18.07.21, 10:41Fot. Jbribeiro1 via: Wikipeida CC 3.0/screenshot - YouTube ( FRANCE 24 English)

Francuzi na nowo odkrywają Lourdes. Sanktuarium odwiedził prezydent Macron

W związku z pandemią zmienia się charakter sanktuarium maryjnego w Lourdes. Co roku było ono celem pielgrzymek z całego świata. Od roku ze względu na sanitarne obostrzenia przybywają do niego przede wszystkim Francuzi. Zarazem też samo sanktuarium, korzystając z mniejszego napływu pielgrzymów, postanowiło przygotować różne inicjatywy ewangelizacyjne, adresowane do ludzi oddalonych od Kościoła, którzy spędzają urlop w pobliskich Pirenejach.

Jak mówi Radiu Watykańskiemu wicerektor sanktuarium inicjatywy te spotkały się z dobrym odbiorem. Chodzi tu zwłaszcza o tak zwane „Noce w Lourdes”, na które składają zarówno koncerty, podczas których w przystępnej formie przekazywane jest przesłanie tego sanktuarium, jak i procesje ze świecami, które dzięki swej prostej formule pozwalają włączyć się w doświadczenie modlitwy również tym, którzy nie chodzą na co dzień do kościoła – mówi ks. Xavier d’Arodes.

- „Widzimy również, że Francuzi poszukują sensu życia, chcą ponownie powrócić do tego, co istotne. I przyjeżdżają do Lourdes, aby tu złożyć w jakimś sensie swoje doświadczenia z czasów blokady, z czasów pandemii. Dla wielu był to czas cierpienia. Wielu zostało naznaczonych przez ten okres, przez utrzymującą się niepewność. I dlatego w wielkiej prostocie przybywają tutaj, by złożyć swe intencje. Codziennie otrzymujemy tysiące intencji za pośrednictwem Internetu. Ale wielu nie wystarcza takie przekazywanie intencji na odległość. Ludzie zrozumieli, że samemu trzeba tego doświadczyć, że samemu trzeba się tu pomodlić i prosić Maryję o wstawiennictwo. A zatem na nowo odkrywają sens pielgrzymowania. Na nowo się w to angażują, często na nowy też sposób, ale zawsze przejawia się w tym ich przywiązanie do naszej Matki, Maryi Panny“

- mówi ks. d’Arodes.

16 lipca Lourdes odwiedził Emmanuel Macron. Była to pierwsza od 1941 r. oficjalna wizyta francuskiego prezydenta w tym sanktuarium i jak nie omieszkano zauważyć przypadła w 163. rocznicę ostatniego objawienia Matki Bożej. Prezydent nie zbliżył się jednak do groty objawień ani do zbudowanej nad nią bazyliki. Podczas swej wizyty pozostał na lewym brzegu rzeki Gave de Pau. Rozmawiał z rektorem sanktuarium i papieskim delegatem. Interesował się losem chorych, którzy pielgrzymują do Lourdes. Jak sam oświadczył, przybył do tego miasta, aby okazać wsparcie sektorowi turystycznemu, który znalazł się w trudnej sytuacji na skutek sanitarnych obostrzeń. Lourdes jest drugi francuskim miastem o najwyższej liczbie turystów. W ubiegłym roku napływ pielgrzymów spadł jednak o 80 proc., co było dotkliwym ciosem dla miejscowej sieci hotelowej.

Również sanktuarium doświadczyło poważnych problemów finansowych na skutek zmniejszonego napływu pielgrzymów. W ubiegłym roku wpływy spadły o 5 mln euro. Jak powiedział jednak Radiu Watykańskiemu wicerektor sanktuarium, wielkim zaskoczeniem była dla niego hojność wierzących, dzięki której udało się zaradzić tej trudnej sytuacji finansowej.

