12.05.21, 19:43Fot. screenshot - YouTube (Wprost)

Rada Legislacyjna: Decyzje premiera ws. wyborów zostały podjęte zgodnie z prawem

Przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze, prof. Marek Szydło podkreśla w przekazanej Polskiej Agencji Prasowej opinii, że decyzje premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące rozpoczęcia przygotowań technicznych do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych były zgodne z prawem.

Opinia prawna prof. Marka Szydło dotyczy działań premiera Mateusza Morawieckiego podejmowanych wiosną ub. roku, „które miały w swoim założeniu doprowadzić do tego, by wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządzone przez Marszałka Sejmu na dzień 10 maja 2020 r. mogły się efektywnie odbyć w tym przewidzianym konstytucyjnym terminie”.

Najważniejszymi z tych działań były decyzje administracyjne adresowane do Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Miały one umożliwić głosowanie korespondencyjne zgodnie z obowiązującym Kodeksem wyborczym.

- „Obie te decyzje Premiera były i są zgodne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego

- podkreśla prof. Szydło.

Zwraca uwagę, że na podstawie „specustawy covidowej” ze względu na stan epidemii zaktualizowały się dodatkowe ustawowe kompetencje Prezesa Rady Ministrów. Premier „uzyskał uprawnienie do wydawania poleceń w formie decyzji administracyjnych, obowiązujących wskazane w tym przepisie podmioty, w celu przeciwdziałania chorobie zakaźnej COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2”.

- „Uprawnionym celem decyzji Prezesa Rady Ministrów wydawanych na podstawie art. 11 ust. 2 specustawy covidowej jest w szczególności prewencja, a więc niedopuszczanie do tego, by dochodziło do szerzenia się i proliferacji choroby COVID-19, a w szczególności zapobieganie stanom rzeczy, które będą ułatwiały zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub będą sprzyjały takim zakażeniom”

- pisze ekspert.

Prof. Szydło podkreśla, że cele te realizowały decyzje premiera wydane 16 kwietnia 2020 roku. Zmierzały one do tego, aby jak najwięcej wyborców mogło bezpiecznie wziąć udział w wyborach w formie głosowania korespondencyjnego.

- „Dzięki stworzeniu faktycznych (technicznych, organizacyjnych) możliwości głosowania korespondencyjnego – w zakresie, w jakim dopuszczały to obowiązujące wtedy przepisy Kodeksu wyborczego – można było w tym krytycznym dla zdrowia publicznego okresie uniknąć gromadzenia się ludzi w większych skupiskach i na małej przestrzeni, a te ostatnie warunki niewątpliwie sprzyjają zakażeniom wirusem SARS-CoV-2”

- czytamy.

Prof. Szydło przypomina, że instytucja głosowania korespondencyjnego istnieje w polskim prawie i może być wykorzystana w wyborach prezydenckich. Podkreśla też, że premier nie zarządził wyborów prezydenckich ani nie zarządził w nich trybu głosowania, a nakazał dwóm przedsiębiorstwom publicznym rozpoczęcie przygotowań do głosowania korespondencyjnego.

Jutro raport na temat przygotowań do majowych wyborów korespondencyjnych, które ostatecznie się nie odbyły, ma przedstawić prezes NIK Marian Banaś.

