05.04.20, 14:43Papież Franciszek/YT/Shalom World

Papież: zdradzony i opuszczony Jezus bierze na Siebie nasze zło

To nie człowiek służy Bogu, ale Bóg człowiekowi i służy nam bezinteresownie, bo pierwszy nas umiłował” – powiedział Papież w homilii wygłoszonej na Mszy w Niedzielę Palmową. Liturgię sprawował w pustej bazylice św. Piotra w obecności kilku ceremoniarzy i liturgicznej służby ołtarza.

Franciszek podkreślił, że  Jezus służy człowiekowi oddając za niego swe życie. Bierze na siebie całe nasze zło, aby nas zbawić. A Bóg nie odbiera mu Jego poświęcenia, ale podtrzymuje Go w cierpieniu, aby nasze zło zostało pokonane dobrem i przeniknięte zostało na wskroś miłością. W swoim oddaniu człowiekowi Jezus doświadczył zdrady i opuszczenia.

 

Jezus uzdrawia nas biorąc na Siebie nasze niewierności

To straszne, gdy odkrywamy, że uzasadnione zaufanie zostało zawiedzione. W głębi serca rodzi się tak wielkie rozczarowanie, że życie zdaje się już nie mieć sensu. Dzieje się tak, ponieważ rodzimy się, aby być kochanymi i aby kochać, a rzeczą najbardziej bolesną jest zdrada ze strony tych, którzy przyrzekli nam być wiernymi i bliskimi. Nie możemy sobie nawet wyobrazić, jak bolesne to było dla Boga, który jest miłością – podkreślił Ojciec Święty. – Spójrzmy w nasze wnętrze. Jeśli będziemy wobec siebie szczerzy, to zobaczymy nasze niewierności. Jak wiele kłamstw, obłudy i dwulicowości! Ileż dobrych intencji zdradzonych! Ileż niedotrzymanych obietnic! Ileż postanowień się rozpłynęło! Pan zna nasze serce lepiej niż my, wie jak słabi i niestali jesteśmy, jak często upadamy, jak ciężko nam powstać i jak trudno uleczyć niektóre rany. A co uczynił, żeby wyjść nam naprzeciw, żeby nam służyć? To, co powiedział przez proroka: „Uleczę ich niewierność i umiłuję ich z serca” (Oz 14, 5). Uzdrowił nas, biorąc na siebie nasze niewierności, odpuszczając nam nasze zdrady.“

Papież przypomniał słowa Jezusa wypowiedziane na krzyżu: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?”. Podkreślił, że w nich Jezus zanosi Bogu w modlitwie najskrajniejszą rozpacz. A wszystko po to, aby nam służyć.

 

Nie lękaj się, nie jesteś sam

Bo kiedy czujemy się przyparci do muru, kiedy znajdujemy się w ślepej uliczce, bez światła i bez wyjścia, kiedy wydaje się, że nawet Bóg nie odpowiada, abyśmy pamiętali, że nie jesteśmy sami. Jezus doświadczył całkowitego opuszczenia, sytuacji najbardziej Jemu obcej, aby być w pełni solidarnym z nami. Uczynił to dla mnie, dla ciebie, żeby ci powiedzieć: «Nie lękaj się, nie jesteś sam. Doświadczyłem w pełni twojej rozpaczy, aby być zawsze u twego boku» – zaznaczył Ojciec Święty. – Oto jak dalece Jezus nam służył, zstępując w otchłań naszych najokrutniejszych cierpień, aż po zdradę i opuszczenie. Dzisiaj, w dramacie pandemii, w obliczu tak wielu pewników, które się rozpadają, w obliczu wielu zdradzonych oczekiwań, w poczuciu opuszczenia, które ściska nam serce, Jezus mówi do każdego z nas: «Odwagi: otwórz swoje serce na moją miłość. Poczujesz pocieszenie Boga, który cię podtrzymuje».“

Franciszek zaznaczył, że naszą odpowiedzią na służbę Jezusa winna być miłość Boga i bliźniego. „Przed Bogiem, który służy nam do tego stopnia, że daje życie, prośmy o łaskę, by żyć, aby służyć. Spróbujmy nawiązać kontakt z tymi, którzy cierpią, z tymi, którzy są sami i w potrzebie” – podkreślił Papież.

Na zakończenie zwrócił się do młodych, w dniu, który w Kościele od 35 lat jest szczególnie im poświęcony.

