01.03.14, 11:46Ksiądz (fot. cinacchi_morgue)

Proboszczowie odwołują się od decyzji GIODO

Do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wpłynęły trzy wnioski o ponowne rozpatrzenie spraw dotyczących decyzji urzędu, nakazujących proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego. 

"W dwóch takich sprawach został zebrany materiał dowodowy na potrzeby decyzji, które zostaną wydane niezwłocznie po otrzymaniu przez GIODO zwrotnych poświadczeń odbioru od stron. Natomiast w jednej sprawie GIODO zwrócił się do strony z pismem o złożenie dodatkowych wyjaśnień, obecnie organ oczekuje ich wpłynięcia" - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy GIODO.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nakazał księżom proboszczom odnotowywanie w księgach parafialnych informacji o apostazji, nawet w sytuacji, gdy osoba taka nie dopełniła przewidzianych przez Kościół procedur. Prawo kanoniczne mówi jasno, że osoba, która chce wystąpić z Kościoła, powinna zgłosić się do swojego proboszcza, a następnie potwierdzić tę wolę w obecności dwóch świadków. Do tej pory inspektor wydał pięć takich decyzji. Wszystkie dotyczyły osób, które chciały wystąpić z Kościoła katolickiego i skarżyły się GIODO, że ten fakt nie został odnotowany w parafialnej księdze chrztu. Decyzja GIODO jest sprzeczna z Konstytucją RP i konkordatem. A kapłani nie mogą wypełnić tego polecenia, które sprzeciwia się prawu kanonicznemu. Z kolei niewykonanie nakazu GIODO może skutkować nałożeniem na kapłanów kar pieniężnych - przypomina "Nasz Dziennik". 

Beb/Naszdziennik.pl

Komentarze

anonim2014.03.1 14:09
AirWolf
anonim2014.03.1 14:15
No cóż, wpisy lewizny i ich zuchwalstwo właściwie już mnie przekonały - prawie nie mam wątpliwości, że najwyższa pora dla takich różnych: AirWolfów , krzyskówkk, Tomów661, Solidarnych2014, CARTBLANCów, Rekkonów, GenesisówX, Anty_islamów i ich towarzyszy utworzyć nową Berezę. Zgłaszam się na ochotnika na jej komendanta....
anonim2014.03.1 14:22
Gdyby pan minister Wiewiórowski nakazał podobne działania Żydom lub Islamistom to albo już by nie żył albo by siedział za łamanie praw mniejszości wyznaniowych. Katolików można przymuszać wbrew prawu i podpisanym konwencjom. Oto POlska właśnie.
anonim2014.03.1 14:42
@Solidarny2014 (12:37 po południu) - naprawdę wierzysz w to, że gdy zostanie zniesiony wymóg dwóch świadków, to krzysiekk, czy inny tam AirWolf będą usatysfakcjonowani i położą się spokojnie spać?
anonim2014.03.1 14:44
@Anty_islam (2:19 po południu) - a kim jesteś?
anonim2014.03.1 14:49
@krzysiekk (12:51 po południu) - wyczuwam tu niechęć wobec pozycji Kościoła katolickiego w naszym państwie.
anonim2014.03.1 14:52
Redakcjo, po co podpisywanie takiego zdjęcia "Ksiądz"? Na razie jeszcze nie żyjemy w państwie, gdzie na taki widok synek pyta taty: - Tato, a kto to? - To ksiądz synku.
anonim2014.03.1 15:28
GenesisieX, ja nawet nie wiedziałem, że jest wymóg potwierdzenia chęci apostazji przez obecność 2 świadków, bo nigdy mnie to nie interesowało, nigdy nie sądziłem, że znajdą się tacy, co idąc za tym (miernym zresztą) politycznym hochsztaplerem z Biłgoraja zdecydują się na te wygłupy. No ale skoro się znaleźli, to ponawiam pytanie: czy jeśli nie będzie trzeba tych dwóch świadków, a po prostu wpis - będziesz zadowolony, czy coś jeszcze nie pasi?
