25.11.14, 19:47Katecheza a sprawa równości (fot. archiwum Fronda.pl)

Katecheza a sprawa równości

Choć jest wczesna wiosna i pogoda dopisuje, sala w Fundacji Feminoteka na kilka minut przed godziną osiemnastą jest już zapełniona. Kilka pań w średnim wieku zajęło kanapę pod ścianą. Kolejni wchodzący okupują skrawki wolnej podłogi albo tłoczą się przy wejściu do sali. Stali bywalcy Akademii Feministycznej wiedzą, że składane krzesełka szybko się kończą. Grupka przezornych młodych ludzi wzięła ze sobą karimatę. Rozkładają ją w wąskim korytarzu i zasiadają po turecku. Około czterdziestu, może pięćdziesięciu osób ciśnie się, żeby posłuchać wystąpienia Anny Dzierzgowskiej. Tym razem na celowniku Akademii Feministycznej jest szkolna katecheza. Wykład zatytułowano buńczucznie: „Nasi okupanci i ich szkoły. O konieczności wyprowadzenia katechezy ze szkół”.

Dzierzgowska, choć przygotowano jej krzesło i stolik, występuje na stojąco. Macha rękami, podryguje, co rusz prezentuje jakieś wydawnictwa czy wydruki i podaje je do obejrzenia uczestnikom zgromadzenia. Zaczyna swój wywód od tego, że postawiła sobie za cel, by wszędzie i przy każdej okazji mówić o konieczności wyprowadzenia lekcji religii ze szkół. Jej zdaniem doszło do jakiejś bliżej nieokreślonej przez nią „zmowy tych, którzy mają władzę i chcą ją utrzymać, z tymi, którzy mają tak zwany rząd dusz, czyli z Kościołem”. – W tej zmowie chodzi ostatecznie o władzę nad bardzo szeroko rozumianym ludem, o utrzymanie nas w jakimś rodzaju poddaństwa – straszy.

Co ją natchnęło do tego, by jak mantrę powtarzać zdanie o wycofaniu religii ze szkół? Ponoć wszystko zaczęło się na pierwszym Kongresie Kobiet, na którym jeden z paneli był poświęcony edukacji. – Coś tam opowiadałam w tym panelu i byłam bardzo spłoszona – opowiada. – Nie wiedziałam jeszcze, co to za grupa, te kobiety, które tam przyjeżdżają. Starałam się być grzeczna, niezbyt radykalna i niezbyt agresywna. Ale obok mnie siedziała Kinga Dunin, która mówiła po mnie i która tak łup, łup, łup w każdym zdaniu przypierdalała, a na koniec powiedziała, że należy wyprowadzić religię ze szkół – ekscytuje się Dzierzgowska. I ciągnie: – Zobaczyłam radość dziewczyn w sali kongresowej, taką autentyczną radość. Obiecałam sobie, że to będzie moje zdanie, które muszę powtarzać.

Dalej prelegentka twierdzi, że mnóstwo ludzi chce się pozbyć religii ze szkół i sprzeciwia się czemuś, co ona nazywa porządkiem patriarchalno-neoliberalno-katolickim. – Problem polega na tym, że dopóki nie wypowiadamy naszego sprzeciwu, nie mówimy o nim głośno, nie demonstrujemy, nie zgłaszamy go, to trwamy w strachu, że jesteśmy same i sami – diagnozuje naprędce. I zaraz tłumaczy, czego chce społeczeństwo. – Ludziom sprawia przyjemność, kiedy słyszą, że religię trzeba wyprowadzić ze szkół i przedszkoli. Im nas będzie więcej powtarzało to zdanie, tym szybciej się to wydarzy. To nie jest niemożliwe. Wszyscy zaraz mówią, że jest konkordat, że są zapisy prawne. Konkordat to jest umowa, a umowy można, wbrew pozorom, wypowiadać, renegocjować, zrywać – nawet konkordat z Kościołem katolickim nie jest umową niewypowiadalną – pokpiwa. I bierze się do wyjaśniania obecnego stanu rzeczy. Jej zdaniem wina, bo w tej kategorii rozpatruje obecność lekcji katechezy w szkole, leży po stronie elity intelektualnej, zwłaszcza lewicy laickiej. Opowiada, że nawet opozycjoniści w PRL-u prezentujący lewicowe poglądy mieli zaprzyjaźnionych księży, o których mówili, że są dobrzy i mili. – Potem się okazuje, że Kościół ma pewne wady, a przecież są w nim… I tutaj zaczyna się wyliczanka dobrych księży i dobrych ludzi, dobrych zakonnic, tych ojcowskich figur, do których podchodzimy z miłością i które traktujemy bezkrytycznie – mówi ironicznie Dzierzgowska.

