15.11.19, 18:40(fot. wikipedia Mariusz Musiał/pixabay)

Powstrzymać szatana. Korzenie Medjugorje

Od 24 czerwca 1981 roku, w małej miejscowości w Bośni i Hercegowinie objawia się Matka Boża. 6 widzących z Medjugorje, przez 36 lat spotyka się z Królową Pokoju, która chce przekazać światu wiadomość: “Nawracajcie się!”. Jak wynika z Jej słów, przychodząc do ludzi, pragnie powstrzymać szatana, który w ostatnich dekadach zdobywa coraz większą władzę nad światem. Czy objawienia w Medjugorje mogą być ostatnim punktem tego Maryjnego planu?

“To Gospa”                                                

24 czerwca 1981 roku podczas spaceru 4 dziewcząt: Ivanki, Marjany, Milki i Vicki, nagle pojawia się świetlana postać. Dzięki obecności dwunastu gwiazd otaczających jej głowę, Ivanka bezbłędnie rozpoznaje Matkę Bożą i mówi: „To Gospa”. Do tej czwórki dołączają Ivan oraz inny chłopiec o tym samym imieniu. Wszyscy widzą Maryję. Nazajutrz sytuacja powtarza się. 25 czerwca 1981 roku, na miejsce objawienia wraca Ivanka, Mirjana, Vicka oraz Ivan. Z różnych powodów zabrakło drugiego Ivana i małej Milki. Ich miejsce zajęli siostra Milki, Marija, a także Jakov, który miał wówczas zaledwie jedenaście lat. W ten sposób uformowała się znana nam dzisiaj szóstka widzących z Medjugorje. To właśnie tego dnia, 25 czerwca, będzie obchodzona rocznica objawień.

Czy jednak naprawdę rozumiemy dzisiaj, co dzieje się w Medjugorje? Warto wrócić do początków, do korzeni tych objawień, by dowiedzieć się, dlaczego Maryja przyszła do nas właśnie tam: w niewielkiej miejscowości w Bośni i Harcegowinie.

Pierwsze orędzie                 

26 czerwca 1981 roku, Najświętsza Dziewica przekazała pierwsze z wielu orędzi. Objawiła się na wzgórzu Podbrdo. Jej ukazanie się poprzedziły trzy błyski, które dostrzegła także część postronnych obserwatorów – pod wzgórzem zgromadziło się prawie tysiąc osób. Matka Boża objawiła się w Medjugorje – chorwackiej enklawie na terenach dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, co było postrzegane jako interwencja Nieba na rzecz uciśnionego ludu. Tajemnicza „Pani” wyjawiła wtedy też swoją tożsamość. Zapytana przez Mirjanę, odparła: „Jestem Błogosławiona Maryja Dziewica”. Kiedy objawienie dobiegło końca i widzący schodzili już ze wzgórza, Matka Boża ukazała się Marii raz jeszcze i przekazała jej pierwsze orędzie. Rzekła: „Pokój, pokój, pokój! Pojednajcie się! Zawrzyjcie pokój z Bogiem i między sobą nawzajem. W tym celu musicie pościć, modlić się i przystępować do spowiedzi”.

Liczba orędzi z Medjugorje

Matka Boża objawia się w Medjugorje od 36 lat. Zwraca się do widzących jak matka, ze wzruszającą uwagą i tkliwością. O czym mówi? Od 1981 roku Gospa prowadzi dzieło szeroko zakrojonej ewangelizacji; przybyła do Medjugorje, żeby ożywić wiarę, i czyni to, prosto i po macierzyńsku przedstawiając Ewangelię Syna, a także niestrudzenie nawołując do nawrócenia oraz modlitwy. Przesłania z Medjugorje, które za pośrednictwem sześciorga widzących, rozprzestrzenia się i podaje do publicznej wiadomości, szacuje się na ponad sto tysięcy. Zestawiona z innymi wspóczesnymi objawieniami maryjnymi, tego rodzaju obfitość robi wrażeniePojawia się pytaniedlaczego orędzi jest tak wiele? Odpowiedź zdaje się być prosta: czas próby nieuchronnie nadchodzi i Najświętsza Dziewica, jak dobrej matce przystało, ustawicznie przypomina swoim dzieciom o konieczności nawrócenia. Im bliższe jest zagrożenie, tym takich napomnień jest więcej.

