05.08.21, 18:50Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Ks. prof. Kobyliński o ukrywaniu pedofilii w Kościele

Pod koniec ub. miesiąca Państwowa Komisja ds. pedofilii opublikowała swój pierwszy raport. Na jego temat w programie „Starcie Cywilizacji” na antenie Telewizji Republika red. Tomasz Terlikowski rozmawiał z Przewodniczącym Komisji prof. Błażejem Kmieciakiem oraz z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem z UKSW w Warszawie.

- „Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą ogromną pracą, którą wykonała Państwowa Komisja ds. pedofilii”

- podkreślił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- „Jestem pozytywnie zaskoczony, że Komisji udało się zrobić tak wiele, w tak krótkim czasie”

- dodał.

Wskazał, że dla niego najciekawsze i najbardziej interesujące są postulaty zgłaszane przez Komisję.

Red. Terlikowski zwrócił uwagę, że w swoim raporcie Komisja stawia bardzo poważny zarzut Kościołowi dot. systemowego ukrywania przestępstw seksualnych niektórych duchownych.

- „Skorzystam z okazji, aby wyjaśnić, że te 30 proc. dotyczy dwóch rodzajów przestępstw: przestępstwa wykorzystania seksualnego i przestępstwa niezawiadomienia organów ścigania o wykorzystaniu seksualnym. Te 30 proc. właśnie w tym obszarze dot. osób duchownych. Więc tezy, które stawiają niektórzy publicyści, że Komisja twierdzi, że 30 proc. sprawców czynów pedofilskich w Polsce to są duchowni, to teza nieprawdziwa”

- wskazał prof. Błażej Kmieciak.

- „Ten zarzut, który my stawiamy, po pierwsze dotyczy pewnego rodzaju podejrzenia, które wysnuliśmy z pewnych luk, pewnych informacji, pewnych doniesień w tym zakresie. Także jest to pewnego rodzaju informacja, którą stawiamy pewnego rodzaju wątpliwości dot. niektórych duchownych. Nie mówimy o systemowym ukrywaniu w całym Kościele w Polsce. Mówimy, że niestety istnieje pewnego rodzaju podejrzenie, że następowało niezrozumiałe całkowite milczenie w tym obszarze”

- wyjaśniał.

Ks. Kobyliński zaznaczył, że „bardzo dobrze się stało, iż to wyrażenie dot. systemowego ukrywania pedofilii pojawiło się w raporcie”.

- „Polska jest częścią Kościoła powszechnego i to, co dotyczy Kościoła globalnego, dot. także naszego kraju. O ukrywaniu systemowym pedofilii mówią przedstawiciele Watykanu, papieże od kilkunastu lat”

- mówił gość Tomasza Terlikowskiego.   

Wyraził przy tym zdumienie pewnymi wypowiedziami w kręgach kościelnych po publikacji raportu, wykazującymi „kompletne niezrozumienie”.