kak/PAP

Komentarze

ian2021.05.13 8:03
krzywy ryj czerwonego pokraki z żoliborza ma taką samą idę legislacyjną jak radę medyczną gdzie skorumpowani lekarze zgarniając kasę od koncernów medycznych zalecają na siłę szprycować bydło genetycznym zagzajerem
Filip2021.05.13 7:50
Pragnę napisać jak politycy z PiS-u dbają o interesy naszego kraju. Rząd Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego wybudował elektrownie w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu jest rozbierana. Politycy z PO i PSL w czasie swoich rządów nie chcieli jej wybudować, za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Rząd Mateusza Morawieckiego wydał 133 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej, które się nie odbyły. Miliony wydał na przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska, a teraz krytykuje to, co sam firmował swoim nazwiskiem. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Zbigniew Ziobro dla łamania praworządności gotowy był zrezygnować z wielomiliardowych dotacji unijnych dla naszego kraju. W wyniku wielokrotnego łamania praworządności przez polityków z PiS-u Polska może stracić dotacje. Politycy z PiS-u razem z Victorem Orbanem jako jedyni w Unii Europejskiej, nie chcieli powiązania praworządności z dotacjami. Dla nich "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby wycofać z sądu akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka. Antoni Macierewicz na rzecznika MON-u powołał pomocnika aptekarza Bartłomieja Misiewicza. Do głównych jego zadań należało, zwalnianie wskazanych przez Antoniego Macierewicza najlepszych dowódców. Doprowadzono do ruiny stadninę w Janowie. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Andrzej Duda doprowadził do przyznawania rocznych dotacji z budżetu panstwa w kwocie 2 mld zł na TVP, która oczernia opozycję i wychwala rządzących. Polska na arenie międzynarodowej znalazła się w izolacji, mając dobre relacje jedynie z Węgrami. Mamy największą inflacje w Unii Europejskiej. Mateusz Morawiecki realizuje propagandę sukcesu, jak w czasach Edwarda Gierka.
Tosiek2021.05.13 6:32
Niech się tą sprawą zajmie podkomisja A.Macierewicza .Za 10 lat dowiemy się czegoś.
Po 11 ...2021.05.12 23:49
Jutro przed południem Najwyższa Izba Kontroli przedstawi raport dotyczący nieprawidłowości podczas organizacji wyborów prezydenckich w maju zeszłego roku. W raporcie znajdą się zawiadomienia do prokuratury wobec osób, które mogły przekroczyć swoje uprawnienia. To przyspieszenie publikacji raportu, który wstępnie miał ukazać się 18 maja. Wyniki ma przedstawić sam Marian Banaś.
Ant2021.05.12 21:57
Kasta polityczna do wymiany.
Gudłaj Keller-Krawczyk marzy, żeby być Hamerykan.2021.05.12 21:45
Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . . Gudłaju Keller-Krawczyk nawet NIE masz co marzyć o USA . . . .
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.12 20:19
Jak widać, zawsze znajdą się "eksperci" typu szydło uzasadniający dowolne poczynania Złajdaczonej Prawicy! Na podobnej zasadzie rzad może wydać dowolną bezprawną decyzję. W sumie wychodzi na to, że zgodnie z ustaleniami pisowskich ekpertów, prawo jako takie jest w Polsce absolutnie zbędne. Jest to coś czego można, ale niekoniecznie trzeba przestrzegać. Ot, taki zbiór niewiążących reguł. Pełna dobrowolność.
AAAtomek2021.05.12 20:04
Raport końcowy NIK: wybory kopertowe były nielegalne .. ____________ Zaorane.
Po 11 ...2021.05.12 20:02
Prof. Marek Szydło, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze .... hmmm, to coś tak jakby o winie Kurskiego decydowała Joanna Kursa, przewodnicząca stowarzyszenia żon kurskich.
zbrodnia doskonała2021.05.12 20:02
Wszyscy beda rozstrzasac sie za groszami a popierany przez koalicje PIS PO SLD lockdown kosztuje miliard dziennie. W zdrowiu tez same straty. Niedzielski oglosil dzis ze zamierza promowac jazde rowerem i spacery. Refleksje jakies 100 tysiecy osob za pozno.Ja sie tam nie znam ale statystyki zachodu mnie przekonaly ze ludzie w Polsce umieraja na covid w domach, w ogole z nich nie wychodzac, z nikim nie majac kontaktu i co wiecej bez grypy.
Po 11 ...2021.05.12 19:58
Tylko nie takie są zarzuty. Tak dla przypomnienia przykładowe problemy to: Minister aktywów państwowych i Poczta Polska zamiast Państwowej Komisji Wyborczej. Wybory nie mogą odbyć się w czasie stanu nadzwyczajnego. Brak możliwości prowadzenia normalnej kampanii wyborczej w czasie epidemii. „Kopertowy” sposób głosowania dla osób starszych i w kwarantannie wprowadzono z naruszeniem prawa. Proceduralna recydywa: „kopertowy” sposób głosowania dla wszystkich uchwalono w Sejmie z naruszeniem prawa. Utrudnione lub niemożliwe głosowanie za granicą. Przygotowania do głosowania „kopertowego” bez podstawy prawnej.
Suweren2021.05.13 11:42
Na miejscu Morawitza pakował bym się już do samolotu do jakiejś Argentyny, czy innego Izraela.