01.12.21, 21:47Fot. screenshot - YouTube (БЕЛСАТ NEWS, Telewizja wPolsce)

,,Historia znowu się zaczęła’’. Gursztyn: Musimy zmilitaryzować nasze życie

Zwracając uwagę na obecną sytuację geopolityczną, Piotr Gursztyn w swoim felietonie dla Instytutu Staszica przekonuje, że wszyscy musimy przemeblować swoje życie i przynajmniej w minimalnym stopniu nauczyć się obrony przed możliwymi niebezpieczeństwami.

Do lektury swojego felietonu Piotr Gursztyn zachęcił na Twitterze. Publikując link nawiązał do słów znanego amerykańskiego filozofa japońskiego pochodzenia, Francisa Fukuyamy.

- „Nawiązując do słów p. Fukuyamy historia znowu się zaczęła. I lepiej dobrze się na nią przygotować. Bez bajek, że bezpieczeństwo to towar, który można kupić za pieniądze”

- napisał.

Dziennikarz przekonuje w swoim felietonie, że „musimy wszyscy jako społeczeństwo, przemyśleć na nowo nasze życie. I je zmienić, aby uchronić bezpieczeństwo i dobrobyt”. W jego ocenie musimy je „zmilitaryzować”. To dlatego, że jak podkreśla, „czasy idą trudne i złe”.

- „Nie ma już chyba nikogo, kto by upierał się, że ludzkość czeka świetlana bezkonfliktowa przyszłość. Na poziomie werbalnym skończył się głupkowaty optymizm w stylu zwulgaryzowanego Fukuyamy”

- zauważa autor.

- „Na poziomie praktycznym prawie wszyscy postępują w myśl zasady, że jakoś to będzie, jesteśmy nieśmiertelni, możemy być tylko bogatsi i nikt nam niczego nie zabierze”

- dodaje.

Gursztyn zgadza się, że Polska potrzebuje silnej i możliwie dużej armii. Nie ma jednak złudzeń, że armia zapewni nam pełne bezpieczeństwo. Nasze położenie, demografia i finanse nie pozwolą nam na zbudowanie armii zdolnej odstraszyć każde niebezpieczeństwo. Nawet jeśli uda się zrealizować plan powiększenia armii do 300 tys. żołnierzy, będzie to wciąż mniej niż 1 proc. kraju. Nie możemy też liczyć na pobór do wojska.

Wobec tego autor przekonuje, musimy zacząć przygotowania do obrony powszechnej.

- „Przecież przytłaczająca większość z nas nie wiedziałaby, jak się zachować w czasie śmiertelnego zagrożenia. Wróg raczej nie przyjąłby naszych tłumaczeń, że jesteśmy tylko cywilami, brzydzimy się przemocą, a tak w ogóle to nie popieramy polityki rządu. Lepiej więc mieć jakieś minimum wiedzy, jak bronić się i ratować w czasie różnego rodzaju niebezpieczeństw”

- podkreśla.

