16.11.19, 15:30ryszard_legutko.jpg

Prof. Ryszard Legutko dla Frondy: Tusk nie odważy się rzucić Dudzie rękawicy

Tomasz Wandas, Fronda.pl: „Podjąłem decyzję, że nie będę startował w nadchodzących wyborach prezydenckich. Możemy wygrać te wybory, ale musi być to kandydatura nieobciążona bagażem trudnych i niepopularnych decyzji” - powiedział Donald Tusk. Czy Pana zdaniem możemy odebrać te słowa przewodniczącego Tuska poważnie?

Prof. Ryszard Legutko, współprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów: Myślę, że tak, dlatego, że stoją za tym dwa powody. 

To znaczy?

Pan Tusk dostał propozycję objęcia stanowiska szefa Europejskiej Partii Ludowej (warto dodać, że nie ma on żadnej konkurencji, gdyż nie ma drugiego kandydata na to stanowisko). Jako szef EPL Donald Tusk nie będzie miał wiele do powiedzenia, ale stanowisko z pewnością dobrze usytuuje go w europejskiej polityce. Ponadto z punktu widzenia polskich sympatyków Platformy Obywatelskiej, można powiedzieć, że jest to prestiżowe stanowisko. Ponadto bardzo wyraźnie widać, że pan Tusk ma kompleks Lecha Kaczyńskiego.

Co ma Pan na myśli?

Pamięta on przegrane wybory w 2005 roku, dziś ewidentnie nie chce zaryzykować kolejnej porażki, zwłaszcza, że w konfrontacji z prezydentem Dudą nie jest faworytem. Wystartowanie w wyborach prezydenckich w 2020 roku jest dla Donalda Tuska zbyt dużym ryzykiem, by postawić pod znakiem zapytania swój prestiż i pozycję w europejskiej polityce. Reasumując: wbrew temu co się mówi, myślę, że decyzja o niewystartowaniu w wyborach na prezydenta RP w 2020 jest poważna i można potraktować ją „na serio”. 

Co może mieć na myśli pan Tusk  mówiąc, że (cytat) „możemy wygrać te wybory, ale musi to być kandydatura nieobciążona bagażem trudnych i niepopularnych  decyzji”? Czyli jaka? Kosiniak-Kamysz jest wolny od tej przypadłości? Czy może ktoś inny, tylko jeśli, to kto?

Ciężko powiedzieć kogo konkretnie może mieć na myśli. Charakterystyczne w tej wypowiedzi jest to, że mówi on „my, możemy”. Warto zwrócić uwagę, że pan Tusk ciągle jest jeszcze przewodniczącym Rady Europejskiej, stąd nie ma mowy o żadnym „my”, dlatego, że to „my” oznacza wszystkie europejskie rządy. To, że mówi on „my” (w domyśle Platforma Obywatelska i jej sojusznicy) już samo w sobie jest kompromitujące. 

Co jeśli sondaże tuż przed wyborami wskażą, że to Donald Tusk ma największe szanse na zwycięstwo z prezydentem Dudą? Co jeśli wszyscy inni, łącznie z Trzaskowskim wypadną bardzo blado przy prezydencie Dudzie a on jako jedyny może faktycznie mieć szansę na walkę o drugą turę? Czy wtedy nie zmieniłby zdania i nie znalazłby odpowiedniej wymówki, by usprawiedliwić zmianę swojej decyzji?

Szanse zawsze są, kiedyś mówił, że w życiu nie pojedzie do Brukseli, że będzie premierem Polski, wkrótce po tym zdanie zmienił, wyjechał i przestał pełnić funkcję premiera RP. Oczywiście nie mam zaufania do tego, co on mówi, ale prosta kalkulacja wskazuje na to, że nie podejmie ryzyka i nie wystartuje w wyborach na prezydenta RP w 2020 roku. 

Kto pana zdaniem z perspektywy dnia dzisiejszego jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem opozycji? Czy każda partia wystawi swojego kandydata? Czy może PO, PSL i Lewica połączą siły? 

Nazwiska padają różne, łączy je to, że wszyscy są słabymi kandydatami. Natomiast spośród nich najczęściej słyszy się o Kosiniaku-Kamyszu, Kidawie-Błońskiej oraz (od niedawna) o nowo wybranym marszałku Senatu. Pan Tomasz Grodzki nie jest kandydatem, który mógłby choćby dawać nadzieję opozycji na zwycięstwo. Zdaje się, że najsilniejszym kandydatem opozycji jest pani Kidawa-Błońska, raczej tylko ona byłaby w stanie zawalczyć o drugą turę. 