Obrywa się Adamowi Michnikowi, redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”, za wywiad, jakiego udzielił swojemu dziennikowi. Dzierzgowska kpi z jego stosunku do Jana Pawła II i przytacza fragmenty: „Jan Paweł II to moja miłość. Wyznawał, tak jak prymas Wyszyński, bardzo ortodoksyjne poglądy, ale duszę miał szeroką. To, co wykładał, bywało wąskie, ale jego mowa ciała była taka, jakby otwierał serce dla całego świata” – cytuje Dzierzgowska, głośno chichocząc przy wtórze zgromadzonych w sali. Dalej wskazuje, że jak tylko dziennikarki próbują delikatnie skrytykować papieża, Michnik zaraz to ucina. „Trudno mi o tym mówić, bo to jest tak, jakby ktoś mi kazał mówić o ukochanej kobiecie” – czyta, zanosząc się śmiechem.

Zaraz jednak rusza do wyjaśniania, czym jej zdaniem Kościół jest. – W mówieniu o Kościele w Polsce zapomina się, co to jest za instytucja ten Kościół katolicki. To jest instytucja fenomenalna. Prawie dwa tysiące lat utrzymywania struktury, która cały czas, mimo różnych przeciwności losu, się bardzo skutecznie reprodukuje i która nieustannie bardzo skutecznie kształci swoje kadry, zachowując jądro swojej nauki, które pozwala im się utrzymywać w stanie prawie że nietkniętym. Jak słusznie zauważa Adam Michnik w wywiadzie, intelektualnie niewiele mają do powiedzenia, ale jakoś to powtarzają od dwóch tysięcy lat, a my ich cały czas kochamy – ironizuje prelegentka Akademii Feministycznej. I krytykuje elity intelektualne, które, jak mówi, są niezdolne do myślenia bez metafizyki, bez transcendencji. – I to ludzie, do diabła, lewicowi, czytający Marksa! – wykrzykuje.

Dzierzgowska twierdzi, że po 1989 roku Kościół w ramach rewanżu za swoją postawę w czasie PRL-u „zaczyna odcinać kupony” i „wyciąga do nowego rządu rękę po zapłatę”. – To, z czym mamy do czynienia dzisiaj, to jest właśnie częściowo efekt tego odcinania kuponów! – rzuca prowadząca i kreśli rys historyczny wprowadzania zajęć z religii do szkół. Zaraz też wyjaśnia, o co chodzi z lekcjami katechezy. Mają one utrwalić w naszych głowach absolutne przekonanie, że religia katolicka ma coś wspólnego z wychowaniem moralnym człowieka, co jej zdaniem jest bzdurą. – Powtarzam jeszcze raz: tu chodzi o władzę, o zdyscyplinowanie nas, o odebranie nam głosu. Ale robi się to pod pozorem, że dekalog, że tradycja chrześcijańska, chrześcijańska Europa, chrześcijańskie fundamenty Europy, chrześcijańskie to, śmo i owo. I bez wartości chrześcijańskich nie byłoby nas, to są najważniejsze wartości, innych po prostu nie ma – drwi z rzekomych argumentów chrześcijan Dzierzgowska. – No, jest ta etyka, ale to tylko taka proteza – parodiuje.

