21.11.19, 19:07Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Prezydent na Litwie: Utrzymać sankcje wobec Rosji!

- Nie ma nic gorszego niż zmienianie we współczesnej Europie granic siłą - mówił w Wilnie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Prezydent nawiązując do symbolicznych uroczystości pogrzebowych uczestników powstania styczniowego, podkreślił, że jest to wydarzenie, które ma uhonorować bohaterów kilku państw Europy Środkowej, które przeciwstawiały się "ciemiężycielowi" - carskiej Rosji. Andrzej Duda ocenił, że wydarzenie to jest istotne nie tylko dla tożsamości i pamięci historycznej, ale także dla wzmacniania więzi i budowania przyjaźni polsko-litewskiej.

- Nie mamy z panem prezydentem żadnych wątpliwości, że sankcje (nałożone na Rosję) powinny być utrzymane, bo to jest związane z trwającą cały czas okupacją ziem, które są ziemiami ukraińskimi - myślimy tutaj oczywiście o Krymie, o okręgach ługańskim i donieckim - mówił prezydent.

- To jest sytuacja, z którą nikt z nas w dzisiejszej Europie nie może się pogodzić i nie wolno nam się pogodzić, bo nie ma nic gorszego niż zmienianie we współczesnej Europie granic siłą, to jest coś, co następuje w Europie po raz kolejny od 2008 r. i na to absolutnie nie może być naszej zgody czy nawet milczącej aprobaty - dodał.

Polski prezydent podkreślił dobrą "atmosferę relacji" między obu krajami. - Uroczystość, która odbędzie się jutro, pokazuje, że relacje polsko-litewskie są takie jakie nie były od bardzo, bardzo, bardzo dawna – powiedział. Zaprosił prezydenta Litwy na obchody 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że jednym z tematów spotkania prezydentów była kwestia mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce. Wyraził nadzieję, że – także dzięki porozumieniom między ministrami edukacji obu krajów - w sprawach edukacji, wychowania młodzieży, nauki, zdawania matury czy wychowania przedszkolnego "stopniowo uda się osiągnąć porozumienie".

Odnosząc się do pytania, czy w uroczystości pochówku przywódców powstania styczniowego nie powinien wziąć udziału także prezydent Białorusi, ponieważ Wincenty Konstanty Kalinowski jest również białoruskim bohaterem narodowym, Duda powiedział: "To byli nasi bohaterowie, to byli wspólni bohaterowie i bardzo trudno rozróżnić, patrząc z dzisiejszej perspektywy, kto był czyim bohaterem. Ogromnie się cieszę, że przedstawiciele władz Białorusi będą z nami obecni w tym kondukcie, to jest widomy znak przyjaźni i wspólnoty".

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

ewa2019.11.22 11:20
a zmiana granic w białych rękawiczkach, okupacja gospodarcza typu USA i Niemcy to dobre hm?
1234562019.11.22 8:41
Skąd w Prezydencie ta nienawiść do Rosji?
MirekT2019.11.21 20:42
Piotr Nowak odp-ierdol się ode mnie ,przestań komentować moje wpisy i ubliżać ludziom, na tym portalu podszywając się pod mój nick MirekT. Jak chcesz kogoś obrażać to rób to pod swoim- Piotr Nowak !!! PS. Przestań w końcu łykać te tabletki antykoncepcyjne, bo to nie jest zgodne z Nauką Kościoła. Proboszcz z wikarym, wiedzą, że jesteś TOTALNYM DEBILEM, więc cię straszą, że jak ci co dzień kichę stolcową rozpychają to zajdziesz w ciążę !!!!
lady chapel2019.11.21 20:21
Apel Polaków z Litwy do Polaków z RP https://zw.lt/opinie/kozicz-marszalek-lubil-zadymy-ale-nie-takie/
Zygfryd2019.11.21 20:16
Gratuluje i dziekuje nareszcie ktoś wziął się za tego "fachowca" komentatora choc niby każdemu wolno sie wypowiadac to jego komentarze były zupełnie tendencyjne pozbawione smaku chamskie i typowo anty polskie, dzieki jeszcze raz pozdrawiam
Piotr Nowak2019.11.21 20:10
Wy-pie-rda-lać stąd na onet.pl wy czerwone bydlaki, wy pomyleńcy, złodzieje i zdrajcy, wy wieprze i lochy czerwonej i tęczowej zarazy. WON !!!!!!!!!
Piotr Nowak2019.11.21 20:10
Nie tylko utrzymać, ale naciskać na USA o zaostrzenie sankcji ! Chodzi o blokadę wszystkich kont rosyjskich do czasu oddania zagarniętych obszarów tak Ukrain jak Gruzji !!!
KKK2019.11.21 20:07
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
zyd chce byc Vikingiem - marzenia obrzezanego2019.11.21 19:52
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧, a kim on jest? "Ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Jego niektóre "nicki" to m.in.: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
anonim2019.11.21 20:00
"myślisz" że każdy jest taki p o j e b a n y jak ty że pisze pod kilkoma nickami! lecz się pedofilu! buhaha...
zyd chce byc Vikingiem - marzenia obrzezanego2019.11.21 20:02
np. jakimi? czekam
anonim2019.11.21 19:44
Nie ma nic gorszego we współczesnej Europie niż pseudo prezydent,wymyślony przez jakiegoś szczerbatego hodowcę kotów, tylko po to by podPiSywać ustawy!