kak/Telewizja Republika

Komentarze

ect2021.08.6 10:42
A gdzie Ty byłeś profesorku i co robiłeś w Kościele, gdy pedofilię ukrywano? Nagle przejrzałeś i mądrujesz się. Strasznie teoretycznie i filozoficznie się wymądrzasz.
Anonim2021.08.6 11:26
nikt niczego nie ukrywał, lewaku. Ktoś ci nassał w oczy.
Locco2021.08.7 14:53
To nie musi być lewak. Jedynie ignorant. Zresztą "ortodoksyjni" też są cięci na ks. profesora Andrzeja Kobylińskiego, bo psuje humor tym, którzy nie chcą widzieć w jak głębokim kryzysie jest Kościół. A trzeba mu oddać sprawiedliwość, że mówi o tym wytrwale od 20 lat.
Jacuś2021.08.6 6:13
Jak patrzę na problem pedofilii to mam wrażenie, jakby ten temat dotyczył tylko Kościoła i nigdzie więcej. Nie ma tygodnia, żeby ta sprawa (pedofilia w kościele) nie była poruszana. Cały czas goni się króliczka, aby go nie złapać i co gorsze w tej gonitwie uczestniczą kapłani. Uważam, że te sprawy wreszcie trzeba zakończyć i uregulować. Osoby niekompetentne i opieszałe w Komisji ze strony świeckiej jak i kościelnej natychmiast wymienić i zakończyć jak najszybciej te męczące problemy, zabezpieczyć jak tylko się da, aby w przyszłości nie dochodziło do powyższych problemów. Kończmy to nakręcanie się i bicie piany w sprawach Kościoła bo z pozoru wygląda na to, że w innych instytucjach tego problemu niema.
Drugi Bóg2021.08.6 2:36
Idziemy po was frondusiu
matis892021.08.5 19:38
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Krakus2021.08.5 20:37
jesteś... NUDNY, dlatego ludzie Cie olewaja :P Zmień płytę :)
Po 11 ...2021.08.5 19:35
W ogóle to, że mówimy o ukrywaniu pedofilii w KK jest tak niesamowite, że rozum urywa. To coś jak kiedyś Pavulon i handel skórami. Podobny niesmak.
A co się dzieje u żydów z pejsami?2021.08.5 19:16
Do których ani policja, ani nikt spoza nie ma wstępu. Zapytaj o to rabina Haskel Lookstein. https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/948557/jewish/Responding-to-Child-Predators-in-the-Jewish-Community.htm
Anonim2021.08.6 3:25
Standardowe "a u was biją murzynów". Nic lepszego na obronę nie masz?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.5 19:16
Znowu koloratkowe zboki mataczą i ślizgają się w swoich tłumaczeniach jak konsekrowane prącie księdza pedofila w tyłku dzieciaka! 30 % czynów pedofilnych to dzieło kleru. Księży w Polsce jest 24 000 , dorosłych mężczyzn 15 mln. Wniosek jest prosty - prawdopodobieństwo wystąpienia pedofilii wśród kleru jest 600x większe niż u normalnych ludzi. Dziękuję. to wszystko...
Anonim2021.08.5 21:10
Znowu kłamiesz? Nikt nie wykazał żadnych 30%. Po pierwsze, nie 30% a 18% i nie spośród księży, a spośród WYBRANYCH przez operetkową "komisję" 349 przypadków (spośród kilkunastu tysięcy). Wybranych właśnie pod kątem rżnięcia głupa i oszukiwania Ludzi. Lewaku, jesteście wyjątkowo zdeprawowaną nienawistna tłuszczą.
Dam2021.08.6 3:29
I ty też jak zwykle kłamiesz. Nie były szczególnie wybrane, tylko badane na podstawie zgłoszeń, które prokuratura umorzyła lub z innego powodu się nimi nie zajęła. Co byś wiedział, gdybyś cokolwiek na ten temat przeczytał. A wzięte tylko z ostatnich 3 lat, bo akt wcześniejszych nie dostali, ponieważ Ziobro stwierdził, że przed 2017r ukrywanie gwałcicieli dzieci to nie było przestępstwo.
I jak zwykle kłamiesz2021.08.6 9:42
No tak, zgłoszeń BUACHACHA!!! I tak jakoś dziwnie te zgłoszenia "nie pasują" do profilu. To są brednie. Każdego roku jest ca. 2500 zgłoszeń, do Sądu trafia połowa. Reszty Prokuratura się nie czepia (nie zajmuje ) - ponieważ pedofili (co trzeci to ateista/lewak) PRZEPROSIŁ i doszło do pozaprawnego porozumienia z tzw Ofiarą. Czyli klasycznie po lewacku wciskasz kit.
Dam2021.08.6 10:03
Skoro kłamię, to mnie popraw. Przeczytałeś na jakiej zasadzie te sprawy wybierali, czy po prostu rzucasz g.wnem lucząc, że coś się przyklei?
Anonim2021.08.6 10:08
Wybierali na takiej zasadzie, że doskonale wiedzieli, że jeśli ktokolwiek zgłosi, to nad wyraz często zgłosi to co jest nagłaśniane medialnie. Intryga / manipulacja prosta jak budowa cepa. No, ale przecież Pan Przewodniczący odbywał szkolenia w ONZ n.t. jak zwalczać kościół katolicki ukrywając nienawiść pod płaszczykiem obłudnej troski o "dzieci".
Dam2021.08.7 4:29
Masz na to jakieś dowody, czy jak zwykle sam to wymyśliłeś? Czy pan przewodniczący nie był przypadkiem bardzo prokościelny do czasu, aż nie zaczął otrzymywać zgłoszenia i akta, co mocno zmieniło jego perspektywę?
Anonim2021.08.6 9:49
