15.01.22, 20:28fot. dom. publiczna

O. Wawrzyniec Scupoli: Jak szatan zniewala grzesznika?

Jakich podstępów i pokus używa przeciwko nam szatan, aby oddalić od nas Boże natchnienia? Dlaczego człowiek żyjący w grzechu jest tak zaślepiony, że nie widzi swojej nędzy duchowej? Co jest przyczyną staczania się grzesznika w przepaść? Na te pytania daje odpowiedź o. Wawrzyniec Scupoli. Rozważmy słowa, które kieruje do nas ten pobożny mnich.

Kiedy szatan trzyma kogoś w niewoli grzechu, stara się go zaślepić i oddalić od niego wszelkie myśli, które mogłyby pomóc mu pojąć nędzę jego życia. Myśli i natchnienia skłaniające do nawrócenia odsuwa od tej osoby nie tylko za pomocą innych, przeciwnych myśli, ale też bezustannie stwarzając okazje do popełniania tego samego grzechu lub innych, poważniejszych. Ślepota takiego człowieka jest coraz większa, wskutek czego upada on coraz niżej i coraz bardziej pogrąża się w grzechu. I tak - od mniejszej ślepoty do większej i od mniejszego grzechu do większego - jak w błędnym kole toczy się jego nędzne życie aż do śmierci, o ile Bóg w swej łaskawości nie położy temu kresu.

My ze swojej strony winniśmy skłonić tego, kto znalazł się w tym tak nieszczęśliwym stanie, by dał do siebie przystęp myślom i natchnieniom, które z ciemności wzywają go do światła. Niech z całego serca woła do Stwórcy: Panie mój, pomóż mi, pomóż mi szybko i nie zostawiaj mnie w ciemnościach grzechu. Niech wielokrotnie to powtarza i wzywa Boga w ten lub inny podobny sposób.

Jeśli to możliwe, niech czym prędzej uda się do swojego ojca duchowego (spowiednika - przyp. red.) po pomoc i radę, jak uwolnić się od nieprzyjaciela. A jeśli nie może iść do niego od razu, niech natychmiast zwróci się do Ukrzyżowanego. Niech upadnie na twarz do Jego świętych stóp, błagając o miłosierdzie i pomoc. Wiedz bowiem, że od tego pośpiechu zależy zwycięstwo(...)

*Fragment ksiązki Wawrzyńca Scupoli, Walka duchowa, Klub Książki Katolickiej, s. 95, Rozdział XXVIII, Metody walki i oszustwa, jakimi posługuje się szatan wobec tych, których trzyma w niewoli grzechu.

cyt za: http://www.przymierzezmaryja.pl/o--Wawrzyniec-Scupoli--Jak-szatan-zniewala-grzesznika-,595,a.html