Krzysztof Bronk – Watykan/vaticannews.va

Komentarze

Fenix2021.07.20 8:53
Mason Napoleon nie miał żadnych oporów by z katedry Notre Dame jednoczyć swoje wojska i samych Francuzów.Widać jednak że nie każdemu niskiemu lokajowi masonerii dane jest być wielkim Masonem choć akurat jeśli chodzi o Napolena to jego niski wzrost ponoć był niczym innym jak propagandowym kłamstwem kolejnych masonów tylko brytyjskich.Zdaje się jednak że unijnego "Makarona"czekają bardzo poważne kłopoty w przypadku raczej pewnej porażki ale pamiętajmy loże i korporacje globalne mogą mieć wiele różnych pomysłów chociażby jak w przypadku Bidena by ich ogromne majątki i wpływy miały się coraz lepiej
olek2021.07.19 13:13
Oby tylko wkrotce ,od np.niedopalka papierosa, nie splonelo...
ja2021.07.19 10:52
jeszcze nic mu nie dolega zmieni postepowanie jak d--a siadz sie zrobi
jest2021.07.19 7:49
mason i na dodatek "inny". Francja zdradziła chrześcijaństwo, zdradziła Europę cywilizowaną, bliżej jej jest do barbarzyńskiego islamu
Anonim2021.07.18 23:23
Nie ma co się dziwić . Do muzeum i wystawy też chodzi. Kto wie może myśli o wykorzystaniu tego miejsca "propagandowo" lub LIKWIDACJI - z powodu epidemii. Dziwne jako zagorzały ateista powinien mieć awersję to miejsca świętego? Potwierdza to fakt, że nie zbliżył się do groty objawień Matki Bożej. Po co więc tam się udał ????? co knuje ten co czyni z Francuzów NIEWOLNIKÓW ?
Skrzypek na dachu2021.07.18 15:52
Makron ma juz czwarty dzien duze demonstracje na ulicach w kazdym miescie we Francji .
Hanys GórnoŚląski2021.07.18 15:20
żyd, mason i komunista w jednym czyli niejaki "makrął" przyjechał do najbrdziej katolickiego miejsca na świecie?
Skrzypek na dachu2021.07.18 14:06
Plandemia to medialna sciema . Nie dajcie sie oszukac , nie sluchajcie te klamstwa bo latem zadnej groznej grypy nie ma , jest tylko uczulenie na pylki roslinne a z tym to czlowiek potrafi zyc . Co innego ze zdrowym ludziom sie wmawia falszywe Lateral Flow testy ,i kompletnie absurdalne testy PCR ktore sa w 100% niewiarygodne i w zaden sposob nie wskazuje zachorowania , infekcje , ani zakazenia bo to jest tylko replikator na bialka . Dosc juz maseczek bo to tez glupota bezsensowna aby wciskac szkodliwe zastrzyki od deBilla Wroty .
Skrzypek na dachu2021.07.18 13:51
Makron to bezbozny oszust , zdeprawowana ciotazamordzista .
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.18 12:29
No ty Lesio Keller-Krawczyk-katolicka kretynizacja polski, miałeś przyjść na dupczenie, na w ciepłe kakałko?.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.18 12:24
czemu za każdym razem ta k u r e w k a maryja "pokazuje" się pod inną postacią?
hyzop2021.07.18 21:18
jesteś niczym
wójt2021.07.18 21:35
uważaj, bo będziesz się tłumaczył w prokuraturze, poważnie
gość2021.07.18 11:39
No i został tam powitany gwizdami i okrzykami oburzonych ludzi!
Barby2021.07.18 11:37
Cóż, człowiek jest istotą wierzącą dlatego naiwnym jest zakładać że uda się wyrzucić strefę sacrum z życia człowieka. Jednak człowiek jest przede wszystkim istotą rozumną i widzi co się dzieje w kościele. Po latach skandali, nienawiści i oderwania od rzeczywistości kościół na zachodzie upadł lub jeszcze upada. I to jest dobre. Upadły kościół będzie zmuszony do oczyszczenia i wynagrodzenia wyrządzonych krzywd i dopiero wtedy zobaczymy renesans wiary. Ludzie pójdą do kościoła dla wartości a nie po to żeby słuchać o tym jak skromnie mamy żyć podczas gdy kler opływa w luksusach. Tylko osiągnięcie dna pozwoli kościołowi się od niego odbić. A jeśli nawet tego nie zauważą to pozostaną na tym dnie bo to już nie te czasy kiedy można było postraszyć zaćmieniem Słońca.
Skrzypek na dachu2021.07.18 13:55
Makron sprzedal dusze dla Szatana , ale Szatan go oszukal .
Jawny2021.07.18 11:33
Macron w Lourdes?! "Jak trwoga to do Boga". (To jest polskie przysłowie, mądrość ludowa. Wyjaśnienie dla Anonima.)
Skrzypek na dachu2021.07.18 11:25
Pan Prezydent Emik Makron oszukal wyborcow , bo jest naprawde bezbozny globalista zamordzista eskimosem tak samo jak Sarkozy i Chollande .
katolik2021.07.18 10:49
Nie przewidzial,, konsekwencji, że to koniec jego złych masonskich decyzji
Skrzypek na dachu2021.07.18 13:50
Makron wprowadza bezwgledny Lockdown , izolacja pod nadzorem policji na siedem dni dla wszystkich tych co podruzuje i jedzie tranzyt przez Francje , przymusowe szczepienia kazdemu i drakonskie ograniczenia wolnosci przez paszporty epidemiosanitarne . Nadchodzi segregacja opornych i eugeniczne selekcje odstrzalowe . Nie bedzie wolnosci , wlasnosci , wiary ani waluty we Francji Nowego Ladu globalistow Bilderbergow banksterow , a to wszystko na podstawie falszywych testow PCR bo zadnej grypy latem nie ma , jest tylko uczulenie na pylki roslinne chyba ze ktos ma katar albo jakies inne przeziebienie zwykle . W Polsce PiS wprowadza to samo w Piatek 13ego Sierpnia 2021 , tez wbrew prawa Lockdown i przymusowe szczepienia eksperymentalna biotrucizna retrowirusowa mRNA nanotoksyna ktora nie ma nic wspolnego z grypa , wrencz przeciwnie niszczy naturalne odpornosc czlowieka .
katolik2021.07.19 14:34
tylko modlitwa, ludzie może dopiero uwierzą co dla nich przygotowano