Heroizm początków

Widzący napotykali niezliczone trudności, w pokonywaniu których wykazali się odwagą i hartem ducha. W grę nie wchodziły zwyczajne reprymendy ze strony sceptycznych rodziców (przeciwnie: rodziny od pierwszych chwil wierzyły w objawienia), ale prześladowania i groźby ze strony komunistycznych władz (zamknięcie parafialnego kościoła, zakaz chodzienia na wzgórze).

Mimo to młodzi ludzie się nie ugięli, co było oznaką szczególnej Bożej łaski. Ten heroizm początków upewnia, że nie można uznać objawień za ludzki wymysł. Przejawem heroizmu był jeszcze inny aspekt: kiedy wieść o objawieniach obiegła okolicę, napływ pielgrzymów stał się tak obfity (15-20 tys. dziennie), że ich podjęcie zaczęło nastręczać poważnych trudności. W Medjugorje nie było hoteli ani pensjonatów, ale mieszkańcy dwoili się i troili, żeby godziwie przyjąć napływający tłum. Ich gościnność sprawiła, że pielgrzymom niczego nie brakowało.

Wreszcie do heroizmu zaliczyć należy fakt, iż od pierwszych objawień (rok 1981) do dzisiaj widzący nigdy nie uchylili się od realizacji przydzielonego im przez Królową Pokoju zadania –  niestrudzenie przekazują orędzia i zaświadczają o matczynej miłości Maryi. Wyrzekli się „normalnego” życia na rzecz służby pielgrzymom i Medjugorje. Tak wielkie, nieustające poświęcenie wydaje się kolejnym bezcennym dowodem na wiarygodność objawień.

Groźba apostazji

Matka Boża wybrała Medjugorje, które zamieszkiwało „wielu ludzi wiary”, ponieważ Jej celem było ożywienie wiary na Zachodzie i całym świecie. Największym problemem współczesnego człowieka jest właśnie wiara. Królowa Pokoju przypomina, że jest jeden Bóg i jedna wiara – wiara katolicka – której trzeba bronić „za wszelką cenę” (19 lutego 1984 roku).

Wyraziła się też jasno: wszyscy ludzie są Jej dziećmi, ale nie wszystkie religie są jednakowe. Tak kategorycznych i jednoznacznych stwierdzeń trudno byłoby się doszukać nawet w najlepszych współczesnych dysputach teologicznych. Uznano to za kolejny dowód wiarygodności orędzi Królowej Pokoju.

Dlaczego Matka Boża tak gorąco apeluje o obronę wiary katolickiej? Ponieważ dobrze wie, że grozi jej dzisiaj niebezpieczeństwo. Kiedyś problem stanowiły komunistyczne władze, dzisiaj – szerzące się na całym świecie relatywizm oraz apostazja. Wiara chwieje się pod ciosami „jedynie słusznego myślenia”, którego wyznawcy próbują przekonać masy, że mogą żyć bez Boga, a nawet więcej: postawić siebie na Jego miejscu! W epoce tak straszliwej walki duchowej Maryja objawiła się jako Królowa Pokoju i zapowiada, że jeśli odpowiemy na Jej wezwanie, wraz z Nią pokonamy siły zła. Albowiem to Ona, Niepokalana, jako jedyna otrzymała od Boga łaskę zmiażdżenia głowy węża.

meg

Tekst powstał na podstawie książki o. Livio Fanzaghi i Diego Manettiego „Herozim początków. Pierwsze lata Medjugorje”. Zobacz więcej