anonim2014.03.1 15:43
@krzysiekk - a więc jednak "niektórych" duchownych. Prawo stanowione jest w hierarchii powyżej KKK - to jasne, na tym polega świeckość państwa. Mnie nawet niespecjalnie zależy na statystykach; idzie mi o to, że całą tą aferę z apostazją usiłuje się wyolbrzymiać dodając jej w oczach opinii publicznej jedno zero, a tych jej motorniczych ukazać jako rzekomo pokrzywdzonych przez Kościół.
anonim2014.03.1 16:11
Gdzie tu niby jest jakieś "lekceważenie polskiego prawa"?! Odwołanie się od decyzji GIODO jest normalnym krokiem, odbywającym się w 100% w ramach polskiego prawa, szczególnie w sytuacji gdy strony konfliktu odmiennie interpretują obowiązkowe prawo. Jedyne co w tej sytuacji jest oburzające to fakt, że najwyraźniej w naszym rzekomo demokratycznym państwie odwołania od decyzji GIODO są rozpatrywane przez... GIODO. To najlepiej pokazuje w jakim to "państwie prawa" (chyba platformerskiego) żyjemy. Choć z drugiej strony też nie rozumiem czemu ci księża walczą jak o niepodległość o to aby mieć prawo posiadać nieaktualne dane...
anonim2014.03.1 16:14
@Anty_islam - no kto by pomyślał, że mamy tak wiele wspólnego? Prócz tego ateizmu i "aborcji" toś drugi Jack!
anonim2014.03.1 16:43
Czym grozi apostacie wpis w księdze chrztów?To "piętno" nie jest wypalone na czole a bycie lub nie katolikiem-to wolna wola.Dopominanie się o jakieś adnotacje no i chyba zaświadczenie przypomina działania homolobby:jedni i drudzy chcą upubliczniać swoje osobiste wybory,chcą za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę.Są żałośni i trzeba się za nich modlić.A wymogi związane z aktem apostazji nie powinny nikogo dziwić:dobrowolność musi zostać udokumentowana.I na koniec:ilu to przeciwników KK odwiedza Frondę!A Onet i inne portale już nie wystarczają??
anonim2014.03.1 16:48
@AirWolf Aha. To teraz powiedz mi, w jaki sposób zmusisz na przykład bank w którym miałeś konto żeby skasował twoje dane osobowe? Mogą ci najwyżej to konto zamknąć, ale informacja że Kowalski od ... do ... miał u nas konto, i dokonał w tym czasie takie i takie transakcje pozostanie w nim już na zawsze. I oczywiście to ci nie przeszkadza, bankom wolno trzymać takie informacje, tylko Kościół ma być poddany specyficznym prawom które jak zwykle stawiają go w gorszej sytuacji niż jakikolwiek inny podmiot naszego rzekomo demokratycznego państwa?
anonim2014.03.1 16:48
@AirWolf (3:44 po południu) - przecież wspomniałem, że "Mnie nawet niespecjalnie zależy na statystykach" Nie wiem, kto to "kataniarze", jednak zwróć, proszę, uwagę, iż sprawy wewnętrzne Kościoła powinny być kodyfikowane i sankcjonowane przez Kościół, a nie państwo. Dziwnie by to wyglądało, gdyby jakiś członek LOP (Liga Ochrony Przyrody) żądał od państwa potwierdzenia, że nie jest już jej członkiem. Normalnie rzuciłby książeczkę do śmietnika, nie płacił składek i tyle. Tymczasem ci "pokrzywdzeni" nieustannie, bezczelnie i jak najgłośniej jątrzą, jednocześnie pokazując siebie jako pokrzywdzonych przez księży. No, rzeczywiście, prawdziwi współcześni męczennicy...