kak/instytutstaszica.org, Twitter, wPolityce.pl

Komentarze

To już było2021.12.3 9:13
Wszystkie pisowce i ich synalkowie na front! Nadstawić zada za naród polski i łeb połozyć ku chwale Ojczyzny! Ale że co? Że nie? Że to Polacy mają złożyć ofiarę a pisowcy z synalkami kierować obroną? Aha...
Pokręć2021.12.3 9:33
Nie denerwuj się, na Was nikt nie liczy. W razie "W" nadstawicie usłużnie tyłków agresorom, wybudujecie bramy powitalne i będziecie ich witać chlebem i solą po rękach całując, że przynoszą cywilizację i wolność od PiS-u. Na to liczycie i o tym marzycie, co po prostu widać. Spokojnie, pisowcy nie mają złudzeń co do Was. Sami swój los wybierzecie.
PePe2021.12.3 10:17
Ja nie mam z tym problemu. A ty jak każdy pochlast wystawisz dupę do ruchania każdemu kto nie pogardzi.
wxyz2021.12.2 23:36
Czas więc powrócić do PO /Przysposobienia obronnego w szkołach i na studiach/
rebeliant2021.12.2 21:18
Ale jaka armia, skoro już na poziomie obrony osobistej człowiek broniący siebie przed napaścią jest skazywany za rozbity łeb bandziora ? Nie da się sensownie prowadzić armii broniącej kraju i jednocześnie dopuszczać k u r e s t w o ochrony bandytyzmu połączonego z prześladowaniem ludzi broniących swojej nietykalności osobistej.
Militaryzacja ma być mądra, jeśli już2021.12.3 2:19
To nie powrót do przeszłości. Z komentarzy wynika raczej zgoda na taką możliwość. Więc nie można tej zgody zmarnować. Zmiany w obezwładniającym prawie dostosowanym do przeszłych realiów - jak najbardziej. Najistotniejsza jest zmiana mentalności - uzasadnienie - po co? dlaczego mamy to robić? Wojskowi zawsze przygotowują się do poprzedniej wojny. Politycy? Ta będzie inna jeśli nastąpi (oby nie!). Oglądam zabytki schronowe z lat 50 i 60 - budowano te schrony ale czy ktoś to traktował na poważnie, że da się tam przeżyć? Poczytajcie co Norwedzy zrobili ze swoimi wspaniałymi górskimi ukryciami 20 lat temu. Jesteście przygotowani na przerwy w działaniu Internetu, prądu, gazu, radia, telewizji, przerwy łańcuchów dostaw, części zamiennych, kartki na żywność, przymus pracy, puste sklepy, ograniczenia dostępu do służby zdrowia właśnie przerabiamy i wszechobecny strach. Taka książka "Gdy zabraknie lekarza". Militaryzacja to nie tylko WOT, obrona cywilna (która nie istnieje) i szkolenie survivalowe. To zupełnie inny tryb funkcjonowania całej społeczności (aby nie było RWD), przemysłu (widziałem jak to teraz wygląda w Niemczech - porównanie wypada kiepsko), administracji. Kto to zrobi? Kto zapłaci? Można uczyć się od mądrzejszych ale czy u nich jest podobnie? Czy są te same zagrożenia? Mój przyjaciel 20 lat temu budując dom chciał go wyposażyć w schron przeciwatomowy dla całej rodziny. Cena go nieco przerosła, więc oglądałem tylko piękny schron, śluzy nadciśnieniowe i dekontaminacyjne, kombinezony, zapasy płynów, żywności, leków, chroniący przed atakiem biologicznym. Znacznie to było tańsze ale porządnie zrobione. Teraz myślę - prorok jaki? (Schron jest obecnie w pełni sprawny i wyposażony, nieco zmodyfikowany). Należy być gotowym na taką możliwość ale póki jest czas należy postępować krok po kroku rozważnie, spokojnie ale systematycznie... Dużo by pisać. W pewnych instytucjach postępują się tak jakby wojna miała wybuchąć w ciągu 48 godzin. Po stosunkowo krótkim czasie pracownicy kończą pracę i idą obowiązkowo na terapię bo to ich zajęcie wżera się w duszę... Bądźcie ostrożni przy tej militaryzacji!
