28.03.19, 10:05Fot. Pixabay, CC 0

Facebook będzie blokował ,,biały nacjonalizm''

Władze Facebooka zapowiadają blokowanie treści, które głoszą lub chwalą "biały nacjonalizm". Komunikat w tej sprawie pojawił się na blogu giganta społecznościowego.

Firma znalazła się w ogniu krytyki po niedawnym zamachu w Nowej Zelandii. Napastnik, który zabił 50 osób w meczetach w Christchurch, opublikował wcześniej na Facebooku swój manifest i zdołał przeprowadzić transmisję na żywo z pierwszych minut ataku.

Do tej pory Facebook nie stawiał znaku równości między poglądami białego nacjonalizmu a rasizmem. Użytkownicy największego na świecie portalu społecznościowego informowali, że głoszenie potrzeby stworzenia "białych rasowo państw" nie było dla portalu złamaniem zasad czy głoszeniem mowy nienawiści.

Teraz na swoim blogu władze Facebooka poinformowały, że od przyszłego tygodnia głoszenie czy wspieranie białego nacjonalizmu będzie blokowane. Równocześnie portal ma zwiększyć możliwości znajdowania i blokowania materiałów o charakterze terrorystycznym. Użytkownicy, którzy będą szukać takich materiałów, mają być przekierowywani na profile organizacji charytatywnych.

Nowe rozwiązania chwalą władze Nowej Zelandii. - Takie kategorie jak biały nacjonalizm czy biały separatyzm powinny od zawsze podpadać pod mowę nienawiści. W każdym razie jest to bardzo pozytywne wyjaśnienie - mówiła premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. To właśnie po zamachu w tym kraju powróciła krytyka mediów społecznościowych za niewystarczające środki służące do blokowania mowy nienawiści w internecie.

28-letni napastnik zdołał przez 17 pierwszych minut prowadzić transmisję z ataku na meczety w Christchurch. Władze Facebooka bronią się, że wideo z zamachów zobaczyło zaledwie 4 tys. osób, po czym klip został zdjęty. Równocześnie jednak film pojawił się także na Twitterze i na YouTubie. Klip miał też trafić na jeden z portali prowadzonych przez sympatyków skrajnej prawicy.

