11.06.21, 15:23fot. wikipedia.org/domena publiczna/yt/screen

MSZ i Ambasada RP w Niemczech odpowiadają na odrażające słowa niemieckiego polityka o pakcie Ribbentrop – Mołotow

Niemiecki polityk i poseł AfD w skandaliczny sposób wypowiedział się na temat paktu Ribbentrop-Mołotow. W swojej wypowiedzi oskarżył on Polskę, co wydaje się pokrywać z próbami fałszowania historii, jakie propaguje Rosja oraz prezydent tego kraju Władimir Putin. Szkalująca Polskę wypowiedź niemieckiego polityka spotkała się z „wyjątkowo obszerną odpowiedzią ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zareagowała także Ambasada RP w Berlinie” - czytamy na portalu niezalezna.pl.

- "Wypowiedź posła Alexandra Gaulanda z okazji 80. rocznicy napadu Niemiec na Związek Radziecki zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Niemieckiego Bundestagu" – czytamy w komunikacie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow przez hitlerowskie Niemcy i rządzony przez Stalina ZSRR w 1939 r. było słuszną z punktu widzenia realizmu politycznego decyzją - powiedział w niemieckim parlamencie w środę lider frakcji parlamentarnej prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AFD) Alexander Gauland. Miało to miejsce podczas debaty w poświęconej 80. rocznicy napaści Niemiec na ZSRR (22 czerwca 1941 r.).

Jak dalej podkreśla ministwerstwo, była ona "próbą publicznej obrony zasadności paktu między Stalinem a Hitlerem ze wskazaniem Polski jako czynnika destabilizującego europejski ład w okresie międzywojennym. Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom, a fakt, że są one wypowiadane w siedzibie parlamentu naszego bliskiego sojusznika, traktujemy jako zjawisko szczególnie niepokojące".

- "Zdajemy sobie sprawę, że w pracy historyków i publicystów dozwolone jest, a w niektórych przypadkach wręcz pożądane, stawianie kontrowersyjnych tez, jednak prowokacje wypowiadane z mównicy parlamentarnej mają już zupełnie inny ciężar gatunkowy. Alexander Gauland twierdzi mianowicie, że krytykując narodowy socjalizm, należy wykazać zrozumienie dla paktu Ribbentrop-Mołotow jako porozumienia mającego pomóc Stalinowi "kupić nieco czasu, aby być lepiej przygotowanym na atak Niemiec"" - dodano.

- "Takie postawienie sprawy ma za zadanie podważyć próby stawiania znaku równości pomiędzy reżimem Stalina i Hitlera, albowiem jak dowodzi Pan Gauland Niemcy powinny do historii Rosji podchodzić z "wyrozumiałością i tolerancją". Stalin jakoby nie miał wyjścia, bo rozmowy z Francją i Wielką Brytanią rozbijały się o to, że Polska "nie chciała zgodzić się na obecność sowieckich wojsk na swoim terytorium". W wypowiedzi Pana Gaulanda pobrzmiewają demony przeszłości, w której europejskie potęgi traktowały Polskę jako pionek mający być poświęcony na politycznej szachownicy lub też niewygodny element, który rzekomo utrudniał stworzenie trwałej równowagi sił" – podkreśla polski MSZ.

Takie myślenie "wpisuje się idealnie w narrację historyczną Władimira Putina i jest nie tylko moralnie odrażające, ale też po prostu błędne, również z punktu widzenia Realpolitik, na którą Pan Gauland się tak chętnie powołuje" - pisze MSZ.

- "Obecnie wymiana handlowa Niemiec z Polską jest warta 123 mld euro, a Niemiec z Rosją 44 mld euro. To Polska jest więc dla niemieckiej gospodarki potęgą, sojusznikiem w NATO i innych europejskich strukturach, a Rosja zaledwie trzeciorzędnym partnerem. To, że te liczby nie przekładają się zupełnie na stan niemieckiej debaty publicznej, przypisać można chyba jedynie wytrwałej pracy wielu zawodowych lobbystów i sympatyków Kremla" – podkreśla ministerstwo.

Na oburzające słowa niemieckiego posła zareagowała również Ambasada RP w Berlinie.

