23.05.21, 10:30fot. yt/telewizja repulika

Fogiel do opozycji ws. Turowa: TSUE dokonał zamachu na polskie bezpieczeństwo energetyczne

Sprawa wyroku TSUE dotycząca nakazu natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla oraz wstrzymania działania elektrowni w Turowie po raz kolejny pokazuje, że wielu działaczy opozycji z troską o polskie interesy nie ma nic wspólnego. Do tych zachowań i wypowiedzi polityków opozycji odniósł się wicerzecznik PiS Radosław Fogie na antenie telewizji Polsat News.

- "Przede wszystkim sugerowałbym, żeby opozycja nie szła drogą, którą wytoczyła w sposób bardzo zaskakujący Róża Thun, tzn. zachęcałbym do tego, żeby może przynajmniej nie ekscytować się tym, że TSUE dokonał dzisiaj realnie zamachu na nasze bezpieczeństwo energetyczne" – powiedział polityk.

- "Była trójstronna komisja, która wydawała opinię przed przedłożeniem koncesji na wydobywanie węgla w Turowie, tam podpisano wspólny protokół uzgodnień, więc działanie strony czeskiej jest dla nas w pewien sposób, nie chciałbym powiedzieć, niezrozumiałe" – podkreślił Fogiel.

Wicerzecznik PiS przypomniał też, że sprawa kopalni i elektrowni w Turowie była poruszana "wielokrotnie podczas wizyt, i czeskich ministrów, czeskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce i ministra Raua w Pradze".

***

Strona czeska złożyła pozew przeciwko polskiej kopalni, ponieważ ma ona rzekomo „nie spełniać postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska”, a TSUE miał uznać, że „ponoszona przez Polskę szkoda wynikająca z niemożliwości realizacji ważnych projektów i inwestycji w dziedzinie energetycznej nie może (…) przeważać nad względami związanymi ze środowiskiem naturalnym i zdrowiem ludzkim”.

W orzeczeniu TSUE znajduje się też enigmatyczne stwierdzenie, że „wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów (..) może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim”. Nie określono jednak szczegółów w tym względzie.

- "Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" – czytamy w postanowieniu, jakie wydał jednoosobowo wiceprezes TSUE.

Bardzo celnie tą sytuację oceniła także była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło.

- "Czy TSUE bierze pod uwagę fakt, że swoją decyzją domaga się odcięcia dostaw prądu dla 4 mln osób?" – zapytała w mediach społecznościowych.

