Przed kilkoma dniami zmarł w wieku zaledwie 57 lat prof. Waldemar Paruch. Jako politolog i nauczyciel akademicki był wiązany z UMCS w Lublinie. Utworzył i był pierwszym szefem Centrum Analiz Strategicznych.

- Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę; był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji - to musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać – powiedział podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Udział w uroczystościach pogrzebowych wzięli w poniedziałek przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Prof. dr hab. Waldemar Paruch odszedł do Wieczności dziś wieczorem. Żegnamy wielkiego Polaka, Politologa i Polityka, ogromnie zasłużonego dla Polski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie — napisał wtedy na Twitterze prof. Czarnek, który poinformował o jego śmierci.

Odnosząc się do roli, jaką pełnił prof. Paruch dla obozu rządzącego prezes PiS powiedział:

"Był kimś, kto wspierał nas swoją ogromną wiedzą, ogromną erudycją, jednocześnie swoim zapałem, swoim przeświadczeniem, że można, że mamy szansę, że możemy mimo wielkiej przewagi sił naszych przeciwników zwyciężać i zmieniać Polskę".

Prof. Paruch – jak dodał prezes Kaczyński - wskazywał kierunki zmian i drogi do zwycięstwa.

"Drogi działań politycznych, działań właściwych systemowi demokratycznemu, które do tego zwycięstwa, tego sukcesu prowadzą" – podkreślił lider partii rządzącej.

"Był człowiekiem, który się zdecydował stanąć po jednej stronie tej przeklętej barykady, która dzieli dzisiaj nasze życie, ale jednocześnie zawsze uważał, że celem prawdziwym, celem ostatecznym i właściwym jest kraj; kraj jako całość - Polska" - powiedział Kaczyński.

Jak podkreślił lider PiS prof. Paruch nie był jedynie doradcą, ale także "przyjacielem, bliskim kolegą, towarzyszem różnego rodzaju spotkań".

Co podkreślił Jarosław Kaczyński, zmarły twórca Instytutu Analiz Strategicznych, był z obozem PiS „kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami wtedy, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji".

"Kiedy byliśmy bardzo mocno atakowani, niszczeni, kiedy ta przewaga drugiej strony była - można powiedzieć - egzekwowana z całą siłą. I to też musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać" – podkreślił Jarosław Kaczyński.

"Był wierny miejscu, w którym się urodził, w którym się wychował i był wierny Polsce. Niech odpoczywa w pokoju" - podsumował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

mp/pap