W dniu 22 maja br. na jednym z portali opublikowany został artykuł Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Zawierał on szereg pomówień na temat posła Przemysława Wiplera. W związku z tym faktem, poseł postanowił skierować pismo do Premiera Donalda Tuska, w którym prosi o przedstawienie dotychczasowych wyników pracy pani Kozłowskiej-Rajewicz. Mamy nadzieję, że szereg merytorycznych pytań pozwoli pani rzecznik wytłumaczyć się z ostatnich kontrowersyjnych decyzji np. o udzieleniu patronatu podręcznikowi dla młodzieży szkolnej, w którym sugerowano, że polonez na studniówce dyskryminuje osoby o orientacji homoseksualnej. Treść pisma:

Szanowny Panie Premierze,

na podstawie art. 195 regulaminu Sejmu RP składam zapytanie poselskie w sprawie kosztów funkcjonowania Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania.

Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania został powołany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 75, poz. 450, ze zm.) na podstawie art. 10 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, ze zm.)

Do jego zadań należy m.in. opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zasady równego traktowania; realizowanie polityki rządu w zakresie zasady równego traktowania, w tym przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną; promowanie, upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania; współpraca z krajowymi organizacjami społecznymi, w tym ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

Od 1 grudnia 2011 roku urząd Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania pełni Agnieszka Kozłowska – Rajewicz.

Pani Pełnomocnik podczas 1,5 roku pełnienia funkcji podejmowała interwencje w rozmaitych sprawach. 17 lutego 2012 roku wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, której celem będzie penalizacja „mowy nienawiści” między innymi z powodu takich przesłanek jak orientacja seksualna lub tożsamość płciowa.

We wrześniu 2012 roku zaapelowała do Minister Edukacji Narodowej o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie i zwalczanie mobbingu i przemocy w placówkach oświatowych wobec osób LGBT.

W maju bieżącego roku pani Pełnomocnik udzieliła patronatu podręcznikowi Kampanii Przeciw Homofobii pt. ,,Lekcja równości. Postawy i potrzeby kadry szkolnej i młodzieży wobec homofobii w szkole.” W powyższej publikacji sugerowano, że polonez na studniówce może dyskryminować gejów, zaś nauczyciele przy omawianiu utworów literackich Marii Konopnickiej powinni szczególnie podkreślać jej rzekomą homoseksualną orientację.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

- Ile wynosił koszt funkcjonowania biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w poszczególnych latach, w okresie 2008 – 2013?

- Z jakiego powodu w sprawozdaniu z działalności Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania za okres 1 maja 2009 roku – 31 grudnia 2011 roku nie znalazły się informacje o wydatkach biura Pełnomocnika? Czy wspomniane dane znajdą się w sprawozdaniu Pełnomocnika za rok 2012?

- Ile osób zatrudniało biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w poszczególnych latach, w okresie 2008 – 2013?

- Jaki był koszt delegacji Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w  poszczególnych latach, w okresie 2008 – 2013? Proszę o przygotowanie zestawienia zawierającego koszt delegacji, cel, lokalizację oraz jej datę.

- Czy treści na blogu, który jest prowadzony przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania na portalu natemat.pl mogą być traktowane jako stanowisko rządu (skoro do zadań Pełnomocnika należy realizowanie polityki rządu)?

- Czy wpisy są publikowane w godzinach pracy biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania?

JW/Wipler.pl