dam/IAR - Polskie Radio

Komentarze

herbaciarz2019.03.28 14:38
Pejsbuk już dawno się sypie.Skończy jak myspace.Młodzi to olewają w 80%, prawicowo-narodowy konserwatyzm to przyszłość!
No-FACE2019.03.28 12:13
Juz od dawna wiele osob odchodzi z Facebooka. Najlepszy na niego sposob- isc do innych mediow. Bo cenzura, policyjne kontrolowanie, polityczna poprawnosc, lewacka dyktatura nie prowadza do niczego dobrego. Face juz przegrywa. Takie metody nie wylecza z nienawisci, braku milosci - nie tedy droga.
qqq2019.03.28 12:16
Was Frondelkowych wyznawców trudno wyleczyć z nienawiści i braku miłości.
Piotr Nowak2019.03.28 12:44
Aha to dlatego społeczność FB to 2 700 000 000 (2,7 mld ludzi) Faktycznie sypie się ;)
herbaciarz2019.03.28 14:44
Tak, sypie się.Większość z nich to martwe konta.Kiedyś założyli i są za leniwi żeby się odmeldować.Nikogo to z młodych nie interesuje(80%), prawicowo-narodowa ideologia to przyszłość przynajmiej w niezkażonych państwach Wschodniej Europy.Zachodnia Europa to następny kalifat lub miejsce brutalnych wojen domowych. Tak to jest jak się wygania Boga i jego Kościół!Zemsta przyjdzie, kogo Bóg chce pokarać to najpierw odbiera mu rozum!
Piotr Nowak2019.03.28 15:00
Nie nie kotku. Konta fejkowe i nieaktywne to od 112 mln do 150 mln zostaje nam 2,5 mld i rośnie. Źle trafiłeś bo to mój zawód :) I lekarstwa weź :)
herbaciarz2019.03.28 15:05
Chory pacan!Spadaj z religijnego forum, lewaku!
Maria Błaszczyk2019.03.28 16:22
Nie ma to jak umieć przyjąć że sie nie miało racji z klasą... Gratuluję!
ZERR02019.03.28 18:04
Tak czy inaczej monokultura FB to coś bardzo złego.
anonim2019.03.28 15:55
Wiemy że to twój zawód, przecież wiemy że jesteś płatnym trollem.
Jerzy2019.03.28 11:42
To znaczy, że "czarny i innokolorowy" nacjonalizm, szowinizm, rasizm, faszyzm a szczególnie nazizm i komunizm są na fb ok? No to fb wreszcie pokazał otwarcie swoje totalitarne i zbrodnicze cele...i przesłanie.
Klemens2019.03.28 10:45
Przypominam, że Facebook to jest firma prywatna! Powtórzcie frondowe komuszki...prywatna...prywaaaatnaaaa!!! Może blokować co mu się podoba!! Kto tego nie akceptuje to niech nie korzysta!
Contral2019.03.28 15:13
Zwłaszcza, że Facebook zrobił się ostatnio zbyt lewacki.
ZERR02019.03.28 17:37
Po pierwsze - FB nie jest firmą prywatną, gdyż nie posiada prywatnego właściciela. Po drugie - wszelkie firmy sa zobowiązane do świadczenia usług zgodnie z obowiązującym prawem. A prawo w Polsce zabrania cenzury. JEDYNYM organem który może nakazaywać usuwanie treści są SĄDY. Po trzecie - ingerencje FB niszczą prywatną własność intelektualną. Zlikwidowanie mojego wpisu kasuje coś, czego tobie nie wolno kopiować ze względu na Prawa Autorskie.
Klemens2019.03.28 18:29
Zupełnie nic nie ruzmiesz. Nie musi być jeden właściciel żeby coś było w rękach prywatnych. Facebook ma rozproszoną strukturę własności. Jednak dalej jest to własność prywatna. Konstytucyjne gwarancje wolność słowa ( tak jak w zasadzie każde z praw i wolności) dotyczą relacji państwo obywatel lub rzadziej obywatel-obywatel..natomaist nie ma czegoś takiego jak gwarancja wolności słowa w firmach i forach prywatnych. Facebook działa zgodnie z prawem. Rejestrując się akceptujesz zgodny z prawem regulamin, który stwierdza że nie masz nic do gadania..Wyrzeknij się komunizmu! Dobrze ci radzę!
ZERR02019.03.28 20:06
Wszystko rozumiem. FB nie jest własnością prywatną, gdyż akcjonariusze nie są właścicielami przedsiębiorstwa. W szczególności nie jest właśnościa prywatną, gdyż właścicielami większości akcji są Osoby Prawne, a nie Osoby Fizyczne. Równie dobrze mógłbyś (w swojej hipergłupocie) nazwać PRL własnością prywatną, rozproszona między 30 mln 'obywateli'. I bredzisz o 'regulaminie', gdyz regulamin FB jest pełen klauzul abuzywnych, dodatkowo żadne prawo prywatne nie ma prymatu nad prawem państwowym.