Obrywa się też tym, którzy, jak mówi, chcą bronić religii świeckimi argumentami i twierdzą, że uczniowie muszą znać Biblię, takie jej fragmenty jak kazanie na górze, ze względu na to, że to jest po prostu ważny dla naszej kultury tekst. – Dekalogu trzeba uczyć, bo bez tego to w ogóle nic nie zrozumiemy z siebie – dowcipkuje z rzekomo przytaczanych argumentów. I zaraz sama sobie odpowiada: – Jest dużo różnych rzeczy, bez których nie zrozumiemy siebie, ale w Polsce jakimś dziwnym trafem to musi być Dekalog. I zawsze w wersji katolickiej, czyli okrojonej w stosunku do pełnej, starotestamentowej. Okropny tekst skądinąd, ale na dodatek sprzedawany nam w wersji okrojonej przez katechizm Kościoła katolickiego – recenzuje.

(…)

Agnieszka Niewińska

*Fragment książki wydawnictwa Fronda „Raport o gender w Polsce”, s. 157 – 162
**Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących TUTAJ

 

Komentarze

anonim2014.11.25 19:57
No cóż mamy w końcu demokrację i nawet osoby niespełna rozumu mają prawo do wygłaszania swoich "poglądów" ku uciesze publiczności. :D :D :D
anonim2014.11.25 20:48
@twowish Korelacja niekoniecznie musi oznaczać związek przyczynowo-skutkowy. Zanikanie religijności jest charakterystyczne dla wszystkich krajów rozwiniętych (no, może poza USA, ale to specyficzny przypadek) i nie sądzę, żeby było to zależne od miejsca nauczania religii. Ludzie po prostu przestają wierzyć w Boga, i tyle. A że wiarę religijną często potem zastępują wiarą w horoskopy i "kosmiczną energię", to już inna sprawa.
anonim2014.11.25 20:55
Religia w szkole jest tak samo potrzebna jak historia czy pozostałe przedmioty kształtujące przyszłe pokolenie. Bez wiary w Boga i Kościoła Katolickiego społeczeństwo głupiej staje się ateistami podatnymi na różnorakie dziwaczne niebezpieczne dla zdrowia ideologie jak gender. W krajach gdzie Boga zastąpiono ateistycznym przymusowym wyznaniem dzieją się sceny jak z horroru kiedy to masowo dzieci unicestwiają bądź do ścieków noworodki wyrzucają.
anonim2014.11.25 21:04
No i kolejne głupiutkie i oderwane od rzeczywistości wypowiedzi dyżurnych frondowych trolli, które jak zwykle pourywały się z choinki, upadły na ziemię, strasznie się potłukły i dlatego piotolą jak potłuczone, powtarzając swoje durnowate frazesy. Prawda natomiast jest taka, że dochody przeciętnego księdza składają się głównie z ofiar wiernych. Pensja ze szkoły to znikomy dodatek do tych dochodów. Biorąc pod uwagę wkład pracy jaki ksiądz musi włożyć w uzyskanie szkolnej pensji, praca w szkole staje się z punktu widzenia finansowego całkiem nieopłacalna. W każdej szkole istnieje zawsze jakiś procent (większy lub mniejszy) uczniów, którzy na katechezę nie chodzą i nie mają z tym najmniejszego problemu. Ci co chodzą, robią to całkowicie dobrowolnie wywiązując się ze swoich obowiązków analogicznie do innych przedmiotów. Zabawny jest lament pani Dzierzgowskiej w związku z obecnością katechezy w szkole w zestawieniu z paniczym lękiem tejże pani przed dopuszczeniem teologii katolickiej jako nadobowiązkowego przedmiotu maturalnego. Wówczas okazałoby się jaki jest naprawdę poziom edukacji teologicznej w polskich szkołach. W tej chwili o tym poziomie świadczą wyniki Olimpiad Teologii Katolickiej w których biorą udział dziesiątki tysięcy uczniów w skali całego kraju, nie licząc innych pomniejszych konkursów wiedzy religijnej. Pokazywanie