20.09.21, 17:31fot. yt/prezydent.pl/screen

Prezydent Duda udaje się do USA. Jakie ma zaplanowane spotkania?

Para Prezydencka udaje się w poniedziałek z wizytą do USA. Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. O szczegółach wizyty mówił podczas briefingu Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski. 

Minister mówił, że wystąpienie Prezydenta będzie skupione wokół trzech tematów:

sytuacja związana z Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią;

bezpieczeństwo, szczególnie w naszej części Europy;

– prawo międzynarodowe.

Prezydent po raz kolejny odniesie się do tego, że jedynie prymat prawa międzynarodowego, przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników relacji międzynarodowych może doprowadzić do tego, że będziemy mieli spokojne czasy, nie będziemy mieli wojen i trudnych, napiętych relacji – zaznaczył Błażej Spychalski.

Minister wskazywał, że wśród ważnych zagadnień poruszanych na marginesie sesji ONZ znajdzie się m.in. sytuacja związana z Afganistanem, o czym Andrzej Duda będzie rozmawiał z Prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.

– Druga kwestia związana jest z walką ze skutkami pandemii Covid-19. Strona amerykańska zaprosiła Prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń, polskich pomysłów, ale też polskich rozwiązań w tym zakresie – dodał Błażej Spychalski.

Ponadto, minister mówił, że Prezydent Andrzej Duda został poproszony o przedstawienie polskich doświadczeń i pomysłów na transformację energetyczną. – Polska jest bardzo często przedstawiana jako kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, transformacji energetycznej, która jest transformacją sprawiedliwą – zaznaczył.

Minister wspomniał też, że odbędzie się spotkanie Prezydenta RP z Prezydent Mołdawii Maią Sandu, Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim.

Dodał także, że odbędzie się rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentami Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą. – To spotkanie będzie związane bezpośrednio z tym, co się dzieje na naszej granicy z Białorusią, z niebezpieczeństwem, które strona białoruska wywołuje – podkreślił minister.

 