mp/pap/polsatnews.pl/twitter/fronda.pl

Komentarze

MaxFiend2021.05.24 8:39
PiS sam zrobił ten zamach a teraz płacze? Może zrobiono to specjalnie, by móc zwalać winę za swoją nieudolność na "wrogą unię"?
iwa2021.05.24 6:21
pajacyki czerwonego pokraki z żoliborza zwanego geniuszem znowu zaskoczeni PL to tekturowa republika bananowa to nie jest nawet 4 liga to samoa
Filip2021.05.24 5:29
Jeśli Nord-Stream II zostanie wybudowany, to będzie wina polityków z PiS-u, a nie wina Tuska. Znając polityków z PiS-u, którzy wszystko zwalają na Tuska, piszę to z wyprzedzeniem.
Filip2021.05.24 5:25
Radosław Fogiel jest z zawodu piekarzem. Studiował socjologię, ale na pierwszym roku nie poradził sobie i zaprzestał edukacji. Zamiast wypowiadać się o wyroku TSUE, powinien zająć się wypiekaniem chleba. Każdy powinien zająć się tym, co najlepiej potrafi!
niestety2021.05.23 18:46
Powrzucać do szamba te antypolskie gów.a z opozycji i będziemy mieć normalny kraj. Co dobrego zrobiły gów.a pokroju tej róży thun, trzaskowskiego, budki, kopary, kidawy, tuska itd?
Krakus2021.05.23 17:39
To smutne, że stara, śmierdząca i zatruwająca trzy kraje (i ich mieszkańców) elektrownia stanowi filar bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.
Anonim2021.05.23 14:46
zablokowanie nord streamu sabotazem nie bedzie
Zarabiaj nawet 300 dol w dzien w 5 kroków2021.05.23 14:23
Bitcoin Time jest to platforma działająca na rynku od dwóch lat. Gdy platforma dostała mnóstwo pozytywnych opinii od partnerów z zagranicy, została także wprowadzona do Polski, gdzie teraz cieszy się ogromną popularnością i zdobyła uznanie wśród ogromnej liczne klientów. Platforma przeważa nad konkurencja tym, że jest przejrzysta.Platforma Bitcoin Time posiada wszystkie funkcje wyprzedając konkurencje i w ten sposób umożliwia zarobek każdemu początkującemu traderowi, jak i profesjonaliście. Jeśli jesteś klientem platformy Bitcoin Time to zyskujesz dostęp do: - Stałej pomocy z naszej strony 24/7 - Darmowego wsparcia i pomocy Twojego brokera - Platformy, która jest bardzo łatwa w obsłudze - Renomowanej platformy Mało tego, otrzymasz także dostęp do materiałów edukacyjnych, które pokażą Ci jak zacząć zarabiać, dodatkowo otrzymasz oprogramowanie autotradingowe, a także pomoc naszego profesjonalnego zespołu po stronie systemu, i Twojego brokera.Handlowanie kryptowalutami nigdy nie było tak proste! Wystarczy ustawić oprogramowanie, które zacznie dla nas zarabiać pieniądze przez cały czas. Zacznij zarabiać --> http://bitcointime.com.pl
Hit kinowy Dumbo2021.05.23 12:23
Zapraszam do mojego fajsbuka a znajdziesz tam porno jak: bombardowanie Strefy Gaza bombami fosforowymi i cluster bombami. Zobaczysz jak barbarzyńska zaraza palestyńska wylatuje w powietrze, jak palestyńskie dzieciaki wylatują w powietrze, które już nie będą jihad. A wielki Izrael i tak ch uj strzeli i tak ... Bomba demograficzna Arabów już tyka! - - - - - - A tak ogólnie to zobaczysz mnie jak rucham naszą domową kozę.
Hit kinowy Dumbo2021.05.23 12:07
Oglądaj już dziś super film familijny Dumbo 2019 Lektor PL https://bit.ly/3fCSvfb Oraz inne hity. Zapraszam serdecznie Do nowej wyszukiwarki filmów seriali!
PIC2021.05.23 11:22
Bałtyk, to jedyny nasz sąsiad z którym PiS nas nie skłócił!
Józef2021.05.23 11:57
A rura na Bałtyku jest z nami zaprzyjaźniona.
AAAtomek2021.05.23 12:52
Jeszcze!...
Polak mały2021.05.23 11:09
Zasadniczym problemem jest - dlaczego Czesi odstąpili od porozumienia z 2019 roku? Na tej podstawie tego porozumienia Turów dostał koncesję do 2044 roku.
Artur2021.05.23 11:05
Łukaszenka pokazałby TSUE i Czechom środkowy palec, ale Morawiecki nie ma jaj
janton2021.05.23 10:55
kolejny sukces pisdzielców zamiast dogadać się z Czechami w tej sprawie woleli pouczac ich w sprawie aborcji Polek....paradne -nieudaczniki
Foster2021.05.23 10:54
Nawoływanie do niewykonywania prawomocnych wyroków i postanowień sądowych jest bandytyzmem prawnym. To powinno być karane. Ciekawe co byście powiedzieli gdyby kraje NATO odmówiły wykonania art.5 traktatu założycielskiego w przypadku napadu np. Rosji na Polskę ?. Szacunek dla prawa to w polityce międzynarodowej odpowiednik polskiego Bóg Honor i Ojczyzna.
infor2021.05.23 10:49
To antypolskie gów.o zwane róża thun zareagowało ja przystało na zdradzieckie gów.o. A wygląd i uśmiech tego straszydła ze zdjęcia, zwanego sędzią pokazuje oblicze typowego babskiego debila
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.23 10:41
lesio kaczyński podpisał z UE wspólny protokół uzgodnień tzw. Traktat Lizboński, więc działanie PiSdziaków którzy łamią to co niemota podpisała jest niezrozumiałe!