przypadkowych sondaży dotyczących stanu wiedzy teologicznej mogłoby być jakimś żródłem informacji, gdyby zestawiło się te sondaże z sondażami dotyczacymi innych przedmiotów szkolnych, takich jak na przykład: plastyka, muzyka ecc nie mówiąc już o takich przedmiotach jak matematyka czy język polski. Nota bene ilość głosów nieważnych podczas ostatnich wyborów, (przy założeniu, że te wybory były uczciwie przeprowadzone) wskazuje że spory procent Polaków ma poważne problemy z prawidłowym postawieniu krzyżyka przy wybranym nazwisku kandydata na radnego. Zatem ateistyczne trolle, nie pitolcie dalej jak potłuczeni, bo waszym pitoleniem krzywdę wyrządzacie wyłącznie samym sobie, obrażając przy tym swój własny rozum i własne poczucie jakiegoś elementarnego kontaktu z rzeczywistością. Spadajcie z powrotem na choinkę :D :D: :D
anonim2014.11.25 21:07
Będziesz tłumaczył dla ateistów a oni i tak będą dalej tkwić w swych fałszywych osądach.
anonim2014.11.25 21:14
Im nie ma co tłumaczyć. To głupki są i tyle... Majestic Z nich się można co najwyżej ponabijać :D :D :D
anonim2014.11.25 21:17
Człowiek z natury jest istota religijną, otwartą na transcendencję. Jeśli więc odrzuci się prawdziwą religię Objawienia, wskutek najczęściej poharatanego życia, które nie zgadza sie z tą religią, to wewnetrzną pustkę trzeba wypełnić jakimś "Ersatzem". Natura nie lubi próżni. To nie przypadek, że jeden ksiądz w "cywilizowanych krajach" ma konkurencję w postaci trzech guślarzy, wrożbitów, magików czy jak ich tam zwał, oficjalnie zarejestrowanych w urzędzie skarbowym, do których są kolejki a chodzą nawet biznesmeni aby się poradzić co dziś na giełdzie będzie....;-) To brak wiary i pozwolenie sobie na luksus bezmyślności doprowadza do tego, co niestety dziś mamy.
anonim2014.11.25 21:39
Mksym debilku, Żaden ksiądz nie startuje nigdy z pozycji nauczyciela mianowanego. Nawet tego palancie nie wiesz. A że pensja szkolna dla księdza to jest kieszonkowe, to jest jasne. Widzisz, tak to już jest że kapłaństwo jest nie dla idiotów, A dla takich jak Ty idiotów, to już na pewno nie... Poniał tawariszcz idiota?
anonim2014.11.25 21:49
Anna Maria Jasne! A my codziennie dostarczaliśmy mu świeże "mięsko".. Widzisz bidulko... a Ty cały czas o chlebie i wodzie... :( Nie ma sprawiedliwości na tym świecie.. Ale za to jest Dzierzgowska!!! I od razu humor się człowiekowi poprawia... :D :D :D
anonim2014.11.25 21:50
@ Maksym No to dołączę do Gandalfa i przemówię do Ciebie w jego stylu. Słuchaj wiec wrogi Kosciołowi matołku. Taca nie jest własnością żadnego księdza tylko własnością parafii. Nie wprowadzaj wiec ludzi kolejny raz w błąd! Bo piszesz w swojej nienawiści same durnoty! Claro?
anonim2014.11.25 22:03
Twowish To wszystko..? Na więcej pitolenia Cię nie stać..? Doprawdy czuję się zawiedziony... Dzierzgowska jednak potrafi lepiej rozbawić... :D :D :D
anonim2014.11.25 22:06
Anna Maria No produkuj się dalej produkuj... w pitoleniu Na myślenie się nie sil, to nie jest Twoja mocna strona.. Ale pitolenie nieźle Ci idzie.. czekam na ciąg dalszy pitolenia.. :D :D :D
anonim2014.11.25 22:07
Maksym Wiec krótka piłka: nie rób! I spieprzaj :D :D :D
anonim2014.11.25 22:13
Twowish Nie udzielam odpowiedzi właśnie z tego powodu że wasze gadanie jest pitoloniem potłuczonych pajaców, które właśnie urwały się z choinki.. Widziałeś kiedyś kogoś rozumnego, kto by odpowiadał na pitolenie potłuczonych pajaców, które właśnie urwały się z choinki..?