ZERR02019.03.28 10:32
Śmieszna sprawa, bo ten zamachowiec to z pochodzenia Żyd, z poglądów lewak. I jak zawsze, zbrodnie lewaków przypisuje się 'prawicy'
Maria Błaszczyk2019.03.28 12:06
I ztej lewackości, jak ogłosił pan kanclerz Kurz, wspierał finansowo skrajnie prawicowy ruch tożsamościowy w Austrii (Identytarystyczny Ruch Austrii). Sam się identyfikuje jako faszysta.A także jako jako "biały Europejczyk", a nie żaden Żyd. Więc nie - jest to skrajny szowinistyczny, rasistowski prawicowiec.
ZERR02019.03.28 15:39
Co mówił Tarrant, Żyd (sefardyjski!!!) półkrwi: "Gdy byłem młody byłem komunistą, potem anarchistą, ostatecznie libertarianem, by stać się eko-faszystą." Oprócz tego Tarrant wyrażał podziw dla Chińskiej Republiki Ludowej i zaprzeczał, by czuł sympatię do Trumpa. Faszyzm to lewactwo, pierwszy stopień zlewaczenia. Faszyzm nie odrzuca całej Cywilizacji, tylko niecałą. Socjalizm odrzuca większość Cywilizacji, Goszyzm z jego Teorią Krytyczną odrzuca Cywilizację w 100%. Libertarianizm... hmm... może być zredefiniowany lewacko albo zdefiniowany prawicowo. To są całkiem różne ideologie. Poza wszystkim - ten "zamach" nie był zamachem. Już wiemy, że to ustawka służb Izraelskich. Taka niby prowokacja Gliwicka. Christchurch zas to nie jakieś tam miasto na zadupiu świata tylko 'zagłębie dżihadystów', ale po co o tym gadać :)
Maria Błaszczyk2019.03.28 15:58
Faszyzm nie ma nic wspólnego z lewicowością. Takoż nie ma Chińska Republika Ludowa. A co do Trumpa, to chyba nie doczytałeś. Nie czuje sympatii, bo mu się nie podoba jego nieskuteczność. Ale to nie jest kwestia lewicowości lub prawicowości. Na pytanie: „Czy jesteś zwolennikiem Donalda Trumpa?" odpowiada: "Jako symbolu odnowionej białej tożsamości i wspólnego celu? Pewnie." A co do jego orienatcji politycznej, to ów pan mówi tak, w tym samym wywiadzie, za pomoca którego próbujesz manipulować: „Czy jesteś prawicowcem? "W zależności od definicji, z pewnością”. „Czy jesteś lewicowcem?" "W zależności od definicji, z pewnością”. „Czy jesteś socjalistą?" "W zależności od definicji” Nie rób więc z siebie aż takiego idioty... To trochę jakby Cię spytać: "Jesteś muzulmaninem?" "W zależności od definicji" "A taoistą?" "W zależności od definicji:; "A frankistą?" :W zależności od definicji". No więc nie, jak człowiek odpowiada na pytania w ten sposób, to nie jest to poważne, nie ma na celu wyłożenia swoich racji i należy się oprzeć na innych przesłankach. Np. jego manifeście, gdzie ideologię można streścić jako prawicowy biały suprematyzm i tyle.
ZERR02019.03.28 16:15
Faszyzm to lewica na maksa. Apoteoza państwa, zanegowanie samych podstaw prawicowości. Obrzydliwa hydra: "wszystko w państwie, wszystko dla Pańtwa, nic przeciwko Pańśtwu" Ja rozumiem, że Trockiści mogą atakować bolszewików za odchylenie prawicowe, ale na litośc boską, nie czyni to z bolszewików prawicy. "Następujące elementy są najczęściej wymieniane jako integralne części faszyzmu: nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, imperializm, totalitaryzm, antykapitalizm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm, kolektywizm oraz opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu" nacjonalizm - lewicowość, patrz: Lord Acton etatyzm - lewicowość militaryzm - bez znaczenia, jednak rządy lewicowe są znacznie bardziej ekspansywne imperializm - sponsor lewicy totalitaryzm - lewicowość antykapitalizm - lewicowość antykomunizm - spory w rodzinie korporacjonizm - lewicowość populizm - lewicowość (ochlokracja) kolektywizm - lewicowość opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu - lewicowość Prawica jak jasna cholera
anonim2019.03.28 15:50
A Żyd to według Marysi jaką ma karnację?
ZERR02019.03.28 15:57
Taką: www.youtube.com/watch?v=mirL15zZYNc
anonim2019.03.28 10:19
Brawo!
anonim2019.03.28 15:49
o, kolorowy się odezwał.