mp/prezydent.pl

Komentarze

antoni.s2021.09.21 13:21
A z prezydentem san escobar duda się nie spotka?, dumny, dumny jestem że mamy prezydenta, który nie lęka się odmówić spotkania angeli merkel, a teraz prezydentowi usa joe bidenowi, nasza dyplomancja wzniosła się na niespotykany nigdy dotąd poziom.
Dzika Nika2021.09.21 11:06
Poziom dyplomatyczny (wkrótce też gospodarczy) Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Do pląsów dyplomatycznych z "twardzielem" i "kukłą" nie uderzyły nawet państwa grupy wyszehradzkiej (Polska przestaje być powoli dla nich partnerem). USA nawet nie udaje zainteresowania dyplomatycznego. Wreszcie "wszechpotężni" i sami.
Anonim2021.09.21 11:03
Polska spadła na poziom dyplomatyczny Mołdawii, Gruzji i Ukrainy (niedługo również osiągnie podobny poziom gospodarczy). Nawet kolegom z Grupy Wyszehradzkiej szkoda czasu na dyplomatyczne pląsy z naszym "twardzielem" i "kukłą", bo wiedzą, że Polska przestała już być partnerem na ich poziomie. USA nawet nie udają zainteresowania takim "mocarstwem".
JaTeżLatamDoDubajuSpotkaćSięZSąsiadem2021.09.21 6:48
Kukła Dudynia leci do USA, żeby wyczekać w korytarzu przy kiblu możliwość zaczepienia kancelistów z delegacji karłomocarstw Litwy, Estonii, UPAiny, Gruzji i Łotwy. A można ich było ściągnąć do Polski na wycieczkę, bo mają blisko. Pokazać elektryczne łany buraczane i sanktuaria panujących kleruchów.
qwert2021.09.21 7:49
Czy ty jesteś idiotą od urodzenia?
B522021.09.21 6:28
Pan Prezydent tym razem bez szans na spotkanie z amerykańskim prezydentem, nawet przy windzie, Amerykanie już tego dopilnują. Tak się kończy dyplomatolstwo!
naPOhybel totalnej targowicy2021.09.21 6:42
Nie to co kardynał Tusk - ten to zawsze może liczyć na spotkanie z Merkel - na kolanach
Tow. Jewrej Agnieszek z fejk LA2021.09.21 1:54
A teraz towarzysze wszyscy chórem: . . . . . Cоюз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт!
wiecznie żywy lenin2021.09.21 6:43
śmierdzisz jak gnijący putler
Agnieszka2021.09.21 1:27
Nasze doświadczenie w walce z covid, dzięki któremu mamy najniższy wzrost zakażeń w Europie czyli nie spotkał nas wzrost zakażeń jak w super wyszczepionym Izraelu i zachodnich państwach Europy, to opieranie się durnej, zaprzedanej władzy chodzącej na pasku Faucziego czyli rozsądek tych Polaków, co nie ufają kłamczuchom za grosz i nie lezą jak owce na eksperyment, ale niemal "na czarno" - jak to na wojnie i w konspiracji - zaopatrzyli się w leki przeciw covidowi i suplementy z aptek oraz polskich łąk, ogrodów i pól i sami wzmacniają swoją odporność a jak trzeba to też skutecznie leczą się "zakazanymi lekami" sami, unikając jak się da morderczych szpitali i za-przedajnych lekarzy, którym minister choroby zakazał leczyć, bo mają tylko szczepić nabijając kabzę firmom farmaceutycznym np z USA. Tylko czy prezydent załapał, że miarą sukcesu Polaków jest jak zwykle omijanie i działanie na odwrót wobec zaleceń i żądań durnej, zdradzieckiej władzy? Nie sądzę, bo jedzie tam pewnie na wezwanie swoich "amerykańskich panów" po opieprz, że ma nam dokręcać śrubę. Nic dobrego z tej wizyty nie będzie - bardziej niż zwykle. Lepiej, żeby sobie jakąś nogę złamał i w kraju został
Kto wie2021.09.21 1:25
Może zostanie Prezydentem USA? Biden często zapomina o czym opowiada, wprawiając całą Amerykę w zakłopotanie albo w tarapaty, więc może w chwili jakieś zadumy przekaże Dudzie swój prezydencki fotel?
Agnieszka2021.09.21 1:29
Oby raczej zapomniał się z nim spotkać i zostawił go na lotnisku, bo nic dobrego z tej "wizyty po amerykański opieprz" nie będzie
Po 11 ...2021.09.20 22:49
Duda to jednak miękkkka buła. Jedzie do USA i nie planuje spotkania z jedynym prawowitym prezydentem ... Trumpem??? Rok z hakiem tak było: "Nigdy nie mieliśmy lepszych relacji niż teraz. To zaszczyt, że mogę Pana tu gościć – tymi słowami Prezydent USA Donald Trump powitał Prezydenta Andrzeja Dudę w Białym Domu."
gumowa kaczka2021.09.20 20:15
"Kochaj albo rzuć"
qwert2021.09.21 7:51
Kocham!
Anonim2021.09.20 19:33
Tajemnicze spotkanie rabina Schudricha i ministra Zbigniewa Rau. W jakim celu? ................ https://nczas.com/2021/09/18/tajemnicze-spotkanie-rabina-schudricha-i-ministra-zbigniewa-rau-w-jakim-celu/
Ty to wiesz, ale udajesz, że nie wiesz,2021.09.20 19:18
że 𝐧𝐞𝐨𝐧𝟐𝟒.𝐩𝐥 jest opłacany przez żyda oligarchę i kolesia Putina Romana Abramowicza! PAMIĘTAJ, że 𝐧𝐞𝐨𝐧𝟐𝟒.𝐩𝐥 to SZCZEKACZKA KREMLA!
Anonim2021.09.20 19:21
a w sprawie filmu "Powrót do Jedwabnego" masz coś do powiedzenia?
Anonim2021.09.20 19:11
"Powrót do Jedwabnego" W. Sumlińskiego - koniecznie! .................................................. https://krzysztofjaw.neon24.pl/post/163650,powrot-do-jedwabnego-w-sumlinskiego-koniecznie
Tow. matis89, a teraz towarzysze wszyscy chórem:2021.09.20 18:37
оюз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт!
matis892021.09.20 18:34
Ale masoński cyrk. To bzdety dla polityków mówiących w oderwaniu od narodów które ich wybrały, lanie wody na forum Rządu Światowego NWO. ''Prymat prawa międzynarodowego''. Duda wypowie się o Afganistanie gdzie jego głos dla nikogo się nie liczy, a decyzje zapadają ponad jego głową. Duda będzie mówił o ''polskich'' pomysłach na plandemię, gdzie PIS ogląda się na Niemców i wszystkich wokół żeby robić jak inni każą. A Niedzielski to Syntezator do gadania tego na co został zaprogramowany bynajmniej nie przez PIS. Duda będzie gadał o gigantycznym eko przekręcie i eko lewackiej transformacji (dojeniu Polaków). A w sprawie zagrożenia strefy NATO będzie rozmawiał z prezydentem Mołdawii i Łotwy. No super.
Joe Biden, prezydent2021.09.20 18:27
Zapraszam do Stanów: Anonima. Po 11..., skretyniałą kretynizację, AAAtomka, JPIII, ladychapel i Oficera LWP. Wywiad mi doniósł, że takich idiotów to nie ma nigdzie na świecie. Muszę zlecić zbadanie tych przypadków.
Wywiad mi doniósł,2021.09.20 18:32
Z którego magla?
AaaaAa2021.09.20 17:53
Moment, czyli spotkaniem z Adrianem nie był zainteresowany dosłownie ŻADEN amerykański polityk? :D
Gówno o tym wiesz!2021.09.20 18:00
Gówno wiesz o USA i o amerykańskich politykach!
czekista2021.09.20 23:32
Politycy na pewno nie, ale zydowscy finansisci na pewno sa bardzo zainteresowani. No i diaspora zydowska bardzo duzo sobie obiecuje po tym spotkaniu.
kapral CBA2021.09.20 17:50
Stachanowcy już są, w akcji. Priviet trolle.
Zaprosił go2021.09.20 17:41
ktoś tam w ogóle?
jle_ffm2021.09.20 17:36
No i jeśli będzie miał farta to może znowu natknie się na Bidena gdzieś w pobliżu toalety.
nie ślepy2021.09.20 18:20
I co w tym dziwnego, skoro Biden musi się trzymać bez przerwy blisko toalety....!
Anonim2021.09.20 17:35
Trzy punkty tego śmiecia, dac doopy, dać doopy, dać doopy