anonim2014.11.25 22:21
Maksym Co Ty pieprzysz? Tylko wikt, opierunek, benzyzna w baku i służba? A gdzie pątka dzieci na boku, cztery kochanki, wczasy na Karaibach i zabawy z ministrantami..? Tylko wikt, opierunek, służba i beznyzna w baku...??? Nie doceniasz tych, którym tak strasznie zazdrościsz... Zatem jeszcze jedno: Oni to wszystko z Twoich podatków stary mają! To wszystko z Twoich ciężko zapracowanych pieniędzy! Z Twojej harówki... Już Cię szlag trafił ze złości, czy jeszcze nie..? Tylko Dzierzgowska może Cię chłopie odratować... tylko Dzierzgowska... !!!
anonim2014.11.25 22:26
@ Maksym Jak cię gówno obchodzi czyją własnością jest taca to się nie wypowiadaj matołku. I możesz się kisić w swojej chcianej ignorancji, którą żywi sie twoja wrogość do Kościoła. Tylko na Boga nie rozprzestrzeniaj jej jak zarazy. No chyba, że taką tu na Frondzie masz robotę... "Dezinformację" - jedną z technik operacyjnych SB. Z Anna Marią, która dała uprzednio popis swojej wulgarności, polemiki nie prowadzę. Proszę mnie łaskawie nie zaczepiać i mi nie odpowiadać.
anonim2014.11.25 22:32
twowish Dziecinko! Umysł mam tak samo ostry jak zawsze. Tyle tylko że ja dorosłem a Wy zostaliście zwykłymi smarkaczami. Nie mam zamiaru traktować więcej poważnie ludzi, którzy nie potrafią traktować poważnie ani siebie, ani swojego rozumu, ani nie potrafią traktować poważnie świata na jakim żyją. Poniał tawariszcz smarkacz zwyczajowo banowany.. ?
anonim2014.11.25 22:34
Maksym To gibbobnie skacz teraz Ty z radości. Najlepiej podskakuj na jednej nodze, waląc się jedną pięścią po torsie a drugą po czubku głowy. Będzie Ci na pewno do twarzy! :D :D :D
anonim2014.11.25 22:41
@ Maksym Czyś ty nie jest jakiś tam, jak to Niemcy mówią "Volkswagendeutsch?" Grasował tu kiedyś taki...
anonim2014.11.25 22:41
Maksym Gówno to też nawóz, który zatruwa albo użyźnia ziemię, do której sam też z pewnością kiedyś wrócisz. Miłego towarzystwa życzę. :D :D :D
anonim2014.11.25 23:24
Tomcat Nawet jak durnotę palniesz, to czasem prawdę powiesz! Masz rację! Katecheza nie ma nic kompletnie wspólnego z propagowaniem "równości" według Twoich durnowatych wyobrażeń. Poniał tawariszcz głupek..?
anonim2014.11.25 23:27
Anna Maria Jak na razie, to "rewolucję" chce nam tu organizować Pani Dzierzgowska. To ona chce wyzwalać kraj spod władzy watykańskiej klasy panującej. I z tego mamy tu wszyscy największy ubaw.. :D :D :D
anonim2014.11.25 23:39
Oj ludzie :) Fronde lubie za rozywke ktorej dostarcza mi od czasu do czasu. Gandalf i jego wpisy sa na prawde urocze. Kiedys myslalem sobie jak mozna byc takim kretynem i chamem w jednej osobie. A dzisiaj mysle sobie (wiem ze sie powtarzam) ze zal mi czlowieka. Podejrzewam, ze to zwykly trol ktory dobrze sie bawi jak ludzie biora na serio jego wypociny. Przykre jest to ze kilka osob daje sie wciagnac w dyskusje ktorej poziom nie licuje z godnoscia zadnego czlowieka. Jak ktos nas obraza to nalezy odworcic sie na piecie i tyle. Jesli robi to pod wlasnym nazwiskiem i publicznie to od tego sa mechanizmy prawne. Nie karmic trola to najwieksza kara dla takich marnych (to dobre okreslenie dla kogos komu sprawia przyjemnosc ublizanie innym) osob. NIE KARMIC :) Pozdrawiam.
anonim2014.11.26 10:57