TYLO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.2 13:23
Chcesz POKOJU??? ZBRÓJ się na POTĘGĘ, w najnowocześniejszą broń z CAŁEGO ŚWIATA. Nie możemy dopuścić, aby ponownie ZADYMIŁY KOMINY KONZENTRATION LAGER i ESZELONY wywożące PRAWDZIWYCH POLAKÓW na SYBIR. Wolę jeść suchy chleb niż pozwolić, aby moje DZIECI i WNUKI zostały WYMORDOWANE przez WROGÓW POLSKI i POLAKÓW, NAJEŹDŹCÓW. POWINIEN być wdrożony PROGRAM pod nazwa "KAŁASZ 500+" (te 500 to 500 sztuk nabojów wystrzelonych ze swojej broni na strzelnicach i 5000 sztuk w domowym magazynie). Program "KAŁASZ 500+" obejmuje TYLKO PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW. Trzeba uważać aby nie przemknęli się do tego programu WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW. Szczególnie POMIOT tych którzy przybyli do Polski na SOWIECKICH TANKACH w 1944 roku, zamieniając swoje CHACHŁACKIE SOWIECKIE nazwiska na POLSKOBRZMIĄCE. Zaraz WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW zaczną BEŁKOTAĆ, BAŁAKAĆ, kto będzie weryfikował, kto jest PRAWDZIWYM POLAKIEM PATRIOTĄ, od razu ODPOWIEM, weryfikować będziemy My PRAWDZIWI POLACY, III pokolenie AK, WiN, NSZ. Broni-slawa 2021.12.2 3:39 Powiedziales A to i dokoncz, Zapisac dostep do panny Bronislawy i Bronislawa w Konstytucji na wzor stanow . Oni zapisali jak tylko wygrali swa walke o niezaleznosc koloni od Korony Brytyjskiej. Efekt spokoj i wolnosc kontynentu do dzis. szok^2 2021.12.2 7:02 Święta prawda, każdy Polak powinien mieć w domu karabin automatyczny rodzimej produkcji oraz beczkę amunicji do niego a każde gospodarstwo domowe po ręcznej wyrzutni ppanc i plot. TYLO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA. 2021.12.2 8:23 Jak w SZWAJCARII. Jest taki film na NECIE, gdzie pokazują jakie są wymagania, gdy buduje się swój własny domek DOMEK w GÓRACH. FUNDAMENTY JAK w BUNKRZE NAJNOWOCZEŚNIEJSZA ARMATA PRZECIWPANCERNA zamontowana we WŁASNEJ BUNKROWEJ PIWNICY. Jak się nie zgodzisz na UMIESZCZENIE W SWOIM DOMU ARMATY to się nie BUDUJE i CZEŚĆ. Oczywiście tam gdzie są tego wymagania, OBRONA PRZEŁĘCZY, DROGI i inne miejsca gdzie wymagana jest OBRONA przed AGRESORAMI. Dodatkowo całe potrzebne wyposażenie, BROŃ, UMUNDUROWANIE itd w DOMU, CZEKA na GODZINĘ 'W".
Art2021.12.2 12:52
Kolejny nie do konca normalny, ktoremu marzy sie jakas wojenka, a przynajmniej niewielki konflikt zbrojny. Najlepiej wszystkich w kamasze. Idiota.
Tomasz2021.12.2 12:21
Facet musi mieć rację skoro wywołał tak zmasowaną falę hejtu i wulgaryzmów w komentarzach trolli.
Anonim2021.12.2 11:05
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
Anonim2021.12.2 16:01
a ty cwoku nie dosc ze bierzesz co PiS daje to jeszczekradniesz na lewo i prawo
Polak2021.12.2 10:39