A Kosiniak-Kamysz?

Kosiniak Kamysz w wyborach parlamentarnych odniósł sukces na miarę możliwości swojej partii, natomiast generalnie nie jest on (i PSL) tak ważny, by móc próbować swoich sił w starciu z prezydentem Dudą. 

Dlaczego Kidawa-Błońska a nie Tomasz Grodzki? 

Na kilka miesięcy przed wyborami wystawianie człowieka, o którym nikt nic nie wie, byłoby w gruncie rzeczy niepoważne.  

Jak silnym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda? Jakie są jego mocne a jakie słabe strony, które ewentualnie mógłby jeszcze poprawić do zbliżających się wielkimi krokarmi wyborów? Jak obecny prezydent wygląda na tle swoich poprzedników?

Pan prezydent Duda jest w zupełnie innej sytuacji od swoich poprzedników (za wyjątkiem pana Komorowskiego). Polska jest bardzo głęboko podzielona, w takiej atmosferze bardzo trudno jest dbać o dobro wspólne wszystkich Polaków. Ponadto na początku próbowano przypiąć prezydentowi Dudzie łatkę „smarkacza”, „młokosa” uzależnionego od prezesa Kaczyńskiego. Po czasie wszystkie te okropne epitety okazały się nieprawdziwe, a Andrzej Duda dał się poznać jako prowadzący niezależną politykę, dbający o każdego Polaka (niezależnie od poglądów) świetny mówca. 

Oczywiście mawrogów, są nimi głównie ci, którzy dali się poznać jako „wściekli antyPiSowcy”(a tych nie da się zjednać z racji na stan ich umysłu), ponadto są to też zagorzali antyklerykałowie, którzy przez fakt, że prezydent Duda nie ukrywa swojej religijności, nigdy na niego nie zagłosują. 

Jaki naprawdę jest prezydent Duda? 

Prezydent Andrzej Duda jest człowiekiem, który wzbudza zaufanie. Widać, że jest uczciwym, szczerym patriotą co w czasie powszechnego cynizmu i wojny polsko-polskiej jest czymś co (przy dobrej woli i otwartym umyśle społeczeństwa) może przyczynić się do zjednania odpowiednio dużej ilości wyborców, tak, by wygrać wybory już w pierwszej turze. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

