04.03.20, 10:50

Ordo Iuris w obronie prorodzinnych samorządów

W ocenie ekspertów Ordo Iuris umieszczenie samorządów, które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin w „Atlasie Nienawiści” nastąpiło na podstawie fałszywych przesłanek i tym samym naruszyło dobre imię i reputację samorządów. Mapa samorządów, które według jego autorów ogłosiły się „strefami wolnymi od LGBT” obejmuje miejsca, gdzie przyjęto Samorządową Kartę Praw Rodzin, chociaż dokument ten w ogóle nie podejmuje tematu skłonności seksualnych. Pierwsze ze zniesławionych samorządów zdecydowały się z pomocą Ordo Iuris wstąpić na drogę sądową przeciwko autorom materiału.

STRONA SAMORZĄDOWEJ KARTY PRAW RODZIN

W listopadzie 2019 r. w budynku Parlamentu Europejskiego grupa działaczy ruchu politycznego LGBT zaprezentowała „Atlas Nienawiści”. Zawiera on mapę piętnującą blisko 100 polskich samorządów, w tym te, które uchwaliły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Autorzy „atlasu” wielokrotnie publicznie określali oznaczone w nim kolorem czerwonym obszary jako „strefy wolne od LGBT” twierdząc, że obowiązują tam przepisy dyskryminujące osoby o skłonnościach homoseksualnych.

Opracowana przez ekspertów Ordo Iuris, we współpracy z ponad dwudziestoma organizacjami społecznymi, Samorządowa Karta Praw Rodzin jest deklaracją promującą konstytucyjne zasady ochrony rodziny, małżeństwa, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18 Konstytucji), ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji) i ochrony dzieci przed demoralizacją (art. 72 Konstytucji). Karta przewiduje także szczególną ochronę  prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 48 Konstytucji) - samorządy deklarują bowiem ujawnianie w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o organizacjach społecznych aktywnych w szkołach samorządu i ich programach skierowanych do dzieci. Na podstawie dokumentu samorządy powołują również Rzecznika Praw Rodziny, którym np. w powiecie rawskim została przedstawicielka Związku Dużych Rodzin 3+.

Sygnatariuszami Karty są takie organizacje jak Związek Podhalan, Fundacja Mamy i Taty, Centrum Życia i Rodziny, CitizenGo, Instytut Ona i On, Fundacja Dar Życia, Konfederacja Kobiet RP, , Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Stowarzyszenie Pedagogów Natan, Fundacja Życie i Rodzina, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Szczęśliwy Dom, Fundacja Ordo Caritatis, Klub Przyjazny Rodzinie, Projekt Tarcza Rodziny, Ruch 4 Marca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej czy Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Od początku rolą Karty jest łączenie wokół idei wsparcia rodziny, rodziców i dzieci. Aby Karta mogła być platformą porozumienia ponad podziałami jej postanowienia są bezpośrednią realizacją zasad ujętych w Konstytucji RP. Niech o skuteczności tego pozytywnego projektu świadczy to, że Kartę przyjmuje się ponad podziałami politycznymi, z inicjatywy radnych PiS, PSL lub komitetów lokalnych, a nawet wskutek inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców” – podsumowuje Paweł Kwaśniak, krajowy koordynator Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Jak wskazywali podczas briefingu prasowego prawnicy Ordo Iuris, zniesławiająca publikacja ma charakter celowego i świadomie zmanipulowanego ataku na reputację samorządów. Ustalenie rzeczywistej treści Karty nie nastręczało bowiem żadnych trudności i pozwalało na stwierdzenie, że nie jest dokumentem nawołującym do nienawiści lub dyskryminacji. Jak zauważył w swoim wpisie na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz: „w Karcie nie ma słowa o LGBT ani gender czy homoseksualizmie” dodając „swoją drogą jestem przerażony jak niewielu dziennikarzy sięgnęło po ten tekst. Mnie coś tknęło i postanowiłem sprawdzić treść. Odnalezienie zajęło mi mniej niż 5 sekund. Przeczytanie niewiele dłużej”.

Prezentacja „Atlasu Nienawiści” w budynku Parlamentu Europejskiego oraz liczne wystąpienia jego autorów i wspierających ich polityków lewicy skutkowały krajowymi i zagranicznymi publikacjami cytującymi fałszywe informacje na temat samorządów napiętnowanych w atlasie jako miejsca nienawiści i dyskryminacji, czy „strefy wolne od LGBT”. Autorzy „Atlasu Nienawiści” dopuszczają się dalszej manipulacji zestawiając uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin z podejmowanymi przez inne samorządy stanowiskami przeciwko politycznym postulatom ideologii LGBT.  Ten zabieg powoduje, że neutralna i prorodzinna Karta wpisana została w kontekst politycznych zmagań z programem Deklaracji LGBT+ Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W ocenie Instytutu Ordo Iuris „Atlas Nienawiści” narusza reputację jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydowały się przyjąć uchwały chroniące konstytucyjne prawa rodzin. Część samorządów już podjęła decyzję o obronie swojej reputacji na drodze sądowej. W ich imieniu prawnicy Instytutu zażądają od Jakuba Gawrona zaprzestania naruszania dóbr osobistych, opublikowania oświadczenia z przeprosinami podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej i Parlamencie Europejskim, jak również zapłaty zadośćuczynienia na cel społeczny.