Pana red. Piotra raczej historia wiele nie nauczyła. A zajrzeć sobie, jak to dzielnie szykowaliśmy się do wojny w latach 30-tych, łódź podwodną nawet za wspólne ludzi pieniądze kupiliśmy... i co nam z tego wyszło? Oświęcim, Majdanek i pół wieku komuny. Każde inne zachowanie byłoby dla Narodu lepsze.
Fumfel2021.12.2 21:55
Oj stary, dobrze gadasz, ale na tym śmiesznym portalu sami niedojechani patryjoci, którym do pełni szczęścia tylko wojny brakuje.
Zawi2021.12.2 10:36
Ale jo prosty chłopina yestem, to cu pan rydaktor przykazuje? Mam przyprowić komórkę, coby tam żone i córkę przed swołoczą zmykac, czy lepsza syna ruhtować, coby się nie bał ze strzelba na tanki polecieć?
Ala Wilk2021.12.2 9:55
Ale pisowcy powinni się cieszyć bo przecież nie podoba im się lewacka neomarksistowska masońska UE i wolą powrót do Europejskiej Tradycji Wojen i Mordowania Ludzi która obowiązywała przez tysiące lat
tęczowy kapturek2021.12.2 10:13
psychiatra nie da rady, spróbuj u weterynarza
Pokręć2021.12.3 9:48
To nie od UE zależy ta "tradycja". Podejrzewam, że Europa jest już za stara i zbyt safandulska na takie wojenki. Kto miałby się bić o "wielką rzeszę" czy o to, kto ma "większego"? Znajdź mi w Europie kilka milionów ludzi w wieku 20 - 30 lat chętnych do wojny na pełną skalę. Weź sobie przypomnij ludzi w wieku 20 - 30 lat w Twoim otoczeniu. Po pierwsze: jest ich MAŁO, po drugie, wyobrażasz sobie, że zostaną żołnierzami? Można ich wsadzić w kamasze, ale nawet wtedy szybciej puści im psychika i zwieracze, niż zaczną walczyć z karabinem zamiast smartfona w ręku, bez facebooka i instagrama. Tak jest wszędzie, wojny europejskie typu Niemcy - Francja czy Hiszpania - Anglia są w Europie dziś niemożliwe. Ze względów demograficznych. Nam grozi to, że taki Putin czy Xi Jinping albo jakiś islamski watażka ma kompleksy na punkcie rozmiarów swojego przyrodzenia i dlatego "jego kraj" czy "jego religia" musi być na mapie "od ... do ..." i wtedy dopiero z taką mapą nad łóżkiem może wreszcie da radę choć na baczność stanąć w tym łóżku. Tak działa biologia. Bo to jest biologia, nic więcej. Wraz ze starzeniem się społeczeństw ten element będzie w naturalny sposób słabł. Bo armia 50-ciolatków nacierająca na spokojnego sąsiada tylko dlatego, że "on jest be a my chcemy przestrzeni życiowej" to jakiś absurd. To nie zadziała, bo 50-latkowie mają zbyt mały poziom testosteronu.
PłaszczemBoziaPoszczujIchPłaszczem2021.12.2 9:07
Po co te wrzaski pismaka i fałszywy alarm? Przecież zwycięstwo załatwi bozia. Rozchyli płaszcz, jak stary ekshibicjonista za drzewem.Na widok tego, co bozia ma pod płaszczem, wrogowie Ojczyzny padną trupem, a potem pierzchną w popłochu porzucając oręż.
O tym nie dowiesz się z Frondy....2021.12.2 8:13
Ustawa o zamówieniach publicznych uwiera PiS. Dlatego dziś na komisji Obrony Narodowej pojawił się projekt, który ma znieść konieczność zakupów w trybie konkurencyjnym dla armii. Instruktor narciarstwa, sprzedawca oscypków i znany handlarz bronią/respiratorami wznoszą już toast!
Polak2021.12.2 6:39
Tylko komuniści z ***owskiej mafii potrzebują tej "militaryzacji", bo wiedzą że ich propaganda się rozlatuje i nawet ciemny lud widzi ***owskie złodziejstwo i rozlatującą się gospodarkę. Poza tym nie po to przez 6 lat ***owska mafia dewastowała polską armię żeby ją teraz odbudowywać.
