozkręci polską gospodarkę”-wyjaśnia.

Marcus Heinz podkreślił również, że

-„kryzys przyszedł, kiedy Polska ma relatywnie niewielki dług publiczny w relacji do PKB, solidne fundamenty makroekonomiczne i finansowe gospodarki”.

I dodał:

-„Do tego jest przestrzeń budżetowa, aby przygotować adekwatną odpowiedź na szok, jaki wywołała epidemia Covid-19”.

kak/ Dziennik Gazeta Prawna, PAP, TVP Info

Komentarze

Pawe\\305\\2022020.04.11 9:02
A ile wynosi ten relatywnie niewielki dług publiczny? No i kiedy rząd go zapłaci?
Marian2020.04.9 11:42
Bank Światowy moze sobie mówić.My frondelkowi eksperci opozycji wiemy lepiej.Nad Polską zapadła noc kaczyzmu i nasza nadzieją ,światełkiem jest UE,TSUE i wściekła kasta.
Taka prawda2020.04.9 10:23
Dobre wieści od Banku światowego są katastrofalnymi wieściami dla Polski.
NItrasoqwi puścił zwieracz2020.04.9 9:12
a POplatfusom depresja i wielka smuta
Klejnot Nilu2020.04.9 9:12
Fronda i jej alternatywna rzeczywistość.
plantator buraków2020.04.9 9:07
No to "totalne" świry, dla was dalszy ciąg złych wiadomości ! Ma moc nasza Wielkanoc !
Urszula2020.04.9 9:16
Dlaczego te wiadomości dla "totalnych świrów", ktokolwiek to jest, mają być złe. To dobre wiadomości dla wszystkich Polaków, o ile nie są gestem kurtuazji. Recesja dotknie wszystkich bez względu na poglądy polityczne, a podgrzewanie nienawiści w sytuacji w jakiej jesteśmy nie jest mądre. Pomyśl, zanim znowu coś tu nienawistnego napiszesz. Mamy ważniejsze problemy niż użeranie się słowne z nienawistnikami.
plantator buraków2020.04.9 9:46
Skieruj, proszę, swoje infantylne uwagi o mojej rzekomej nienawiści choćby do niejakiego Nitrasa, który raptem dziś wzywa wojsko do antyrządowego buntu. O przykładach nienawiści z wczoraj, przedwczoraj i z każdego dnia nie wspomnę. To dzięki takiemu wybiórczemu, by nie rzec "wyborczemu" podejściu do problematyki nienawiści w polskim życiu publicznym, jaki reprezentujesz, normalni ludzie od dość dawna już wiedzą, iż jesteście pogrążeni w paranoi, wy zaś uważacie, że to dla was sfera zupełnej normalności. Dlatego też, tacy choćby jak ja, czekamy aż wyrządzicie sami sobie jeszcze większe szkody. Bo Polsce z wolna już coraz mniej złego możecie zrobić. To dla was moje życzenia świąteczne.
Dam2020.04.9 10:03
Ciekaw jestem, czy jakby PO odwalała takie rzeczy, jakie odwala teraz PIS, to byś to samo mówił. Ja tak, ale po twoich wpisach widać, że raczej nie.