anonim2014.03.1 17:09
Proszę moich tutejszych fanów o zrozumienie, że nie mogę od razu odpowiadać na ich wyrażane tu wątpliwości. Ja też mam życie prywatne. Ale od początku: "- To ksiądz synku, trzymaj sie od niego z daleka" Chyba, Tomcacie, nie masz, broń Boże żadnych przykrych zdarzeń z księżmi? @Anty_islam - pozdrawiam również, jak widzisz nie taki katol straszny, jak go malują.
anonim2014.03.1 17:24
@LadyAnn - zrobiłaś błąd, że w ogóle wdałaś się w dyskusję z tą Fascination. To istotka, której kąpetęcje sprowadzają się do 3 specjalności: "neutralność" "aborcji", tropienie czarnych owiec wśród księży, no i jest specjalistką od "gender", tj. tym samym co specjalistką od Smerfów, Shreków itp. wytworów ludzkiej wyobraźni. Jej nie przekonasz, sam próbowałem.
anonim2014.03.1 17:46
@Tomcat - co do tych 1,8 mld złotych to nie wiem jak tam u Was, ale u nas gentlemani o pieniądzach nie rozmawiają.
anonim2014.03.1 17:48
Pokuta (4:43 po południu) ma oczywiście rację i dobrze to zostało pokazane.
anonim2014.03.1 18:12
@GenesisX (5:12 po południu) - tak Ci się tylko wydaje, co wyjaśniłem już w poprzednim wpisie do AirWolf'a (4:48).
anonim2014.03.1 18:19
Moi drodzy, wyluzucie ... w poście z1 mar g 5:06 nasz drogi Air Wolf opisuje "bankową apostazję" i co? żadnej refleksji .... przecież macie Kawa na ławę nierównoprawność podmiotów ... nie zauważyliście??? A co do GIODO jak widać oprawa paru cerwobnyc palantów są dla GIODO ważniejsze niż grube gigabajty wrażliwych danych oasobowych przesyłanych co dwa tygodnie nawet bez szyfrowania pomiędzy "świadczeniodawcami" a NFZ .... himalaje hipokryzji ....
anonim2014.03.1 18:50
@Fascination - masz coś nie ten tego z głową? Parokrotnie Ci dawałem delikatnie do zrozumienia, żebyś nie pisała do mnie. Masz jakąś obsesję na moim punkcie? Ja naprawdę na Ciebie nie polecę, przykro mi. Miarka się przebrała tu: (4:34 po południu) http://www.fronda.pl/a/irlandia-polnocna-homoseksualisci-moga-adoptowac-dzieci,32654.html?page=2& Głupich szukaj gdzie indziej. Ode mnie tyle i AŻ tyle.
anonim2014.03.1 19:04
Tomcat Mar 1, 2014, 4:53 po południu Bynajmniej.
anonim2014.03.1 19:17
Prawdę mówiąc, nic mi nie wiadomo o tym, aby księża odmawiali wpisu w akty kościelne, że dana osoba dokonała apostazji. Wręcz przeciwnie - wszystkie osoby, które wystąpiły z Kościoła w Niemczech, są odnotowane w aktach parafialnych. Apostatom chodziło raczej o to, że ich kartoteki powinny zostać zniszczone, a na to już Kościół zgodzić się nie może. Choćby dlatego, że ktoś byłby już żonaty w Kościele, następnie zadeklarował wolę apostazji, a po pewnym czasie znowu wziął ślub kościelny. Jest taka możliwość, bo obecnie sakrament małżeństwa może zawrzeć strona katolicka i apostata, lub wyznawca innej religii, lub zdeklarowany ateista. Jednak zezwolenia na bigamię, w Kk nie ma.
anonim2014.03.1 19:20
Obserwując tę dyskusję najbardziej bawi mnie to, że ja naprawdę - wbrew temu co może się komuś wydawać - nie mam w rodzinie księdza. Piszę to zupełnie bezinteresownie, bawiąc się przy sobocie, przy piwku tymi Tomcatami, AirWofami, czy GenesiXami. To takie pioneczki dające się zwodzić palikotowej propagandzie, że - cytując Ferdka Kiepskiego - klękajcie narody.