oficer LWP2019.11.18 14:19
całe tępaki z PIS, Tusk powiedział, że nie startuje w wyborach to nie startuje i temat zakończony ale pisiory muszą tera bredzić o Tusku aby odwrócić uwagę ciemnemu pisowskiemu ludowi o planach wprowadzenia podwyżki cen energii, ozusowaniu dorabiających na zlecenie, podwyższenie zus , śmieci, ciemny lud dyskutuje nad Tuskiem jakby to miało znaczenie a po nowym roku po wyborze przez nich Dudy będzie płacz i szukanie winnych wszędzie niż u siebie
3032019.11.17 13:46
Jęczą lewaki i sprzedawczyki, donald tusek to miernota i faryzeusz!
MM2019.11.17 9:34
Głupcy wszystko kupią... profesor jak zwykle bredzi.
nikt2019.11.16 21:47
O ja cię sunę .:):):) Tak patetycznie...........rzucenie rękawicy . Komu i przez kogo ? Za kogo się uważają ci politycy ?
anonim2019.11.16 19:26
Debile pisowskie już zapomniały, jak to za rządów PO składały donosy do Brukseli, albo o słynnym głosowaniu 27:1 i mają czelność mówić o zdrajcach. Niesmaczny żart.
Pisnusters2019.11.16 20:19
PO-je-by to Zdrajcy !!!
anonim2019.11.17 9:36
To co powiedzieć o prymitywnych pisuarach twego pokroju...
Adv2019.11.16 19:13
Ależ się zaroiło w komentarzach od prymitywnego rządu elektoratu. Jednak sondaże mówią prawdę...
Weichsel2019.11.16 19:08
Cóż.. po ytch wypowiedzhia cwydaje się, że tyuł profesora nic nie znaczy. Stek bzdur.
Mirek T2019.11.16 19:25
Ty Weichsel, powiedz nam czy widziałeś już prawdziwego debila ? Bo wiesz, jeśli już widziałeś, to znaczy, że przebywasz stale wśród debili, a jeśli jeszcze nie widziałeś, to postaw lusterko przed siebie a zobaczysz prawdziwego debila, bydlaka i za-joba !
Weichsel2019.11.16 19:35
Tak, ciebie
MirekT z Warszawy2019.11.16 20:23
Swołocz ruska, w tym Weichsel znowu kłamie, że mnie widział ! Te PO-je-by to kłamcy, złodzieje i zdrajcy !
Bernad2019.11.16 18:43
Jak tam "futerka", Panie prof. Legutko ?
Legutko2019.11.16 19:24
Futerka mają się świetnie. Polecam nie czytać twojego „komentarza” kut-asie, bo nie warto, ale wiem, że napracowałeś się mocno ! Pytam cię więc po co ?! Nie pojmujesz, że ludzie tutaj chcą poczytać coś ciekawego a nie twoje idiotyzmy ? No wsiaku – czy jak się tam wabisz. Przeskocz na onet bo smrodzisz !!!
OZ2019.11.16 16:56
Pewnie, że się "nie odważy" po takiej zapowiedzi Dudy w dniu pierwszych obrad Sejmu , że Polska jest ojczyzną wielu religii i jak to cmentarze usiane są grobami Żydów niezłomnych walczących o wolność Polski.
MirekT2019.11.16 16:21
Fronda z czego opłacacie tych troli? Każdy robi 8 albo 10 wpisów zmieniając nick! Nawet po de mnie się podszywają. TO się nazywa poważny portal!!!
gracz2019.11.16 16:18
Znając odwagę i CHonor tuska,to chętnie rzuciłby skarpetą.
2019.11.16 15:48
Ja prdl :D Chłopie 12 wklejek, minuta po minucie, pod fałszywymi nickami Ależ ty musisz mieć kał w głowie :)
MirekT2019.11.16 16:44
To chyba ten Józef ciota!!!!
2019.11.16 16:50
Nie wiem. Jak była wtyczka komentarzy Facebooka, to Józek pisał sam ze sobą i do siebie i nigdy się nie przyznał, mimo że to było ewidentne. To może być Piotrowski, ale może być jakiś inny świr. W każdym bądź razie mocno niestabilny umysłowo. :)
JONASIK2019.11.16 19:22
Po-je-by sami komentują siebie, a potem wymyślają spisek. A tak was prosiłem, nie komentujcie i nie odpowiadajcie na wpisy innych – i co ? Każdy taki wasz wpis to stek idiotyzmów, którymi się zdradzacie, że jesteście totalnymi przygłupami i ośmieszacie się na własne życzenie. Wy jesteście chorymi psychicznie świrami, uczulonymi na sierść kota Kaczyńskiego.
2019.11.16 19:42
Czyli przyznajesz że to ty jesteś tym pokuurwem od wklejania? Józefie :) ha ha ha ha No brawo. Nadajesz się do intensywnego leczenia.:):):)
Pisnusters2019.11.16 20:19
