17.02.20, 09:36Prezes Sądu Rejonowego Maciej Nawacki/YT/Gazeta Olsztyńska

Nowacki: polityka to koniec niezależności sędziów

Maciej Nowacki jest prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie i sędzią KRS. Głośno się o nim zrobiło w ostatnim czasie, po tym jak podarł dokumenty zawierające wnioski o rozszerzenie zakresu obrad, które wykraczały poza zakres kompetencji sądu rejonowego.

W rozmowie dla tygodnika „Sieci” o całej tej sytuacji mówi:

– Był to wyraz mojej dezaprobaty dla treści zaprezentowanych chwilę wcześniej przez jednego z sędziów. Wykonywałem uchwałę Izby Dyscyplinarnej SN, która zawiesiła sędziego Pawła Juszczyszyna w czynnościach. Taka uchwała, zgodnie z prawem, musi być bezwzględnie wykonana – zaznaczył sędzia.

Dopuszczenie zawieszonego sędziego, a ma tu na myśli sędziego Pawła Juszczyszyna, uważa za sytuację, która absolutnie nie może mieć miejsca.

O mieszaniu się sędziów do polityki stwierdza:

- „nie wchodźmy w politykę, bo to jest koniec niezależności”.

Na temat sporu wokół listy poparcia KRS uważa, że  „chodziło o zaszczucie tych, którzy śmieli się wyłamać z narzucanej jedności”. 

Wyraził też opinię na temat sędziokracji oraz Izby Dyscyplinarnej i uważa, że to nowe środowisko dyscyplinarne wprowadzone do sądów, powoduje że pojawili się niezależni rzecznicy dyscyplinarni, a wprowadzone zmiany bardzo dużo zmienią.

 

mp/pap

Nowacki: polityka to koniec niezależności sędziów

 

Komentarze

XYZ2020.02.17 11:35
Koniec porcelany z Chodzieży. Pracę straci prawie 140 osób
Rozbawiony2020.02.17 9:50
A o tym ze sam się podpisał pod swoją kandydatura a i tak brakowało mu jeszcze podpisów nie piszecie? Jest nadgorliwy bo wie ze to co robi jest NIEZDODNE Z PRAWEM