07.11.21, 20:33fot. wikimedia commons, domena publiczna

Oświadczenie Stowarzyszenia Ks. Skargi przeciwko usuwaniu pomnika Kaznodziei Narodu: „To zamach na dziedzictwo narodowe”!

W związku z mającą mieć miejsce w przyszłym roku przebudową Placu Marii Magdaleny w Krakowie, władze chcą „umieścić” pomnik ks. Piora Skargi w innym miejscu. Jest to oceniane przez Stowarzyszenie Księdza Piotra Skargi jako swoiste działanie typu „cancel culture”.

- Uważamy, że realizacja przez władze miasta tej decyzji kreuje niepotrzebne konflikty i podziały wśród mieszkańców Krakowa i obywateli Polski – stwierdza Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.

Stowarzyszenie, mając na uwadze dorobek Księdza Piotra Skargi, w specjalnym oświadczeniu „apeluje do władz miasta Krakowa o porzucenie koncepcji usunięcia pomnika, stojącego naprzeciw świątyni, w której spoczywają Jego doczesne szczątki”.

PUBLIKUJEMY TREŚĆ OŚWIADCZENIA

Z wielkim niepokojem i oburzeniem przyjęliśmy informacje, iż w krakowskim magistracie podjęto decyzję o usunięciu z przestrzeni publicznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa pomnika Księdza Piotra Skargi – Sługi Bożego, Kaznodziei Narodu, zasłużonego dla Ojczyzny Patrioty i Patrona naszego Stowarzyszenia.

Ewentualna realizacja przez władze miasta tej skandalicznej decyzji tworzy sytuację niepotrzebnego konfliktu i podziałów w wymiarach społecznym, religijnym i kulturowym.

Postawiony w 2001 roku na Placu Marii Magdaleny pomnik, autorstwa krakowskiego artysty, prof. Czesława Dźwigaja, upamiętnia wybitną postać Kaznodziei zasłużonego dla polskiej nauki, kultury i życia religijnego, a zarazem mocno związanego z Krakowem.

Warto przypomnieć, że Ksiądz Piotr Skarga studiował na Akademii Krakowskiej, był inicjatorem powstawania kolegiów jezuickich na terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pełnił również funkcję kaznodziei na dworze Zygmunta III Wazy.

W historii naszej Ojczyzny Ksiądz Piotr Skarga zapisał się jako wielki patriota oraz niestrudzony obrońca Kościoła i Ojczyzny. Wyrazem uznania jego postawy i świętości życia jest trwający obecnie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi.

Zachowanie obecności w przestrzeni publicznej Krakowa tak ważnej w dziejach Polski Postaci powinno być patriotycznym obowiązkiem nie tylko władz miasta, mającego wyjątkowe znaczenie dla naszego dziedzictwa narodowego, ale każdego Polaka i mieszkańca Krakowa.

Mając na uwadze dorobek Księdza Piotra Skargi, apelujemy do władz miasta Krakowa o porzucenie koncepcji usunięcia pomnika, stojącego naprzeciw świątyni, w której spoczywają Jego doczesne szczątki.

Jako Stowarzyszenie, którego Patronem jest Ksiądz Piotr Skarga, wyrażamy sprzeciw wobec rugowania z przestrzeni publicznej tak ważnej Postaci. Uważamy, że usunięcia pomnika nie uzasadniają argumenty o konieczności wprowadzenia elementów zieleni na Plac Marii Magdaleny. Doświadczenia miast o podobnym do Krakowa charakterze dowodzą, że w zabytkowych centrach miast zorganizowana zieleń miejska doskonale współgra z takimi elementami architektury, jak pomniki.

Powstaje więc uzasadniona obawa, że pomysłowi usunięcia pomnika Księdza Piotra Skargi nie przyświeca inna myśl, niż tylko niszczenie miejsc upamiętniających polskich patriotów i osób zasłużonych dla cywilizacji chrześcijańskiej i Kościoła Katolickiego.

Zaniepokojeni takimi działaniami władz miasta wyrażamy swój stanowczy  sprzeciw wobec decyzji urzędników, które niepotrzebnie dzielą społeczność królewskiego Krakowa i całej Polski. Apelujemy też do wszystkich, którym bliskie są ideały miłości Kościoła i Ojczyzny o wyrażenie swojego sprzeciwu i włączenie się w społeczną akcję obrony obecności miejsca upamiętniającego Postać tak ważną dla kształtowania religijnych i patriotycznych postaw wielu pokoleń Polaków.

Kraków, 25 października AD 2021


mp/piotrskarga.pl/pch24.pl

Komentarze

emil2021.11.8 7:01
Pomnik ma być słuszny, ale to stanowczo za mało, ma być też ładny. I to jest warunek podstawowy ze względu na świętość miejsca, jakim jest Kraków. Zdaje się, że pomnik słynnego kaznodziei Piotra Skargi tego istotnego kryterium nie spełnia. Wydaje sie być brzydki, szpetny.
Żydowska mafia sutenerów2021.11.8 0:39
Żydowska mafia sutenerów
Wladze Krakowa2021.11.8 0:36
Żydowska mafia sutenerów
23:03:002021.11.7 23:03
­
AAAtomek2021.11.7 21:54
A. Zybertowicz (Scholar-cytowania: 1030, h-indeks: 14). M. Maroda (Scholar-cytowania: 4813, h-index: 26). Więcej pytań nie mam. Rządząca partia się ośmiesza.
Jerzy2021.11.8 4:27
a co wspólnego ma "rządząca partia" z przyznawaniem tytułów profesorskich? To chyba już nie te czasy...
Grizzly2021.11.7 21:37
Pomnik każdego klechy należy usunąć z dwóch powodów: jak sama ich wiara głosi, to samochwalstwo, poza tym pasożytów tak się nie uwiecznia.
Grizzly2021.11.8 21:04
Pomnik każdego Lenina LGBT należy usunąć z dwóch powodów: j, poza tym pasożytów tak się nie uwiecznia.