19.09.19, 07:45

Prof. Romuald Szeremietiew dla Frondy: Ryzyko wojny jest bardzo realne

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Celem sobotnich ataków były dwie instalacje w mieście Bukajk (Abqaiq) i Churajs (Khurais) na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Doszło do dwóch pożarów, które opanowano, ale produkcja i eksport saudyjskiej ropy naftowej ucierpiały. Rafineria koncernu Aramco w Bukajk jest największą instalacją do przerobu ropy na świecie. Szacuje się, że produkuje się tu dziennie do 7 mln baryłek ropy. Była ona w przeszłości wielokrotnie celem zamachów, m.in. Al-Kaidy, której zamachowcy samobójcy dokonali nieudanego ataku w lutym 2006 r. Jakie będzie miało to konsekwencje?

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. ministra obrony narodowej (92’), były profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej, oficer WP w stanie spoczynku: Wszystko będzie zależało od tego w jakim tempie, jak szybko uda się właścicielom tych zaatakowanych instalacji przywrócić ich pełną sprawność. Jak na razie ceny ropy choć niewiele to jednak wzrosły. Jeśli awaria będzie trwać dłużej, to w regionie Azji Mniejszej może dojść do wzrostu napięcia. Mimo, że to dzieje się z dala od nas, to jednak sytuacja do której doszło należy do tych, których nie można bagatelizować. 

Do ataku przyznali się wspierani przez Iran rebelianci Huti z Jemenu. Poinformował, że Huti wysłali w tym celu 10 dronów i ostrzegli, że ataki przeciwko Arabii Saudyjskiej będą jeszcze groźniejsze, jeśli wojna w Jemenie - w której Saudyjczycy stoją na czele koalicji wymierzonej w Hutich - będzie kontynuowana. Dlaczego skoro to Iran jest wskazywany przez USA, przez Mike’a Pompeo przyznają się do tego Huti? 

Przede wszystkim dlatego, by wprowadzić zamieszanie. Iran rozgrywa swoją mocarstwową partię na Bliskim Wschodzie. Zaczyna to przeradzać się w eskalację zdarzeń, które mogą doprowadzić do wybuchu wojny zwłaszcza, gdyby Stany Zjednoczone zareagowały zbrojnie. Sprawa jest poważna, gdyż mamy kolejne zdarzenie, które może wywołać konflikt zbrojny o trudno przewidywanych następstwach. 

W sobotę do ataku odniósł się również na Twitterze prezydent USA Donald Trump, nie precyzując jednak, kogo Waszyngton uważa za sprawcę ataku na instalacje naftowe. "Jest powód sądzić, że znamy winowajcę, na podstawie ustaleń jesteśmy zwarci i gotowi, ale czekamy aż Królestwo (Arabii Saudyjskiej - przyp. red.) powie nam, kto ich zdaniem stał za atakiem i w jakiej formie będziemy działać" - napisał Trump na Twitterze. Do czego mogą, czy do czego powinny posunąć się Stany Zjednoczone oraz dlaczego mimo tak rozwiniętej techniki pojawia się problem z ustaleniem sprawcy?

Technika, nawet obecne zdolności obserwacji i śledzenia elektronicznego, nie wszystko wyjaśni. Nadal decyduje człowiek i to co on sam potrafi ustalić, wykryć posługując się swoim umysłem. A pytanie sprowadza się do tego, czy potrafimy na czas wykryć zagrożenie, określić linię, której nie można przekroczyć, aby nie spowodować katastrofy. W wielu przypadkach wybuchały wojny ponieważ gdzieś ktoś jakimś incydentem przelał „czarę goryczy”. Zdarza się też, że wielkie wojny wybuchają w momencie, w którym strony uczestniczące w sporze nie kończenie chcieliby je wywołać. 

Jakiś przykład?

Myślę, że ci, którzy przelewali „czarę goryczy” w 1914 roku nie mieli pojęcia, że doprowadzą do wybuchu I wojny światowej. Podobnie Hitler atakując 1 września 1939 roku Polskę, nie przypuszczał, że wywołuje śmiertelną dla jego III Rzeszy II wojnę światową. 

