22.10.19, 20:15

Krzysztof Wyszkowski dla Frondy: Czas na ,,głęboką orkę''. Liczę na historyczny sukces

Pierwsza kadencja była, można powiedzieć, kadencją wstępną. Kadencja druga musi być głęboką orką; orką w celu uporządkowania państwa. Potrzebujemy głębokiego zasiewu. To są najlepsi w Polsce ludzie, oni będą potrafili odnieść wielki sukces - mówi w rozmowie z portalem Fronda.pl Krzysztof Wyszkowski. 


Paweł Chmielewski, portal Fronda.pl: Prawo i Sprawiedliwość chce sprawdzić, czy wybory do Senatu w sześciu okręgach przebiegły zgodnie z prawem. Koalicja Obywatelska reaguje na ten postulat prawdziwym atakiem szału, wzywając do interwencji OBWE i zarzucając władzy chęć sfałszowania wyborów. Jak ta rzecz przedstawia się w ocenie Pana Redaktora, czy obawy PiS o przebieg wyborów są słuszne?

Krzysztof Wyszkowski, legendarny działacz "Solidarności": Tak, są absolutnie zasadne! Ja od wielu lat nawołuję do radykalnej wybory systemu wyborczego, bo dzisiaj fałszowanie jest po prostu możliwe. Dopisywanie „iksa” tak, by głos stał się nieważny, to tylko najprostsza metoda. Można ją stosować nawet wówczas, gdy są obserwatorzy. Dobrze wiem, o czym mówię, znam ten problem z Trójmiasta. Tu działali byli funkcjonariusze SB, którzy już na emeryturze, jeszcze w późnych latach 90., zasiadali w komisjach wyborczych, ba, bywali nawet przewodniczącymi. Mamy więc sytuację, w której osoby zaangażowane w PRL w fałszowanie wyborów przenoszą swoje doświadczenia do III RP. I to funkcjonuje nadal. Nie mam cienia wątpliwości, że w Trójmieście różne „tuskoidy” są stowarzyszone ze starym układem esbecko-pezetpeerowskim. Nie znamy jedynie skali. Dopóki nie zmieni się systemu wyborczego na taki, który elektronicznie zagwarantuje uczciwość, problem nie zniknie. Jest też pytanie o zmianę składu komisji wyborczych, bo to często znacznie trudniejsze niż sama reforma formuły.

 

Dlaczego w Pańskiej ocenie Grzegorz Schetyna i jego zaplecze tak gwałtownie zareagowali na decyzję PiS ws. złożenia skargi wyborczej do Sądu Najwyższego?

Ta ich histeria jest doskonale zrozumiała. Oni mają świadomość, że ich ludzie im pomagali – i to nie tylko unieważniając głosy. Przypominam jak to było w poprzednich wyborach, gdy w Brukseli było więcej kart niż realnie głosujących – użyto tam kart ludzi, którzy nie wzięli udziału w wyborach, tak, by dorzucić do urn nieco głosów. Stawiane przez PiS żądania powtórnego przeliczenia głosów w kilku okręgach jest zatem w pełni słuszne. Jeżeli będzie trzeba, to w przypadku Senatu warto powtórzyć wybory w ogóle. Skoro totalni kwestionują te kilka okręgów, to proszę bardzo, zróbmy nowe wybory we wszystkich. Kwestie finansowe nie mają tu znaczenia, idzie o fundamentalne zasady, o to, czy głosowanie odzwierciedla wolę wyborców.

 

Mówił Pan Redaktor, że widoczna jest pilna potrzeba reformy systemu wyborczego. A dlaczego jeszcze tego nie przeprowadzono, czy to dla PiS było w mijającej kadencji zbyt trudne? A może zabrakło woli?

To jest rzeczywiście dość dziwna kwestia. Zresztą jakieś reformy podjęto, zmieniono skład PKW, są tego pozytywne skutki: tym razem dość szybko przedstawiono wyniki, nie było pomyłek ani jakichś szaleństw. Jednak możliwości fałszowania wyborów pozostają: poza unieważnianiem prawidłowo oddanych głosów można jeszcze dopisywać, podrzucać karty; jest wiele sposobów. Dlatego bardzo usilnie zachęcam władze państwa do takiej reformy systemu, która zagwarantuje uczciwość wyborów. Znamy przypadki z Ameryki, z Florydy, gdzie każdy głos był sprawdzany komisyjnie, z patrzeniem pod światło i tak dalej. Przecież każde sto głosów, każde dziesięć, każdy jeden głos może zadecydować o losach kraju na wiele lat. To nie żarty, to sprawa arcypoważna. Apeluję do władz o to, by takie głosy jak mój zostały wreszcie wysłuchane, by zastosować w Polsce metodę wyborczą całkowicie wolną od ryzyka zafałszowania wyników.