Tymczasem w prawdziwym świecie2021.12.2 0:43
https://www.the-sun.com/news/4110742/jeffrey-epstein-ghislaine-maxwell-blessed-pope/
polin i kneset2021.12.1 23:29
Tylko w Polsce ...lamparcica w rui za srebrniki moze uwlaczac darmo ... polkiemu mundzrowi ... "Obrzydliwe! Lempart wulgarnie wyzywa żołnierzy i SG: Jesteście pier... mordercami w mundurach, którzy wyrzucają dzieci do lasu"
Topek2021.12.1 23:00
Czasy się zmieniły, Niemcy są teraz naszym największym i najbliższym sojusznikiem militarnym dlatego możemy się czuć bezpiecznie, gdyby doszło do konfliktu czym tak pisdzielce lubią straszyć by słupki poparci nie spadły Niemcy pierwsi wyślą wojska by bronić wspólnoty Europejskiej czego pis dy nie potrafią zrozumieć robiąc sobie wrogów wśród swoich. Dlatego tę władzę trzeba jak najszybciej zutylizować
Ala2021.12.1 23:23
Naiwny, czy głupi? Niemcy pierwsze pozamiatają w Polsce, dlaczego NS2 i telefony do Ł?
I jedno2021.12.1 23:42
i drugie !
kprpch rez 88wesoła2021.12.1 22:51
tylko widzita gursztyn od 30 lat sie rozbrajamy ,bo wojny juz miało nie być ,a wojsko to drogi przezytek i tak dzieki naszym wsiowym wizjonerom mamy propagande zamiast uzbrojenia i żołnierzy typu onz ,czyli w większosci do niczego
TO DEBIL2021.12.1 22:45
NAPRAWDE OSZALAŁ
TYLO PO prawdziwa ŻYDOWSKA-SOWIECKO-SOWIECKA.2021.12.1 22:45
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
TYLO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.1 22:30
Chcesz POKOJU??? ZBRÓJ się na POTĘGĘ, w najnowocześniejszą broń z CAŁEGO ŚWIATA. Nie możemy dopuścić, aby ponownie ZADYMIŁY KOMINY KONZENTRATION LAGER i ESZELONY wywożące PRAWDZIWYCH POLAKÓW na SYBIR. Wolę jeść suchy chleb niż pozwolić, aby moje DZIECI i WNUKI zostały WYMORDOWANE przez WROGÓW POLSKI i POLAKÓW, NAJEŹDŹCÓW. POWINIEN być wdrożony PROGRAM pod nazwa "KAŁASZ 500+" (te 500 to 500 sztuk nabojów wystrzelonych ze swojej broni na strzelnicach i 5000 sztuk w domowym magazynie). Program "KAŁASZ 500+" obejmuje TYLKO PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW. Trzeba uważać aby nie przemknęli się do tego programu WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW. Szczególnie POMIOT tych którzy przybyli do Polski na SOWIECKICH TANKACH w 1944 roku, zamieniając swoje CHACHŁACKIE SOWIECKIE nazwiska na POLSKOBRZMIĄCE. Zaraz WROGOWIE POLSKI i POLAKÓW zaczną BEŁKOTAĆ, BAŁAKAĆ, kto będzie weryfikował, kto jest PRAWDZIWYM POLAKIEM PATRIOTĄ, od razu ODPOWIEM, weryfikować będziemy My PRAWDZIWI POLACY, III pokolenie AK, WiN, NSZ.
Broni-slawa2021.12.2 3:39
Powiedziales A to i dokoncz, Zapisac dostep do panny Bronislawy i Bronislawa w Konstytucji na wzor stanow . Oni zapisali jak tylko wygrali swa walke o niezaleznosc koloni od Korony Brytyjskiej. Efekt spokoj i wolnosc kontynentu do dzis.
szok^22021.12.2 7:02
Święta prawda, każdy Polak powinien mieć w domu karabin automatyczny rodzimej produkcji oraz beczkę amunicji do niego a każde gospodarstwo domowe po ręcznej wyrzutni ppanc i plot.
TYLO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.12.2 8:23
