15.06.21, 09:27fot: tarnoffartcenter.org

Otępienie podobne do Alzheimera, upośledzenie mikrokrążenia w mózgu. To nowo odkryte skutki Covid-19

Jak informuje PAP, w "Alzheimer's Research & Therapy" zostało opublikowane opracowanie, wskazujące na nieznane dotychczas skutki, jakie wywołuje wirus Sars-Cov-2 oraz choroba Covid-19, a między innymi ma to być otępienie umysłowe, do którego dochodzi w wyniku zaburzeń mikrokrążęnia w mózgu. To z kolei wywołuje zaburzenia podobne do choroby Alzheimera.

Naukowcy ustalili, że zakażenie SARS-CoV-2 ma kilka wspólnych szlaków z mechanizmami powodującymi zapalenie układu nerwowego i upośledzenie funkcji naczyń mikrokrążenia mózgowego. To dlatego COVID-19 powoduje otępienie podobne do choroby Alzheimera – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

Wspomniane schorzenia pojawiają się po przebyciu choroby Covid-19, a naukowcy sugerują, że „SARS-CoV-2 (wirus wywołujący COVID-19) może mieć trwały wpływ na pracę wielu narządów, także mózgu”,a do tej pory nieznane były mechanizmy działania wirusa, które sprzyjają powstawaniu i rozwojowi problemów neurologicznych.

Niektóre badania sugerują, że SARS-CoV-2 bezpośrednio infekuje komórki mózgowe, jednak inne stanowczo to wykluczają, bo ich autorzy nie znaleźli dowodów na obecność wirusa w mózgu – wyjaśnia dr Feixiong Cheng z Instytutu Medycyny Genomowej Cleveland Clinic, główny autor badania.

W ustaleniu mechanizmów działania wirusa Sars-Cov-2 oraz tego, jakie on powoduje uszkodzenia w ludzkim mózgu pomogła – jak wyjaśniają naukowcy – sztuczna inteligencja, w wyniku czego odkryto „ścisłe powiązania między wirusem a genami/białkami związanymi z kilkoma chorobami neurologicznymi, w szczególności z chorobą Alzheimera”.

Udało się też naukowcom odkryć, że „osoby z genotypem APOE e4/e4, czyli największym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera, miały zmniejszoną ekspresję genów obrony przeciwwirusowej, co czyni je bardziej podatnymi na COVID-19”.

Jak informują naukowcy, uzyskane wyniki badań dają nadzieję na dalsze wyjaśnianie działania mechanizmów wirusa Sars-COv-2 oraz skutków Covid-19, co może się przyczynić to znalezienia skutecznych metod likwidacji tych skutków, leczenia pacjentów a także leczenia na etapach wczesnego rozwoju choroby.

 

mp/pap/dorzeczy.pl

Komentarze

Anonim2021.06.15 11:18
Proszę monitorować Dudę by czegoś nie zmajstrował, bo chorował na covid 19.
robaczek2021.06.15 13:44
za późno............................ czekał przy kiblu na bidena ............................ myslal ze tak sie robi dyplomacje wlasnie ;]
JaluKurek2021.06.15 10:36
Bo kowit to nie jest choroba zakaźna.Kowit to stan umysłu.
Jacuś2021.06.15 10:17
Szkoda, że nie napiszą jakie skutki są po szczepieniu na covid-19.
jared2021.06.15 9:45
Ale odkrycie, Gadowski mówił ostatnio o uszk. przez białko Spike wirusa śródbłonka naczyń krwionośnych, a właśnie bariera krew-mózg to naczynia krwionośne. Trzeba więc je wzmacniać - od tego jest resveratrol i diosmina. Obydwa w suplach. Do tego resveratrolchroni tez serce, warto brac pyłek pszczeli (to źródło ogromnej ilości zw. odżywczych zap. prawidłowe przewodzenie sygnałów w mięśniu sercowym). A covid atakuje też serce. Wiem po sobie, bo odkąd piję pyłek, znikły mi ucisk w sercu przy pracy na gorącu i mięśnie po wysiłku przestały mnie boleć mocno, teraz mam ledwie wyczuwalny. Czyli coś jest w tym pyłku. Aha, kupujcie od pszczelarza, 1-2 łyżki stołowe w małej szklance, zalać chłodną wodą, ja zalewam chłodno-zimną z krany i od razu wypijam. Wtedy nie traci właściwości. Kto mądry, profilaktycznie się suplementuje. A kwestia zakrzepów i pogorszenia krążenia w narządach - od czego jest wywar z nostrzyka, ginkobiloba, chili, czosnek, cebula, curry (kurkumina).
Anonim2021.06.15 13:39
Zobaczcie 53 minutowy film Dr Mike Yeadon.