oprac. MP

Komentarze

Felek2022.01.16 20:09
Na szczęści ludzie już coraz mniej łapią na te bajki- strszenie piekłem, diabłem rogatym i złym duchem. Wszytsko to zostało wymyślone przez religijnych manipulatorów aby kontrolować ludzi i zwiększać wpływy oraz bogactwo kościoła jako instytucji. Nadzieja w młodych, że pójdą w naukę nie zabobony.
MaxFiend2022.01.16 19:06
Co za brednie. Zdecydujcie się wreszcie: zły duch zna myśli człowieka czy nie? Jeżeli nie, to cały ten pitolet jest bez sensu. Jeżeli tak, to z definicji każdy myślący człowiek nie ma szans na zbawienie. Musicie się bardziej wysilić bo nie wszyscy to ułomne umysłowo prostaczki.
Niezbawialny2022.01.16 12:02
"My ze swojej strony winniśmy skłonić tego, kto znalazł się w tym tak nieszczęśliwym stanie, by dał do siebie przystęp myślom i natchnieniom, które z ciemności wzywają go do światła." - dla mnie brak wszechmocy to stan ciemności, co za tym idzie jestem niezbawialny.
rebeliant2022.01.16 12:00
A oto dlaczego "zbawienie" jest oszustwem ze strony Boga. Otóż wszelka istota, która nie jest wszechmogąca (tzn. wszelka niemoc jest oznaką podrzędności, stanowi sferę nacisku poza wolną wolą istoty, która go doznaje) zmuszana jest do tego co nie jest zgodne z jej ponoć wolną wolą, nie zaś tak jak jak jest to w przypadku istoty wszechmogącej, że wszystko czego doznaje jest wynikiem wolnej woli istoty wszechmogącej. Kłamstwem jest, że Bóg stał się człowiekiem, gdyż nigdy nie wyrzekł się wszechmocy, nigdy nie uczynił siebie bezradnym. Nie bardzo wiem jaki jest też sens powoływania się tutaj na słowa półbożka: „niech twoja będzie wola...”, gdyż wypowiada on je o samego siebie. Całe to jego „miłosierne” misterium nie służy żadnej miłości, lecz uwierzytelnieniu jego władzy w naszym pojmowaniu, a także w naszej wierze. Miłość w tym misterium stanowi tylko instrument. Bóg nigdy nie pozostawił wszechmocy, więc i nie stał się autentycznym człowiekiem (co też podkreśla drugą kreską pychą „narodzenia się” z dziewicy). Bóg oszukał ludzką wiarę, że zbawił, co w gruncie rzeczy stanowi zasłonę kwestii posiadania wszechmocy. Oszustów jednak obaliły ofiary krzywdy gwałtów !!! A w zasadzie przebiły się przez wielowiekową propagandę i szczujnię Jego ambony. Zbawiciel i jego piedestał pychy nad ułomnymi, czyli „zawsze dziewica” zarzekają się, że współcierpią... tzn. że co też gdzieś tam robią loda w domu „uciech” ? Bo jeśli tego nie robią... to ja też współcierpię tutaj przy kubku soku cytrusowego i paczce ciasteczek ryżowych. Są już może jakieś objawienia z zaświatów pokazujące jak Maryja współcierpiąc również robi loda, a Jezus jest gwałcony od tylca ? Jeśli nie, to mit zbawienia... na stałe idzie na półkę z mitami.
wscieklizna2022.01.16 16:50
Twoja dusze opanowal diabel,wiec po co szatanski pomiocie tu sie pocisz.Idz lepiej szukac duchowej pomocy bo marnie twoj koniec widze.
Lalaputek2022.01.16 17:52
A co jeszcze widzisz? Jezuski? Marysie? Bozie z aniołkami? Diabełki może? Najwyższy czas udać się do psychiatry.
Anonim2022.01.16 8:53
Conrad pisał, że kłamanie to umieranie, wszak król kłamstwa to władca ciemności. A u nas coraz częściej, w każdym środowisku, nobilitacja i uzasadnianie kłamstw. Gdzie się to wszystko skończy?
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 23:27
Skrzyknęła znajomych na protest przeciwko "lex TVN". Ma stanąć przed sądem. Mieszkanka Kożuchowa (woj. lubuskie), która na swoim profilu w mediach społecznościowych zachęcała znajomych do wzięcia udziału w proteście przeciwko "lex TVN", dostała wezwanie na komisariat. Zarzucono jej, że zorganizowała nielegalne zgromadzenie. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie.
matis892022.01.15 23:09
Bardzo prosto rękami szatanistycznego PISu. Najpierw przejście na walutę, monety robione ze złomu. Dalej stopniowe, systemowe wprowadzanie obrotu bezgotówkowego, chwilowo dobrowolnego. Zmuszanie ludzi do przyjmowania w ciała aborcyjnych demonicznych szczepionek Antychrysta. Zachęcanie do wstępnego Znamienia Bestii na ręce Smartchwatchy itp. Zapomogi rządowe i programy dostępne tylko drogą cyfrową. Dalej państwo bezgotówkowe i Znamię BEstii Chipowanie, tak że w państwie bezgotówkowym nic bez Znamienia Bestii nie kupisz. To oficjalna działalność szatanistycznego PISu.
matis892022.01.15 23:09
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Witaj Mario P.2022.01.15 22:33
Nie proś do siebie złych mocy —————————————————————————————————————————————————————————— Nie proś do siebie demona —————————————————————————————————————————————————————————— Te moce to straszny narkotyk —————————————————————————————————————————————————————————— Te moce to dusza zgubiona