Jak w SZWAJCARII. Jest taki film na NECIE, gdzie pokazują jakie są wymagania, gdy buduje się swój własny domek DOMEK w GÓRACH. FUNDAMENTY JAK w BUNKRZE NAJNOWOCZEŚNIEJSZA ARMATA PRZECIWPANCERNA zamontowana we WŁASNEJ BUNKROWEJ PIWNICY. Jak się nie zgodzisz na UMIESZCZENIE W SWOIM DOMU ARMATY to się nie BUDUJE i CZEŚĆ. Oczywiście tam gdzie są tego wymagania, OBRONA PRZEŁĘCZY, DROGI i inne miejsca gdzie wymagana jest OBRONA przed AGRESORAMI. Dodatkowo całe potrzebne wyposażenie, BROŃ, UMUNDUROWANIE itd w DOMU, CZEKA na GODZINĘ 'W".
Żydek Skrzypek srający ze strachu na dachu2021.12.1 22:23
z bojaźnią łysą pałą się żydek rozgląda po niebie, boi się petardy hamasu, że mu dupsko rozyebie.
Olej2021.12.1 22:22
Wbrew idiotom mającym ogromny wpływ na nas Polaków, którzy tych idiotów wybieraliśmy, historia się zaczęła jakieś 20 lat temu gdy pewien cap od szybkich mercedesów i jeszcze szybszych panienek, który reprezentował sprawy zagraniczne pieprzył o najbezpieczniejszej od stuleci Europie. Pozbywano się koszar, garnizonów, redukowano uzbrojenie. Gdzie są teraz ci wszyscy zasrańcy ? Kto odpowiada za obecną sytuację Polski i jej rozbrajanie przez całe lata ?. Co do naszej militaryzacji, pilna potrzeba programu atomowego i polskiej bomby atomowej. Już dawno powinien istnieć ośrodek wywiadu do pozyskiwania technologii wszędzie na świecie gdzie tylko się da. Tak robią wszystkie poważne państwa. Gdyby Polska posiadała triadę nuklearną nie było by dylematu co z nami zrobią jak nas będą zdobywać i mordować. Żydom wystarczyła jedna lekcja i mają potęgę armii jakiej na Bliskim Wschodzie nie ma nikt. Mają broń atomową i politykę z którą się liczy każdy potencjalny przeciwnik Izraela. A gdzie jesteśmy my Polacy ? Wyliczają nam politycy i analitycy w ciągu ilu dni byłyby armie sowieckie w Warszawie, za ile tygodni przyszłaby pomoc. Gdy się zna historią, szlag człowieka trafia na rozmiar polskiej głupoty. Zamiast mobilizacji państwo zmaga się z ogromną agenturą pod rozmaitymi postaciami wrogiego Polsce działania. Grzęźniemy w demokracji, która nas unicestwi w niemocy sprawczej. I w tę demokrację wprzęgną nam obce ambasady swoich przedstawicieli, na obraz i podobieństwo szarlatana z Gdańska. Zło nadchodzi straszniejsze niż nam wyobraźnia jest w stanie je przedstawić.
Spierdlaj parchu z tą żydowską propagandą!2021.12.1 22:33
Spróbuj swych sil w żydowskim Der Stürmer - "NIE" albo zachowaj to gówno propagandowe na prelekcje w Loży Polin!
Wynocha stąd bezczelny pachole2021.12.2 3:30
stetryczałego satyra Putina. Pisze o Polsce a nie o Izraelu. Zoologiczny antysemityzm pomieszany z brunatnym komunizmem Sdiełano w FR wyżarł ci sparszywiały od chamskiej dezinformacyjnej agitki mózg?
ak2021.12.1 22:16
Może na swoim przykładzie niech ten pon nam pokaże jak to się robi.
Po 11 ...2021.12.1 22:15
Polityka PiS doprowadzi naszą Ojczyznę do tragedii. Nawet Putin nas nie obroni.
Skrzypek na dachu2021.12.1 22:09
Brawo Polska Straz Graniczna . Brawo Wojsko Polskie .
to też doPISz2021.12.1 22:25
brawo żydy z PIS
Anonim2021.12.1 22:40
ostatnio dzisiaj anzejek belwederski lata ze swiczka haanukowom w du... taki to szczery Polak