 

Załóżmy taki scenariusz, że po powtórnym przeliczeniu głosów stan posiadania w Senacie jednak się nie zmieni, opozycja nadal będzie mieć większość. Co Pańskim zdaniem może w tej sytuacji zrobić PiS, żeby wyższa izba parlamentu nie stała się jednak takim większym czy mniejszym, ale jednak hamulcowym zmian?

W sprawie Senatu totalni reklamują sukces, który właściwie nie istnieje. Niektórzy mówią, że oni uzyskali 51 mandatów, ale to nie jest prawda, to niekoniecznie są ich mandaty. Domyślam się, że ci senatorzy, którzy reprezentują, na przykład, ideologię LGBT, pozostaną temu wierni, ale sądzę, że znajdą się tacy, którzy będą też pracować rozsądnie. Także ci, którzy z jakichś powodów kandydowali z list Koalicji Obywatelskiej nie mogą być niewolnikami władz partii; to reprezentanci wyborców w takim bardzo głębokim i zasadniczym sensie. Nie mogą być wierni kierownictwu swojej formacji bez względu na wszystko. W kończącej się kadencji Platforma sama usunęła kilku posłów ze swojego składu, na przykład Marka Biernackiego – i co? Okazało się, że to Biernacki miał rację w tym sporze! Wierność swojemu sumieniu czy mandatowi danemu przez wyborców jest ważniejsza niż wierność kierownictwu partii. Zatem histeria wokół tego problemu jest zupełnie bezzasadna.

 

Są też głosy wzywające do powtórzenia wyborów do Sejmu. Z takim wnioskiem wystąpiła Konfederacja, twierdząc, że Telewizja Publiczna doprowadziła do przeinaczenia wyniku wyborów; podobnie sprawę postawił mecenas Roman Giertych, zapowiadając złożenie skargi wyborczej do Sądu Najwyższego. Jak patrzy Pan Redaktor na te ich działania?

Myślę, że tutaj mogę być trochę niegrzeczny i powiedzieć, że jaki koń jest, każdy widzi – i nie ma się co specjalnie przejmować tym rżeniem. Konfederacja to jest ugrupowanie zupełnie marginalne, zresztą poniosła wyborczą klęskę – liczyła na dwucyfrowe poparcie, a ma w Sejmie mniej posłów od Wiosny. Będą teraz próbowali robić wiele hałasu, tak samo jak ci od Biedronia. Wynika z tego taki „śmiszek”, mówiąc żartobliwie. W normalnym kraju zawsze znajdzie się pewien procent – nawet nie taki mały – ludzi mało odpowiedzialnych, którzy zawahają się wzniecać wiele krzyku o każdą błahostkę, żeby tylko zaistnieć w przestrzeni publicznej.

 

A jak Pan ocenia w ogóle warunki, w których w tej kadencji przyszło działać PiS? Czy żywi Pan Redaktor nadzieję, że najbliższe cztery lata będą czasem bardzo poważnych zmian, wkraczających już nie tylko na powierzchnię, ale daleko w głąb systemu państwowego?

Pierwsza kadencja była, można powiedzieć, kadencją wstępną – i okazała się wielkim sukcesem. Kadencja druga, ta bezpośrednia kontynuacja będąca wynikiem ostatnich wyborów, musi być – jak to się mówi na Twitterze - głęboką orką; orką w celu uporządkowania państwa. Potrzebujemy głębokiego zasiewu. Po czterech latach konieczne są naprawdę znaczące plony – również w polityce zagranicznej. Tutaj już coś kiełkuje, czego wyraźnym znakiem jest zniesienie wiz do USA i wzmocnienie stosunków polsko-amerykańskich, ale to musi iść dalej. Nie zawsze jest łatwo; mamy w kraju takie dziwne wydarzenia, jak w Elblągu, gdzie część mieszkańców opowiedziała się przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. Bywa tak, że liczy się tylko formuła antypisu, a Polska i jej interesy są na drugim planie. Myślę jednak, że gdy już opadną emocje wyborcze, gdy uspokoją się wszystkie kontrowersje z tym związane, to przyjdzie czas, żeby zająć się na poważnie przyszłością. A przyszłość na cztery lata należy do PiS – i PiS ma obowiązek wykorzystać ten czas na korzyść Polski. Jestem przekonany, że to się uda. Prezes Jarosław Kaczyński przeszedł leczenie, na pewno będzie w stanie przewodzić partii przez cztery lata; cała ta młodzież w PiS – mówię „młodzież” z mojej perspektywy – jak premier Mateusz Morawiecki… to są najlepsi w Polsce ludzie, będą potrafili odnieść wielki sukces. Ta druga kadencja, jak sądzę, zapowiada co najmniej trzecią. Liczę w efekcie na prawdziwie historyczny sukces.