JONASIK nie masz racji, to nie są świry, ale yntelygencja z dużych miast - tym razem z Warszawy ! Do komentatorów: Spójrzcie na język polski dwóch yntelygentów z Warszawy - dużego miasta. Toż to język swołoczy ruskiej. Ich dziadkowie przybyli do Posski z ZSRR.
Monika K.2019.11.17 22:18
DURNY JONASIKU, Puknij się w łeb, opisałem dokładnie wszystko to, co sam robisz ! JESTEŚ GŁUPSZY, NIŻ USTAWA PRZEWIDUJE! ŻAŁOSNE !
KKK2019.11.16 15:47
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Iza2019.11.16 15:39
Tusk wstaje codziennie o 5 rano po to, żeby dłużej nic nie robić !!! Jego synek powiedział, że razem z tatusiem wiedzieli, że Amber Gold to kolokwialnie mówiąc lipa. Tatuś Donek więc wszystko wiedział, ale nie zrobił z tym nic ! Przez to ludzie zamiast zarobić stracili miliony ! Pod sąd albo przed Trynunał Stanu !!!
Tadeusz 2019.11.16 18:09
A Kaczor śpi do 12 tej aby robić więcej. Bo 13tego Grudnia spał do południa.
Piotr Nowak2019.11.16 19:18
Popatrz Tadziu ile internet uczynił nam złego ! Kiedyś, kiedy jeszcze nie było internetu, to tylko twoja rodzina wiedziała, że jesteś debilem !
Zosia2019.11.16 15:38
Tuskowi, jako królowi Rady Europejskiej, nic tak dobrze nie wyszło jak Wielka Brytania z Unii Europejskiej !
Lennon2019.11.16 15:37
Krótki Bilans rządu D. Tuska: - dług publiczny 826 mld zł - podwyżka WAT do 23% - składka rentowa 8% - bezrobocie 11,5% - wiek emerytalny 67 lat - ilość afer korupcyjnych min. 42 - grabież 153 mld zł z OFE - grabież ponad 250 mld zł poprzez karuzele watowskie - co PO zrobiło dobrego przez 8 lat jej rządzenia: Jeden z reporterów pyta Sketynę, aby wymienił 3 - 4 największe sukcesy PO i co ta partia zrobiła dobrego dla Polski i Polaków w czasie ich 8 lat rządów ? Sketyna zamilkł, a potem ze spuszczoną głową długo się zastanawiał, ale nic nie wymyślił ! Obok stojący członkowie PO mieli miny sra-jącego kota na pustyni. A przecież to takie łatwe panie Sketyna: - podwyższenie wieku emerytalnego wszystkim do 67 lat, -tylko w ciągu 3 dni ukradliśmy Polakom 153 MLD zł z OFE beszczeszcząc Konstytucję, - pozwoliliśmy mafiom watowskim wykraść 260 MLD zł z budżetu państwa, - ok. 42 afery korupcyjne i złodziejskie na wiele MLD zł. Podnoszenie podatków, wyrzucanie Polaków z mieszkań (złodziejska reprywatyzacja), ograbianie Polaków z ich oszczędności (Amber Gold, GetBack), itd, itp, itd. https://dorzeczy.pl/kraj/62353/Schetyna-uslyszal-pytanie-o-sukcesy-rzadow-PO-i-zaniemowil-To-nagranie-podbija-siec.html
Rozbawiony2019.11.16 15:36
Nie tylko przestraszył się niemiecki tchórz, ale przyznał się do winy !!! Oświadczył, że ciążą na nim, jego kłamstwa, nienawiść, złodziejstwo lub przyzwolenie na złodziejstwo, i co najgorsze zdrada narodu polskiego, zdrada Ojczyzny - chociaż Polska nigdy nie była jego Ojczyzną !!! Niech wy-pie-rda-la w pokoju wiecznym ! Jak będzie gotowy akt postawienia przed TS - zapukamy do jego drzwi !!!
Jasiek2019.11.16 15:36
Szkoda, bo pozbawił nas szansy, aby pojeźdźić po nim jak po łysej kobyle, a przy okazji przypomnieć członkom PO-je-bów i zwolennikom PO-je-bów o ich królu Polski i Europy. Jeżli ktoś jeszcze w Polsce uważa, że ten zdrajca był dobrym politykiem, to znaczy, że ci ludzie sł zarówno nic nie warci jak sam Tusk.
Supra2019.11.16 19:40
Można mu wiele zarzucić, ale i tak był lepszy niż obecnych rząd... w sumie po co tłumaczyć, tacy nic nie warci ludzie jak ty nie zrozumieją.
Stachu2019.11.16 15:35