 

Nie bójcie się poświęcić życia dla Boga i innych
 

Drodzy przyjaciele, spójrzcie na prawdziwych bohaterów, którzy w tych dniach się ujawniają: nie są to ci, którzy mają sławę, pieniądze i sukcesy, ale ci, którzy dają siebie, aby służyć innym. Poczujcie się wezwani, by postawić na szali wasze życie. Nie bójcie się poświęcić go dla Boga i dla innych, zyskacie na tym! – podkreślił Ojciec Święty. – Ponieważ życie jest darem, który otrzymujemy dając siebie. Dlatego też największą radością jest powiedzenie «tak» dla miłości, bez «jeśli» czy «ale». Tak jak Jezus uczynił to dla nas.“Vaticannews.va/Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Komentarze

Skrzydła z papy2020.04.5 21:57
Wszyscy Pana zdradzają a on tyle cierpiał, był taki dobry i sprawiedliwy. Pan jest najwyższą sprawiedliwością! Kazał by każdego leniwego sługę za to że się nie postarał i zakopał swoją monetę piłować!! Kiedy przyprowadzili faryzeusze do niego nierządnice on który przyszedł podtrzymać prawo przodków kazał ją uwolnić! Jezus jest najwyższym Bogiem!!! Tylko on!!!
kacpi2020.04.5 19:25
Doklanie falszywy papiezu.Ty zdradzasz Go najbardziej i codziennie.
olo2020.04.5 18:37
i mówi to fałszywy prorok Bergolio. całkiem niedawno urządzał procesje z pachamamą i wprowadził ja do watykanu.
Roman2020.04.5 18:25
Mówi Franciszek, że Chrystus bierze na Siebie nasze zło. Ciekawe, gdzie On to widzi? Ja widzę coraz większe zło. Stąd pusta Bazylika, bo lepiej, żeby nikt takich głupot nie wysłuchiwał. Iz 1.13 mówi: "Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości." A Iz 29.13 mówi: "Wyrzekł Pan: Ponieważ ten lud zbliża się do Mnie tylko w słowach i sławi Mnie tylko wargami, podczas gdy serce jego jest z dala ode Mnie, ponieważ część niego jest dla Mnie tylko wyuczonym przez ludzi zwyczajem, dlatego właśnie Ja ponowię niezwykła działanie cudów i dziwów z tym ludem: zginie mądrość jego myślicieli, a rozum jego mędrców zaniknie. U Franciszka brak rozumu właśnie występuje. Iz 28.9 mówi:"Kogo to kapłan chce uczyć wiedzy? Komu chce dawać naukę? Dzieciom ledwie odstawionym od mleka, niemowlętom odsadzonym od piersi."
kacpi2020.04.5 17:53
Dz Ap17 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.
Zofia z Kanady2020.04.5 17:13
Jesus zdradzony przez kogo? Przez tych najwyzszych.
J.P2020.04.5 16:06
Nasze zło... Oczywiście Programujac swiat wirtualny wpisuje odpowiednie sekwencje zachowań, wektory ruchów, wyznaczam promień poruszania się moich stworzonek, a nawet daje im wolę wyboru, oczywiście w wyznaczonych przeze mnie granicach, dla tego mpjego wymyślonego świata jestem bogiem. Lecz ja w swej ograniczonosci człowieczej nie będę zganial na moje istotki odpowiedzialności za zło które dzieje się pod moim okiem. Prymitywnym zachowaniem z mojej strony byłoby je karać.
Jan2020.04.5 15:20
to Franciszek zdradził Pana Jezusa ponieważ publicznie oświadczył :"Nie istnieje Bóg katolicki. Istnieje Bóg". tym oświadczeniem Franciszek wyrzekł się Trójcy Świętej a więc i Pana Jezusa !! za tą apostazję mamy karę Bożą ! święty Boże, święty Mocny zmiłuj się nad nami !!
antoni.s2020.04.5 15:57
Jaja sobie robisz,prawda?.
legrandbleu2020.04.6 12:44
Prawdopodobnie on ma prawa wyborcze. Tak, żeby wzmóc grozę...
antoni.s2020.04.5 15:02
Co za pierdy wypuszcza ten gandalf,czy to fronda?.
tad2020.04.5 14:57
A gdzie przebłaganie Pana Boga za bałwochwalstwo z Pachamamą, grzechy sodomii, aborcji, eytanazji...
Stani2020.04.5 22:45
i pedofilii
bogdanus2020.04.5 14:52
Franciszku oddałeś cześć pachamamie, więc wiesz co to jest zdrada i opuszczenie?
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.04.5 14:52
Chcesz zobaczyć MONIA tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.lexlale.eu. Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.lexlale.eu Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu. Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.lexlale.eu Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.lexlale.eu Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Sex portal2020.04.5 14:51
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.fllirt.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie! --------