01.09.13, 17:27O. Tadeusz Rydzyk (fot. Fronda.pl)

Prokuratura ponownie zbada sprawę obrażania o. Rydzyka na portalu "Wyborczej"

Sąd uznał za zasadne zażalenie złożone przez Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą. Nowak złożył skargę na odmowę przyjęcia przez prokuraturę zażalenia ws. odmowy wszczęcia dochodzenia dotyczącego obrazy Założyciela Radia Maryja przez internautów.

Choć minęło już ponad osiem miesięcy, artykuł, a także zamieszczone pod nim obraźliwe komentarze – cały czas są dostępne na stronie dziennika - przypomina Radio Maryja.  Nowak, nie kryje zadowolenia z wyroku sądu.

"Sąd powiedział wyraźnie, że kodeks karny chroni o. Tadeusza Rydzyka. Artykuł 256 paragraf 1 kk mówi: kto publicznie nawołuje do nienawiści na tle wyznaniowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd powiedział, że zwróci się do prokuratury, żeby całą sprawę jeszcze raz dokładnie przebadała. Poinformował też, że wysyła wytyczne do prokuratury. Domaga się w nich zbadania sprawy pod kątem kodeksu karnego oraz dowodów na szykanowanie o. Tadeusza. Dowody te w dalszym ciągu znajdują się na stronach internetowych w formie szkalujących wpisów" – komentował Nowak.

Prokuratura swoją wcześniejszą decyzję uzasadniała tym, że o. Tadeusz Rydzyk powinien bronić się sam. Ryszard Nowak podkreślał jednak, że jest to nieprawda. "Prokuratura nie może mówić – po co nasze stowarzyszenie poszło do prokuratury, że o. Tadeusz Rydzyk powinien bronić się sam. Nieprawda! Paragraf, który zacytowałem mówi wyraźnie – że to prokuratura powinna stanąć w obronie Dyrektora Radia Maryja, dlatego że wpisami jest szykanowany o. Tadeusz Rydzyk, autorytet moralny Kościoła katolickiego. To jest nienawiść na tle różnic wyznaniowych" – ocenił. 

MBW/Radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2013.09.1 17:32
"wpisami jest szykanowany o. Tadeusz Rydzyk, autorytet moralny Kościoła katolickiego" - widzę że o. Rydzyk awansował?
anonim2013.09.1 17:46
@Hitch I nawet Murzynów bije!!!
anonim2013.09.1 17:47
Wyczuwa ostre plucie jadem Częstochowskiego Poety 3... 2.... 1....
anonim2013.09.1 17:55
Hitch - co to za palant? Wnuczek banderowca, czy stary ryzaty?
anonim2013.09.1 18:03
@Rekkon Masz okazje donieść na Frondę do prokuratury.Na co czekasz?!i
anonim2013.09.1 18:05
@Szarlej Oj !!Ti,ti niedobry bobaśku!!
anonim2013.09.1 18:12
Michnika obrażać nie można bo każdy sąd za to srogo każe a Rydzyka można. Taka lewacka sprawiedliwość.
anonim2013.09.1 18:13
@Hitch Zamknij dziób!!Broń Murzynów!!
anonim2013.09.1 18:28
@Hitch Hitachi-Hihihihiihihihihhhhhiiiii!!
anonim2013.09.1 18:31
@Z/gr/ed Czy ci chodzi o muzeinów?Uważaj oni maja kolegów z" krótką piłka"!! A tak po za tym to cóś bredzisz!!
anonim2013.09.1 20:58
@Hitch Zarówno NIK, jak i Prokuratura, jak i inne jednostki prowadziły wnikliwe dochodzenie - działo się to już za rządów SLD - badając stawiane o. Rydzykowi zarzuty. Jednak nie znaleziono nic, co potwierdziło by wysuwane przez wiadome środowisko insynuacje - "nie stwierdzono znamion przestępstwa", tyle tylko, iż media głównego nurtu nie uznały za stosowne poinformować o tym opinię społeczną, tylko w niektórych dziennikach, na którejś tam stronie była krótka notka: "Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie...nie znajdując znamion przestępstwa" lub "Przeprowadzona kontrola Fundacji Lux Veritatis nie wykazała uchybień". @Ernest Sprawa Stoczni została dokładnie zbadana - NIE BYŁO ZADNEJ MALWERSACJI, nawet GW napisała o tym, krótką informację, nie powielaj więc bzdur typu: Maybach o. Dyrektora. Uważam, że Redakcja Frondy nie chcąc mieć problemów powinna usuwać podobne powyższym insynuacje. Bowiem zupełnie słusznie można będzie także ten portal pociągnąć do odpowiedzialności za tolerowanie nieodpowiedzialnych komentarzy.
