01.10.21, 18:42Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Jabłoński zdradza szczegóły negocjacji. ,,Czeski minister mija się z prawdą’’

„Nie mamy zwyczaju ujawniania treści negocjacji, ale skoro czeski minister spraw zagranicznych mija się z prawdą, jesteśmy zmuszeni to zrobić. Opinia publiczna w obu naszych krajach ma prawo do informacji, kto ponosi odpowiedzialność za fiasko rozmów i pogorszenie stosunków” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, wyjaśniając powody braku kompromisu ws. kopalni w Turowie.

Czescy politycy przekonują, że umowa z Polską ws. kopalni w Turowie jest praktycznie gotowa. Utrzymują, że ostatnie negocjacje nie zakończyły się kompromisem z powodu wniesionego przez Polskę postulatu, aby porozumienie mogło zostać zerwane po dwóch latach obowiązywania. Sprawę wyjaśnia wiceminister Paweł Jabłoński.

- „Nie proponowaliśmy umowy na 2 lata. Nasza oferta to umowa obowiązująca do końca działalności górniczej, z możliwością wypowiedzenia – na wypadek nadużywania jej przez którąś ze stron. To absolutny standard w umowach międzynarodowych zawieranych na partnerskich zasadach

- podkreśla.

Dodaje, że Polska zaproponowała też, aby najważniejsze dla strony czeskiej przepisy obowiązywały do 2049 roku, nawet w przypadku rozwiązania umowy.

- „Nasza oferta gwarantowała 50 mln euro na projekty wodne w Kraju Libereckim, ponadstandardowe zasady monitoringu wód, zanieczyszczeń, hałasu, regularne przekazywanie informacji – a nawet zakaz zbliżania się kopalni do czeskiej granicy, do czasu spełnienia całej listy warunków”

- przekazał wiceszef MSZ.

Tymczasem, jak wskazuje, Czesi zażądali umowy, której Polska nigdy nie mogłaby wypowiedzieć.

- „Partnerzy nie zawierają umów na takich zasadach. Odpowiedzialny negocjator nie może związać swojego państwa umową na 30 lat bez możliwości wyjścia, nie wiedząc czy druga strona nie będzie w przyszłości zachowywać się nieuczciwie”

- wskazał Jabłoński.

Zaznaczył, że w konsekwencji działań czeskiego rządu „mieszkańcy Kraju Libereckiego nie otrzymają ŻADNYCH pieniędzy na projekty wodne, ŻADNEGO dodatkowego monitoringu wód podziemnych, który nie jest wymagany przez prawo; kopalnia będzie mogła zbliżać się do granicy bez ŻADNYCH dodatkowych warunków”.

