Tak postępuje tylko okupant!!! - grzmi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która w wyniku podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy prawdopodobnie straci swoją funkcję.


Nemo iudex in causa sua, mówi łacińsie przysłowie - nikt nie jest sędzią we własnej sprawie. Jednak sędzia Gersdorf sądzić chce, mimo, że chodzi bezpośrednio o jej los. W oświadczeniu przekazanym PAP Gersdorf przekonuje, że Prawo i Sprawiedliwość wkroczyło ,,na ścieżkę nad przepaścią, w którą może spaść cały naród''. ,,Nikt, kto wygrywa demokratyczne wybory nie rządzi tylko w imieniu swoich wyborców, ale w imieniu wszystkich obywateli'' - napisała Gersdorf. I przyrównała rząd PiS do władz... okupacyjnych. ,,Nikomu też nie wolno niszczyć struktur konstytucyjnych organów państwa. Tak postępuje tylko okupant'' - raczyła stwierdzić.


,,W państwie leżącym w sercu Europy, przy pomocy ustaw będących tylko pozorem prawa, usuwa się ze stanowiska I prezesa SN, urzędującą głowę najwyższego organu sądowniczego, przed końcem konstytucyjnie wyznaczonej kadencji'' - napisała Gersdorf, dodając, że jest to ,,zamach'' na strukturę Sądu Najwyższego, ,,jednego z najważniejszych organów państwa''.

mod/rmf24.pl