27.10.14, 14:35Igor Janke (fot. Twitter)

Igor Janke: Wygrał Majdan. Teraz czas na ciężką pracę

Nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze. Władimir Putin zachęcił Ukraińców, by zagłosowali zdecydowanie za zmianami.  Ci, którzy mogli głosować inaczej, są teraz na terenach zajętych przez rosyjskie siły. Putin sam ich wykluczył.

Oczywiście nie wierzę, że Krym i okręg doniecki i ługański wróciły do Ukrainy. Już nie wrócą. I Putin zapewne będzie próbował dalej osłabiać i Ukrainę i rozbijać UE i NATO. Jednak zmiana w składzie Rady Najwyższej daje nadzieję, że Ukraina może – w swoim okrojonym kształcie - dokonać prawdziwych, głębokich reform. Odbudować zdolności obronne, gospodarkę, zaprowadzić  ład w dziedzinie sprawiedliwości, funkcjonowania administracji, itp.
 
Wygląda na to, że teraz z jednej strony wobec śmiertelnego zagrożenia ze strony Rosji, z drugiej wielkiego pragnienia normalności, skończenia z korupcją, poprawy gospodarki, jakości życia, zbudowania normalnego kraju, ukraińscy politycy mogą być zdeterminowani, by szybko przeprowadzić reformy. A społeczeństwo – przez krótki czas – może dać im kredyt zaufania pozwalający na narzucenie wyrzeczeń, ciężkich reform, po to, by w przyszłości było lepiej. To wielkie zadanie i wielka szansa dla nowych jednoznacznie prozachodnich  sił, które zdobyły większość w Radzie Najwyższej.
 
Ale to także też wielkie zadanie i dla Zachodu i dla Polski. To dobry moment, by polski rząd rozpoczął nową ofensywę w relacjach z Ukrainą. Teraz kształtuje się przyszłość tego kraju i teraz mamy szanse i na to by, tej nowej Ukrainie dać realne wsparcie i zbudować mocną pozycję Polski jak pierwszego partnera nowego państwa ukraińskiego.  Nie liczę za zbytnie zrozumienie tej sytuacji przez panią premier, ale  stary polityczny wyga Grzegorz Schetyna powinien zrozumieć, że w tym jest szansa dla Polski, ale też dla niego osobiście.
 
W tej sprawie zresztą musimy działać ponad podziałami. Ukrainie trzeba pomagać, ale tez trzeba od ukraińskich polityków wymagać. Nie może być takich sytuacji, że mamy z ich strony tylko listę życzeń, jak np. dostarczenie za darmo węgla.   Ale my też musimy nasze polityczne oczekiwania umieć jasno formułować. Podkreślam – warto by w tej sprawie jednym głosem mówił i rząd i opozycja.
 
Dziś przyszły z Ukrainy dobre wiadomości. Gratuluje serdecznie Ukraińcom i życzę im wiele determinacji w walce o dobra przyszłość. 
 
Igor Janke/Salon24.pl

Komentarze

anonim2014.10.27 14:55
"siły związane z poprzednim układem poniosły klęskę" . Pan Janke nie dostrzega (albo udaje, że nie widzi), że siły związane z poprzednim układem to nie tylko partia regionów Janukowycza, lecz także obecni rządzący i ich oligarchiczne "towarzystwa" dla zmyły nazwane partiami. W okolicach władzy wałęsali się od zawsze i skąd teraz mają być nagle przyzwoici. Ludzie po raz kolejny dali się nabrać. Za kilka lat będzie kolejny majdan, bo znowu wyjdzie szydło z wora (zmarnują pieniądze darowane przez unię - jeśli coś dostaną oczywiście). Poza tym dziwią mnie zachwyty (artykułowane gdzie indziej http://www.fronda.pl/a/ukraincy-wybrali-normalnosc-czyli-europe-kleska-nacjonalistow,43255.html), że banderowcy przegrali. Takiego wynik wyborczy (ponad 12%) kupiłaby w ciemno niejedna partyjka na dorobku. Z Bogiem.
anonim2014.10.27 15:07
Akceptacja zamachu stanu finansowanego przez jewrei m.in. przez oligarchę z podwójnym obywatelstwem będącego teraz prezydentem, czy to nie głupota?
anonim2014.10.27 15:09
Demokracja tak ale wcześniej krwawy zamach stanu ... zresztą to samo w wersji soft było w Polsce tu wystarczyło kilku generałów i kilkadziesiąt innych ofiar.
anonim2014.10.27 15:10
Para-dziennikarze, ślepcy na zamówienie w akcji.
anonim2014.10.27 15:16
Wyrżnęliście kogo trza, a teraz będziecie ciężko pracować :) żart pana Janke.
anonim2014.10.27 15:18
Gratuluję niezrozumienia sytuacji na Ukrainie. Poroszenko to oligarcha, 5. najbogatszy Ukrainiec. Na pewno nie jest związany z "poprzednim układem"...
anonim2014.10.27 15:47
Poroszenko był we wszystkich rządach u pięknej Julki i Janukowycza także to nic nowego. Zresztą jak piękna Julka była przed tak zwaną pomaranczową rewolucją w poprzedzających jak mam rozumieć niedemokratycznych. W kółko to samo jedna sitwa zastępuje drugą tylko teraz siłą i z rozpadem państwa, który się pewnie jeszcze nie zakończył.
anonim2014.10.27 17:16
Po co to mydlenie oczu ? Przecież każdemu myślącemu wiadomo, że ten cały Majdan, zorganizowany i sfinansowany został przez USA i oligarchów, w tym samego Poroszenkę - "króla czekolady". Chodziło tylko i wyłącznie o przejęcie władzy i danie "psztyczka" Putinowi - to wszystko się udało, tylko że kosztem utraty Krymu i Donbasu. Teraz będziemy musieli utrzymywać banderowską Ukrainę pod finansową kroplówką.