kak/PAP, Twitter

Komentarze

Katarzyna2021.10.2 7:08
Czy ktoś zna choć jeden przykład honorowego zachowania się Czechów?Układają się zawsze z mocniejszymi, jak dziwka.
Dam2021.10.2 7:01
Kolejny sukces dyplomatołków. Polityka zagraniczna PIS w praktyce - olewaj sprawę przez 6 lat a potem płacz że "jesteś prześladowany"
izydor2021.10.2 6:46
Kolejny sukces pisowskiej dziczy a katoprawactwo wyje z zachwytu.
Anonim2021.10.2 6:34
Wiarygodność polskiej dyplomacji sięga dna, jak Czesi maja z nami negocjować jak mogą z mediów się dowiedzieć o czym dyskutują za zamkniętymi drzwiami. Nie potrzeba zakładać podsłuchów, wystarczą politycy z PiS - u.
to oczywiste2021.10.2 5:21
To oczywiste, że ta umowa nie może być zawarta na zawsze bo nie wiadomo jak długo Turów będzie jeszcze działał a jak uda nam się przejść kiedyś na inne zródła energii to ta umowa byłaby obciążeniem.
Żydek Skrzypek na dachu2021.10.2 3:37
jak żydek Keller-Krawczyk zamiast k utasa ma kawałek obrzezanej glizdy.
Skrzypek na dachu2021.10.2 3:31
Ludzie nie dajcie sie nabrac na klamstwa pipiczkow bo dwutlenek wegla to skladnik niezbedny podstawowy konieczny dla zycia na tej kuli ziemskiej , potrzebny w atmosferycznym natezeniu na poziomu morza od 1% do 4% , skladnik bez ktorego nie jest mozliwe wzrost roslin i grzybow , zyciodajnym pokarmem dla kazdego gatunku zycia na Ziemi . Dosc juz klamstwa ekoszalencow sorosowskich klimatoklamcow zielonych .
Ed2021.10.2 6:28
Kiedyś każde dziecko o tym wiedziało.Niestety młodzi wykształceni z dużych miast twierdzą coś innego. taka krówka, czy świńka oddycha, pierdzi, wdycha tlen, wydycha CO2, wydala inne gazy cieplarniane. Jednym słowem, ze swoimi chodowlami szkodzi naturze. Ja proponuję tym "obrońcom" natury, żeby zaczęli od siebie. Zero techniki, zero telefonów, zero motoryzacji, zero schabowych, roladków czy innych steków. Robale, trawkę, owsiankę w jadłośpisie. Ktoś musi uzmysłowić tym otumanionym psełdo ekologom co oni światu proponują. Zapłacą oczywiście najbiedniejsi za ich chore pomysły.
xyz1232021.10.2 3:28
Oglądałem w TV jak potraktowano Czechów na spotkaniu lokalnym ws. Turowa, dłuuuuugo wcześniej niż ci wnieśli sprawę do sadu unijnego Kontra RP. To spotkanie wyglądało miej więcej tak : - Co tam będą marudzić te pepiki nam - Przedmurzu Chrześcijaństwa, Narodowi Wybranemu, Patriotom i Udręczonym w Wojnach i Powstaniach, Chrystus Królem Polski! Nawet mikrofon burmistrzowi pobliskiej miejscowości wyrywano. Pisowskie to już przyzwyczajone są do tego ale to nie przeszło u Czechów. A teraz ten NIErząd i zarząd kopalni ma pretensje do Czechów! Był okres, kiedy można było się dogadać. Po prostu usiąść i się dogadać. Po sąsiedzku, a nie stroić fochy i patrzeć z góry na Czechów. Mogliśmy wykazać się refleksem, zbudować tym kilku wsiom czeskim wodociągi. Teraz zapłacimy gigantyczne kary a wodociągi też trzeba będzie im zbudować.
A teraz chórem i z entuzjamem komsomolca2021.10.2 3:32
https://www.youtube.com/watch?v=U06jlgpMtQs
Skrzypek na dachu2021.10.2 3:39
Bzdury smarujesz jak nawiedzony , xyz123 , bo woda splywa z gory w doline a Czesi to kilkaset metrow wyzej niz Polska , chyba ze jestes nastepny idiota do tego stopnia ze nie wiesz co to grawitacja .
Negocjacje należało zawiesić2021.10.2 0:37
... w dniu, w którym Czesi na pozwali.
a pieniądze zamiast na kolejne2021.10.2 1:03
tury jałowego ględzenia, wydać na ekspertyzy. Dotyczące naszej kopalni, kopalni czeskich i niemieckich.
No wreszcie2021.10.2 0:35
Ile można dawać się walić...
Lać z góry na pepików2021.10.2 0:06
...
Jarek2021.10.1 21:42