anonim2013.09.1 21:56
@Zed- Gorąco polecam redakcji Frondy powyższy tekst. Mam nadzieję że autor ma dowody na poparcie powyższych tez (m.in sugeruje zabójstwo!). Nie może byc tak ,że ktoś bezkarnie publikuje podobne teksty. Adres IP można znależć - nie jesteśmy wbrew pozorom anonimowi!
anonim2013.09.1 22:03
@Ernest Warszawa, dn. 12.05,2006 INFORMACJA PRASOWA Prokuratura Okręgowa w Toruniu, po dokonaniu szczegółowej analizy akt zakończonych postępowań dotyczących Radia Maryja, podjęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie zbiórki pieniędzy na ratowanie Stoczni Gdańskiej. http://ojczyzna.pl/ARTYKULY/Oswiadczenie-Prokuratury-Krajowej_RM-Stocznia_12-05-2006.htm *** Odpowiedź zastępcy prokuratora generalnego - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 4022 w sprawie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez prokuratury dotyczącego zbierania przez Radio Maryja środków na ratowanie Stoczni Gdańskiej (z dn. 23.07.2008 r.) http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/3A0A71C5 Każdy, kto ma IQ nieco większe od dżdżownicy wie, że gdyby obecna władza miała coś, co pozwoliło przy przyskrzynić o. Dyrektora nie zawahałaby się przed wytoczeniem zakonnikowi odpowiedniego procesu.
anonim2013.09.1 22:05
Jeżeli chodzi o eksperymentalny odwiert geotermiczny w Toruniu, to zakończył się sukcesem i gdyby w rządzie polskim były osoby, którym naprawdę zależy na dobru kraju, to powyższe zostało by odpowiednio wykorzystane. Niestety jest inaczej i dlatego też Polska będzie płaciła miliony Eu kary za to, że w odpowiednim czasie nie zrealizowała budowy odpowiednich źródeł tzw. czystej energii. "Geotermia może ogrzać Toruń" "Badania potwierdziły na trzecim stopniu wydajności wysokie parametry odwiertu. - To bardzo dobry wynik. Nie możemy brać tej wody wyłącznie do basenów - na rekreację i balneologię. Taka wydajność sugeruje, by odbierać ciepło, pozyskiwać odnawialną energię z tych wód. Wynik pozwala na uzyskanie dużej mocy z energii cieplnej - mówi nadzorujący prace inż. Henryk Biernat, szef Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol SA. (...) Z zainteresowaniem wyniki prac przyjął prezydent Torunia Michał Zaleski. - Moim zdaniem, jest to jedno z tych bardzo ciekawych i nowych źródeł ciepła, które w tej chwili powinny być szczególnie cenione i wykorzystywane. Mam nadzieję, że dojdzie do efektywnego ekonomiczno-technicznego wykorzystania tego źródła ciepła - mówi." http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,Geotermia-moze-ogrzac-Torun,wid,13853994,wiadomosc.html?ticaid=1ed5d W tym temacie nawet GW popełniła - co prawda we właściwy sobie sposób, ale jednak - odpowiedni artykuł. O. Rydzyk się raduje: - Jest gorąca woda! http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,10364706,O__Rydzyk_sie_raduje____Jest_goraca_woda_.html Stawiam dolary przeciwko orzechom, że gdyby inicjatorem przedsięwzięcia nie był znienawidzony zakonnik, a jakiś zagraniczny koncern we wszystkich mediach mielibyśmy obszerne informacje o kolejnym sukcesie w kraju.
