Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę, Marcus Heinz, przekonuje w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że związany z epidemią koronawirusa kryzys zastał Polskę w momencie relatywnie niewielkiego długu publicznego i jest w Polsce przestrzeń budżetowa, aby adekwatnie odpowiedzieć na epidemię.

Pytany o to, w jaki sposób dziś Bank Światowy wspiera kraje w walce z kryzysem, określił, iż stawia sobie za cel „przede wszystkim skrócenie czasu, jaki będzie potrzebny na poprawienie sytuacji gospodarczej”:

-„Będziemy wspierali poszczególne kraje w restartowaniu wzrostu PKB. Oczywiście musimy też skupić się na wsparciu najbiedniejszych z krajów rozwijających się. Mamy pakiet wart 14 mld dol., z którego środki mogą być szybko przeznaczone m.in. na wspieranie systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach, które muszą sobie dzisiaj radzić z COVID-19” – wyjaśniał.

Poinformował, że Bank Światowy przygotowuje program finansowania na najbliższe miesiące warty 160 mld dol. Z tego programu będą wspierane inwestycje w różnych obszarach gospodarki. BŚ pomaga też w dostępie do środków medycznych.

W kontekście swoich rozmów z polską minister rozwoju Jadwigą Emilewicz stwierdził, że „Bank Światowy może zaoferować Polsce wiedzę i finansowanie:

-„Macie dostęp do wszystkich instrumentów, które oferujemy i od rządu zależy, o jaką pomoc się zwróci. To, co jest szybko potrzebne i możliwe, to wsparcie dla polskiej służby zdrowia, tak bardzo obciążonej skutkami epidemii, w tym momencie skupiające się na szpitalach i efektywności, ale już z uwzględnieniem pracy nad pozostałymi obszarami systemu” – powiedział.

Poinformował, że BŚ przygotowuje dla Polski pożyczkę na wsparcie reform mających poprawić jakoś powietrza i efektywność energetyczną. Zdaniem Heinza:

-„inwestycje publiczne w tych obszarach zyskują dziś dodatkowe znaczenie obok tylko środowiskowego, bo będą wspierać konieczne odbicie gospodarki”.

Jak dodał, BŚ jest też gotowy wesprzeć Polskę również w inwestycjach w cyfryzację i innowacyjność gospodarki.

Odnosząc się do wielkości pożyczki dla Polski, podkreślił, iż chodzi o setki milionów dolarów na efektywność energetyczną i poprawę powietrza:

-„To będzie wsparcie skupione na etapie, w którym trzeba będzie ożywiać wzrost gospodarczy. W banku stoimy na stanowisku, że zielone inwestycje i zrównoważony rozwój powinny być silnikiem, który po opanowaniu kryzysu wywołanego epidemią rozkręci polską gospodarkę”-wyjaśnia.

Marcus Heinz podkreślił również, że

-„kryzys przyszedł, kiedy Polska ma relatywnie niewielki dług publiczny w relacji do PKB, solidne fundamenty makroekonomiczne i finansowe gospodarki”.

I dodał:

-„Do tego jest przestrzeń budżetowa, aby przygotować adekwatną odpowiedź na szok, jaki wywołała epidemia Covid-19”.

kak/ Dziennik Gazeta Prawna, PAP, TVP Info