02.10.20, 08:50Fot. via: Twitter (TVP Info)

M. Dworczyk: Sprostowania tylko pogrążyły K. Barley

Wczoraj wieczorem niemieckie media sprostowały słowa wiceszefowej PE Katariny Barley dot. wezwań do kar finansowych na Polskę i Węgry. Miała ona stwierdzić, że Polskę i Węgry należy „finansowo zagłodzić”. Na portalu radia „Deutschland Funk” skorygowano jednak omówienie wywiadu przekonując, że Barley słowa o „finansowym głodzeniu” odnosiła jedynie do Węgier. Jednak zdaniem szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, sprostowanie to tylko pogrążyło niemiecką polityk.

- „Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię. Barley powtórzyła zapowiedź czterech głównych grup w Parlamencie Europejskim, o tym, że zablokują budżet UE, jeśli nie zostaną uzgodnione wyraźne sankcje za łamanie praworządności” - miała powiedzieć wiceszefowa PE Katarina Barley.

W sprostowaniach niemieckie media przekonują, że źle zacytowano jej słowa, a w rzeczywistości miała mówić jedynie o Węgrach.

Do sprawy odniósł się na antenie „Jedynki” Polskiego Radia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który już wczoraj w mediach społecznościowych ostro komentował słowa wiceszefowej PE. Podkreśla, że mimo sprostowania wypowiedź ta była „haniebna”:

- „Po pierwsze jeśli chodzi o polityków niemieckich – szczególnie powinni zwracać uwagę na słowa, bo kontekst historyczny i skojarzenia historyczne mogą być jak najgorsze, jeśli chodzi o takie słowa w ustach polityków niemieckich jak zagłodzenie, czy inne niezbyt roztropnie wypowiedziane zdania” – zauważa polityk.

- „Po drugie te tłumaczenie w moim przekonaniu jeszcze tylko pogrąża autora. Cóż to oznacza, że Węgry to można zagłodzić, a Polski już nie?” – dodaje.

Zaznacza też, że wysłuchując całej wypowiedzi niemieckiej polityk wynika z kontekstu, iż miała na myśli nie tylko Węgry, ale również Polskę. Podkreśla, że tego typu konfrontacyjne próby prowadzenia polityki przez unijnych liderów nie szkodzą Polsce czy Węgrom, ale całej Unii Europejskiej.

kak/Polskie Radio, niezależna.pl

Komentarze

sok z banana2020.10.2 19:56
Pis, jak długo jeszcze będziecie liczyć nasze straty, krzywdy i śmierci wywołane napaścią Niemiec na Polskę. jak długo jeszcze będziecie chronić budowę zamku w puszczy. zostały wam 3 lata!
Anonim2020.10.2 12:03
ano zobaczymy jak sie wywinie z tego Morawiecki .
Karol2020.10.2 13:23
Kiedy Niemcy zapłacą za 2 wojne światową == Narodowi Polskiemu == to dług HONOROWY dla Niemców tylko 1 Bilion euro
Agnieszka2020.10.2 11:04
Wygląda na to, że tyle lat po wojnie Niemcy a szczególnie ich liderzy polityczni wciąż są do antyhitlerowskiej resocjalizacji.
co ty bredzisz @kak2020.10.2 10:54
Jakie "sprostowania" ? Przecież to wasze, pronowogrodzkie media źle zacytowały panią wiceszefową Parlamentu Europejskiego.
Jim2020.10.5 22:33
Po pierwsze portal „Deutschland Funk”, po drugie niemiecką rasistkę
Ryszard2020.10.2 10:36
Zgadzam się z salam. niemcy należy zbombardować — najwyźszy czas! Już minęło 50 lat od ostatniego bombardowania — Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, profilaktycznie, bez podania przyczyny” — Winston Churchill w 1919 roku.
Teresa2020.10.2 10:11
Szkop zawsze pozostanie szkopem , nawet gdy jeździ mercedesem...
salamandra2020.10.2 9:40
Temu BANDYCKIEMU niemieckiemu plemieniu jest wszystko jedno kogo będą głodzić jako pierwszych. Węgrzy mogą być pierwsi potem Polacy i tak po kolei kto się im sprzeciwi. Ten kraj po II WŚ powinien zniknąć z mapy Europy za dokonane zbrodnie. Dzisiaj znowu wyrósł w siłę i zaczyna odradzać się niemiecki nacjonalizm i szowinizm. Za dokonane zbrodnie i zn iszczenie Polski powinni siedzieć cicho z zatkanymi mordami bez prawa głosu.
Elektor2020.10.2 9:36
No i co taki Dworczyk zrobi? Razem z resztą pisowców jak to żydowskie pachoły podkulą ogony i poszczekają nieco i tyle. Szarpnięcie powrozem trzymanym za oceanem uspokoi kundelki.
JOANNA2020.10.2 9:34
Zacznę od tego, że to nie szeregowy polityk z ostatniego rzędu, ale wiceszefowa PE Katarina Barley dała popis "PRAWORZĄDNOŚCI" w PE. Jeśli taki poziom reprezentuje osoba na eksponowanym stanowisku w PE, to strach pomyśleć, co reprezentuje reszta! A swoją drogą, dobrze, że w końcu dowiedzieliśmy się, jaka treść - według PE - kryje się pod tym tajemniczym pojęciem "praworządność". Ale, żarty na bok. To jest po prostu faszystowska groźba, że posłużę się ulubionym epitetem europejskich elit pod adresem patriotycznych postaw suwerennych państw europejskich. Pani K. Barley powinna już dziś spakować walizki, opuścić urząd i nie kompromitować PE. A ona brnie dalej, łagodząc rzekomo wymowę swojej haniebnej pogróżki, a właściwie pogrążając się jeszcze bardziej!
Karol2020.10.2 9:22
Niemcy dalej marzą aby zgłodzić Naród Polski jak w 1939 roku
Agnieszka2020.10.2 11:08
Ciekawe czy otoczą nas murem jak getta i nie pozwolą chleba wnosić, bo nasze rolnictwo też od lat niszczą i właśnie przystąpili do kolejnej fazy jego zwijania