anonim2013.09.1 22:29
Zed napisał: "Prawo i Sprawiedliwość, które rozdaje wiele kart w tym kraju, stoi za nim murem." Popatrz, popatrz - a ja byłam pewna (chyba nie jestem w tym odosobniona), że od dobrych kilku lat władzę w Polsce sprawuje PO i to ta partia właśnie obecnie pociąga za wszystkie sznurki. Na swoje usługi ma: Prokuraturę, Sądy, media i odpowiednie służby. Kaczafi i jego PiS nie mają praktycznie żadnego pola manewru. Zarzut jakoby za wypadkiem 15 września 2000 r. Bolesława Hutyry i towarzyszących mu osób stał o.Rydzyk lub sprzyjająca mu władza jest wręcz śmieszny. Na początku lat 2000 prezydentem Polski był Aleksander Kwaśniewski, a władzę dzierżyła w swoich rękach SLD, szefem rządu był Leszek Miller. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 9,5 % głosów, a Liga Polskich Rodzin 7,9% - partie te nie miały wtedy wiele do powiedzenia. Zmiany nastąpiły dopiero w roku 2005, gdy większość sejmową zdobyło PiS i utworzyło rząd w koalicji z Samoobroną i LPR - niemniej odpowiednie czynniki postarały się, aby rządy te trwały stosunkowo krótko. Następnie ster władzy przejęła odpowiednia już partia, jednak nie zdołała uciszyć o.Rydzyka ani też zniszczyć budowanych przez zakonnika dzieł - natomiast udało się jej zrobić z Polski odpowiednik Bantustanu. Jak wygląda obecny stan Polski możemy się dowiedzieć m.in. mediom o.Dyrektora TV Republika i kilku tytułom prasowym. Co nieco przekazuje także stacja Polsat Info, m.in. w programie "Państwo w państwie", ale powyższe nie ma przełożenia na pozytywne zmiany w kraju.
anonim2013.09.2 0:28
1. Klara jest zdecydowanie mądrzejsza i pomimo swoich lat sporo ładniejsza od posłanki Sobeckiej. :) 2. Jednak ma zasadnicze znaczenie, kto tak naprawdę trzyma ster władzy - PiS praktycznie nigdy go nie miało, dlatego też Kaczyńscy zbyt wiele zdziałać nie mogli. Niestety obecnie jest jeszcze gorsza sytuacja, bo jeśli nawet Kaczafi wygra wybory, to.. nie będzie w stanie już niczego zmienić na lepsze. Polactwo jest zbyt mocno poddane praniu mózgu, które zafundowały społeczeństwu media głównego nurtu. PO i stojąca za tą partią siła mocno okopało się na swoich pozycjach - ostatnim sukcesem Tuska jest obsadzenie swoimi NIK-u. 3. Tak się składa, że mimo wysiłków mainstreamu na razie tylko część polactwa dała się podburzyć przeciw Kościołowi (w szerokim znaczeniu tego słowa), są to w zdecydowanej większości komusze dzieci i jakiś tam procent młodzieży, która podchwyciła hasło: róbta co chceta. 4. Konkordat jest demonizowany przez pewne środowisko, potocznie nazywane lewactwem. W rzeczywistości podpisanie tego dokumentu ma niewielki wpływ na działanie Kościoła w przestrzeni publicznej i bez niego Kościół hierarchiczny w Polsce działał by tak, jak ma to miejsce obecnie. W końcu katolicy płacą podatki i chcą wspierać instytucje Kościoła, tak jak ich przeciwnicy dążą do wspierania wszelkiego typu działalności lewaków. Warto przypomnieć, że podobne przywileje, jakie przypisuje się tylko Kk posiadają również inne zarejestrowane w Polsce wyznania i Gminy żydowskie, które Konkordatu nie mają. Jedynym krajem w UE programowo laickim jest Francja, ale oni swoją Republikę zbudowali na Komunie Paryskiej. W każdym innym europejskim kraju jest przynajmniej teoretycznie miejsce dla religii - w zależności od państwa katolickiej lub protestanckiej - w przestrzeni publicznej. Obecna kanclerz Niemiec podkreśla, że: "wierzy w Boga i jako córka ewangelickiego pastora kieruje się w swych działaniach wiarą, że religia jest jej stałym towarzyszem i doradcą". Kościoły (protestancki i katolicki) w Niemczech mają swobodne pole działania, religia jest przedmiotem obowiązkowym w wielu Landach, można ewentualnie wybrać sobie etykę, ale ta nie jest dostępna w wielu szkołach, bo za mało jest chętnych chcących uczęszczać na nią. Kościoły są finansowane z podatków, ale pomimo tego z budżetu państwa wypłacane są pensje katechetom i księżom kapelanom. W Niemczech są zalegalizowane tzw. związki partnerskie, ale już legalizacja "małżeństw" nie przeszła w Bundestagu. 5. Tym, którym marzy się państwo, w którym nie ma absolutnie miejsca dla religii proponuję .. emigrację do Korei Północnej
