08.03.14, 08:52Flaga Polski, fot. Wikipedia

MSW nie chce płacić za leczenie rannych na Ukrainie

Informację ujawniła korespondencja z urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. „Będziemy rozeznawać możliwości przyjęcia rannych do placówek podległych marszałkowi i sfinansowanieleczenia osób z Ukrainy z budżetu województwa” – czytamy w e-mailu, do którego dotarła niezależna.pl. Urząd marszałkowski poinformował w nim, że polskie MSW nie będzie już finansować leczenia rannych Ukraińców, którzy przyjechali do Polski.

„Do tej pory koordynacją przewożenia rannych i kierowania ich do konkretnych szpitali na terenie województwa zajmowała się Pani Wojewoda (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego), a ich leczenie finansowane było z MSW. Według naszych informacji, MSW odmówiło już finansowania leczenia kolejnych rannych z Ukrainy... będziemy rozeznawać możliwości przyjęcia rannych do placówek podległych Marszałkowi i sfinansowanie leczenia osób z Ukrainy z budżetu województwa” – czytamy w piśmie.

Zaprzeczyło temu na Twitterze MSW pisząc: „Aktualnie w Polsce leczy się 69 rannych ob. Ukrainy. Najwięcej osób hospitalizowanych jest w Krakowie, Warszawie, Przemyślu i Wrocławiu”. Podobną odpowiedź otrzymała niezależna.pl, prosząc o ustosonkowanie się do informacji o braku funduszy.