Ja chciałbym zagaić na nieco inny temat. Mianowicie mówi się że dwutlenek węgla jest taki szkodliwy, że jest gazem cieplarnianym. Ale z drugiej strony mówi się przeciwnie - że potrzeba jest więcej zieleni która przecież ten dwutlenek węgla akumuluje i ostatecznie uwalnia do atmosfery. Czy to nie paranoja? I obydwu tych spraw domagają się ci sami ludzie ukrywając się pod sztandarami ochrony przyrody. Ale jest jeszcze inna ważna sprzeczność. Cały węgiel pochodzi z substancji roślinnych które obumierając na skutek kataklizmów znalazły się pod ziemią. Z tego jednoznacznie wynika że w czasach kiedy kwitła wszelka roślinność i panowała ogromna bioróżnorodność na ziemi które towarzyszyła ogromna liczebność zwierząt i roślin całe obecne pokłady węgla znajdowały się w powietrzu. Dopiero katastrofy klimatyczne (trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy też uderzenia ciał kosmicznych) spowodowały obumieranie roślinności. Zatem uwalnianie węgla do atmosfery jest działaniem pożytecznym dla przyrody i dla ziemi. A sztuczne utrzymywanie atmosfery ubogiej w dwutlenek węgla musi się przyczynić do zamierania życia na ziemi. Dlaczego takie oczywiste sprawy nie trafiają do umysłów współczesnych decydentów? Ano dlatego że wcale nie chodzi tu o dobro ziemi ale mamy do czynienia z próbą zniewolenia narodów i pozbawieniem ich naturalnych przewag konkurencyjnych. Niemcy próbują pozbawić np. Polskę dostępu do tanich źródeł energii gdy sami będą czerpali z paliw kopalnych bo przecież spalanie gazu płynącego przez NS2 będzie powodowało uwalnianie ogromnych ilości węgla do atmosfery. Poza tym to właśnie Niemcy mają ogromny udział węgla w źródłach energii jak choćby tego z ogromnych kopalni węgla brunatnego położonych niedaleko Turowa. Nie dajmy z siebie zrobić schizofreników.
Anonim2021.10.2 4:33
Ty jesteś akademickim przykładem człowieka, który zamiast biologii, fizyki i chemii miał w szkole tylko religię. Nawet Fronda powinna odmówić publikowania takich bzdur.
Rumb2021.10.2 5:03
Jeden tylko przykład głupot wypisywanych przez Jarka. Pisze, że wiele węgla pójdzie do "atmosfery" ze spalonego gazu ziemnego przesyłanego rurociągiem do Niemiec. Podajmy skład gazu ziemnego: "metan (CH4) - około 71%, etan, propan i butan - około 1%, azot (N2) - około 27%, dwutlenek węgla (CO2) i reszta składników - 1%." JEDEN PROCENT ! To nie jest spalanie węgla!
Anonim2021.10.2 6:38
Ostatni posłanka PiS - u mówiła że drzewa zabierają tlen z atmosfery. Czemu mnie to nie dziwi. Tutaj jakiś geniusz pisze że drzewa produkują dwutlenek węgla.
Artur2021.10.1 21:31
rozmawianie z Czechami to strata czasu. Oni sami mówią że przez wyborami nic nie da się zrobić. Presja lewaków jest w Czechach ogromna. U nas traktujemy ich jak zboczonych idiotów ale lewactwo w Czechach to poważna siła.
cam2021.10.1 22:42
Od 6 lat mają wybory? Bo mniej więcej od tego czasu problem nabrzmiewał.
RR2021.10.2 5:15
Niestety, to raczej tego Artura można - sądząc po jego słowach i używając jego języka - uznać za "zboczonego idiotę".
ER2021.10.2 5:10
Różne jołopy myślące tak jak "Artur" chcą wmówić, że cudzoziemiec, który chce odszkodowań od polskich władz, to "lewak", "lewactwo". Niech taki Artur powie mieszkańcom Śląska ponoszącym straty z powodu działalności górniczej i chcącym odszkodowań, że są "lewakami" i "lewactwem"...
gość2021.10.1 21:29
gdzie w tych rozmowach rząd ? gdzie prezydent.? drzewka sadzi, po festynach jeździ ? stare baby z koła gospodyń wiejskich odwiedza i za to bierze podwyżkę! wstyd.
Anonim2021.10.1 21:45
Na mózg ci padło? Nie widzisz jak rząd stara się doprowadzić do ugody? Przecież w żadnym państwie na świecie nie jest tak że prezydent prowadzi negocjacje. Prezydent jest do zawarcia ostatecznej formy dokumentu przygotowanego przez rząd. Nasz rząd nieustannie zabiega o ugodę z Czechami a oni notorycznie zmieniają zdanie i ewidentnie dążą do zerwania rozmów.
gość2021.10.1 21:50
to może zażądać zamknięcia ich elektrowni i kopalń? trzeba w nich uderzyć! ich bronią.
O bracie Jarosława2021.10.1 21:12
Do Smoleńska poleciał mierny prezydent średniego kraju, a w trumnie wrócił mąż stanu.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.1 21:25
Jak widac,Rosjanie to swinskie qurwy,nie warto z nimi rozmawiac,tylko bomba atromowa na Moskwe.
Ra2021.10.2 5:21
W tym wszystkim jedno jest prawdziwe: Polsce by się przydało kilka bomb atomowych na takich pociskach, które trudno jest przechwycić i o zasięgu do Moskwy/Petersburga.
