31.12.19, 17:43(fot. flickr)

Papież Franciszek w 2019 roku pobił rekord pontyfikatu!

Ciągle przypomina, że głoszenie Ewangelii jest najważniejsze i robi to niestrudzenie. Odbył w tym roku 7 podróży apostolskich, podczas których odwiedził 11 krajów na 4 kontynentach, pobijając tym samym rekord pontyfikatu. Od Światowych Dni Młodzieży w styczniu, aż po 50. rocznicę swoich święceń w grudniu - był to dla Papieża Franciszka pracowity rok.
 

 

Po zakończeniu wizyty w Panamie kolejną podróżą Ojca Świętego była pielgrzymka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie podpisał historyczny dokument o ludzkim braterstwie z wielkim imamem al-Azhar. W Maroku ponownie podkreślił znaczenie dialogu międzyreligijnego. W Bułgarii, północnej Macedonii i Rumunii zachęcał do jedności chrześcijańskiej. W Mozambiku, na Madagaskarze i Mauritiusie wypowiadał się w obronie ubogich i stworzenia. W Tajlandii zaapelował o promowanie praw kobiet i dzieci, natomiast w Japonii jego przesłanie koncentrowało się na pokoju i rozbrojeniu nuklearnym. Papież odwiedził także Camerino we Włoszech, gdzie odwiedził ofiary trzęsienia ziemi w regionie. W Loreto podpisał posynodalną adhortację dla młodzieży, a w Greccio, mieście, w którym św. Franciszek zbudował pierwszą szopkę, Papież ogłosił swój list o znaczeniu żłóbka.

Ojciec Święty w mijającym roku spotkał się z wiernymi na 41 audiencjach generalnych, podczas których podejmował refleksję nad modlitwą Ojcze Nasz i Dziejami Apostolskimi, oraz w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański i Regina Caeli. Oprócz tego wygłosił ponad 100 homilii, w tym 44 podczas Mszy w Domu św. Marty, a także około 260 przemówień w Rzymie oraz podczas zagranicznych podróży apostolskich. Opublikował także liczne orędzia, listy, dokumenty i wywiady.

Centralnym przesłaniem, które pojawiało się w każdej wypowiedzi papieskiej, była prawda o tym, że Bóg kocha człowieka i w Jezusie oddał za niego swoje życie. Papież Franciszek nieustannie zachęcał do zwracania się do jedynego i prawdziwego Boga. „Idole być może zmienili swoje imiona, ale są dziś obecni bardziej niż kiedykolwiek. Pieniądze, sukces, kariera, samorealizacja, przyjemność: obiecują szczęście, ale go nie dają” – mówił Papież.
 

 

bz/vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

Alicja2019.12.31 23:33
Dobry Panie Boże błogosław Ojcu Świętemu Franciszkowi, Seniorowi Papieżowi Benedyktowi XVI i całemu Kościołowi Katolickiemu. Króluj nam Chryste!!!
Rymcymcym2019.12.31 19:36
Zerro Szmato ze skundlonej sekty wolskokatolickiej. Fronda nazywa Franciszka Papieżem. Daj głos! Wyj!
Voy2019.12.31 20:40
rymcymcym c Tobą ok? Dosiego
Stały czytelnik2019.12.31 19:32
W jakim celu uprawiacie tę propagandę profranciszkową? Jak statystycznie kształtuje się frekwencja na jego spotkaniach? Maleje czy rośnie? Ile ofiarują wierni? Coraz więcej czy coraz mniej?
Rymcymcym2019.12.31 19:44
A jak maleje to co? Franciszek be? Jak Franciszek be to co powiedzieć o KRK w Polsce i zachodnim Świecie? Ilość wiernych, ilość chodzących na msze = równia pochyła. KRK be? Czy też jak to dulszczyzna ma w zwyczaju stosujecie podwójne standardy? Śmiało, powijcie się trochę w temacie.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.31 17:54
Ale na pewno Franciszek nie zatuszował tylu skandali pedofilskich księży co nasz św. JPII podczas swojego pontyfikatu! No i kto jest debeściakiem???
JONASIK2019.12.31 17:46
Są 2 artykułu na frondzi Aktywność młodziaka Dudy. I aktywność seniora Franciszka. Który ma większe jaja, łatwo porównać :)
Voy2019.12.31 20:38
Jonasik ,ty masz największe.Dosiego Roku