ŹRÓDŁO: twojawalkaduchowa.pl

Komentarze

Balka2019.11.16 21:23
Fałszywe objawienia w Medjugorie promowane na Frondzie... Redakcjo, zastanówcie się, co robicie.
Monika K.2019.11.17 21:49
Balka Pocztaj o nich! Kłamiesz ! Ja byłam, to prawda !
Czyt2019.11.16 18:49
Ciekawe, że objawień nie ma w Londynie czy Nowym Yorku. Są zazwyczaj na biednych wsiach rubieży Europy. A to jakieś dzieci, albo zakonnica mają widzenie. Ciekawe, że teraz gdy każdy ma telefon z dobrym aparatem nie ma żadnych objawień? Można by zrobić foto i zatkać gęby niedowiarkom. Pozdrawiam i życzę miłej i spokojnej niedzieli. Jest taka piękna pogoda, że tylko na spacer lub rowerek.
Paulina2019.11.16 20:55
Czyt, Matka Boża zawsze objawia się " maluczkim" , tzn. bogatym duchowo w sercu, a nie bogatym w kasę ! Poczytaj, to sie przekonasz ! A zresztą, nie ty i nie my mamy rozkazywać Maryi gdzie się ma Objawiać, lub nie ! Jak się Maryja Objawiła trzem pastuszkom 13.X.1917r. w Fatimie w Portugalii, były z nimi tłumy ludzi, / szacują, że 100 tys./, był wtedy "Cud Słońca", bo dzieci wcześniej prosiły o znak, aby ludzie uwierzyli ! I właśnie był ten Cud. Poczytaj ! Wtedy byli tam fotografowie z gazet lewackich, aby porobić zdjęcia i ośmieszyć! Jak to zobaczyli, to pierwsi uwieżyli i dawali świadectwa o Maryi ! Pozdr.
aron2019.11.16 12:20
W orędziu z 1 października 1981 r. czytamy m.in.: „Wszystkie religie są równe i można osiągnąć zbawienie w każdej religii. To ludzie stworzyli podziały religijne, gdy Bóg panuje nad nimi wszystkimi. Należy szanować wyznanie każdego i respektować jego sumienie. Duch Boży działa we wszystkich wspólnotach, nawet jeśli nie wszędzie z taką samą mocą”
Paulina2019.11.16 20:37
aron, W jakich oredziach te kłamstwa czytałeś ! Możesz sobie wierzyć w co chcesz ! Widać po imieniu, że ci niewygodnie wierzyć w Pana Jezusa ! ALE JEST JEDEN BÓG WSZECHMOGĄCY ! STWORZYCIEL NIEBA I ZIEMI! NIC TEGO NIE ZMIENI!
andrzejhahn32019.11.16 10:24
PRZYPOMINAM......................maryjka nie zawsze dziewica to kobieta lekkich obyczajow albowiem zdradzila swojego meza i to z trzema na raz
Raca Prawdy2019.11.16 10:58
Nie pomyliłeś przypadkiem Maryi z własną żoną?
ZKJ2019.11.16 20:05
Radco Prawny, Ten andrzejhahn, to nick Lecha Kellera ! Poczytaj sobie o nim ! Co pewien czas chwali się swoją biografią, w dodatku bardzo złą! To jest staruszek, ponad 70+", samotny, bez żony, bez rodziny, nie ma przyjaciół! W dodatku pisał, że jest starym pedofilem ! Podobno za to siedział w kiciu! Jemu się już wszystko miesza, nie wie co pisze ! Uważam, że to już jest demencja starcza, połaczona z jego homo- niewiadomo...!
gryf2019.11.16 21:38
Synu, nie bluźnij. Bluźniąc ściągasz na siebie karę wiecznego potępienia. Ten, kto bluźni Imieniu Maryi otrzyma zapłatę za swój grzech.
andrzejhahn32019.11.16 10:23
kolejne idiotyzmy poganskiej sekty katolickiej
IVAN2019.11.16 11:45
jedź i sprawdź ZANIM SIĘ IDIOTYCZNIE WYPOWIESZ !
andrzejhahn32019.11.16 13:12
a ty zanim sie wypowiadasz wpierw wpadnij do pacanowa......katolicki matole
Monika K.2019.11.17 21:44
hahn. ! a ty najpierw walnij się w łeb i wlej sobie oleju do rozumu!
Ups2019.11.16 17:07
