07.03.20, 19:42Zdjęcie ilustracyjne/pxhere.com

Episkopat: Prawo do życia to nie polityka

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział:

- Ochrona poczętych dzieci nie powinna podlegać ustaleniom politycznym, to podstawowe prawo człowieka do życia, gwarantowane także przez konstytucję. Życie rozpoczyna się od poczęcia, to fakt naukowy. Przez USG można zobaczyć dziecko w łonie matki

Podkreślił też znaczenie nowoczesnych technologii i odkryć w dziedzinie medycyny:

- Dzięki nowoczesnym technologiom medycznym możemy obserwować rozwój dziecka w okresie płodowym już od poczęcia do narodzin. W drugim miesiącu ciąży zaczyna bić serce i tworzy się mózg. W trzecim miesiącu powstają wszystkie narządy, widać nos i oczy. Dziecko zaczyna się poruszać, otwiera usta, a nawet ssie kciuk. Dlatego Kościół katolicki, biorąc pod uwagę nie tylko kwestie moralne, ale także wiedzę naukową i medyczną, zdecydowanie staje w obronie życia, jako nadrzędnej wartości i podstawowego prawa człowieka, w tym wypadku totalnie bezbronnego”

Rzecznik Episkopatu zwrócił też uwagę na działania papieża Franciszka w zakresie obrony prawa dzieci poczętych do życia:

- Ojciec Święty mówił, że zabijanie poczętych dzieci +w ogromnej liczbie, przy przyzwoleniu ze strony państw, stanowi ciężki problem, który u podstaw podminowuje konstrukcję sprawiedliwości, zagrażając właściwym rozwiązaniom każdej innej kwestii ludzkiej i socjalnej+. Zaznaczył także, że obrona życia najbardziej bezbronnych i niewinnych jest obowiązkiem człowieka


episkopat.pl

Komentarze

Czesc kotku2020.03.8 11:38
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
anonim2020.03.8 10:30
Znowu bredzenie o aborcji a na horyzoncie epidemia i kryzys. Ot Polaczki.
JPIII2020.03.8 0:37
Kleruchy bronią tzw. nienarodzonych bo widzą w nich okazję do pedophili.
Zarabiaj na kryptowalutach2020.03.7 23:52
Zarabiaj na Bitcoinach, Kryptowalutach oraz akcjach tak jak lubisz i ile chcesz! Nic nie ogranicza Cię w zyskaniu swoich pierwszych bitcoinów za tak niewielką kwotę. Rejestracja w programie jest darmowa. Do rozpoczęcia inwestycji i zarabiania potrzebne jest 250$ czyli ok. 1000zł. Doświadczeni eksperci pomogą Ci wielokrotnie pomnożyć tą kwotę odpowiednio inwestując w kryptowaluty. Wiele osób już na tym skorzystało, nie czekaj dłużej i dołącz do nich Wejdź na: https://inwestcrypto.com.pl
Maria Blaszczyk2020.03.7 22:16
Powoływanie się na Konstytucję? No dobrze... Przyjrzyjmy się. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. To są prawa gwarantowane przez Konstytucję. Dodam jeszcze jeden jej zapis, by stało się jasne, że dotyczy to również kobiet, a mianowicie "Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym." No więc odmawianie kobietom prawa wyboru, godzi w ich prawo do wolności, która, wg. Konstytucji, "podlega ochronie prawnej". Zmuszanie do inkubowania płodu z wadą letalną jest torturą, straszliwą, okrutną i zupełnie niczemu nie służącą. Jak pogodzić zmuszanie kobiety urodzenia dziecka poczętego w wyniku przestępstwa z niezbywalną godnością człowieka, gwarantowaną przez Konstytucję? Brak prawa do decydowania o własnym ciele z prawem do decydowania o swoim życiu osobistym? No a już zupełnie żadnej ciąży i porodu nie da sie pogodzić z prawem do ochrony zdrowia. Ciąże i porody są niezdrowe.
anonim2020.03.7 20:22
Jakiś konsensus ponad podziałami, pod auspicjami Kościoła?
anonim2020.03.7 20:20
Dokładnie tak, jak rozwiążemy to praktycznie?
Albert2020.03.7 20:18
No proszę, kleruchy nagle doceniły osiągnięcia cywilizacji i nowoczesne technologie. Świat się wali.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.7 20:00
"W drugim miesiącu ciąży zaczyna bić serce i tworzy się mózg." Czyli aborcja tylko do 2 miesiąca?
CIPAK2020.03.7 19:47
Prawo do życia dla zarodków - to sprawa kościoła i jego wiernych, ktorym kościół może nakazywać i zakazywać - co zechce. I sam to egzekwować - jak zechce.