pac/niezależna.pl

Komentarze

anonim2014.03.7 17:16
To skandal, żeby w sytuacji gdy brakuje pieniędzy na podstawowe leczenie własnych obywateli (płatników składek), polski rząd wykłada pieniądze na leczenie banderowców, ziejących nienawiścią do Polski i Polaków.
anonim2014.03.8 9:06
To jest skandal! Nie ma pieniędzy na ratowanie życia Polaków - a tutaj finansuje się leczenie obcokrajowców!
anonim2014.03.8 10:48
enrque111: Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". (...) Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego". (Mt 25, 31 - 46) I tyle mam do powiedzenia w tym temacie.
anonim2014.03.8 10:55
no właśnie - trzeba własnych nakarmić, napoić i opatrzeć. Bo niedobrze jest zabrać dzieciom a dawać psom - tyle w temacie. Jak sobie naziole zrobiły majdan - to niech teraz nie płaczą, że ich ktoś po dupie kopie. Tu jest Polska - tu się dba przede wszystkim o swoich. Dobrze że MSW to rozumie.
anonim2014.03.8 11:13
Wojciech_Polak: Dziwnie rozumiesz zacytowany przeze mnie fragment Ewangelii. Nie zauważyłem, żeby była w nim mowa o tym żeby "naszych" nakarmić, przyodziać, w dom przyjąć, etc. Tam jest mowa o "braciach najmniejszych", bez rozróżniania narodowościowego. Szkoda, że dla Ciebie powyższy fragment Ewangelii obowiązuje tylko do granicy państwowej. Nasza służba zdrowia, mimo całej patologii która ją toczy, nie zawali się jak przyjmiemy kilkudziesięciu Ukraińców.
anonim2014.03.8 11:18
@Konsul Niem można wybierać sobie cytacików jak jehowi. Ja też podałem cytat o psach - nie zauważyłeś? Oczywiście trzeba braciom pomagać. Ale ciężko mówić o nazio bandytach majdanowych że to bracia Polaków.
anonim2014.03.8 11:40
Wojciech_Polak: Szkoda, że nie cytujesz dalszego fragmentu Ewangelii, na który się powołujesz, bo zakończenie dialogu Chrystusa z kobietą kananejską nie kończy się bynajmniej na pozostawieniu jej bez spełnienia prośby. A przyklejając do Ukraińców czy wszystkich majdanowców łatkę nazisty-banderowca, jesteś nie tylko niesprawiedliwy, ale mam wrażenie, że również zaślepiony propagandą.
anonim2014.03.8 12:07
Sikorski nie interweniuje? nasz noblista -pijak zakłamany?
anonim2014.03.8 13:02
@konsul Obejrzyj, jak ci "sprawiedliwi" zachowują się na Majdanie, jak pałują mieszkańców, którzy chcą spokoju a nie majdaniarskiej awantury, jak prowokują milicję kamieniami, drągami, łańcuchami i innym orężem: http://www.youtube.com/watch?v=b-ISyOwQWsY http://www.youtube.com/watch?v=NE5dkhqbNcY http://www.youtube.com/watch?v=78HTB4yz19w Takich przykładów chuligaństwa i zorganizowanych ataków bojówek banderowskich na milicję i zwykłych obywateli znajdziesz w sieci więcej, nie trzeba wierzyć tylko oficjalnej, jednostronnej propagandzie, ale samemu myśleć i szukać odpowiedzi dlaczego i komu zależy na destabilizacji Ukrainy. Ci "sprawiedliwi" leczeni w naszych szpitalach, za nasze pieniądze, to najwięksi aktywiści, z pierwszych szeregów, czyli aktyw banderowskich bojówek, których szkoleniem zajmowali się oficerowie NATO m.in. na Łotwie już od 2006 r. (również zdjęcia z tych szkoleń możesz znaleźć w sieci). Nie dziwi zatem, że leczeni są przez nasze MSW.
anonim2014.03.8 13:36
enrque111: Mógłbym Ci podesłać całe mnóstwo linków do filmów, na których widać jak milicja pałuje do nieprzytomności, kopie, poniewiera leżące na ziemi osoby, jak strzela z ostrej amunicji do ludzi "uzbrojonych" w kij i tekturową tarczę. Po obu stronach tego konfliktu pojawił się element patologiczny. To zawsze jest tak, że największych zadymiarzy i chuliganów, widać najbardziej, nawet jeżeli stanowią tylko margines w całej masie. Ale tu mówimy o czymś zupełnie innym. O pomocy rannym i potrzebującym. Gdyby do polskich szpitali chciano przyjąć funkcjonariuszy berkutu czy milicji, to również nie miałbym nic przeciwko temu. Jeżeli ktoś jest w potrzebie i jesteśmy w stanie mu pomóc, to powinniśmy to zrobić.
anonim2014.03.8 13:45