Zarówno "New York Times", jak i "Washington Post" we wtorkowych komentarzach redakcyjnych winą za rozpętanie konfliktu obwiniają prezydenta USA, a konkretnie wycofanie przez Trumpa Stanów Zjednoczonych z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i wznowienie dotkliwych sankcji gospodarczych wobec Iranu.  Kto jest winny? Czy faktycznie źródłem jest polityka Donalda Tumpa czy niekoniecznie?

Oczywiście, że niekoniecznie. Organy prasowe, które pan wymienił nie sympatyzują z prezydentem Trumpem, stąd raczej będą wskazywały na jego winę. 

Ciężko przewidzieć do czego doprowadzi ten konflikt, ale co podpowiada Panu intuicja? W jakie scenariusze by Pan strzelał?

Konflikt na osi Iran – Arabia Saudyjska  może prowadzić do wojny. Na świecie są dziś trzy rejony zapalne, w których  może wybuchnąć wojna - fatalnie by było, gdyby wybuchała w dwóch bądź trzech naraz. Nie zniknęła przecież, istniej groźba wojny na Dalekim Wschodzie (Korea Płn.), także region Europy Środkowo-wschodniej przy obecnej polityce Federacji Rosyjskiej też nie należy do bezpiecznych no i Bliski Wschód, czyli to co dzieje się wokół Iranu oraz Arabii Saudyjskiej. Powszechnie wiadomo, że muzułmanie, Szyici i Sunnici zwalczają się. Iran i Arabia Saudyjska nieustannie będą w konflikcie także dlatego, gdyż reprezentują dwa różne odłamy islamu. Tak więc bomba na Bliskim Wschodzie tyka coraz głośniej i w którymś momencie może eksplodować. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