anonim2014.03.1 19:24
Solidarny2014 napisał: "Po co robic jakies sztuczne bariery. Wystarczy wyrazenie woli niezainteresowanego kosciołem i do widzenia." *** Tere, fere. A za kilka lat "ktosiowi" się odwidzi i zaprzeczy, aby kiedykolwiek z Kościoła się wypisywał. Dlatego też właśnie potrzebna jest obecność świadków. Inaczej rzecz ma się w Niemczech, bo tutaj po prostu wystarczy zgłosić w urzędzie, że rezygnuje się z przynależności do Kk i uiścić opłatę wysokości 50 euro; lecz tutaj taki akt woli składa się przed urzędnikiem państwowym i zostaje do odnotowane natychmiast w karcie podatkowej. Zarazem, każda osoba chcąca zawrzeć sakrament małżeństwa musi dostarczyć odpowiedni dokument, iż w Kościele jest stanu wolnego. Dla osób kiedykolwiek ochrzczonych jest to metryka chrztu.
anonim2014.03.1 19:34
Jak już wspomniałam wymóg obecności dwóch świadków jest konieczny, po to, aby "ktosiek" nie mógł twierdzić, że nie przypomina sobie, aby kiedyś dokonywał apostazji. Jest to ważne, bo o ile w miarę łatwo jest z Kościoła wystąpić, to już wrócić łatwo nie jest. Dlaczego nie można zrezygnować z przechowywania kartotek podałam powyżej. Z ludźmi bywa różnie - dzisiaj się jeden z drugim baranek wypisze, miną lata pozna kogoś i jednak zechce wziąć ślub kościelny, choćby tylko dlatego, że druga strona na inną formę zaślubin się nie godzi. PS: W Kk NIE MA rozwodów, ślub kościelny można wziąć tylko jeden raz w życiu.
anonim2014.03.1 19:59
"To jakie sobie wystawiasz świadectwo mnie nie rusza, ale na oszczerstwa pod moim adresem się nie zgadzam!" Możesz się nie zgadzać, ale pozwól, że coś Ci na koniec naszej "przygody" napiszę: jeśli jesteś naprawdę KOBIETĄ (zakładam, że nie jakimś męskim trollem), to biorąc pod uwagę te wszystkie cyniczne, bezduszne teksty, któreś tu wklepywała o dzieciach nienarodzonych, a kulminacją Twoich "postępowych" tekstów był zachwyt nad tymi irlandzkimi "adopcjami" Bogu ducha winnych dzieci przez pedałów, to znaczy, żeś albo pieprznięta, albo zwykły troll. Nie odpowiadaj proszę. To mój ostatni wpis do Cię. Każdy może ocenić jak widzi.
anonim2014.03.1 20:18
@Fascination - "nie pisz nie tylko DO mnie, ale i powstrzymaj się od pisania O mnie, ok?" OK, obiecuję.
anonim2014.03.1 22:14
Ja nie mam w rodzinie księdza, ale nie pozwolę obrażać księży.
anonim2014.03.1 22:58
Gdy się ta cała dyskusja rozpoczęła, to same trolle triumfowały. Ciekawe jak jest teraz.
anonim2014.03.1 23:01
@Tomcacie, w jakiż sposób? Tylko nie pisz mi o tej rzekomej pedofilii, no i zważa, że u mnie inna strefa.
anonim2014.03.1 23:27
LadyAnn - "Jack_H- proszę miej wyrozumiałość. Wiem jaki pogląd na tematy aborcji ma Fascination" Widocznie jednak nie wiesz. Nawet nie próbuj. Równie dobrze ja mógłbym opowiadać jakie są zalety zabijania małych Żydków w Auschwitz. Wierz mi, potrafiłbym tak samo (jeśli nie lepiej) pokolorować to wszystko tutaj słowami. To jest internetowy troll, czemuś takiemu się nie odpowiada.
anonim2014.03.2 19:05
Ja rozumiem KK i proboszczów. Nalezy miec świadków, którzy potwierdża, że apostat jest przy zdrowych zmysłach.