- "Ambasador Andrzej Przyłębski odnotował osobliwą wypowiedź Alexandra Gaulanda w Bundestagu, broniącą racjonalności działań Stalina w 1939 r. Amb. Przyłębski chętnie wytłumaczyłby p. Gaulandowi, jakie błędy zawiera jego interpretacja historii II wojny światowej, jednak Amb. nie utrzymuje z p. Gaulandem żadnych relacji" - napisano w czwartek na Twitterze polskiej ambasady.

mp/pap/niezalezna.pl

Komentarze

Prawda2021.06.12 2:33
W Polsce i Niemczech synowie i wnuki mają pełne == Szafy mundórów SS I Wemachtu ==czekają tylko na rozkazy =
Skrzypek na dachu2021.06.11 22:56
Kiedy we Wrzesniu 1939 po ciezkich walkach na linii Bujny Las Witkow pod Piotrkowem Trybunalskim , niemckie zolnierze przebili sie przez zamaskowane w kartofliskach linii obrony Wolynskiej Brygady Kawalerii i weszli do miasta Czestochowska i Jerozolimska ulica , to Zydzi wyszli tlumnie ich witac kwiatami chlebem i sola ale szybko pouciekali kiedy germancy zaczeli krzyczyc do nich " Przyszlismy tu was wszystkich zabic ."
Arndt Freytag von Loringhoven2021.06.11 21:14
Alles gut. Polnische arbeit, schnel.
Taka prawda2021.06.11 20:12
Żydzi żydom zgotowali ten los !
To nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!2021.06.11 19:43
Niemcy i Holendrzy! My nie!!!
STARY_ to wszystko zrobili Niemcy i Holedrzy2021.06.11 20:56
To nie my witalismy czerwona armi kwiatami to nie my wspomagalismy niemcow w mordowaniu biedakow zydowskchi to nie nasze kapo to nie my po wojnie mordowalismy w ub polska inteligencje.
waldeberg2021.06.11 19:26
Niemcy za sam język zasługują na karę śmierci. A przecież to nie jedyna zbrodnia, którą popełnili.
POgubiony2021.06.11 18:57
Czy mam przez to rozumieć ,że to Polska sprowokowała Hitlera do agresji ponieważ nie zaprosiła wcześniej do siebie Armii Czerwonej towarzysza Stalina ?
Keep it cool, Panie Premierze!2021.06.11 16:14
Rajch podobnie jak "stara Europa" ma poważne objawy paniki i desperacji. Najpierw odgłosy o zniesieniu jednomyślności w decyzjach, ustawiczne rezolucje, polucje, onanizmy nt. "praworządności", wypowiedzi, z góry zaplanowane, aby wywołać reakcje W-wy czy Budapesztu, itp., itd. Inaczej mówiąc PROWOKACJE! . . . . . . Gówno im to wszystko pomoże, gówno im pomoże Tusk, Róża, Rozporek, odbytnica Biedronia ! Jak długo obowiązuje JEDNOMYŚLNOŚĆ w głosowaniu - raczej wszyscy oni mogą nas, w tym mnie, w DUPSKO pocałować. Już nadstawiam!
NEOS com pl2021.06.11 16:14
... a Francja i Anglia na ten przyklad ..... wszyscy kupowali sobie czas i pomiatali Polska i dalej to robia .... a Baiden i "bratrura" NS II ... bo to nie jest polski rzad ... Polacy nawet w Polsce sa pomijani i wmawia im sie ze tu jest .... polin ... i kneset rzadzi ...
Monika2021.06.11 16:13
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Skrzypek na dachu2021.06.11 23:01
Sprzedam tanio kradziony rower . wwwmonika.pl
Szybki Lopez2021.06.12 1:08
A pedały są? Tak pytam;-).
AAAtomek2021.06.11 16:12
Uuuuuuuuu, aż DWA dni czasu zajęło ambasadorowi PL w DE, odpowiedzieć na słowa niemieckiego polityka??????
Polak2021.06.11 19:26
Jak każdy pisowski koleś nie mógł nic zrobić bez wytycznych z Kremla.
antyidiota2021.06.11 20:11
No tak, Ty OD RAZU przeprosiłbyś Niemców i Rosjan, że II RP wtedy znalazła się pomiędzy nimi.
Hakatumba2021.06.11 15:58
AfD to przeciez wasi bliscy przyjaciele...Jeszce niedawno robiliscie im laske, gdy w PE bronili Najjasniejszej przed KE. To jak to jest frondelki?
