07.07.15, 15:25

NIEPODLEGŁOŚĆ W REMONCIE. Podatek bankowy dla Tuska i Kopacz był tabu

Beata Szydło zapowiada, że jeżeli to Zjednoczona Prawica zwycięży w wyborach parlamentarnych, rząd wprowadzi podatek bankowy. Dzięki temu ograniczy się pazerność banków, a część ich krociowych zysków trafi z powrotem do narodu.

"Proponujemy żeby jednym ze źródeł [finansowania zapowiedzi PiS - red.] był podatek bankowy, który proponowaliśmy żeby wprowadzić kiedy Platforma podwyższała VAT" - powiedziała Szydło.

"Banki są w uprzywilejowanej sytuacji i osiągają bardzo duże zyski. W ubiegłym roku to jest zysk ponad 16 mld złotych. W apogeum kryzysu banki miały zyski powyżej 15 mld. W związku z tym proponujemy, aby banki się tym zyskiem podzieliły ze społeczeństwem. Żeby ten podatek bankowy pozwolił na realizację dobrych programów prospołecznych" - dodała kandydatka PiS na premiera.

"Mamy w Polsce jedne z najwyższych opłat bankowych, musimy płacić za wszystkie usługi bankowe. To powoduje, że równowaga między klientem i bankiem jest zachwiana" - wskazywała Szydło.

"Zaproponowaliśmy, żeby to oprocentowanie od aktywów banków opodatkować. To byłby wpływ do budżetu na poziomie 5 mld złotych" - wyjaśniła.

Podatek, o którym mówi PiS, miałby wynosić 0,39 proc. Między innymi dzięki niemu możliwe stałoby się sfinansowanie zapowiedzi PiS, dotyczących takich spraw jak cofnięcie nieuczciwej reformy emerytalnej czy pomoc dla rodzin z dwójką i więćej dzieci.

bjad/tvn

Komentarze

anonim2015.07.7 15:45
Pieniądza się nie opodatkowuje, bank przerzuci to na klientów. Lepiej zakazać bankom wywożenia zysków, przynajmniej częsci, wtedy pieniądz pójdzie w gospodarkę. Chcemy raczej ustawy Wilczka i polityki Thatcher niż takich dorażnych i szkodliwych rozwiązań. Umiecie coś więcej niż opodatkowywać?
anonim2015.07.7 15:46
Chcemy ustawy Wilczka; https://youtu.be/Aaab4y0YtA0
anonim2015.07.7 15:47
Po pierwsze to zlikwidować lichwę. Po drugie zlikwidować wszystkie prowidenty itp. i inne ubeckie firmy pożyczkowe. Podatek ok ale on tylko przyniesie zysk fiskusowi, a polski biedny obywatel dalej będzie zmuszony brać kredyty na lichwiarskie procenty od szemranych firm.
anonim2015.07.7 16:15
Wątpiących nie ma co przekonywać. Takim lepiej polecić poczytanie o tym, jak Islandczycy poradzili sobie z obcymi bankami. Tylko dobre zmiany przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość, po wprowadzeniu poprawią sytuację 90% Polaków.