On tam nie pojedzie ponieważ boi się prawdy i nawrócenia !
Kubiak2019.11.16 9:22
To Medjugorie jest juz OK? Dawniej Kościoł mówił, że tam diabeł straszy.
Raca Prawdy2019.11.16 11:09
O ile mi coś nie umknęło, to Kościół Katolicki (w rozumieniu Watykan) jeszcze oficjalnie nie uznał, że mamy tam do czynienia z objawieniami Maryjnymi. Sprawę na zlecenie Watykanu bada (-ł) abp. Hoser. Znam jego stanowisko o tym miejscu i jest ono pozytywne w rozumieniu duchowości i wiary ludzi tam przebywających. Oficjalnego raportu potwierdzającego uznanie, że miały tam miejsce cudowne objawienia, nie ma. Byłem tam dwukrotnie, przy okazji zwiedzania Mostaru i Wodospadów Kravica. Jeżeli wizyta w tym miejscu komuś w czymkolwiek pomogła, to bardzo dobrze. Nie widzę powodu, aby bluzgać i podważać fakt, iż ludzie tam jeżdżą. To ich sprawa. Nie chcesz, nie wierz, nie jedź.
Lingua Franca2019.11.16 0:02
Jeżeli piszecie nazwę po polsku, oficjalny zapis to: Medziugorie. Jeżeli w oryginale: Međugorje.
katolik2019.11.16 0:02
Powstrzymać herezje szerzone przez Bergolio Franciszka i deptanie przez niego Bożych przykazań
ja2019.11.15 23:59
Mediugorie to objawienie ostateczne, czasów czekającej nas apokalipsy.
aaa2019.11.15 22:40
W Mediugorie pokazuje się demon nie Matka Boża
stan2019.11.15 23:28
I ten demon wzywa do odmawiania Rózańca? Egzorcyzmu przeciw demonom? Czy to jest logiczne?
Kubiak2019.11.16 18:17
Jest to niestety logiczne. Kult w Medjugorie trwa już 40 lat a jakie są jego owoce? Niby nawoływanie do modlitwy i różańca (?) a w tym czasie upadek Kościoła Katolickiego. Co przyniosły te nawrócenia i modlitwy ?
ZKJ2019.11.16 20:25
Kubiak ! Proszę, trochę poczytaj na ten temat ! Kościół nie upadł i nigdy nie upadnie ! Myślę, że Kościół jak widać się oczyszcza, jak te przysłowiowe plewy! Muszą być oddzielone dobrzy od złych, wierni od "letnich w wierze", od niewiernych itp. Pan Jezus powiedział: ..." TY JESTEŚ PIOTR, OPOKĄ, I NA TEJ OPOCE ZBUDUJĘ SWÓJ KOŚCIÓŁ, A BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ ..." ! Dlatego nie można się załamywać taką sytuacją, tylko musimy się modlić o nawrócenia ludzi.
Monika K.2019.11.15 23:32
Polpid3 KŁAMIESZ ! JA BYŁAM I WIEM JAK JEST ! TO SĄ PRAWDZIWE OBJAWIENIA ! Tak bardzo ci przeszkadza Maryja? Czyżby wyrzuty? Gdyby to był demon, to nie namawiałby do modlitwy, nawrócenia ludzi, do Różańca ! Pomyśl, przecież demon boi się Różańca i Maryi, wie że Maryja go Nim pokona ! Około rok temu Papież uznał te Objawienia za prawdziwe! Trzeba było tam być, albo usłyszeć w TV !
Kubiak2019.11.16 9:24
A co jeśli demon namawia do różańca aby odwrócić uwagę ludzi od Jezusa?
ZKJ2019.11.16 20:16
Kubiak Uważam, że to są twoje puste "gdybania". Diabeł nie może namawiać do Różańca, bo wie że prze Maryje i Różaniec będzie niedługo pokonany ! Tak jest w Piśmie Św. On nienawidzi Różańca, wręcz boi się go !
Raca Prawdy2019.11.16 17:28
Demon, to pokazuje się codziennie w Twoim lustrze. Możesz w każdej chwili sprawdzić.
Valić2019.11.15 21:25
Gospa, Gospa, zdravo, Gospa.
bezlitosny internauta2019.11.15 20:54
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"
Reytan2019.11.15 20:09
Maryja pokona czerwonego smoka. Niechaj robi to naszymi rekoma.
