06.04.19, 19:00zdj. screen Youtube

Prof. Ryszard Legutko o 'unijnej pobożności' i psychologicznym szantażu polexitu

"Instytucje unijne są wykorzystywane przez opozycję do walki z polskim rządem. To jest praktyka nie tylko oburzająca, ale praktyka właściwie samobójcza, dlatego że bardzo osłabia Polskę"- powiedział na spotkaniu z sympatykami europoseł Prawa i Sprawiedliwości, prof. Ryszard Legutko. 

Polityk PiS, który w nadchodzących wyborach do PE będzie ponownie ubiegał się o mandat europosła, mówił o obecnej sytuacji Unii Europejskiej oraz o działaniach opozycji w Polsce. Koalicja Europejska z uporem maniaka przekonuje, że PiS dąży do wyprowadzenia naszego kraju z UE. 

"W Polsce cały czas opozycja śpiewa tą swoją kłamliwą arię o Polexicie, a tu widać jak na dłoni, że Unia Europejska potrzebuje reformy"-stwierdził eurodeputowany. 

W ocenie prof. Legutki, opozycja stosuje coś w rodzaju "psychologicznego i moralnego szantażu". Polityk scharakteryzował taką praktykę jako wprowadzanie nastawienia "unijnej pobożności": nie można w żaden sposób skrytykować Unii Europejskiej, gdyż od razu słyszy się zarzut dążenia do polexitu. 

Profesor Ryszard Legutko przekonywał podczas spotkania w Liszkach, że badania wskazują jednoznacznie, iż coraz więcej Polaków dostrzega problem "równych i równiejszych w UE". Zdaniem europosła PiS, majowe wybory mogą "bardzo mocno nadkruszyć" monopol koalicji rządzącej Wspólnotą od 40 lat. 

"Instytucje unijne są wykorzystywane przez opozycję do walki z polskim rządem. To jest praktyka nie tylko oburzająca, ale praktyka właściwie samobójcza, dlatego że bardzo osłabia Polskę. Nie tylko w tym znaczeniu, że ta presja instytucji może być dla nas szkodliwa, ale również z tego powodu, że nie występujemy w sprawach ważnych wspólnie"-zauważył polityk. 

"PO i towarzysze nie zdają sobie sprawy z tego, że oni wykorzystali właściwie wszystko, co można wykorzystać ze strony swoich ważniejszych mocodawców czy przyjaciół i już więcej nie dostaną. Zawsze będzie odpowiedź: myśmy wam już pomogli, więc nie męczcie nas w sprawie energii albo rolnictwa"-podkreślił europoseł.

Legutko, oceniając sytuację w kraju, stwierdził, że opozycja rozszerza konflikt wewnętrzny i angażuje w niego obce podmioty, doprowadzając w ten sposób do podważania pozycji Polski. Jak przypomniał europoseł, takie sytuacje w historii naszego kraju już się zdarzały i nigdy nie kończyły się dobrze. 

"Problem dechrystianizacji jest, jest ona głęboka. Ja na jakiś cud nie liczę, ale wydaje mi się, że są sygnały, które dają pewną nadzieję. To się samo nie zrealizuje, trzeba walczyć"- mówił polityk, pytany o dechrystianizację Europy. Jak zauważył prof. Ryszard Legutko, w wielu krajach Unii Europejskiej do głosu dochodzą ugrupowania mocno stawiające kwestie chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji. 

"Są próby wymuszenia niektórych regulacji prawnych, kompletnie bezprawnie jak małżeństwa jednopłciowe czy prawo aborcyjne, które w europejskim żargonie nazywa się prawem reprodukcyjnym. Najczęściej odbywa się to przez odwołanie do Karty Praw Podstawowych. To istotnie wiąże się z reformą UE, jednak reforma UE musi polegać na tym, żeby trzymać się reguł i unikać działań bezprawnych"-zaznaczył polityk.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