@konsul Wcale się nie dziwię, że milicja pałuje tych, którzy w brutalny, prowokacyjny sposób atakują spokojnie stojących milicjantów. Sam się dziwiłem dlaczego tylu uzbrojonych oddziałów prewencji daje się tak poniżać grupie banderowskich bandytów ? Gdy tylko u nas na Marszu Niepodległości kilku chuliganów zaatakowało matecznik zboczeńców, to natychmiast zostali spacyfikowani, a tu nic. Teraz wcale się nie dziwię, że Janukowycz został obalony - zabrakło mu jaj :)
anonim2014.03.8 13:48
@konsul "Pomocy rannym i potrzebującym" niech w pierwszej kolejności udzielają te kraje, które są od Polski znacznie bogatsze i odpowiadają za destabilizację Ukrainy. Czy słyszałeś, aby np. Niemcy przyjęły jakiegoś rannego do swego szpitala ?
anonim2014.03.8 14:09
enrque111: Nie słyszałem, i generalnie mało mnie obchodzi co robią lub czego nie robią Niemcy. Mnie interesuje, co my możemy zrobić. I uważam, że przyjęcie do szpitali kilkudziesięciu rannych nie doprowadzi naszego kraju do upadku i bankructwa, a Polacy z tego powodu nie zaczną masowo umierać na ulicach.
anonim2014.03.8 14:10
Owsiak niech dołoży!!
anonim2014.03.8 14:54
@konsul Zatem uważam, że znacznie większa i ludniejsza Ukraina ma o wiele więcej dobrze wyposażonych szpitali (z relacji telewizyjnych wynika, że do leczenia rannych wcale nawet nie potrzeba specjalistycznej aparatury) i z całą pewnością przyjęcie tam "kilkudziesięciu rannych nie doprowadzi tego kraju do upadku i bankructwa".
anonim2014.03.8 15:13
enrque111: A może właśnie nie ma skoro do nas przyjeżdżają. Rannych są setki a nie dziesiątki i z tego co podawały media, kijowskie szpitale nie dawały rady. Do nas trafiło najwyżej kilkudziesięciu rannych. Ja naprawdę nie wiem co jest złego w pomocy bliźniemu ? Masz fantastyczny awatar, ale w Twojej postawie wobec pomocy rannym Ukraińcom, ciężko mi się doszukać wartości którymi kierowali się Wandejczycy.
anonim2014.03.8 15:15
@Konsul dalsza część Ewangelii jeste o tym że kobieta uwierzyła i się ukorzyła. A u naziajdanowców oraz innych Ukraińców jakoś tego nie widać. Nikt z nich nie chce przepraszać za setki tysięcy pomordowanych Polaków, zgwałconych kobiet i dziewczynek, spalonych rodzin, Polaków obdzieranych żywcem ze skóry - ba, majdanowcy i naziUpowcy chcą znowu to samo zrobić w okolicy Przemyśla. Wielce usprawiedliwiona jest postawa Polskich władz w tej materii. Co do Niemiec - to Niemcy przyjmują w swoich szpitalach opozycję syryjską (czyli z kolejnego kraju który rozpierdzielili) - ludzie ci całymi grupami umierają na chorobę kreutsfelda jakova, spowodowaną sporzywniem ludzkiego mięsa - i to nie z biedy. ci popieprzeńcy robią sobie filmy jak wyciągają serca ludności cywilnej lub wojskowym i przy kamerze je zrzerają. Niech sobie Niemcy przyjmują zwyrodnialcow. A Ukraina i nazi majdan? Niech się bandyci z bandytami ruskimi kopią we własnym sosie
anonim2014.03.8 15:51
@konsul Chyba sam w to nie wierzysz, że znacznie większa od Polski Ukraina, nie ma miejsca dla kilkudziesięciu poturbowanych na Majdanie chuliganów i muszą oni leczyć się w naszym kraju ? Jestem jak najbardziej za "pomoc bliźniemu", ale odżegnuję się od pomocy "chytremu", który dla politycznego rozgłosu, na "ogniu majdaniarstwa" piecze swoje półgęski, chwaląc się (za nasze pieniądze), jak to "pomaga bojownikom" :)
anonim2014.03.8 17:00
enrque111: Ukraina może i większa, ale to nie znaczy, że sobie radzi. A nawet gdyby, jak to sugerujesz, próbowała nas oszukać i wyłudzić opiekę medyczną dla swoich obywateli (w co szczerze wątpię), to ja jednak stoję na stanowisku, że lepiej dać się naciągnąć na te niewielkie przecież w skali kraju koszty, niż przejść obojętnie, nie mając przecież gwarancji, że ta nasza pomoc nie jest potrzebna. Wojciech_Polak: Mieszkam w tej części Polski, która rewizjonizmem ukraińskim jest bezpośrednio "zagrożona". O ile ten rewizjonizm w ogóle jest jakimkolwiek zagrożeniem, bo póki co, to tylko kilka głupich wypowiedzi, a i u nas pojawiają się przecież od święta jakieś głosy o powrót do macierzy Lwowa czy Wilna, których nikt przecież (i słusznie) nie traktuje poważnie. W moich stronach pamięć o Rzezi Wołyńskiej jest dość mocna. Nie będę się wypowiadał za innych, tylko powiem za siebie. Nie oczekuję od Ukraińców przeprosin. Nie widzę powodu, dla którego jakiś ukraiński student, czy ktokolwiek z