Spierdalaj Hertrich-Woleński!2021.06.11 16:00
Szabes dzisiaj! Pamiętaj abyś dzień święty święcił! . . . . I umyj ręce!
rabbi inoCenty stinkfurtz2021.06.11 16:16
... a a a ... i nogi ..kolo d....y ... szalom
Hakatumba2021.06.11 16:38
Antysemityzm jest grzechem Sebciu, poczytaj sw. JPIIW - jesli umiesz kiepszczaku.
Keep it cool, Panie Premierze!2021.06.11 15:44
Rajch podobnie jak "stara Europa" ma poważne objawy paniki i desperacji. Najpierw odgłosy o zniesieniu jednomyślności w decyzjach, ustawiczne rezolucje, polucje, onanizmy nt. "praworządności", wypowiedzi, z góry zaplanowane, aby wywołać reakcje W-wy czy Budapesztu, itp., itd. Inaczej mówiąc PROWOKACJE! . . . . . . Gówno im to wszystko pomoże, gówno im pomoże Tusk, Róża, Rozporek, odbytnica Biedronia ! Jak długo obowiązuje JEDNOMYŚLNOŚĆ w głosowaniu - raczej wszyscy oni mogą nas, w tym mnie, w DUPSKO pocałować. Już nadstawiam!
mateuszjegliński2021.06.11 15:59
Może lepiej nie nadstawiaj, bo jeszcze taki Biedroń Ci zabrudzi tak szlachetną część ciała, przecież wiadomo co p Biedroń bierze do ust i wiadomo z czego to jest wyjęte.
No worries!2021.06.11 16:03
I know how to guard my dick and my butt hole! But you, stop dreaming about it! Eat your kosher shit, kike!
mateuszjegliński2021.06.11 15:43
Może się pisie tchórzostwo obudzi i zrozumie, że szkopy i sowieci nigdy nie myślą o przyjaźni, czy współpracy, tylko o podbojach, czy zaborach. Przy okazji wyszło na jaw, że Czechy i Dania to szkopskie psy łańcuchowe, które na rozkaz po spuszczeniu z łańcucha zaczynają Polskę i Polaków atakować. Odpowiedź OK, działanie pisich ostatnio OK, drony z Turcji, kolej z Hiszpanii, atom z Francji. Oczywiście banderowcy broń chcą kupować u towarzyszy w robieniu rzezi, czyli szkopów. No nie jest wesoło.
Keep it cool, Panie Premierze!2021.06.11 15:40
ma poważne objawy paniki i desperacji. Najpierw odgłosy o zniesieniu "jednomyślności w Rajch podobnie jak "stara Europa" decyzjach", ustawiczne rezolucje, polucje, onanizmy nt. "praworządności", wypowiedzi, z góry zaplanowane, aby wywołać reakcje W-wy czy Budapesztu, itp., itd. Inaczej mówiąc PROWOKACJE! . . . . . . Gówno im to wszystko pomoże, gówno im pomoże Tusk, Róża, Rozporek, odbytnica Biedronia ! Jak długo obowiązuje JEDNOMYŚLNOŚĆ w głosowaniu - raczej wszyscy oni mogą nas, w tym mnie, w DUPSKO pocałować. Już nadstawiam!
MT(*)2021.06.11 15:38
Uwzględniając daleko idącą i bezwstydną inwencję potomków ludobójczych zbrodniarzy XX-wiecznych totalitaryzmów, teraz należy oczekiwać, że ze strony Berlina i Moskwy pojawią się roszczenia o zrekompensowanie przez Polskę strat jakie oba reżimy poniosły tu od września 1939 roku. Niemcy - od 1 września 1939 roku, zaś Sowieci od 17 września 1939 roku. Wszelkie niby - trybunały i sądy UE na pewno wnioski agresorów o takie roszczenia Moskwy i Berlina rozpatrzą pozytywnie.
Przecież to hitlerowskie pomioty2021.06.11 15:35
Hitler miał poparcie CAŁEGO społeczeństwa. Idealnie trafił do chorych łbów. I ma bardzo wielu następców.
Skrzypek na dachu2021.06.11 15:34
Brawo Polska . Takich podlych wrogow miec i nigdy i nigdzie sie nie poddac , napewno najwiekszy to zaszczyt dla RPII . Niemcy przegrali wojne w 1945 a Sowieci w 1991, dlatego do dzisiaj sie wsciekaja .
Portofino2021.06.11 15:28
Teraz już czekam na Heil Hitler w Bundestagu
Skrzypek na dachu .2021.06.11 15:35
Folksdojczkom Butem w Morde .