Gandalf, Majestc, Zerro etc. Czytam od jakiegoś czasu Państwa agresywne i obraźliwe komentarze. Ma pytanie, czy Państwo uważają się za chrześcijan i uczniów Jezusa?
anonim2014.11.26 11:06
@Anna-Maria: "ja z kolei podejrzewam, że konstrukcja psychofizyczna gandlafa brac sie moze z zazyłosci, którą nawiązał z marguarem w motelu nieopodal ich seminarium..." A twoja z igraszek z konkubentem matki pod prysznicem. Napisz jeszcze coś o bezzębnym Zbawie, będzie komplet twoich spierdolin pod jednym newsem i nie trzeba będzie wyszukiwać po innych :) @Maksym: "Pamiętam te obrazki do kolorowania przedstawiające grzesznikòw w płomieniach." A jak się postarasz, to twoje Kinder będą kolorowały Schwance opływające Wasserscheißem, byle nie były homofobiczne. "Gówno, gówno i jeszcze raz gówno!!!" Du Heil! @jan-nowak: Nie wygłupiaj się ;). Pod dowolnym artykułem na frondzie pojawia się tumult idiotów. Jedni twierdzą, że są kościelne rozwody, drudzy że płód jest bezgatunkowy, trzeci że każdy się masturbuje, a niektórym nagminnie pomagają rodzice, czwarci że homo to nadludzie, piąci że JP GDM, szóści że Hitler realizował katolicką doktrynę, siódmi że nie istnieje żadne gender mainstreaming... więc powinniśmy się koniecznie do niego stosować... . Nieistotne, ile razy byś nie dyskutował, nie prostował, nie przytaczał konkretnych zdań, cytatów, opracowań. Następnego dnia piszą to samo. Do tego można śmiało wyprowadzić ranking na 7 zjebów głównych. Walczą dzielnie o pozycję, a czasem się trafi, że któryś "nasika na złoty znicz" (palnięcie czegoś tak nowatorsko głupiego, że człowiek czytając słowo po słowie dostaje kociej mordy*) i dostaje 150 punktów, więc wskakuje wysoko. Jest też nagroda specjalna "Turbodebil tygodnia" ;) A Ty, mając taką feerię postaci czepiasz się Gandalfa? No prośba...
anonim2014.11.26 11:13
*- kocia morda: http://www.funiaste.net/obrazki/2007/kwiecien/26/83185664.jpg http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/di/oh/qkwg/hL4I91Z6mJLzUu6F2X.jpg
anonim2014.11.26 15:43
@Maksym: "Niewiele.wam.trzeba do zacietrzewienia oj niewiele nienawistne mordy" Już pisałem- kocie mordy ;). Czytaj ze zrozumieniem. Mnie Twoja prywatność i to gdzie mieszkasz niespecjalnie interesuje, nie oczekuję żadnych tłumaczeń. Niemniej pięknie się porobiłeś po tekstach Gandalfa ;). ""Gówno, gówno i jeszcze raz gówno!!!" https://www.youtube.com/watch?v=SV_vAD9aHos Wyluzuj trochę. @Anna-Maria: Uważaj, żeby Ci głośniki nie walnęły od tego mojego krzyku. Najlepiej tampony w uszy... i w nos, w razie umysłowego przesilenia :).
anonim2014.11.26 16:25
jan-nowak Dziecinko! Nie wstyd Ci? Oto Kobieta Niezłomna: pani Dzierzgowska dzielnie walczy na barykadach "wolności, równości i tolerancji" o wyzwolenie "ludu pracującego miast i wsi" naszego kraju, okupowanego od setek lat przez "czarne sotnie" zachlanych na kasę i władzę "watykańskich urzędników" a Ty ja zostawiasz samą na tych barykadach??? Za szablę nie chwytasz? Na konia nie siadasz??? Wstyd i hańba! Zero odpowiedzialności za nasz "uciemiężony lud"!. Zero odwagi, zero poświęcenia, zero zaangażowania. Człowieku!!! Uwierz w siebie!!! Stań u boku pani Dzierzgowskiej bez takich jak Ty i ona bojowników nasz cały kraj popadnie niechybnie w czarną rozpacz... :( :( :( :D :D :D A Gandalfa zostaw w spokoju, on i tak Cię wykpi tak dokładnie, że nawet włosek na Twojej pustej łepetynie nie pozostanie, który nie byłby dokumentnie wyśmiany! Poniał tawariszcz pajac..?