11.03.15, 19:03

Rabin Schudrich: Polska krajem dla Żydów. Niech Francja się od nas uczy!

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” dyrektor Agencji Żydowskiej Daniel Benhaim powiedział, że Żydzi we Francji „czują się zagrożeni, czują się źle”. Benhaim organizuje emigrację francuskich Żydów do Izraela. „W ciągu roku zginęło we Francji dziewięć osób dlatego, że byli Żydami. W 2014 roku liczba ataków na Żydów podwoiła się do 850, a to tylko te, które zostały zgłoszone na policję. 51 proc. wszystkich aktów rasistowskich jest wymierzonych w Żydów, choć stanowimy tylko 1 proc. społeczeństwa” – wyjaśnia Rzeczpospolitej Benhaim.

W ostatnich latach oraz więcej Żydów decyduje się na wyjazd z Francji do Izraela. A przecież nie jest to oczywisty krok: to Izrael wydaje się być wyspą na islamskim morzu, zagrożony przez agresywną ideologię muzułmańskiego radykalizmu. Jednak na tej wyspie Żydzi czują się bezpieczniej, niż w sercu Europy. Tylko w 2014 roku do Izraela wyjechało z Francji 7321 Żydów. Rok wcześniej było to 3295 osób, dwa lata wcześniej – 1907.

Benhaim przyznaje, że w niektórych dzielnicach Paryża po prostu niebezpiecznie jest nosić jarmułkę. W Polsce jest zupełnie inaczej. Według naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha nasz kraj to dobre miejsce dla Żydów.

„Dzięki radykalnym zmianom w ostatnich 25 latach, demokracji i wolności, ale także nauczaniu Jana Pawła II, Polska stała się jednym z najbardziej otwartych, tolerancyjnych i bezpiecznych dla Żydów państw Europy” – mówi Schudrich "Rzeczpospolitej". I wyjaśnia, że w ciągu ostatnich trzech lat warszawska gmina żydowska podwoiła się, znacznie spadła też średnia jej wieku.

Nad Wisłą już kilkadziesiąt tysięcy osób przyznaje się do żydowskich korzeni. Zarazem reszta społeczeństwa interesuje się żydowską kulturą. Schudrich nie ukrywa jednak, że antysemityzm też można spotkać, na przykład na stadionach. Walka z tym zjawiskiem to jego zdaniem wyzwanie dla klubów i kibiców. „Pod pewnymi względami Polska może być dla Francji modelem, w jaki sposób budować społeczeństwo, w którym Żydzi czują się dobrze” – dodaje Schudrich.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

pac

Komentarze

anonim2015.03.11 19:13
a co o antypolonizmie ? ilu to żydów wypowiadało się o Polsce Polakach źle, równając nas z nazistami ? choćby mowa o polskich obozach ! i to gdzie w Izraelu !
anonim2015.03.11 19:28
Rebe Schudrich uczestniczy w huligańskiej blokadzie obchodów naszego święta narodowego ale nic to - po kilku latach głaszcze nas po główkach. Szanowny rabinie Polska jest krajem dla Polaków oraz LOJALNYCH przedstawicieli mniejszości. Ci co nie raz już udowadniali jak wygląda ich "wdzięczność" nie są tu mile widziani.
anonim2015.03.11 20:17
Ale ten portal jest antysemicki, gdyż ciągle szczuje na islamistów, a oni przecież są Semitami.
anonim2015.03.11 20:21
Michnik o tym wie ?
anonim2015.03.11 20:29
Ponadto, powinniśmy mieć wyrzucone na śmietnik przejęcie przezwiskiem "antysemici" panującym nad sekwaną lub w dolnym dorzeczu kongo. Jeżeli bowiem nie-goje praktykują nienawistny rasizm przeciwko nam, to naszym obowiązkiem jest zwalczanie takich praktykantów. I nie istotne jest czym wówczas nie-goje nazwą należytą naszą postawę: "antysemityzmem", czy "antykosmityzmem". I co mamy teraz merdać ogonkiem, bo oszczerca przykręci kurek ze swoimi oszczerstwami nad sekwaną ? Z tego zjawiska powinno nam utkwić w pamięci, że Polacy tyle dla nich zrobili, a oni okazali się dla nas rasistami. Wbrew zachwytom redaktorka "cego to łon sie nie nałucy w tej Polsce - łola boga", ja widzę tutaj krok w realizacji tych, którzy zainwestowali w holokaust Słowian. A mianowicie ten palant z Francji wywiezie stąd swój łeb pełen kłamstw na temat tego co się działo w Polsce.
anonim2015.03.11 20:45
„Dzięki radykalnym zmianom w ostatnich 25 latach, demokracji i wolności, ale także nauczaniu Jana Pawła II, Polska stała się jednym z najbardziej otwartych, tolerancyjnych i bezpiecznych dla Żydów państw Europy” – mówi Schudrich "Rzeczpospolitej" Ale bełkot. To znaczy nie tyle bełkot ile to, że Komor lasy im obiecał
anonim2015.03.11 22:14
czy żydy będą z siebie robić kozłów ofiarnych całe życie ?
anonim2015.03.12 0:18
ufam owszem,dopóki się to będzie opłacać
anonim2015.03.12 1:00
" Benhaim przyznaje, że w niektórych dzielnicach Paryża po prostu niebezpiecznie jest nosić jarmułkę. W Polsce jest zupełnie inaczej. Według naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha nasz kraj to dobre miejsce dla Żydów. " Zanim zacznie pleść te androny, niech zrobi eksperyment i pośle Zydów w jarmułce, np. w miejscowościach na Białostocczyźnie. Myślę zresztą, że i Warszawie, w wielu dzielnicach, takowi by się raczej z sympatią nie spotkali.
anonim2015.03.12 11:25
18+ http://wolna-polska.pl/wiadomosci/znany-rabin-uwaza-isil-za-dar-najwyzszego-dla-zydow-2015-03