25.10.19, 12:04(fot. youtube)

Kontrowersje wokół książki Zychowicza. Konkurs unieważniono. Ofiara cenzury?

Książka Piotra Zychowicza pt. "Wołyń Zdradzony" została wycofania z konkursu do nagrody "Książka Historyczna Roku". Dziennikarza poparł m.in. prof. Cenckiewicz i prof. Andrzej Nowak. Z kolei prof. Antoni Dudek poinformował o unieważnieniu całego konkursu. 

„Wołyń Zdradzony” Piotra Zychowicza został nominowany do nagrody „Książka Historyczna Roku”. Jak informuje autor, na tydzień przed końcem głosowania jego książka została usunięta z konkursu. Zychowicz zaznacza, że odbyło się to wbrew prawu, bez wiedzy jury. Książka Zychowicza prowadziła w konkursowym rankingu.

- Po skandalu związanym z wycofaniem książki Piotra Zychowicza z konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego, zdecydowano o unieważnieniu całego konkursu w tym roku - poinformował Interię prof. Antoni Dudek, jeden z członków jury.

 - W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana - czytamy w jego oświadczeniu

 

Do sprawy odniósł się Piotr Zychowicz.

- STAŁO SIĘ! KONKURS NA KSIĄZKĘ HISTORYCZNĄ ROKU ODWOŁANY!!! Postulat, który postawiłem rano w swoim oświadczeniu został zrealizowany. Cały tegoroczny Konkurs na Książkę Historyczną Roku został anulowany! Profesor Antonii Dudek również zrezygnował z zasiadania w jury. Niestety obawiam się, że to już koniec tej niegdyś szanowanej nagrody... Cenzorzy - co wyście narobili... Ech, duraki, duraki...  - napisał na Facebooku

- Anulowanie konkursu nie zamyka tej skandalicznej sprawy! 1) Cenzorzy zniszczyli i skompromitowali niegdyś szacowną nagrodę Książki Historycznej Roku. 2) Dziesiątki autorów i tysiące internatów biorących udział w głosowaniu ma prawo czuć się oszukana. Kto za to odpowie? - czytamy

Wcześniej publicyści, historyci i eksperci podpisali list poparcia:

 

bz/FB

 