„Wystąpienie w obronie reputacji jednostek samorządu terytorialnego jest działaniem niezbędnym, biorąc pod uwagę skalę dystrybucji fałszywych informacji o treści Samorządowej Karty Praw Rodzin. Ochrona dóbr osobistych gmin czy powiatów wynika nie tylko z ustawy, ale także znajduje potwierdzenie w dotychczasowym orzecznictwie sądów powszechnych. Również Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 2016 r. potwierdził, że naruszeniem dóbr osobistych jednostki samorządu terytorialnego jest podważanie zaufania niezbędnego do prawidłowego wykonywania zadań samorządu” – wyjaśniał mec. Maciej Kryczka z Ordo Iuris.

"Przyjęliśmy Kartę w powiecie opoczyńskim, który jest przyjazny rodzinie. Jedną z naszych misji jest to, że służymy rodzinie. Po przyjęciu Karty pojawiło się wiele inicjatyw na rzecz życia i rodziny" - zaznacza Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński.

bsw/Ordo Iuris

Komentarze

Ciekawy2020.03.4 15:19
Frondę obsiadły homosie! Mają czas na wpisy bo pupcia musi odpocząć. Chyba że ktoś im płaci za te wpisy?
marek2020.03.4 13:44
Brawo! Wpłacajcie kasę na Ordo Iuris bo robią naprawdę świetną robotę! Bronią społeczeństwa przed lewacką głupotą i ideologiami sprzecznymi ze zdrowym rozsądkiem i logiką a dzieciaki przed zakusami homoseksualnych pedofilów. Własnie poleciał przelew dla nich. Wspierajcie Polskie Katolickie NORMALNE wartości a nie lewackie bzdury i margines.
martacz2020.03.4 17:11
wiesz że jesteś idiotą?
anonim2020.03.4 17:23
W sumie miło że napisałeś że chodzi po prostu o kasę i o nic więcej.
na pohybel!2020.03.4 12:04
Ordo Luris trzeba zutylizować
Chory Portier2020.03.4 11:38
Św. Paweł: "Mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie." (Rz 1,27) Apostoł dosadnie i precyzyjnie określa życie intymne homoseksualistów i lesbijek zboczeniem. Oczywiście, LGBT nazwie ten cytat pseudonaukowym określeniem: "homofobiczny", a jego autora potraktuje - wiadomo jak, czytaliśmy na tym forum nie raz. I koniec dyskusji.
RHQQ22020.03.4 11:52
Naucz się czytać ze zrozumieniem i nie wyrywaj zdać z kontekstu, czemu nie przytoczysz pełnego fragmentu? w skrócie "zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, (...) Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności [jako] zapłatę należną za zboczenie." Homoseksualizm w tym fragmencie jest karą za zboczenie, a zboczeniem Paweł nazywa oddawanie czci obrazom śmiertelnych ludzi, czyli na przykład oddawanie czci obrazowi świetego Franciszka. Pełny tekst: "I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie."
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.4 11:52
^^^Nie czerwona nie tęczowa, a czarna zaraza Powyższy cytat to jeden z wielu dowodów na zwyrodniały charakter katolickiej ideologii. To nic innego jak wzywanie, inspirowanie, podjudzanie do zbrodni przeciwko ludzkości. Katosekta albo się zreformuje, albo zniknie, w najlepszym razie zostanie sprowadzona do nic nie znaczącej malutkiej sekty, jak to ma już miejsce w wielu krajach.
Yoshka2020.03.4 12:04
Analfabeto biedny, przecież ten fragment mówi że homoseksualizm to kara boska za zboczenie jakim jest bałwochwalstwo, w tym choćby oddawanie czci obrazom śmiertelnych ludzi. Słowo "zboczenie" występuje w całej Biblii tylko raz i jest nim nazywane oddawanie czci obrazom właśnie, więc nie kłam.
katolik2020.03.4 12:36
Debilu skończony, ten cytat nie jest homofobiczny, jest antykatolicki nazywa bowiem kult obrazów i świętych zboczeniem i określa karę za to zboczenie jaką Bóg zsyła na zboczeńców, a tą karą za bałwochwalstwo jest homoseksualizm. Bóg nadal działa i nadal stosuje tę karę, stąd tylu homoseksualistów wśród księży katolickich, którzy łamiąc Boskie Przykazania uprawiają bałwochwalczy kult świętych i obrazów. Ciebie Bóg ukarał odbierając Ci rozum.