anonim2013.09.2 0:32
@Hitch Oczywiście, że są inne, tańsze źródła pozyskiwania energii - problem leży w tym, że Polska, jak i inne kraje UE jest zobowiązana do budowy źródeł energii odtwarzalnej, która obecnie jest droższa i każde europejskie państwo do niej dopłaca. Polska z podjętych zobowiązań się nie wywiązała, będzie więc nie tylko płaciła ogromne kary za przekroczenie limitów CO2, ale i firmy korzystające z energii tradycyjnej będą musiały kupować limity na rynku, co dramatycznie podniesie ceny wielu produktów, w tym energii elektrycznej. Przy tym, odwiert toruński, to nie tylko dogrzanie budynków mieszkalnych, ale i możliwość wykorzystania wód termalnych na inny sposób, np. o.Rydzyk planuje ogrzewanie WSKSiM i innych swoich budynków, ale w planach ma także budowę Parku wodnego, w którym będą baseny lecznicze przeznaczone do rehabilitacji. Jestem przekonana, że i ten pomysł zakonnikowi wypali. PS: Poczekamy, zobaczymy - już niedługo w praktyce okaże się po czyjej stronie była racja. Pytasz: "Dlaczego zadna inna firma nie prowadzi tak "dochodowego" biznesu???" Odpowiedź jest prosta - tego typu biznes byłby prowadzony, gdyby koncesję na odwierty pozyskały koncerny zagraniczne. Tak się, jakoś dziwnie plecie, że polskim podmiotom praktycznie nic się nie opłaci. W Niemczech państwo dopłaca (na zasadzie zwolnień podatkowych) do wszelkiego typu obiektów produkujących energię odtwarzalną i jednak summa summarum to się tutejszemu rządowi opłaca. Tak na marginesie - zauważyłam, że spora grupa polskiego społeczeństwa zachowuje się, jak ten kmiotek z dowcipu, który poprosił: spraw złota rybko, żeby sąsiadowi zdechła podarowana przez ciebie kura znosząca złote jajka.
anonim2013.09.2 1:33
@Zed "Kwasniewski-konkordat, Miller-bursztyn, Kaczynski-Trwam, Tusk-mial nie klekac, kleka na kazdym kroku itd. itp." No błagam Cię, człowieku... Tusk, owszem, klęka na każdym kroku przed Putinem i Angelą Merkel, ale na pewno nie przed ludźmi Kościoła. Chyba że traktujesz poważnie jakieś drobne kurtuazyjne gesty, jak np. liścik do nowo wybranego papieża.
anonim2013.09.2 7:03
@Zed- Tekst wyjątkowo mi się podoba , brakuje tu jeszcze Maybaha. Bajki o sugestiach zbiegu okoliczności to możesz opowiadać tym którzy to sfabrykowali.Jeżeli masz żelazne dowody to wal stary do prokuratury będziesz ważnym świadkiem w powyższej sprawie, jeżeli nie to nie siej plot jak stara plotkara bo za zawarte tu pomówienia mógłbyś zdrowo 'beknąć" w państwie prawa. Utarło się, że podobne paszkwile można publikować w internecie bezkarnie, a czytający utwierdzają takich osobników jak Ty w tym mniemaniu. Puki co dzięki za świetny tekst .Ja jestem zielony mam kila par macek i przylg przy każdym uchu i odlatuję moim spodkiem na Marsa ale obiecuję że po powrocie będę Twoje komentarze pilnie czytał.
anonim2013.09.2 9:47
Manipulacje mediów o rzekomym przestepcy O. Rydzyku jak widać we wpisach znalazły wielu wierzących. Az skóra cierpnie jak te głowne media maja posłuch u mało inteligentnych, którzy powtarzają zarzuty przeciw O.Rydzykowi ale nie podaja gdzie zostały udowodnione.
anonim2013.09.2 14:50
Zed- Jedno pytanie- Czy masz jakieś twarde dowody w postaci np. dokumentów na poparcie swoich tez? Bo wiesz, jeśli ich nie masz, to ktoś z otoczenia lub rodziny o. Rydzyka może ci wytoczyć proces np. o zniesławienie, a wtedy będziesz miał kłopoty.
anonim2013.09.2 20:34
@Zed- Sorry! próbowałem dostosować się do Twojego toku rozumowania! Cieszę się że nie dałeś się nabrać chociaż żyjesz w matrksie, Oczywiście mam dwie ręce i nogi i normalny kolor. psychiatra jest owszem dobrym pomysłem w Twoim przypadku. No i uważaj na drodze :)))
anonim2013.09.4 11:18
@Zed- Że co? Że ja niby ciebie straszę? Myślisz, że nie mam nic lepszego do roboty? Poprostu piszę, że ktoś może się na taki tekst zdenerwować.
anonim2013.09.6 9:50
" Jak mozna obrazic kogos kto wzial pieniadze na cel ktorego nie zrealizowal ale z pieniedzy sie nie rozliczyl? Jak mozna takiego obrazic?" drogi Hith, proszę nie obrażać na portalu Frondy panującego nam premiera i ministra finansów ....