majdanu, ma mnie (osobę urodzoną 40 lat po Rzezi) przepraszać za działalność swojego dziadka czy pradziadka, którego być może nawet nie widział na oczy. Przeprasza się za czyn zawiniony, a gdzie tu wina jednego czy drugiego nastoletniego majdanowca ?? Być może niektórzy tego oczekują, ja nie. Przepraszać powinni żyjący jeszcze rezuni, ale na to akurat specjalnie nie liczę. Pamiętać o Ofiarach i ich mordercach, jestem w stanie bez tych przeprosin. Po drugie, popełniasz zasadniczy błąd utożsamiając majdan jako całość z neobanderowcami. Oczywiście, oni są tam obecni, ale poza nimi obecnych jest tam mnóstwo innych środowisk, które z UPA, Banderą, Szuhevychem, Doncovem e tutti quanti, nie mają nic wspólnego. Ja wiem, że najprościej jest działaś na zasadzie skojarzeń: Ukrainiec - Bandera, Niemiec - Hitler, ale to chyba do niczego nie prowadzi.
anonim2014.03.8 17:24
@konsul Jeśli chcemy pomagać ukraińskiej służbie zdrowia, to raczej powinniśmy sprowadzić kilkadziesiąt ukraińskich chorych dzieci na leczenie aparaturą Owsiaka, niż przyjmować chuliganów poturbowanych w bandyckich starciach z milicjantami.
anonim2014.03.8 17:41
enrque111: Być może masz rację. Ale skoro Ukraińcy nie proszą o pomoc w leczeniu dzieci, tylko w leczeniu rannych w zamieszkach, to może nie uszczęśliwiajmy ich na siłę.
anonim2014.03.8 17:58
@Konsul myślisz życzeniowo a o majdanie nie masz pojęcia. Tak się składa że znajomi, na fali zachodniej retoryki, pojechali wspierać majdan chwilę po tym jak zaczęła się zadyma. Mieli drukować ulotki i pomagać organizacyjnie - dotarli na miejsce, rzecz się działa w jednym z przejętych budynków. Wszędzie kolorowe flagi UPA, non stop banderowska propaganda. Wynieśli się po jednym dniu, bo stawało się nieciekawie (bynajmniej nie Putin był przyczyną). Od tego momentu już nie są skłonni do pobierania bandytów z nazi majdanu. Zobaczyli i doświadczyli wystarczająco. Ani jeden bandyta ani drugi mi nie odpowiada. Ale jak się biją po łbach, to Polska nie ma żadnego interesu w tym by jednych lub drugich bandytów wspierać, lub płacić za ich leczenie.
anonim2014.03.8 18:03
@konsul Nie dajmy się wykorzystać propagandowo banderowcom. Oni mają wystarczające środki aby tych kilkudziesięciu chuliganów wyleczyć u siebie. Tu chodzi tylko o wydźwięk medialny i wizerunkowy, aby cały świat obejrzał ich rzekomą "martyrologię walki z tyranem". Przecież do szpitali na Ukrainie nie pojechałby prawie żaden dziennikarz zachodni aby przeprowadzić wywiad - miałoby to całkiem inny wydźwięk, że kraj normalnie funkcjonuje, nie potrzebna jest mu żadna pomoc medyczna itd. Daliśmy się wciągnąć w brudną grę i gramy cudzymi kartami, jak ten który je znaczył.
anonim2014.03.8 18:37
Wojciech_Polak: Ja ze swoich źródeł wiem, że największe skupisko neobanderowców, było właśnie na pierwszej linii walk. To pewnie dlatego Twoi znajomi mają takie odczucia z majdanu, czemu nie należy się dziwić. Pozostała jego część składała się z różnych środowisk, zarówno politycznych, jak i związkowych, a także ludzi, "wkurzonych" i po prostu ciekawych. Tak mówią moje źródła. enrque111: Szanując Twoje zdanie, pozostanę przy swoim. Wolę żeby Polska zaryzykowała i nawet dała się naciągnąć, na te koszty leczenia, niż żeby stała bezczynnie.
anonim2014.03.8 19:43
@konsul Niekiedy stanie bezczynnie jest bardziej rozsądne i korzystne, niż opowiedzenie się po niewłaściwej stronie.
anonim2014.03.8 20:53
enrque111: Być może. Ale w kwestii pomocy drugiemu człowiekowi, chyba nie warto kalkulować.
anonim2014.03.8 22:12
@konsul Poszczególni ludzie powinni kierować się miłosierdziem, państwo (władza) chłodną kalkulacją polityczną i egoizmem narodowym.
anonim2014.03.9 13:43
Ci co chcą niech łożą na leczenie Ukraińców (jak i całego świata) z własnej kieszeni, a nie wydają nieswoje. Codziennie słychać na ile to brakuje pieniędzy na leczenie w Polsce, na skandaliczne warunki z dostępem do pogotowia itd., a tu ktoś się oburza, że nie chcemy płacić na Ukrainę. Niech płaci ze swoich jeden z drugim!. W Polsce dzieci umierają bo źle dysponuje się pieniędzmi a tu jeszcze wydawać mamy na Ukrainę...