Komentarze

mordechaj2019.10.25 15:49
W swoich książkach,nie wszystkich, Zychowicz idzie w dobrym kierunku. Brak mu jednak umiejętności syntezy, wyciągania WNIOSKÓW z przedstawianych faktów. Szczególnie politycznych. Powstanie Warszawskie nie było żadnym "obłędem '44", tylko prowokacją sowiecko-brytyjską przy współudziale agentury w rządzie polskim w Londynie i dowództwie AK. Wybuch powstania był na rękę: Sowietom, Brytyjczykom i dowództwu AK (wszyscy ocaleli, choć zginęło 200 tys. Polaków). Także Wołyń nie jest żadnym "zaniedbaniem AK", tylko polityczną decyzją władz w Londynie, by realizować w II Wojnie Światowej interes Brytyjczyków a później też Sowietów. Żeby AK mogła pomóc ludności polskiej na Wołyniu, to musiałaby kolaborować z Niemcami. A na to nie było zgody POLITYCZNEJ w Londynie. Dlatego zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków na Wołyniu. Przez POLITYKĘ, nie przez "zaniedbania AK".
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ???2019.10.25 14:06
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? TU JESTEŚ: 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. - 𝐬𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐛𝐚 - 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 Putinowskie q ...., trolle na polskich blogach są wszędzie. Tu najlepszym dowodem jest "polski gej" i nie tylko on. Prawda o "polskim geju". W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. Tego nie zrobisz bo się boisz, że ktoś o szczegóły zapyta. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐞𝐣-𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! TU JESTEŚ: 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. - 𝐬𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐛𝐚 - 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! Łże suka kremlowska, oni tak jak cerkiew ruska sa 𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐢 𝐅𝐒𝐁 - 𝐆𝐑𝐔. GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ" ??? GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Dr Aloha2019.10.25 13:44
Już nawet ten katonarodowy grajdołek zaczyna dostrzegać dobrozmianowe bolszewickie metody.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 13:21
25 października młodzież szkolna świętuje Tęczowy Piątek – dzień, którego celem jest okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty, to dla młodych osób LGBT codzienność. "Jak wynika z badań w Polsce blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi i okazali młodzieży wsparcie" - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii. Sposobów na wsparcie młodzieży świętującej 25 października Tęczowy Piątek jest cała masa. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób dorośli mogą wesprzeć młodzież przygotowującą się do Tęczowego Piątku przy użyciu mediów społecznościowych: 1. Facebook: skorzystaj z nakładki #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe [nakładka dostępna TUTAJ http://www.facebook.com/profilepicframes/?selected_overlay_id=1190093661178816 2. Twitter: opublikuj tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek 3. Instagram: opublikuj swoje zdjęcie z wydrukowaną ze strony KPH grafiką z hasztagiem akcji [pobierz ją TUTAJ https://kph.org.pl/wp-content/uploads/2019/10/t%C4%99czowy_pi%C4%85tek_board.pdf]. Takie zdjęcie możesz też udostępnić również na Facebooku i Twitterze. 4. Instagram: zamieść na Instastory filmik, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży. Takie wideo możesz udostępnić również na Facebooku i Twitterze 5. Media społecznościowe: udostępnij na Facebooku, Twitterze lub Instagramie jedno lub więcej nagrań z serii „Stoję po stronie młodzieży” i napisz kilka słów wsparcia [kanał youtube KPH dostępny TUTAJ https://www.youtube.com/channel/UCojA1DLlDKWJOMYz487aQuQ Młodzież LGBT z pewnością odczyta te działania jako znak wsparcia. Nic jednak nie zastąpi rozmowy. Dlatego, jeżeli znasz jakiegoś nastolatka lub nastolatkę świętująca Tęczowy Piątek, powiedz jemu lub jej, że ją wspierasz i że jest OK.
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 13:21
"Uczniowie I LO w Toruniu nie dostali zgody na organizację "Tęczowego piątku". Młodzież obeszła zakaz: urządziła go przed budynkiem szkoły." https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,25346615,teczowy-piatek-zakazany-wiec-mlodziez-zorganizowala-go-przed.html#s=BoxOpImg10 Brawo, żadnemu homofobowi, choćby nawet był dyrektorem szkoły nie uda się zaknedlować polskiej młodzieży!
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.25 13:20
Ambasadorka Kampanii Przeciw Homofobii aktorka Julia Kamińska tłumaczy dlaczego Tęczowy Piątek jest tak bardzo potrzebny --> https://www.youtube.com/watch?v=7bwLk5Bqem4
eth2019.10.25 18:15
Co znajduje się w zbiorze zastrzeżonych dokumentów? Jak dowiedział się „FAS” w archiwum „Zielona Pamięć” podlegającym Fundacji Heinricha Bölla utworzonej przez ultralewicową frakcję Zielonych, do której zarządu należy Cohn-Bendit, znajduje się m.in. korespondencja dotycząca książki Cohn-Bendita „Wielki Bazar” z 1975 r., w której opisał swoje seksualne przygody z pięcioletnimi dziećmi. Także relacje z debat i dyskusji, które odbyły się przy okazji publikacji „Wielkiego Bazaru” są niedostępne dla badań dziennikarskich. Cohn-Bendit nie zgodził się na rozmowę z dziennikarzami FAS na temat tych zastrzeżonych dokumentów. Zaś na sugestię, aby pokazał te materiały, odpowiedział: To leży w gestii Fundacji Heinricha Bölla. Nie mam pojęcia, co jest w tym archiwum. Ja nic nie zablokowałem. Jednak kierownik archiwum Christoph Becker-Schaum powiedział „FAS“, że akta oznaczone były wyraźną adnotacją od biura Cohn-Bendita, aby ich nie ujawniać.