19.01.16, 15:15

MSZ wspiera Polaków na Litwie

Sekretarz Stanu w MSZ Jan Dziedziczak odwiedził 16 stycznia Wilno na zaproszenie Związku Polaków na Litwie. Głównym celem wizyty wiceministra Dziedziczaka było omówienie współpracy z polską mniejszością w najbliższych latach, w tym dyskusja o sytuacji naszych rodaków na Litwie.

Polski rząd przywiązuje dużą wagę do problemów naszych rodaków z Litwy i stara się otaczać ich należytą opieką. Głównym tematem rozmów w trakcie wizyty wiceministra Jana Dziedziczaka była kwestia szkolnictwa polskiego na Litwie.  – Edukacja polska na Litwie jest dla Warszawy problemem numer jeden i rząd polski będzie z cala mocą zabiegał o poprawę tej sytuacji – podkreślił wiceminister.

 Podczas kilkugodzinnego spotkania z Radą Naczelną Związku Polaków na Litwie wiceszef MSZ wysłuchiwał opinii, propozycji i ocen przedstawicieli mniejszości polskiej, które będą dla nowego rządu cennym źródłem wiedzy oraz podstawą dla konkretnych działań.

 To już druga wizyta na Litwie wiceministra Jana Dziedziczaka od czasu objęcia przez niego funkcji sekretarza stanu w MSZ. Pierwsza miała miejsce 14 grudnia 2015 r., podczas której wiceszef polskiej dyplomacji towarzyszył wicepremierowi Mateuszowi Morawickiemu. Wówczas polska delegacja również spotkała się z Polakami, a tematyka problemów polskiej mniejszości poruszana była w rozmowie z premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem.

 

 Biuro Rzecznika Prasowego

 Ministerstwo Spraw Zagranicznych


kad