oficer LWP2019.09.19 14:24
żydy i judeseje mogą liczyć na "polskiego" najemnego trepa
Olej2019.09.19 17:49
W istocie mogą ! Sprawdzili się ci z LWP w operacji ,,most'' doskonale ! Teraz są tego żniwa - w sensie dosłownym.
Olej2019.09.19 13:34
,,Parchaty koziobobek’’ I jeszcze jako dopełnienie prawdy ! Całej prawdy ! Mówiąc o państwie sowieckim nie należy winić zwykłych chcących żyć w pokoju ludzi, bowiem tych jest więcej i należy mocno wierzyć, że ci sami ludzie, matki wysyłanych do Afganistanu młodych chłopaków, wychodziły na ulicę sprzeciwiając się temu złu. Które dyktuje co jakiś czas by trwały wojny. Mówiąc o państwie sowieckim, należy pamiętać o narodzie, ludziach cierpiących głód, ginących na frontach II Wojny Światowej, którzy szli pod rozkazem, szli gdyż spalono ich domy, wymordowano rodziny, którzy byli ofiarą tego diabelskiego systemu zbrodni. To jest aspekt zła wojny wywołanej przez szarlatanów zarówno po jednej – niemieckiej stronie jak i po sowieckiej. W imię szaleńczych ideologii, obłędu Stalina i Hitlera świat spłynął krwią. Nie byłoby 22 czerwca 1941 r. gdyby nie było 1 września 1939 !
oficer LWP2019.09.19 14:27
nie byłoby 1 września gdyby nie było 29-30 września 1938
Olej2019.09.19 14:53
Tak ! Tak ! Nie byłoby 29-30 września 1938 r. gdyby nie było 16.04.1922 r.
Olej2019.09.19 13:10
,,Parchaty koziobobek’’ Rolą każdego mądrego człowieka – Polaka jest ostrzegać przed złem ! A takie zło jest na wschodzie, zło mierzone krzywdą, zbrodnią i milionami ludzi zagłodzonych, pomordowanych, wywiezionych na katorgę za to że byli Polakami. Trzeba ostrzegać żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło ! Sowiecka machina zbrodni tylko na chwilę przestała działać, na jedną Jelcynowską krótką chwilę, po czym ponownie wróciła do swojej roli. Diabelska machina zbudowana przez najgorszych zbrodniarzy zanim zostanie rozmontowana jeszcze pochłonie narody w wojnach. Diaboliczną propagandą przepojeni ludzie sowieccy uznający logikę agresji, najazdu na słabszych, rabunku i zaboru ziem innym narodom, za akt obrony. I tak naród sowiecki się broni. W Finlandii 1939 się ,,bronił’’ zajmując Karelię, w 1939 r. zajmując połowę Polski również się bronił. W Czeczenii się ,,bronił’’ mordując połowę populacji tego narodu, w Gruzji się ,,bronił’’ i w na Ukrainie, w Donbasie, Syrii również się ,,broni’’ Ćwiczenie ataku atomowego na Warszawę również jest aktem obrony CCCP. Gromadzenie dywizji pod polskimi granicami gdzie Polskę można ujarzmić w ciągu 48 godzin rzucając na nią ponad 100 dywizji również stanowi ,,obronę’’ Pytanie tylko przed kim ??? Rola cywilizacyjna państwa sowieckiego ujawniła się nam Polakom w Smoleńsku 2010 gdy na zgliszczach płonących szczątków samolotu uwijało się pijane klnące żołdactwo, dokonujące niszczenia śladów zbrodni, podbierające co się w rękę ,,trafiło'' Taki jest bilans ,,przyjaźni'' po sowiecku.
oficer LWP2019.09.19 14:29
typowe przedstawienie pisowskiej wersji historii
Olej2019.09.19 14:46
Historia i jej wersja według Manifestu PKWN - z Łączką, Rakowiecką, Oczki, i dołami wapiennymi, z żołnierzami AK za kołem podbiegunowym.
Taki jest niestety świat2019.09.20 5:09
W porównaniu ze zbrodniami szwabó czy ameryki to jst istny pikuś nawet chinole są gorsi dla własnych i ta korea północna nie wspominając o tym co wyprawiają zydzi kobietom i dzieciom w palestynie okupowanej , oby jak najdłużej był pokój na ziemi bez wojen na zawsze !!!
Taka prawda2019.09.19 9:48
Czyżby żydzi znów mieszali na bl. wsch. za nei wyszło im z ich dzieckiem czyli isis państwem islamskim to teraz chca wywołać wojnę między 2 państwami muzułmańskimi a gdzie 2 się bije tam 3 korzysta .
od lat2019.09.19 12:02
dokładnie
evv2019.09.19 9:14
Na wzroście cen ropy i zamieszaniu na zachodzie korzysta Rosja
oficer LWP2019.09.19 14:25
a amerykanie, Saudyjczycy na wzroście cen oczywiście tracą, ekonomii uczono na WUML i pisowskich kursach?
Bez nich świat był by lepszy2019.09.19 8:29
M.Ż. za tym stoi jak zawsze prawie.
Mięso armatnie nie dziękuje .2019.09.19 8:27
Niestety ale aktualnie jesteśmy wasalnym państwem usa izrael , więc jakby coś nasi patrioci ginęli by dla żydowskich planów i interesów :( Jeszcze ten trumpf chce sojuszu militarnego z tymi ... , Nie powinno się ingerować w sprawy bl. wsch a izrael powinno się za barbarzyńską okupacje Palestyny zadusić sankcjami i nadać ponownie Jerozolimie status wolnego miasta wszystkich kultur i religii !!!!!!!!
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.09.19 8:25
Wojna rozpocznie się bitwą pod Bańcem - będzie się bił dziad ze zasrańcem.
ja2019.09.19 8:23
Wygląda na to , że USA i Tramp chcę wojny, wyprzedzającej ?
Olej2019.09.19 8:20
To nie Iran lecz zielone ludy made in CCCP Kto by najbardziej skorzystał na tej wojnie ? Izrael ? Nie ! Oni nie są tak durni by rozpalać piekło u swoich granic i niemal pod sobą. Sowiety i Chiny ! Amerykańskie zaangażowanie w poważny konflikt na Bliskim Wschodzie otwiera drogę do działań w Europie Środkowej z wchłonięciem Ukrainy jako punktem nr 1 Uwolnienie działań Chińskich w Hong Kongu i całym obszarze wschodniego Pacyfiku Wreszcie windowanie cen ropy co ma znaczenie dla ? No właśnie, dla kogo ?
Szczujecie jadem tylko 2019.09.19 12:01
tak tak parchaty kozibobku ile ci zapłacili srebrników za tę geelowską propagandę ..
Reytan2019.09.19 14:22
Izrael nie liczy sie,czy bedzie wojna,bo im to nie grozi.
.....RRR2019.09.19 8:18
Myslicie ze pokój jest raz na zawsze dany?To sie mylicie!!!
Ryszard Olejniczak2019.09.19 7:53
Przesmyk Suwalski jest bliżej.