ja2019.11.15 20:08
medjugorie to objawienia demoniczne
Patryk2019.11.15 23:12
"ja", Adam? Na jakiej podstawie tak piszesz? Byłeś tam? Nie ! A ja byłem ! Trzeba tam zobaczyć dziesiątki tysięcy ludzi z różnych państw, nie tylko z Europy! Pielgrzymi mają przylepione na klatce piersiowej nazwę państwa ! Szok, jaka różnorodność, nawet z Azji, Ameryki i Afryki ! Nie da sie opisać atmosfery i modlitw! TO JEDEN KONFENCJONAŁ ŚWIATA! Dziennie spowiada, cały czas ponad 100 księży w różnych językach! WE MSZY ŚW. UCZESTNICZY JEDNOCZEŚNIE 200-300 KSIĘŻY, TAK DUŻO JEST PIELGRZYMEK! JA JUŻ NIE MAM ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI W WIERZE! W Biblii pisze: " ...Po owocach ich poznacie..." A owoce są wspaniałe! Papież uznał Objawienia. Mówili o tym w tym roku w TV !
Grzesiek2019.11.16 19:11
A co to jest za dowód na słuszność objawień, że przyjeżdżają tam tłumy z całego świata? A co do "Papież uznał Objawienia", to coś źle usłyszałeś, bo nic takiego się nie wydarzyło. Jedynie zezwolono na organizowanie tam pielgrzymek jako do miejsca modlitwy, ale nie do miejsca objawień.
ZKJ2019.11.16 19:55
Grzesiek ! Nie rozumiesz jednego ! W Objawieniach Matka Boża prosi o modlitwy, nawrócenia, o Odmawianie Różańca! Jak sądzisz? Czy diabeł prosiłby o to? Nie, on nienawidzi Maryi, wie że będzie całkowicie już przez Nią pokonany ! Wiem, że nasz biskup Hoser został tam przez Papieża wysłany w celu obserwacji! Wiem, że złożył sprawozdanie, że nic nie ma sprzecznego z Pismem Św. "....po owocach ich poznacie..." Owoce są takie, że już było ok. 30 mln. pielgrzymów ! Trwa codzienna spowiedź, kilkudziesięciu księży dziennie, a potem Komunia św.! Jak widać, to są dobre owoce od Maryi, nie od demona ! Ja uważam, że to logiczne ! Możesz wierzyć, lub nie, wolna wola ! Ale tak jest ! Jest tyle filmików w necie na ten temat. Pooglądaj, jak chcesz. Są ciekawe ! Pozdr.
Ups2019.11.16 17:05
Zły i w dobrym widzi diabła:):)
Adam2019.11.15 19:13
Może kiedyś były.Teraz to raczej zwiedzenie.
Monika K.2019.11.15 23:39
Adam ! Ja tam byłam! To są prawdziwe Objawienia! Maryja prosi o Modlitwy, o nawrócenie, o Różaniec! Czy diabeł prosiłby o to !? Jak myślisz ? Były i nadal trwają te Objawienia! Ja byłam w 2001r., a córka dwa lata temu ! Bez zmian: są te same Objawienia! Nie ma tak, jak piszesz: że kiedyś były, a teraz zwidy! TO co zamienili się?? Myśl chłopie ! Pozdr.
Kubary2019.11.15 19:12
Nasza Królowa. Przecudna, Błogosławiona Dziewica Maryja.
1232019.11.15 21:59
Zydowka panie kolego, do tego PIERWSZE PRZYKAZANIE ;)))
Raca Prawdy2019.11.15 22:31
To, że rzekomo była żydówką, przeczytałeś (-aś) w "Głosie Tel Aviwu"? Nie było i być nie powinno kogoś/czegoś takiego jak żyd/żydzi. Taka nazwa pojawiła się stosunkowo niedawno, bo chyba w XIX wieku. Przyjęło się, że mieszkaniec Judei, to judejczyk (jude - żyd). Maryja i Józef pochodzili z Galilei, nie z Judei, nie byli zatem judejczykami (żydami). Betlejem (miejsce narodzin Jezusa), to też Galilea, nie Judea. Dzisiajsi żydzi, głównie chazarscy (którzy nie mają niczego wspólnego z potomkami biblijnego Sema - semitami) judaizują-ożydzają Jezusa, Maryję, Józefa w poczuciu winy za ukrzyżowanie go z woli judejczyków. Odmawiają mu też boskości w celu umniejszenia znaczenia tamtego czynu. Przypisywanie zatem Maryi "żydostwa" jest pozbawione podstaw faktycznych. A co z tym przywołanym przez Ciebie 1-wszym przykazaniem w odniesieniu do Maryi, bo nie kumam?