Jedany na całą Polskę lewacki kandydat na kandydata, który mógł powalczyć z A. Dudą – stchórzył ! Co teraz ? Podpowiadamy POKO jekie mają rezerwy: - przygłupy z PO: Kidawa, Budka, Kropiwnicki, Szczerba, Jachira, Katarasińska, Pomaska, Nitras, Neumann, Gawłowski, Artur W., Brejza, Tomczyk, Sienkiewicz, HGW, Czaskowski, Nowak, Kopacz, Niesiołowski, - przygłupy z Nowoczesnej: Lubnauer, Pihowicz, Zembaczyński, Meysztowicz, Misiło, Mieszkowski, Wielgus, Pampuch, Szlapka, Kloska, Pudłowski, i. In. - profesorowie nowoczesnego nurtu: : prof. Jan Hartman – kretyn, zw. LGBT, prof. Monika Płatek, UW (w rodz. Homoseksualnych rodzi sięwięcej dzieci niż w hetero), prof. Joanna Senyszyn – zw. Lewactwa i LGBT, prof. Wojciech Sadurski - należy do Homo insipiens, prof. Magdalena Środa - należy do Homo insipiens, prof. Hanna Gronkiewicz Waltz – prof. Złodziej, prof Danuta Huebner ( ue = ü), należy do Homo insipiens, prof. Andrzej Zoll – prawnik z wywróconym muzgowiem, prof. Tomasz Nałęcz – należy do Homo insipiens, prof. Radosław Markowski – prof. Debil, prof. Jadwiga Staniszkis – feministka, prof. Marcin Matczak – mężczyńni mogą rodzić, prof. Ireneusz Krzemiński – wysoki poziom neurotyczności, prof. Ewa Marciniak – wysoki poziom neurotyczności), prof. Andrzej Tretyn – zwolennik LGBT, przeciwnik wolności słowa, prof. Maciej Giertych- należy do Homo insipiens, prof. Marcin Król – lewak, należy do antypisowskiego psychiatryka), prof. Ewa Graczyk (z Gdańska) – przygłupka, należy do tęczowej zarazy. - przygłupy niezależne: Rzepliński, Anna Komorowska, Misiek (Kamiński), Marcinkiewicz, Cejrowski, Iwulski, Gensdorf, Zoll, Wałęsa-Bolek, Stuhr, Janda, Pszoniak, Stępień, Olbrachski, Jeżdżewski, Lis, Dorczok, Giertych, Michnik, Kijowski, Kasprzak i inni.
Adv2019.11.16 19:12
Co dopiero powiedzieć o przygłupach z PIS, wszelkiej maści komuchów i potomków Targowicy. Cóż, jaka partia taki elektorat.
kalinka2019.11.16 15:34
Tak to prawda ! To jest klątwa Tuska ! A klątwa ta podwoi się jak Tusk stanie przed TS - po tym jak niemiecka prezes Gensdorf odejdzie na początku przyszłego roku w niepamięć - przynajmniej moją !!! Te skradzione miliardy, szczególnie 156 MLD z OFE i ponad 240 MLD z WAT, wytransferowane najpierw do francji a następnie na Karaiby. Tak czy owak partia PO jest już skończona i po wyborach 13.10.2019 będzie sią pakować, po drodze oczywiście złodzieje i skorumpowani przejdą przez odpowiedni zasłdzony czas w więzieniach. Taki to jest oto koniec kłamców, złodziei i zdrajców !!!
Urszula2019.11.16 18:56
A za te skradzione przez PiS pieniądze z OFE to kto będzie odpowiadał? Tusk? A za przywłaszczenie przez rząd PiSu 15% uzbieranej przez Polaków kasy to kto odpowie? Też Tusk? A za okradanie Polaków przez pisiorów to też Tusk będzie odpowiadał? Kali, przestań pierd....olić. Załóż majty i wciągnij gacie.
Piotr Nowak2019.11.16 19:16
Nie, nie Tusk ! Tusk odpowiada za kradzież 156 MLD zł z OFE i 260 MLD zł z WAT. Za resztę będą odpowiadali wszyscy członkowie PO i ich zwolennicy. Kastracja odbędzie się w przyszłym roku !
Weichsel2019.11.16 19:10
VAT, SKOK? To afery pis... cóż, głupcy wszystko kupią.
Pisnusters2019.11.16 20:13
Aleś się wysilią PO-je-bie ! Ale zapomniałeś już o kolejnej aferze PIS - mianowicie kot prezesa nasikał na wycieraczkę ! Nie słyszyłeś ?! To afera na całą warszawkę, alarmował TVN i GW. Nie słyszałeś debilu ?! A teraz coś na deser dla ciebie za-job-ie: Lista 42 sukcesów koalicji PO-PSL: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) CDN: 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego Autor: Sławomir Marcin Dąbrowski
IGOR2019.11.17 0:16
Pisnusters ! A na deser podaję wam jeszcze jedno! Proszę wbijcie i poczytajcie sobie : " 500 AFER I PRZEKRĘTÓW POPSL" ! Jest tabela z podanym opisem, kto i jaka afera oraz jaka kwota. Tam to dopiero włosy stają dęba! Nie dało się tego na raz przeczytać ! W sumie ponad 800 MLD zł. Tu to jeszcze mało !