 

Rozmawiał Paweł Chmielewski

Komentarze

ktoto2019.10.24 6:23
Stary dziad nad grobem stoi i dalej Polsce szkodzi.
grimm2019.10.23 16:24
Ależ to hipokryzja ws. Konfederacji. Wiosna dostała więcej głosów bo TVpis pompowało to ugrupowanie. Natomiast Konfederacja była całkowicie pominięta, i to nie tylko w relacjach telewizyjnych ale też w sondażach. No więc jaki koń mało kto zobaczył. Wielkie zdumienie co do postawy p.Wyszkowskiego. Oj, brzydko.
wacula2019.10.23 14:35
A sam jego wygląd złego mściwego zazdrosnego człowieka wygląda ohydnie
BabaJaga2019.10.23 9:39
Kim jest ten spróchniały starzec??
anonim2019.10.23 9:39
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO KOLEJNE WYBORY - DZIĘKI OPATRZNOŚCI BOŻEJ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!
Magda2019.10.23 9:19
Tak, są absolutnie zasadne! Ja od wielu lat nawołuję do radykalnej wybory systemu wyborczego, bo dzisiaj fałszowanie jest po prostu możliwe. Czy można prosić o przetłumaczenie tego zdania, co autor miał na myśli...???
Ja2019.10.23 8:18
Karta wyborcza z danymi wyborcy!!!! Nazwisko, imię, pesel. Wybory jawne. Ja się nie wstydzę, że głosuję na PIS. Lub Każda!!!!! karta wyborcza sprawdzona przez ludzi wszystkich startujących. Trwa dłużej, ale wyklucza oszustwa.
ryrt2019.10.23 1:53
Stefan Niesiołowski uznał swoje żydowskie korzenie: https://www.youtube.com/watch?v=FLjhV9c5ASQ&list=RDWPx-NaKenAw&index=35
TTTT2019.10.23 0:11
Dość to chyba dziwne, ale Grzegorz Braun świętował hucznie zwycięstwo w wyborach w Izraelu: https://www.youtube.com/watch?v=JqJQV5WVmrk&list=RDWPx-NaKenAw&index=9
Max Fiend2019.10.22 23:49
PiS chce do końca zaorać Polskę i posadzić buractwo :-D
Halo lewackie szczochy2019.10.22 23:45
Ten jest dobry:-)))))))))))
zmiecz2019.10.22 22:39
Nie zmieniono systemu, bo PiS tez chcial z tej dogodnosci korzystac.
Janek2019.10.22 22:29
Ten szaleniec rzuca oszczerstwami bez dowodów! Uważa że tam gdzie wygrał PIS nie było fałszerstw a tam gdzie nie PIS tam były. To przecież chore! Należy tego człowieka natychmiast podać do sądu ( niech przedstawi dowody na fałszerstwa) albo skierować do psychiatry
vv2019.10.22 22:13
Orkę należy zacząć od mediów, gdzie 80 % stanowi obcy kapitał i od sądów. Tam się orka powinna zacząć, i właściwie tam się zakończy, bo niemce, zydokomuna, i inne francuzy czy holendrzy poprzez gazety, portale, rozgłośnie radiowe, a nawet kina, festiwale i reklamy, kreują w Polsce rzeczywistość. Każdy zaś sprzeciw, nazwanie spraw po imieniu czy upomnienie się o swoje, zaklepuje, odrzuca, umarza, lub uchyla "niezależny, niezwisły, wolny" sąd ... którego przodków przywieźli nam krasnoarmiejcy na sowieckich czołgach w 1944 r
nikt2019.10.22 23:10
To miłe , że piszesz to o czym ja mówię już od dziesiątek lat . Oby więcej takich jak Ty .
lon2019.10.22 22:02
Jeden już Pacan staje dziś przed sądem , chamidło stare , stetryczałe pod nazwa Gwiazda, odznaczony Orłem Białym. Teraz po tym wywiadzie drugiemu się nalezy sąd od ludzi , których cham opluwa. Ale co zrobic on juz tak ma , partia wskaze cel a on pluje jadem , obokenie przyjaciel, kolega.
stary druh2019.10.22 23:58
To Ty Borusewicz, podszywasz się pod przyjaciela? OJ, Oj, co się z tobą porobiło - splatformiałeś, zburaczałeś, zgłupiałeś i gdzieś zgubiłeś dawne ideały.
ladychapel2019.10.22 21:43
Ja na temat składanych protestów do komisji wyborczch - by ponownie w niektórych placówkach przeliczyć głosy. Otóż wiedzcie, że sami PiSdzielce zmieniliście karty do głosowania i ustaliliście nowe jego zasady - stawianie okreśonych znaków. Nie miejcie pretensji do ludzi liczących głosy, którzy oddali swój cenny czas dla sprawy. Miejcie pretensje do nierozgarniętego buractwa, które stawiało krzyżyk na karcie do głosowania nie w miejscu do tego przeznaczonym ale na logu partii, skąd olbrzymia ilość nieważnych głosów na PiS. Poza tym jeżeli już ktoś by chciał coś fałszować - fałszowano by chyba ilość głosów na kandydatów do sejmu a nie senatu...