Drogi panie vel "Grilzl2021.10.1 20:44
Nie mam do Pana żadnych osobistych uprzedzeń. Plugastwa jakie Pan pisze, są Pana osobistą sprawą. Przepraszam, nabijamy się i podszywamy pod Pana, z kolegami i koleżankami których nie znam... Podsyłamy komentarze z Pana nickiem, ponieważ jest Pan śmieszny dla ludzi z IQ przekraczającym 95 punktów. A najgorsze jest to, iż można odczytać z Pana wypowiedzi, iż jest Pan zacofanym i głęboko wierzącym osobnikiem, czyli PARAFIANINEM =. Proszę sobie przetłumaczyć to słowo, Pozdrawiam
Topek2021.10.1 20:44
Kopalnia pogłębia wydobycie do 330 metrów bez oceny wpływu na środowisko, bo są swoi i ci nie swoi którą taką ocenę muszą zrobić, dlatego wydobycie jest nie legalne
Żydek Grizzly jak żydek Skrzypek na dachu2021.10.1 20:32
zamiast do mojżesza modli się do akbar allahu.
XYZ2021.10.1 20:23
Jabłoński powinien być odsunięty od tych negocjacji jak zaczyna Czechom grozić.To nie jest dyplomacja.
Grizzly2021.10.1 20:21
Jak to jest mijać się z prawdą jakie to wrażenie mijanie się z prawdą, czy to po prostu kłamać? Myślę że na to pytanie z własnego doświadczenia najlepiej potrafi odpowiedzieć Morawiecki
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.10.1 20:19
Hej żydku Lesio Keller-Krawczyk, podoba mi się twój żydo-ciotowski nick "katolicka kretynizacja polski 🇵🇱". Wiesz, że dzisiaj jest szabes i moje yebanie cię w pysk. Pamiętaj abyś pysk wymył, włożył protezę do szklanki i posprzątał te psie gówna z twojej wycieraczki. Sąsiedzi się skarżą.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.1 20:14
Syf się leje z każdego PiSiego kąta. Miliony kradzione od 6 lat. Kilkadziesiąt grubych afer. Obsiedli stadami spółki i trzepią kasę, której przeciętny Polak nie zobaczy przez całe życie. Wszystko drożeje - żarcie, paliwo, prąd, gaz... Czy znajdzie się w końcu ktoś kto da tym PiSdowatym złodziejom kopa w PiSdę?
T2021.10.1 20:28
Kaczemu parchowi Polska jest obojętna on chce przejść do historii, a wie że jest ułomkiem i nieudacznikiem to bierze przykład o Gierka byle by tylko o nim mówiono przez długie lata po jego zdechnięciu, czy dobrze czy źle jest mu obojętne
wiarus2021.10.1 20:02
ciekawe ??????? dalej śpi do południa ten który chciał być bohaterem.......bo nigdzie go nie ma ????? czyżby impra u Mazurka go tak trzymała jak jego pisobiorców ..... może i nie był ale ale chlanie w pracy popiera ......takie to pisie
Rumcajs2021.10.1 20:07
BOLEk BOLEK spał do południa bo całą Noc w Arłamowie wódke z SBekami chlał
gość2021.10.1 19:55
czechom trzeba odpłacić uderzając w ich biznes i niech zamkną swoje kopalnie!
bogdanus2021.10.1 19:49
Warunki zaporowe nie do spełnienia. Róbmy swoje nie patrzmy na TSUE czy Czechy. I tak planowali że nie dadzą nam pieniędzy, byśmy się jeszcze lepiej rozwijali. Za pieniądze nie oddamy niepodległości.
­2021.10.1 19:39
Wiecie jak wygląda Worek Turoszowski? ___________________________________________________________________________________________________ https://1.bp.blogspot.com/-jOrDX6_leNw/XbGHsD1wv2I/AAAAAAAAs2g/kLDSEwz2zP46U5fOpZKg6bH9-yx1mAwWQCLcBGAsYHQ/s1600/bogattt.jpg
Wiecie co tu się dzieje?2021.10.1 19:49
https://tinyurl.com/y2pnovfx
Nie wchodzić!2021.10.1 21:08
Ostra pornografia, wirusy i trojany.
ceramik2021.10.1 19:07
Czy może mi człowiek wytłumaczyć, co znaczy ''mija się z prawdą"? Czy może po prostu czeski minister kłamie?
cam2021.10.1 19:38
Nie to znaczy, że pisowski minister łże. PIS-dy chciały wydymać Freda, a to Fred wydymał PIS-dy.
cam czeski gamoń2021.10.1 20:10
a jednak pepiki to szuje i kłamcy,Babisz złodziej numer jeden w Czechach i jego władza złodziejów okradających Czechów, w wyborach jego i kolesi Czesi pogonią w trzy wiatry.
Wojtek Polak2021.10.1 21:09
Jak stawiasz przecinki, gamoniu?
Żydek janton jak żydek Grizzly2021.10.1 19:06
zamiast k utasa ma kawałek obrzezanej glizdy.
janton2021.10.1 18:52
cały świat mija się z prawdą tylko nie wy dyplomatoły........macie ambasadora w Czechach???????? a macie gdziekolwiek oprócz San Escobar?????