Weichsel2019.11.17 9:48
Aleś się wysilił prymitywie... to tylko przykłady. Chcesz szerszą listę? Wpisz sobie "ponad 200 afer PIS"... chociaż wątpię, byś cokolwiek zrozumiał.
IGOR2019.11.17 0:24
Z tego co się chwalił Lecho Keller, to "kalinka" i Urszula" też są jego nickami! Sam ze sobą teraz się kłóci we wpisach! Czy trzeba tu większego psychola !? Nie,.Pewnie jest na przepustce !
XYZ2019.11.16 15:34
Po co te prowokacje,cały czas pisaliście że Tusk nie ma szans z Dudą,a teraz się dziwicie ze zrezygnował.Czyżby kobieta była trudniejsza dla Dudy?
Mirek T2019.11.16 15:46
Kiedyś zastanawiałem się nad tym, czy debile potrafią myśleć. Dzisiaj, w oparciu o twój „komentarz” XYZ, wiem napewno, że debile potrafią jedynie pisać !
vivi2019.11.16 15:34
Tchórz niemiecki, urodzony w Polsce oświadczył, że nie będzie kandydatem na prezydenta, bo ma zbyt duży bagaż obciążeń trudnych decyzji ! Czytaliście ?! Smog w Brukseli ! Polski Niemiec zes-rał się ze strachu jak tchórz przed kandydowaniem na prezydenta. Ale obciach !
ridado2019.11.16 15:33
Ja pier-dolę, co za tchórz ?!!!!!!!! Spietrał, pozostawił i osierocił swoją ukochaną partię PO-je-bów samym sobie, zdradził ich tak samo jak zdradził jego Polskę, której nienawidził, i Polskość jako nienormalność ...... Odciął się od wszystkiego co polskie, bo on - król Europy to Niemiec - fałszywy Niemiec - z krwi i kości Niemiec - wredny Niemiec ! Tyle zła co ten debil i tchórz poczynił w Polsce, tyle neinawiści, złodziejstwa, kłamstwa i zdrady, i tyle ludzi jego ulubieńców PO-je-bów zrobił po prostu w konia ! Prawdziwa Niemiecka kreatura !
Pisbusters2019.11.16 15:32
To jest wasz całkowity koniec PO-je-by ! Tusk to polityczny trol, tchórz i zdrajca narodu polskiego. Tusk jest tym, kim pokazał wielokrotnie – nikim !!! Wszystko co osiągnął, tak naprawdę dostał albo od układów i mediów III RP albo od Merkel, z tym, że w jednym i w drugim przypadku był zwykłym kamerdynerem, na łasce i niełasce zamawiających usługi . Na składnię jego nazwiska - żygam !!!
Fergal2019.11.17 9:46
Żałosne... prymitywny pisowski elektorat już zapomniał, jak sam składał donosy do Brukseli albo o słynnym głosowaniu 27:1... nie wspominając o wszechobecnym nepotyzmie i wałkach VATowskich czy SKOKu.
Mirek T2019.11.16 15:31
Pan Tusk – mówią lewaccy pseudokomentatorzy (Karlsson, Nowak) – ja pie-rdo-lę ! Na złodzieja kłamcę i zdrajcę mówią pan Tusk ! Chyba się ze-sr-am ! Pan Tusk – a nie król Tusk PO-je-by ?! Król Tusk, a nie pan Tusk ! No dobra, ale jak pan stchórzył z kandydowania – to kim jest ? Panem, królem czy tchórzem ?! Na, PO-je-by decydować się ! Pytam was debile, bo prawda jest taka, że Tusk to Niemiec, agent o ps. Oskar, niemiec urodzony w Polsce, dla którego Polskość to nienormalność, to kłamca, złodziej i zdrajca. On ponosi jednoosobowo odpowiedzialność za 96 osób zamordowanych pod Smoleńskiem. Na niego czekają dwa Trybunały: w Hadze i TS w Polsce.
MirekT2019.11.16 16:14
Ty ku-rwo do ciebie nie dociera że nie masz prawa się po de mnie podszywać Jesteś ciotą i tchórzem!!! Napisz coś pod swoim imieniem.
AAAtomek2019.11.16 17:23
To prawicowa k...wa. Może dorabiał w krakowskiej kamienicy?
Piotr Nowak2019.11.16 19:13
Co to za PO-je-b z Warszawy ?! Najpierw komentuje artykuł, a potem komentuje siebie. To ta cała yntelygencja z dużych miast tak postępuje ? Chyba tak ! Bo oni teą głosują na PO-je-bów !
Urszula2019.11.17 17:11
Mówisz, że lepiej głosować na PiS -dy? Wątpię.
Pisnusters2019.11.16 20:08
Ty z warszawy, tchórzem to jest wast Donek ! Donek Tusk, który się zwalił w pory na wieść o kandydowaniu na prezydenta. Ale jaja !!
.....2019.11.18 8:50
Masz rację Tuskodebil to scierwo jakiego Polska nigdy nie widziała