lon2019.10.22 21:58
jak wielkka ilośc niewaznych głosów , 2,5 % a w pop[rzednich wyborach 4 % najwięcej niewaznych było pustych bez skresleń.
JanP2019.10.22 21:25
Spadaj dziadu na drzewo.
anonim2019.10.22 21:07
To jest dopiero kandydat na człowieka specjalnej troski.Wygadywac takie idiotyzmy.Oskarzac czlonkow komisji kiedy były kłopoty z ich naborem.Nie mogę legenda chamstwa.
trzeżwo myślący2019.10.22 23:52
Dulkiewicz miała kłopoty? Dlatego tak dużo głosów nieważnych?
Zosia2019.10.22 20:33
Halo lewackie szczochy, Nie lękajcie się ! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi !!! Bóg jest waszym pierwszym źródłem radości i nadziei !!!
Okoń 2019.10.22 21:07
Chyba twojej starej
anonim2019.10.23 0:02
Ty Zosia, powieś się temu Chrystusowi na szyi !!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.10.23 0:05
Zosia, a jak się już na szyi powiesisz, to się ze szczęścia ni zeszczaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.10.23 10:12
Halo, prawacki szczochu. Cuchniesz uryną. Idź sie umyj. Na rozum za późno to choc przestań śmierdzieć.
Otto2019.10.22 20:32
Wiem, że jest jeszcze troszkę za wcześnie na życzenia noworoczne, ale mam jeszcze tylu znajomych brzydkich,alkoholików,i innych idiotów do których powinienem napisać. Zaczynam więc od tych atrakcyjnych, inteligentnych,pięknych oraz bogatych PO-wców i od razu pomyślałam o was lewackie szczochy z Frondy. Szczęśliwego Nowego Roku dla was i waszych bliskich. Niech was szlag trafi !!!
Grzegorz2019.10.22 21:11
Nikomu tak nie życz! "Nie życz drugiemu, co tobie nie miłe! Pomimo, że robią źle i mogą na to zasługiwać!
Urszula2019.10.23 10:09
Niech szatan ma cie w dalszej opiece. To z okazji nadchodzącego kolejnego roku.
Albert2019.10.22 20:30
Po wyborach prezydenckich - nowa Komisja Wyborcza i zmiana systemu wyborczego. To jest konieczne, aby zapobiec fałszowaniu wyborów !!! Oj - warto będzie czekać !!! Będzie się działo !!!
sylwe2019.10.23 6:38
już widzę protesty opozycji,dla nich to będzie zamach na ich ,"demokrację"
AAAtomek2019.10.22 20:29
To się nazywa obsesja i da się leczyc panie legenda, proponuje zacząć od lekarza pierwszego kontaktu, tam otrzyma pan skierowanie do specjalisty. Powodzenia w leczeniu.
Reytan2019.10.22 20:31
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
AAAtomek2019.10.22 20:36
przyznales się żeby ciebie nie komentować. Paradne.
Grzegorz2019.10.22 21:08
Nie jesteś żadnym "Atomkiem" ! Jesteś Lechem Kellerem ! Tylko on w swoich wielu nickach używa tu słowa "paradne" i wysyła wszystkich do lekarza Nawet nie wiesz, że inni maja bardzo dobrą pamięć wzrokową!
AAAtomek2019.10.23 8:02
Nie wiem kto to jest Lech Keller, ale słowa paradne używają dziennikarzyny na prawicowych portalach. To w ramach satyry „miszczuniu”.
Lewak2019.10.22 22:37
siema kacapska paradna gnido
anonim2019.10.22 23:16
OBSESJA wynika z niedopuszczenia, 2-kategorii legend, do KORYTA rządowego. Niestety za małe to KORYTO dla wszyskich, którzy kiedyś mieszali. Im dalej od transformacji, tym więcej znajdujemy LEGENDARNYCH działaczy "Solidarności", niektóre "gwiazdy" to się nawet rozpiły ze zgryzoty. Hahahahaha
trzeźwo myślący2019.10.22 23:50
Człowieku, czy ty wiesz co piszesz? Bredzisz, z wiedzą bardzo krucho, a chęci opluwania innych owszem ho ho wielkie, ale nawet nicka nie masz
anonim2019.10.22 23:58
"trzeźwo myślący", to powiększ to KORYTO. A po co ten "nick" ?????????????????????????
Kuszelas2019.10.22 23:30
Keller ty świnio.
anonim2019.10.23 13:01
Do psychiatry - bez skierowania.