reperować UE?2019.04.7 4:30
Chcecie reperować UE? Naprawdę? Legutko, wszyscy wiedzą, że dla was (dla PiS) UE to jest śmietnik społeczny, dno i zgnilizna. Nie udawaj, że chcecie reperować UE, bo w waszym pojęciu UE jest Trędowata i nadaje się tylko do dojenia, bo jedno co was nie brzydzi w UE to pobieranie ich pieniędzy.
Pat2019.04.6 22:47
To nie strategia opozycji tylko strategia ich berlińskich mocodawców.
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.04.6 21:59
Szanowni Panstwo, opozycja totalna w zamysle zwalcza obecny rzad polski na arenie narodowej i na arenie miedzynarodowej. To oznacza, ze w niedlugiej perspektywie wrogowie obecnego rzadu i wrogowie narodu zostana rozstrzelani. Nie ma znaczenia, czy ekzekucji dopusci sie rzad, czy ludzie. Poniewierano Lecha i Jaroslawa przez trzydziesci lat. Ci, ktorzy otworza oczy na nikczemnosc sprawcy wiedza doskonale, co mam na mysli i tyle. Z wyrazami najwyzszego szacunku Dariusz Andrzej Kowarczyk
Piotr2019.04.6 20:50
CZY SPOŁECZEŃSTWO POPIERA STRAJK NAUCZYCIELI ? POSTANOWILIŚMY TO SPRAWDZIĆ. OTO SONDA ULICZNA https://youtu.be/E_VYAHd389Y
Stanislaw znad Dunajca2019.04.6 20:37
"W Polsce cały czas opozycja śpiewa tą swoją kłamliwą arię o Polexicie," - - Uważam, że aktualnie Unia to nadal trwający podział Europy, to przedłużające się trwanie unijnej "żelaznej kultury" w sytuacji, gdy ta komunistyczna już dawno padła! Ten podział powinien być zniesiony w ten sposób, że wszystkie państwa europejskie, będące poza granicami Unii, powinny natychmiast i bez warunków przyjęte do Unii, może z wyjątkiem Rosji, która by się w unii nie zmieściła. Dość arbitralnego podziału Europy! Polska powinna to załatwiać!
T2019.04.6 20:18
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od ludzi propagujących gender lgbt i nie wracajcie więcej!
Piotr Nowak2019.04.6 20:27
Sezamie otwórz się.
anonim2019.04.6 19:59
jestem za polexit
anonim2019.04.6 19:45
ke plus wiosna wygra z pis także szykujmy się na najgorsze
Polak2019.04.6 20:48
Co masz na myśli najgorsze?
Stop agresji na Frondzie!2019.04.6 19:34
To nic innego jak o nic innego jak robienie chytrej, cynicznej, ideologicznej zadymy profesora rozpuszczonego przez pensję z homoseksualnej, lewackiej socjalistycznej, aborcjonistycznej i ekoterrorystycznej Unii Europejskiej.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.6 19:13
Co to są te "kwestie chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji."? Oświeci mnie ktoś?
Maciek Arczyński2019.04.6 20:31
A wiesz w ogóle co to jest cywilizacja, np. cywilizacja chińska?
Marcin2019.04.6 20:54
Zapodaj jeszcze dynastie i facet popuści ;P
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.6 21:16
popuściłem ...
Maciek Arczyński2019.04.6 21:42
Masz na myśli "Dynastię" czy "Modę na sukces"? :D
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.6 21:19
co to jest ta cywilizacja?
Maciek Arczyński2019.04.6 21:38
Klasycznie? "Według znanej i najczęściej przytaczanej definicji cywilizacja według Konecznego jest to metoda ustroju życia zbiorowego, obejmująca sztukę i naukę, etykę i prawodawstwo, ekonomię, szkolnictwo i komunikację" http://www.omp.org.pl/stareomp/index707d.html?module=subjects&func=printpage&pageid=54&scope=page Proponuję zapoznać się z dorobkiem prof. Feliksa Konecznego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_cywilizacyjne
J.P2019.04.7 7:08
Tak więc korzenie nasze są nabyte jeśli chrześcijańskie, prawdziwe to pogańskie w dobrym tego słowa znaczeniu. Sami siebie wyplenilismy na rzecz polityki i strachu.
Jana2019.04.6 22:14
PO co ci to.Przeżyłeś te ponad 60-lat to i dalej nie musisz o tym wiedzieć.