Minister zdrowia z centroprawicowej partii Coalition Avenir Québec zapowiedziała konsultacje w prowincji Quebec w sprawie wprowadzenia nowego prawa, które umożliwiłoby lekarzom poddawanie eutanazji pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, demencję i inne choroby zwyrodnieniowe. Minister Danielle McCann powiedziała, że poparcie dla takich konsultacji wyrażają wszystkie partie.

Propozycja jest wynikiem 18 miesięcy pracy zespołu ekspertów badającego kwestię wyrażania uprzedniej zgody na eutanazję przez osoby, u których zdiagnozowano „poważną i nieuleczalną chorobę, taką jak Alzheimer czy demencja”. Takie osoby miałyby udzielić z wyprzedzeniem przyzwolenie na przeprowadzenie eutanazji w przyszłości, kiedy nie będą w pełni władz umysłowych, by podjąć świadomą decyzję.

Zespół ekspertów zaleca „upoważnienie trzeciej strony, która miałaby informować lekarzy o istnieniu uprzedniej zgody w przypadku utraty władz umysłowych danej osoby. Upoważnienie trzeciej strony byłoby przechowywane w rejestrze rządowym jako stały zapis”.

Minister McCann oświadczyła: „Dajemy im [ludziom cierpiącym na poważne nieuleczalne choroby] władzę i wolność decydowania i robimy to, jednocześnie szanując ich wolę, wartości i godność”.

Pomysł skrytykował m.in. Alex Schadenberg z organizacji Euthanasia Prevention Coalition, który powiedział: „To całkowicie szalone, ponieważ pozwoli na eutanazję kogoś, kto być może nigdy by tego nie chciał, kto w strachu na wcześniejszym etapie być może czuł, że jest to coś, czego chce”. Jego zdaniem pozwalałoby to po prostu na zabijanie ludzi wbrew ich woli, gdyż „traciliby prawo zmiany zdania” w sytuacji, gdy podjęcie świadomej decyzji jest niemożliwe.

Obecne prawo prowincji Quebec dopuszcza eutanazję w określonych przypadkach przy świadomie wyrażonej zgodzie pacjenta, który ma przynajmniej 18 lat. Według Schadenberga pomiędzy 1 IV 2018 r. a 31 III 2019 r. w prowincji uśmiercono zgodnie z prawem 1331 osób.

jjf/LifeSiteNews