A wiesz, że tzw "ukrywanie", czyli nie zgłaszanie zakazanych prawem związków małoletnich gejów ze starymi gejami (to 55% tzw księży pedofilów) ma na celu ochronę głupiego małolata? Jeśli zgłosisz to jakbyś małolatowi strzelił w potylicę z TTki. Jest SKOŃCZONY ponieważ wszyscy na zawsze będą wiedzieli że to zboczeniec. Gej, homoś, nieważne. Żadna dziewczyna się z nim nie zada, rodziny miał nigdy nie będzie. Rozumiem że podoba się wam niszczenie młodych chłopaków, którzy w 90% wyszliby z tego do normalności, o ile oczywiście żadna lewacka szumowina nie dorobi im mordy zboczeńca w miasteczku. LEWAKI TO NIEBEZPIECZNI GŁUPCY.
Dam2021.08.6 10:01
Widzę dalej bronisz gwałcicieli dzieci wmawiając, że że to "dobrowolne" związki. Oświecę cię, że choćby nawet dziecko "lgnęło", to i tak jest to czyn zabroniony.
Anonim2021.08.6 10:14
Tylko mądry-inaczej może bełkotać że kogoś tam bronię. Nie napisałem ani słowa o odpowiedzialności tych starych zboczeńców. Lewaku, najpierw oskarżacie nas o "homofobię" i chęć gnojenia gejów, a potem wciskasz kit że ktoś tak "homofobiczny" ich "broni"? Zdecyduj się w końcu, albo rybki, albo akwarium. A to że te obrzydliwe "związki" były dobrowolne i trwały latami to jest fakt.
Dam2021.08.7 4:27
Czy ty mnie nie próbowałeś kiedyś przekonać, że dzieciak zgwałcony przez księdza sam był sobie winien, bo do niego poszedł, jak ten poprosił? Czy to może był inny obrońca używający podobnych argumentów i języka? Pisałbyś pod nickiem, zamiast się wstydzić to by nie było pomyłek.
Dam2021.08.7 4:30
No i jeszcze nazywanie ofiary gwałtu zboczeńcem. To trzeba być naprawdę gnidą.
Lewacka matemetyka2021.08.6 9:54
Przed 2017 to jak mi się wydaje całe 4 lata do dziś. 2017, 2018, 2019, 2020. I proszę mi jeszcze wyjaśnić, jak to możliwe, że na podstawie 349 "zgłoszeń", gdzie księża-sprawcy to 64 osoby, ogłasza się że "30% wszystkich pedofilów to księża", bo taki kłamliwy komunikat poszedł w eter. Istna wyższa lewacka matematyka pełna kłamstw i nienawiści.
Dam2021.08.6 9:57
Ogłaszają to jedynie ludzie, którzy albo nie potrafią czytać w ogóle, albo kompletnie nie potrafią czytać statystyki. Obie grupy tak samo głupie.
Anonim2021.08.6 10:05
Nie wciskaj kitu. Operetkowa "komisja" doskonale wiedziała, jak jej "komunikat" zostanie odczytany przez tzw Zwykłych Ludzi, nie wgłębiających się w niuanse. Czyli uważasz, że wysyłanie "komunikatów", co do których jest PEWNOŚĆ, że 99% ludzi zrozumie je opacznie, jest w porządku? To zwykłe szczucie i szerzenie nienawiści na podstawie półprawd i komunikatów podprogowych. Aby potem ściemniać "Ojej, to nie nasza wina że zostaliśmy źle odczytani".
Dam2021.08.7 11:08
Jeżeli czytasz tylko nagłówki, to może tak zrozumiałeś. A jeżeli uważasz, że 99% ludzi czyta tylko nagłówki, to już problem twojego spojrzenia na świat.
A żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński,2021.08.5 19:15
ten to ma klawe życie. Cały dzień na wózeczku przed komputerkiem, całą noc przed komputerkiem pisze i pisze żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński paszkwil za paszkwilem a kupkę robi w pieluszkę albo do basenika, siusiu wężykiem mu same leci do woreczka z siusiaka. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński dostaje insulinkę co i rusz, żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński ma dializę co i rusz, ale pisać nie przestaje. Żydek "prof. dr" Hertrich-Woleński to ma klawe życie, ale jedzonko gówniane, bo jak mówi przysłowie; czym się odżywiasz tym się stajesz.
Po 11 ...2021.08.5 19:13
Jak to się dzieje, że pedofilia, ukrywanie pedofilii spływa po KK jak po kaczce? KK to nie klub sportowy, to nie zrzeszenie hodowców gołębi, to nie mafia pruszkowska. KK powinien w kwestii ruchania dzieci mieć choć trochę wyższe standardy niż naćpani, zboczeni alkoholicy. Głupota i zakłamanie KK jest niesamowite.
Anonim2021.08.6 10:00
Głupi lewaku. Nikt nie ukrywa pedofilii, tylko chroni głupiego małolata, który dobrowolnie wszedł w zakazany prawem związek ze starszym gejem. Zgłoszenie to ŚMIERĆ CYWILNA i skazanie chłopaka na tragiczny los, ponieważ dożywotnio naznacza go jako zboczeńca. Nikt mu mordy nie obija za oskarżenie księdza, ale za gejowanie to i owszem. Będzie wyszydzany, bity, opluwany i kopany przy każdej okazji. Aż się powiesi.
Talmund nie kłamie!2021.08.5 19:09
Rabin to nie pedofil. On tylko yebia własnego Icka przed bar mica: a mała Rojze idzie do starego parcha za kilka szekli i kozę. Wszak mówi Torah: "Yebcie dziateczki własne, bo za ch uja wielkiego na łono Abrahama się nie dostaniecie.
Po 11 ...2021.08.5 19:03
„kompletne niezrozumienie” jest typowe dla kręgów kościelnych.
A za to wszyscy:2021.08.5 18:59
od Papieża do proboszcza w Cycowie z piekła nie wyjdą O ILE WIEDZIELI, UCZESTNICZYLI A TERAZ UKRYWAJĄ. Przebaczenie jest tylko po szczerym wyznaniu grzechów oraz żalu.