Piotr2019.11.16 11:18
ANDRZEJHAHN3 wypisuje szatańskie bluźnierstwa. Ja gdy go widzę na forum to wiem że mogę go z zamkniętymi oczami "minusować", nie czytając jego idiotycznych, szatanskich, perfidnych opinii.
Kubiak2019.11.16 11:44
Czyś ty człowieku oszalał? Odmawianie żydowskości Maryji i Jezusowi to obalenie całego Nowego Testamentu
Raca Prawdy2019.11.16 17:23
Tia, a może jakiś cytat z PS na poparcie Twojej tezy? Może jakiś racjonalny argument? Nie było takiego kogoś jak żydzi, byli judajczycy (mieszkańcy judei). Maryja nie pochodziła z Judei. Wyznawana przez nich wówczas religia nie nazywała się żydowską. Zdania naukowców, badaczy PS i religioznawców są podzielone. Przedstawiam pogląd jednej ze stron sporu, do której mi bliżej. Poczytaj, poszukaj i przy odrobinie refleksji spróbuj wyrobić sobie zdanie, anie bazuj jedynie na tym, że ktoś tak powiedział, tak się przyjęło itd.
Kubiak2019.11.16 18:06
W NT jest wywód rodu Jezusa. Musiał sie urodzic jako Żyd bo tak było przepowiadane. Judeę zamieszkiwało jedno z plemion Izraela, który wyznawał religię mojżeszową czyli żydowską. Nie rób z siebie głupka dłubiąc nie tam gdzie trzeba i popisując się brakiem wiedzy i logiki.
eunoroom2019.11.17 0:37
z rodu Dawida
Raca Prawdy2019.11.17 12:07
Żyd to wytwór wyobraźni i nazwa własna, która trafiła do obiegu w przestrzeni publicznej w XIXw. Ktoś postanowił tak nazwać praktykę oraz wiarę wyznawaną wówczas i teraz niesłusznie łączy się ją z obecnym żydostwem jako tożsame. Nie prowadzę wywodu na temat tego, w co i jak wierzyli ówcześni "żydzi". Twierdzę, że skoro dzisiejsi żydzi są żydami, to ówcześni (w tym Józef, Maryja, Jezus) nimi nie byli (nie są), bo nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.
Max 2019.11.15 22:38
A co jesteś antysemitą? Pierwsze przykazanie mylisz z bałwochwalstwem. Matka Boska nie jest bożkiem ani wizerunkiem bożka, tylko Matką Boga, jak sama nazwa wskazuje. A my katolicy nie oddajemy czci figurce/obrazowi tylko wyobrażeniu Matki Boskiej. Jak masz w portfelu zdjęcie żony to kochasz zdjęcie, czy przypomina ci ono ukochaną żonę?
Kamil2019.11.15 22:52
Max ! Logicznie napisałeś z tym zdjęciem ! Może w koncu zrozumieją! Tylko. czy będą chcieli zrozumieć! w W tym sęk !
Raca Prawdy2019.11.15 23:02
Wszystko dobrze Max, tylko "boska" to jest Natalka w serialu "Rodzinka.pl", a dyskurs dotyczy Matki Bożej. Warto o tym pamiętać.
Kubary2019.11.15 23:54
Max, małe sprostowanie, pisze się Matka Boża, natomiast boska może być np. pogoda czy fryzura albo w sensie anatomicznym figura. Przywoływanie powyżej "Natalki" jest zwykłym ironizowaniem. Pozdrawiam
Raca Prawdy2019.11.16 10:55
Nie jest żadnym ironizowaniem, bo bohaterka tego sitkomu nazywa się Natalia Boska i moim zamiarem nie było żadne ironizowanie. Nie nadinterpretuj proszę.
aaa_kotki_dwa2019.11.16 8:42
Najgorsza, najbardziej niekompetentna królowa Polski w historii.