Suweren2020.03.4 12:37
Kolejne bzdury ze spisanych wynurzeń 'niecytatych' pastuchów diabli wiedzą kiedy pisna tzw. świętego. Pokryte kurzem zabobony.
anonim2020.03.4 13:43
treść tego absurdalnego wpisu sugeruje że portier chory na głowę po prostu
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.4 11:32
Po odsunięciu PiSdzielcy od władzy Ordo Srulis będzie zdelegalizowane, a przestępcy pociągnięci do odpowiedzialności.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.03.4 11:46
Czyli ty, zboczeńcu.
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.4 12:18
przepraszam cie tak mi się marzy jak nie ma mojej męża zboki i zwyrodnialcy tak maja gdy jelito nie czyszczone
Ateistyczna Kretynizacja Polski 2020.03.4 12:24
Bardzo przepraszam Polaka Ateistę Dumnego Geja. Na mózg mi pada tym bardziej im więcej słucham Jędraszewskiego i biblii czytam.
Suweren2020.03.4 12:34
Dno. Kompletne dno! Wymiotować się chce jak się czyta takich debili, którszy nawet własnym nickiem nie potrafią się podpisać. Dno i KIŁO-metr mułu.
efezjan2020.03.4 11:29
Ordo Luris to sekta.
Sauron2020.03.4 11:19
Beka z tych waszych prób tłumaczenia swoich homofobicznych akcji troską o rodzinę. W jaki niby sposób homoseksualiści mają szkodzić tym rodzinom? Jak ktoś jest homo to jest homo i nic tego nie zmieni. Tak samo jeśli jest hetero. To, że pozwoli się gejom zawierać formalne związki nie sprawi, że nagle ludzie hetero zaczną się zmieniać w gejów.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.03.4 11:44
Przestań pieerdolić głupoty ludziom trzeźwo myślącym.
Cool2020.03.4 12:22
To, że homoseksualiści wezmą ślub, nie uczyni ich rodziną ani małżeństwem.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.4 12:30
A co uczyni może twoje przekonanie? Nikogo to nie obchodzi, LGBT zakładają rodziny i biorą ślubu bez pytania cię o zdanie. Co więcej twoje zdanie mamy w nosie.
marek2020.03.4 13:50
Na pewno nie w Polsce. A to że nurzacie się w gnoju i szambie, prywatnie we własnych czterech ścianach nikogo normalnego nie interesuje. Publicznie to sobie możesz pomarzyć o "ślubie". Jest to przywilej normalnych ludzi a nie zboczeńców bo tak wam się marzy. Dla was jest psychiatryk i leczenie a może będziecie kiedyś normalni i użyteczni jako obywatele tego pięknego Kraju. Póki co to jesteście marginesem i patologicznym obciążeniem dla każdego normalnego człowieka w Polsce.
POLITYCY pomogą2020.03.4 11:11
https://www.cda.pl/video/474908387
ladychapel2020.03.4 11:04
We Wroclawiu, w kosciele, na kazaniu klecha powiedzial, ze koronawirus to kara za homoseksualizm i aborcje - homoseksualizm w KK zapomnial klecha dodac...
Polak Ateista Dumny Gej 2020.03.4 11:13
cześć pedale myj odbyt i to stale --bo cuchnie
ladychapel2020.03.4 12:31
Ten idiota - twój ojciec walił w kiche twoją grubą matkę - coś skapnęło i sie urodziłeś bałwanie
laki2020.03.4 13:09
Jak bardzo jesteście zdegenerowani wyznawcy PIS - lamu, Polska patologia.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.03.4 11:43
Używanie słowa klecha, dyskwalifikuje ciebie i twoje g.wniane posty, lewacka szmato.
anonim2020.03.4 12:03
Też tak uważam. " Szaman klamca" pasuje lepiej niż klecha.
ladychapel2020.03.4 12:29
Przecież katolicy używają słowa pop - co oznacza to samo co klecha... W prawosławiu ksiądz to batiuszka a nie pop - pop jest określeniem takim samym jak klecha
polak2020.03.4 10:59
ważne -----hasło dnia -----sztab komitetu wyborczego Soku z Buraka kidawy błońskiej podaje hasło ------CHCESZ PRACOWAĆ DO ŚMIERCI TO ,- GŁOSUJ NA PPPPPPPPPP eł OOOOOOOOOOOO
martacz2020.03.4 17:10
fajną masz ksywę, taką pasującą do prawdziwie niedorozwiniętego polaczka